Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 20:37:51
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Odnosi Pravoslavne i Katolicke crkve  (Pročitano 13745 puta)
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
Svratio bih pozornost na nkoliko stvari:

1. SF piše da "centri moći" žele ujedinjenje da bi kršćanstvo postalo jače u odnosu na druge religije, a gdje ćeš jače religije od kršćanstva, gdje je Bog došao na zemlju da svojom smrću otkupi svijet od grijeha i omogući spasenje svakom "tko povjeruje u Njega". Dok sve druge religije traže boga negdje gore, dolje, lijevo ili desno, mi ga imamo ovdje, među nama. Od toga nema ničeg jačeg.

2. Oko Božića smo puno pisali i svi znaju da on nije izvorno kršćanski blagdan, nego su kršćani u u onome što se slavilo taj dan prepoznali Isusa Krista i prisvojili blagdan. Zašto? Zato da rimljanima, a na taj način i ostalim narodima, pokažu da ono što oni slave nije ništa drugo nego slavljenje Isusa Krista. Da je On onaj koji, konkretno, je Mlado sunce.....

3. Opet govorimo o moćnoj Europi koja će krenuti u rat protiv nekoga, a ja samo ponavljam ono pitanje koje sam i prije postavio. Tko ili što to još može podići sve europljane da krenu na rat protiv Bliskog istoka? Jedino što ih može pokrenuti je cijena nafte koja se stalno diže, a oko koje smo svi ovisni, ali složit' ćete se da to nije vjerski motiviran rat. Da netko krene u rat zbog Isusa Krista? Pa vidite na kojem je putu ta "ratna" Europa kad ne može objaviti rat ni pobačajima ni eutanaziji, direktnim protivnicima Njegove zapovijedi: " Ljubite bližnjega svoga." O kakvom je vjerskom ratu riječ?

4. Zašto kršćanstvo "slabi", točnije zašto ljudi od njega otpadaju. Upravo zbog onoga što sam spomenuo pod brojem 1. Ljudi su izgubili iz vida Isusa Krista, a kad njega izgube iz vida, cijelo kršćanstvo postaje užasno teško, nepodnošljivo i bez smisla.

5. Sva se politika vrti oko crkve? Dao sam dva primjera, a mogu još hrpu, gdje crkva nama nikakvog utjecaja na politiku. O kakvom je to utjecaju riječ?

6. Cilj i smisao Crkve je da ljudima približi Isusa Krista i da ga oni prihvate kao svog Spasitelja i Otkupitelja, a to je nemoguće shvatiti nekome tko, kao prvo ne vjeruje u dušu i zagrobni život. Svakome tko misli da je ovaj svijet jedino ljudsko postojanje ili koji misli da će se nakon smrti vratiti nazad, Isus Krist ništa ne znači, a kršćani su budale koje slušaju crkvene moćnike, koji i ovako i onako rade na svoju ruku. Smile  Takvi ljudi ne shvaćaju postojanje i važnost Crkve, kao i svih njenih službenika. A isti takvi nemaju problema s homoseksualcima, kleptomanima, narkomanima, lopovima i inim drugim raznim  ljudskim atrakcijama. Da se razumijemo, ni ja nemam ništa protiv njih, ali isto tako kao što shvaćam da nekoga privlače osobe istog spola, da neki imaju potrebu krasti, da im je droga potrebna, itd. vjerujem i shvaćam da netko ima potrebu vjerovati u dušu, Boga, Isusa Krista i sve ono što Crkva propovijeda i da prihvaća to kao Božju volju i potrebu za spasenje duše.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Hajde da ne gusimo previse sa razgranavanjem teme. Napad na Bliski istok. Da, naravno. Jerusalem je papi na srcu, kao i Zidovima, kao i muslimanima. To je prva motivacija da ode i da osvoji ono sto on smatra izvoristem krscanstva. A muslimani... aman, islam. Pa ako ce ista navesti Europu da nesto poduzme biti ce islam.

A o utjecaju koji crkva "nema" na politiku. Molim te. Pa pogledaj samo hrvatski zakon o pravnom polozaju vjerskih zajednica. Po cijoj meri je odlicno skrojen? Sa kojom drzavom je Vatikan potpisao posebne ugovore? Sa Hrvatskom? U cijem nacrtu zakona je crkva zbog svoje uloge tijekom povijeti tretirana kao "prva medju jednakima"? U zakonu Srbije. Prema tome, crkva nema navodno utjecaja na politiku. Ima ga, itekako. A i ako se to sada ne vidi, vidjet ce se.

Najzad, kada papa dolazi u svoj posjet Hrvatskoj, sa kim se susrece? Sa kim se susrece u svakoj zemlji? Sa najvisim duznosnicima i drzavnicima! Ako to nije utjecaj koji politika ima na crkvu i na kulturu svih naroda, pa ja onda doista ne znam sta je.
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
I ako to sto koni kaze stoji sa aspekta vernika, jaka vera je ona vera koja ima najvise vernika da ne kazem fanaticnih vernika... a znamo da su muslimani trenutno po tome no.1. Crkva ce uvek imati uticaja na politiku, jer kako ti mozes dati 100 primera gde nema mogu i ja dati 100 gde ima. Vernici su velika masa, i i njima treba ulaziti pod kozu zarad politicke moci, ko njih nema, nema sanse da uspe.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3592
Kad smo vec kod muslimana...Njihova se religija znatno pocela siriti po svetu.Meni nije jasno na cemu se zasniva ta religija kad se njeni vernici ubijaju radi "mira"! Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Procitaj kuran bice ti jasnije, koliko je tacno to da ubijaju zbog vere tj da im to vera nalaze, ekstremno je diskutabilno
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Meni je muftija beogradski tvrdio i svima tvrdi da te nauke nema u Kuranu i da su to izmislili ekstremisti (sto je veoma moguce). I "hriscanski" ekstremisti su izmislili sotonsku instituciju Inkvizicije, pa sto onda da se cudimo ako bi muslimanski ekstremisti izmisljali svoje 'svete ratove'?!
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
U kuranu postoji recenica koja poziva na rat protiv nevernika... pojam rat tj izraz koji je za njega tu koristen moze biti tumacen na vise nacina... i ko zeli moze ga tumaciti i kao ubijanje neduznih. Verski rat o kome oni pricaju je rat za sirenje vere kao... ali... kao sto rekoh moze se svakako tumaciti
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
Možda ću nastupiti grubo u svojim odgovorima, no nemojte mi zamjeriti, ipak svi ovdje iznosimo svoje mišljenje, a moje je iz takve podloge kakve jest.
Prvo da naglasim onu razliku koju u poimanju Crkve čine SF i Sasha1. Sasha pod pojmom Crkva misli na hijerarhiju, a SF pod istim pojmom narod, tj. puk, i obojica su u pravu, no ponavljam da u svakom razgovoru prvo moramo definirati granice govora. Ako o Crkvi govorimo, ovdje naravno prvenstveno mislim na Katoličku, kao zajednicu, ljude, očito je i jasno da politika JEST pod utjecajem Crkve. A zašto? Zato jer tu Crkvu čine ljudi koji plačaju poreze od kojih čitava država živi, a politika se mora brinuti za opće dobro, tj. za dobro tih ljudi, tj. Crkve. S tim se potpuno slažem. No s druge strane, ako kažemo da Crkva, prvenstveno ona hijerarhijska, utječe svojim naukom na krojenje politike mislim da nije tako, jer u zakonima skoro svih država postoje one regule koje su u suprotnosti s katoličkom naukom. Na taj način, Crkva je indirektno povezana sa politikom i utječe na nju, ali ne direktno, a na to ja milsim kad pričam o utjecaju.
 
Da se sad malo okrenem pojedinačnim postovima.

@Sasha1

Veliš da je papi Jeruzalem na srcu i siguran sam da je, kao i svakom kršćaninu, ali mislim, zapravo siguran sam, da zbog toga neće krenuti u osvajanje. Kao prvo, zbog toga što čovjek ima preko 80 godina i toliko je bolestan da ne može hodati, a kamoli da "nosi mač". Kao drugo, taj Vatikan o kojem se govori, nema vojsku koja bi mogla ikoga osvojiti, jer je ima jedva toliko da "brani" Vatikan. Kao treće, ono što on smatra izvorištem kršćanstva nije Jeruzalem, nego Isus Krist.
U drugom odlomku miješaš onu terminologiju koju sam spomenuo. Normalno je da je zakon o vjerskim zajednicama skrojen tako da većina dobije veće pogodnosti. Zar to nije logično? Zar bi bilo logično da Katolička crkva, koja je po zadnjem popisu zastupljena sa preko 80 %, naravno u Hrvatskoj, ima ista prava kao i zajednica istomišljenika sa pet ljudi. Gdje je tu logika? Istina priznajem da u nekim slučajevima pogodnosti idu na ruku, no pitanje toga je problem za neku drugu temu.
Što se tiče trećeg odlomka. Moraš razlikovati i shvatiti da papa kad dolazi u neku državu dolazi i kao državnik, predsjednik Vatikana i da je logično, a i to je jedini način, da se susretne s predsjednikom i premijerom. On tamo u zračnoj luci nije vjerski vođa, nego predsjednik samostalne i suverene države Vatikan. On vjerski vođa "postaje" u Crkvi ili negdje drugdje gdje počne govoriti kao Petrov namjesnik. Do tada je on "običan" predsjednik države. I ako utječe na politiku, utječe s te pozicije, a ne s pozicije vjerskog vođe, što je između ostalog provjerljivo u svim njegovim govorima iz zračnih luka, gdje on govori o državi, a ne o Isusu Kristu.

@SF

Veliš da možeš naći stotinu primjera da Crkva utječe na politiku pa mi daj jedan. Ali razlikuj utjecaj vjernika na politiku, kao mase koju se mora poštivati od nauke Crkve. Jer kad kažemo da Crkva utječe na politiku moramo misliti da nauka Crkve utječe na politiku, a ne to što vjernici ili biskup ili patrijarh utječe. Jer Crkvu objedinjuje nauka i ono što ta nauka kaže, po tvojoj definiciji, mora utjecati na politiku.

Na kraju još ponavljam da moj post nije postavljen kao neka "ratna sjekira", nego kao moje mišljenje, iz moga kuta i nauke i vjere i inih drugih korijena i utjecaja.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3592
O svemocna i cista Katolicka vero,da li se kajes zbog prolivene i neduzne srpske krvi koja ti je na rukama od 1991 od kako su vasi vernici ubijali nasu bracu i sestre?Da li to mozes da precutus "cista" vero???
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
@Koni
Ne mozes na taj nacin gledati... jer crkveni poglavnici su ipak predstavnici i prezenteri vere ljudima.. ako oni stanu uz nekog na izborima, ako u ratu podrze neku stranu, ako su angazovani na bilo koji nacin, onda ne mozes reci da se crkva ne mesa...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 20:37:51
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.117 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.