Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Odziv regruta u vojsku 99 odsto  (Pročitano 3258 puta)
05. Avg 2007, 00:22:21
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Apple iPhone 6s
Odziv regruta u vojsku 99 odsto
Autor: N. Erac | 04.08.2007 - 13:59

Ove godine, po prvi put otkada je uvedeno civilno služenje vojnog roka, prijavio se manji broj vojnika za civilno služenje nego za služenje vojnog roka pod oružjem. Veće interesovanje za uobičajeni način služenja vojske i rekordan odziv u Ministarstvu odbrane objašnjavaju kraćim trajanjem, ali i mogućnošću ostanka u profesionalnoj vojsci.
- Po prvi put ove godine za služenje vojnog roka pod oružjem javilo se 99,8 odsto regruta, a to znači da su se na pozive koji su upućeni skoro svi odazvali. Ovaj procenat označen je kao rekordan, s obzirom da se proteklih godina na poziv odazivalo 70 do 75 odsto regruta. Jedan od razloga jeste i to što civilno služenje vojske traje duže, devet meseci, dok je pod oružjem šest meseci. Početna euforija za civilno služenje obeležila je protekle tri godine, kao novina i mogućnost da se ne služi vojni rok na klasičan način. Sada možemo da kažemo da je sazrela jedna druga svest kod ljudi. Očekujemo da će se sve više regruta prijavljivati za služenje vojnog roka pod oružjem i zbog mogućnosti da ostanu u vojsci, da se u profesionalnoj vojsci doškoluju i napreduju, da budu starešine sa većim platama - kaže načelnik Odeljenja u Upravi za obaveze odbrane, pukovnik Zoran Stojanović.
On je objasnio da profesionalni vojnik u Sloveniji ima platu u iznosu od 573 evra. Vojnik po ugovoru u Srbiji mesečno prima 200 evra. Sa povećanjem plata koje će uslediti u Vojsci Srbije očekuju i veće interesovanje.
Rapidni porast interesovanja za civilno služenje vojnog roka koji je progresivno rastao u protekle tri godine sada je prvi put zastao, a broj zainteresovanih za ova dva načina odsluženja vojnog roka trenutno je izjednačen.
- Ranije smo imali problem da uputimo sve regrute koji su se opredelili za civilno služenje vojnog roka pa su bili na čekanju. Sada taj problem imamo samo u manjim mestima na jugu Srbije, dok u Beogradu ima mesta za sve - kaže referent u vojnoj obavezi u Upravi za obaveze odbrane, potpukovnik Zoran Živić.
Razočarenje civilnim služenjem vojnog roka nastaje i kada regruti shvate da moraju da obavljaju fizičke poslove.
- Visokoobrazovani regruti ne žele da prihvate vojnu obavezu sa fizičkim radom. Događaju se i zloupotrebe jer u dopisu ustanova koje traže takve vojnike piše da su im potrebni za humanitarni rad, a kasnije se ispostavi da je reč o prostim fizičkim poslovima. U protekle tri i po godine oko sedam odsto vojnika povuklo je zahtev za civilno služenje vojnog roka. Obično se predomisle mesec dana pre odlaska na odsluženje, pretpostavljam zbog uticaja sredine - objašnjava Ljiljana Mihajlovska, u Ministarstvu odbrane odgovorna za civilno služenje vojnog roka.
U proteklih godinu i po dana doneto je 4,3 odsto rešenja o prekidu služenja vojnog roka u civilu, a samo od početka ove godine 3,1 odsto, najčešće zbog neizvršavanja obaveza koje su propisane uredbom o vršenju vojne obaveze. Takvi vojnici se upućuju na služenje vojnog roka pod oružjem.
Pravo i dužnost
Nacrt zakona o odbrani, koji se nalazi u javnoj raspravi, ne definiše način služenja i trajanje vojnog roka i civilne službe već predviđa da se to pitanje reguliše posebnim zakonom.“Vojna obaveza je pravo i dužnost građana da se pripremaju i osposobljavaju za učešće u odbrani. Vojnu obavezu građani izvršavaju pod uslovima i na način koji su propisani posebnim zakonom“, navodi se u nacrtu koje je objavilo Ministarstvo odbrane na sajtu www.mod.gov.yu.Vojni rok u Srbiji traje šest meseci dok civilna služba traje devet meseci.

Pritužbe na vojnike
- Imali smo jako puno pritužbi, na primer da vojnik na civilnom odsluženju vojnog roka ima verbalni sukob sa rukovodećim ljudima u ustanovi gde služi vojsku, zatim da nije zadovoljan rasporedom kojim ga je direktor opteretio. Poslovi su različiti, neko se bavi administracijom, neko čisti krug pa mu to ne odgovara. Oni koji se žale na fizičke poslove ne shvataju da je civilno služenje pored humanitarnog i društveno koristan rad - kaže Ljiljana Mihajlovska iz Ministarstva odbrane, odgovorna za civilno služenje vojnog roka.

Civilno služenje vojske
2003. 1 odsto
2004. 16 odsto
2005. 30 odsto
2006. 48 odsto
2007. stagnacija
i pad ineteresovanja

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 431
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Samsung 
Ovo je totalna laž i neistina. Sve ljude u mom okriženju koje znam su išli da civilno služe pa i ja. Tako da njihova želja da im neko ide dole po Bujanovcu i Medveđi po onim brdima i nosi čizme ceo dan, još da ga neko maltretira od strane nepismenih vodnika i glupih oficira, misleći da ako nosi uniformu da je uhvatio boga za muda i da može zajebavati ljude sa fakultetom, grdno se varaju. Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 11508
Zastava Buenos Aires
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Samsung Galaxy
i ja mislim da je to cista propaganda, da lazu ko kerovi samo da navuku ljude da sluze regularnu vojsku, samo ne znam u koju svrhu...
IP sačuvana
social share
Marco Materazzi World Champion


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 597
Zastava Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Nokia N70
па није у интересу војске да придобије што више људи да служи војску под оружјем. Такви војници су много скупљи, а сви знамо у каквом је финансијском положају српска војска.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Hvala je Bogu

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 1210
Zastava obrenovac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
SonyEricsson v 600i
Ovo je totalna laž i neistina. Sve ljude u mom okriženju koje znam su išli da civilno služe pa i ja. Tako da njihova želja da im neko ide dole po Bujanovcu i Medveđi po onim brdima i nosi čizme ceo dan, još da ga neko maltretira od strane nepismenih vodnika i glupih oficira, misleći da ako nosi uniformu da je uhvatio boga za muda i da može zajebavati ljude sa fakultetom, grdno se varaju. Smile Smile Smile
To je ba[ glupost ja sam služio 12 meseci sa devetnaest godina a oko mene su bili sve sami doktori i farmaceuti sa završenim fakultetom i ništa im nije falilo a sada je vojska 6 meseci i svaki vikend si kod kuće.kada sam ja bio bilo je ono sranje oko 5 oktobra dva meseca nisam izašao iz kasarne pa mi nisu jaja otpala.Ne razumem ljude koji bez preteranog razloga služe civilno(bolest u familiji,vođenje lične firme itd) dajte bre niste žene ali šta da se radi izgleda da su generacije sve razmaženije i razmaženije.A što se tiče vesti ne verujem da je tačna ko bre još voli u junu da  ide u vojsku,kada može da ide na kupanje more i da juri cice?
IP sačuvana
social share
Au al ima smarača i debila pa to je strasno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 2610
Ne znam zasto se pravi fama oko sluzenja vojske???
Vojni rok zvanicno traje 6 meseci. Od toga odbijte silne vikende na koje ce biti pusteni - bar 1--tak vikenda po 3 -4 dana i odbijte redovno od 18 dana i isoada da se vojska sluzi nekih 4-4.5 meseci.
zasto neko misli da ce fakultetski obrazovanom coveku nesto smetati da ispuni svoju patriotsku duznost prema Srbiji ???
ne vidim razloge za takva razmisljanja .
Prosla su vremena nepismenih razvodnika i vodnika.
nema posla, ceka se na posao =pa bolje je oduziti tu obavezu nego se vaditi na razne gluposti i ici na civilno sluzenje vojnog roka.
koje je to sluzenje? zasto su to nazvali sluzenjem??
pa zar oni koji "sluze" po bolnicama vojni rok     i tamo guraju bolesnike i menjaju guske bolesnicima je sluzenje vojske?
nemojte samo da kazete - prigovor savesti i ne zelim da nosim oruzje zbog,....
Pravimo mamine maze i od onih koji to nisu i pravimo mlade debilima.
Pa korisnije je nesto da nauce o zivotu u vojsci nego da bleje po kaficima po ceo dan .
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows 98
Browser
Opera 9.20
 lepa vest. ima josh nade za ovu naciju.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 80
OS
Linux
Browser
Mozilla (2007.1)
Ovde je druga stvar u pitanju. Znam da ce mnogi reci , za koji se rat spremamo i od koga da se branimo, ali na zalost immao od koga.Ja sam sluzio vosjku 9 meseci i u mom vodu koji je imao 60 ljudi 90% je bilo ili fakultetski obrazovanih ili studenata...i nikom nista nije smetalo.
Pitao bih one koji se vade na prigovor savesti ,sta treba da radi policija i zandarmerija....oni svaki dan stavljaju glavu u torbu po Bujanovcu i sl. jel i oni treba da se vade na prigovor savesti. I sta bi rekli ti koji se vade na prigovor savesti da im neko upadne u stan  sa uperenim oruzjem....jel tada treba neko da reaguje oruzanom silom ili ne? Ok......svi imamo svoj stav, ali....po kom pravu neko drugi treba da stavi glavu u torbu za nas i nasu decu (narocito za nasu decu).
A kada je tema u pitanju....i ja mislim da je preterana....ne verujem da je smanjen odziv za civilno sluzenje vojske.
IP sačuvana
social share
Edit by Anea: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows 98
Browser
Opera 9.20
istina je da po pojedinim rodovima vecinu vojnika chine ljudi koji neshto studiraju ili su zavrshili (ochiti primer veza Smile) a opet, dobre ortake mozesh da steknesh i od ljudi koji nemaju formalno neko veliko obrazovanje ... sve u svemu , jeste teshko ,ali je ipak dobro zivorno iskustvo koje se ne zaboravlja .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1366
Zastava south of heaven
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
Ja mislim da je onaj ko hoce da ide na klasicnu vojnu obuku tezak debil!Mada mi se ne svidja ni civilno koji ce vam kura* to?Da trcim po blatu,prasini,da se valjam,da perem wc solje,i da mi usi probija debilni komandant? Ne hvala  Smile Ako si ti opcinjen patriotizmom,ljubavi prema rodnoj grudi,i nemas previse mozga da uvidis jasnu manipulaciju nad tobom tvoj problem.Vojsku na kolac  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.115 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.