Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 02. Maj 2024, 13:08:18
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Opadanje nivo inteligencije?  (Pročitano 8868 puta)
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 4910
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
postoje 2 skale po kojima se meri IQ npr. Mensa koristi skalu u kojoj je prosek od 90 do 110...njihov test ne zahteva pismenost ili informisanost samo logicko razmisljanje koje je osnova za sve ostale vrste inteligencije (predpostavlja se da covek poseduje preko 86 vrsta inteligencije)...taj logicki test je iz Nemacke i nije potrebno znanje istog da bi se test resavao...ako te stvarno interesuje koliki ti je IQ testiraj se u Mensi...
IP sačuvana
social share
tvrdji od hard core-a

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
Ne postoje dve skale, postoji ih bezbroj. Neke su odlične, neke dobre, neke nikakve. Ali ih ima mnogo.

Taj podatak o 86 vrsta inteligencije nije tačan. To je istorijska zaostavština merenja koncepta IQ-a.

I nikakav ''logički test iz Nemačke'' ne može da se primenjuje na populaciji u Srbiji, jer moraju postojati norme za svaku populaciju, pa i uzrasnu grupu, itd.

Na kraju, Mensa nije ništa drugo nego pokušaj snobovskog odvajanja ljudi na osnovu jednog artefakta kao što je podatak o visini iQ-a. Mensa je prevaziđena, najviše zbog toga što brzinom svetlosti gubi kredibilitet. Zašto? Pa eto poznajem ljude koji su članovi Mense, a kojima ne bih dala nacrtanu ovcu da mi pričuvaju. To je sve odavno prevaziđeno. Lako je mahati nekim papirom nekom ispred nosa, na kom piše da si pametan.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
mob
LG 4X HD
Citat
To je sve odavno prevaziđeno. Lako je mahati nekim papirom nekom ispred nosa, na kom piše da si pametan.  Smile
Misliš da je jedna takva klasifikacija nepotrebna? Ne mislim na to da li je konkretno Mensa merodavna, nego generalno da li uopšte ima smisla meriti inteligenciju kao neki pokazatelj sposobnosti?
Na primer, ako ti je potreban zubar, obratićeš se nekome ko je završio stomatologiju, njegova diploma je nekakav pokazatelj da će on umeti da obavi posao. Ako ti je potreban neko inteligentan, kako da znaš kome da se obratiš ako ne postoji nikakvo merilo?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone 6s
A za sta ti je potreban neko inteligentan?

Recimo treba ti da resi problem...

Pre neki dan je umro Kim Pek... originalni "kisni covek"... zapamtio je sve sto je u zivotu procitao... i nije razumeo ni jedan jedini, pa ni najementarniji ljudski odnos...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
Citat
To je sve odavno prevaziđeno. Lako je mahati nekim papirom nekom ispred nosa, na kom piše da si pametan.  Smile
Misliš da je jedna takva klasifikacija nepotrebna? Ne mislim na to da li je konkretno Mensa merodavna, nego generalno da li uopšte ima smisla meriti inteligenciju kao neki pokazatelj sposobnosti?
Na primer, ako ti je potreban zubar, obratićeš se nekome ko je završio stomatologiju, njegova diploma je nekakav pokazatelj da će on umeti da obavi posao. Ako ti je potreban neko inteligentan, kako da znaš kome da se obratiš ako ne postoji nikakvo merilo?
To merilo inteligencije, iskazano kroz IQ, ne mora da bude ama baš nikakvo merilo.
Ne mora biti ni diploma, ali mi ona makar govori da je taj čovek prošao neophodnu obuku i usvojio znanje za obavljanje tog posla. To je osnovna razlika: diploma (u idealnom slučaju, zanemarimo sad korupciju, kupovinu diploma i slično) ima praktičan značaj.

Meni će, kao što reče SF, trebati neko da mi obavi posao. Bravar da promeni bravu, kardiohirurg da mi operiše srce. Podatak o njihovoj inteligenciji meni je nebitan pred podatkom o njihovoj stručnosti. Jer, i ta stručnost bi makar nešto trebala da govori o inteligenciji.

Testiranje inteligencije treba da postoji u odabiru za neka zanimanja (zanemarimo sada i značaj testiranja inteligencije u kliničkim uslovima, gde je on zapravo i najznačajniji). Na primer, imaš dva čoveka sa istim kvalifikacijama, i treba da ih postaviš na neko značajno i zahtevno radno mesto. Onda ti podatak o inteligenciji može biti značajan. Ali samo kao dodatni kriterijum, nikako konačan. Zašto? Zašto što, i nakon 100 i više godina merenja IQ-a, još uvek nema dovoljno pouzdanog pokazatelja, kao ni definicije inteligencije.

Dakle, inteligencija kao praktični pokazatelj nečega nije dorasla zadatku. Posebno što niko od nas sa sigurnošću ne zna šta je inteligencija.
« Poslednja izmena: 27. Dec 2009, 19:13:19 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
mob
LG 4X HD
Citat
A za sta ti je potreban neko inteligentan?
Za neki posao gde se malo toga radi po bilo kakvom šablonu, gde se zahtevaju inovativna rešenja, maštovito korišćenje postojećih resursa, za posao gde treba brzo naći efikasno rešenje a da se nikada ranije nisi našao pred takvom problematikom. Sposobnost učenja, moć zapažanja, dedukcija.
To bi ugrubo bio i neki opis onoga što ja smatram da su potrebne sposobnosti da bi se neko mogao nazvati inteligentnim.

Citat
Pre neki dan je umro Kim Pek..
On je bio autističan, njegova sposobnost pamćenja se ne može nazvati inteligencijom. Jedna sposobnost dovedena do perfekcije ali na račun svih ostalih sposobnosti.


Citat
Na primer, imaš dva čoveka sa istim kvalifikacijama, i treba da ih postaviš na neko značajno i zahtevno radno mesto. Onda ti podatak o inteligenciji može biti značajan
Znači , visina nečijeg izmerenog Iq-a, iako nesavršeno i nikako konačno merilo, ipak ima neku težinu?

Citat
Dakle, inteligencija kao praktični pokazatelj nečega nije dorasla zadatku. Posebno što niko od nas sa sigurnošću ne zna šta je inteligencija.
To je odgovor koji sam tražio.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
Citat
Znači , visina nečijeg izmerenog Iq-a, iako nesavršeno i nikako konačno merilo, ipak ima neku težinu?
Naravno da ima, u suprotnom ne bi imala ama baš nikakav praktični značaj, samim tim ne bi bila ni potrebna. Ali je ta brojka (IQ) od strane ljudi koji se ne bave testiranjem i/ili proučavanjem inteligencije sasvim pogrešno i neopravdano dignuta na pijedestal.

S tim da smo mi ovde malo banalizovali stvari. Retko kad se proučava nečija inteligencija pri izboru za posao, već su to obično neke specifične sposobnosti (i poput onih koje si nabrojao), a retko kad opšta inteligencija, odnosno IQ.

Citat
To je odgovor koji sam tražio.
To mi je feler, vidiš, ne umem jednostavno da objasnim.  Smile
« Poslednja izmena: 27. Dec 2009, 20:07:06 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


42

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 26656
Zastava Restoran na kraju vaseljene
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
mob
Nokia 6630, valjda
Citat
Jednostavno, javnost ne treba da ima uvid u to.

 Smile

truth is out there



Где је Скали?
IP sačuvana
social share
“The mind commands the body and it obeys. The mind orders itself and meets resistance.”
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone 6s
Citat
On je bio autističan, njegova sposobnost pamćenja se ne može nazvati inteligencijom. Jedna sposobnost dovedena do perfekcije ali na račun svih ostalih sposobnosti.
Vecina ljudi kojima je jedna sposobnost izrazena, imaju zakinuto na drugoj strani... Sama inteligencija nije narocito bitna, dokle god je covek bar u okviru proseka... ona nudi neke dodatne sposobnosti, ali da bi od toga stvarno nesto bilo, to treba razvijati, a jako mali broj ljudi to uradi ili je spreman na tako nesto...  Samim tim, u 99% slucajeva nije preterano bitno da li neko ko je preko puta tebe ima visi IQ, niti ce to uticati na kvalitet i brzinu obavljanja posla...
Mozda ce neko sa visim IQ u nekoj situaciji brze doci do resenja... ali cak i tu je faktor iskustva vazniji...

Inace, ko voli da cita:
http://www.neatorama.com/2008/09/05/10-most-fascinating-savants-in-the-world/
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 02. Maj 2024, 13:08:18
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.