Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Odbrana svojine ljudsko je pravo  (Pročitano 4597 puta)
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.10.4
Browser
Safari 600.7.12
mob
Apple iPhone SE 2020
Mora da postoji opasnost i to je sve. To je uslov za postojanje krajnje nuzde ili nuzne odbrane.
I ta opasnost mora da bude neskrivljena.

I to je to...

Znaci... ako neko prolazi ulicom, i ti vidis da je krenuo ka tvom dzepu, ti mozes da ga opaucis po ruci iako te nije odzepario... jer postoji stvarna opasnost ili na osnovu prethodnih znanja mozes da utvrdis da ce zlo biti pocinjeno...

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Chrome 44.0.2403.107
Boli me uvo za džeparanje, ja ti pričam kako je u slučaju provala, pljački i životno rizičnih situacija.

Kao što rekoh, ako te neko klepi motkom, i ti njega možeš ili rukom ili motkom. Ne smeš ničim jačim. Ako te pogodi pištoljem u rame, i ti možeš njega da pogodiš samo u rame.

Ideja koja stoji iza toga je prevencija da sukob eskalira, odnosno da se desi slučaj gde neko nekoga udari pesnicom, a ovaj potegne pištolj i rani ga u stomak, i ne odgovara zbog toga. Samo što u slučajevima gde je žrtva životno ugrožena, taj zakon postaje besmislen i štetan, jer da bi odbranio svoj dom i porodicu od provalnika i potencijalnog ubice (dosta provalnika ne haje da napadne kad ih vlasnici zateknu), ti moraš da čekaš da ti on učini neku štetu ili povredu, da bi onda smeo da reaguješ. I ta tvoja reakcija ne sme da bude jača od one akcije koja je izvršena nad tobom. To je, naravno, običan kretenizam, jer niko normalan na ovom svetu kada usred noći u svom domu ugleda napadača, neće mirno stati i sačekati da govance završi sa svojim poslom pa da zove policiju, nego će kod svakoga proraditi određeni instinkti. To će biti ili bežanje (što napadačima daje lepu mogućnost da pobegnu nekažnjeno) ili agresija u cilju zaštite svoje imovine i porodice. A tada čovek ulazi u stanje afekta, gde manje vlada razum, a više instinkti i hemija. Što je opet kažem, sasvim razumljivo.

A kao što je opisano u tekstu, taj zakon potiče iz praistorije i uređenja koje više ne postoji, a u međuvremenu je dodatno srozan i izmenjen (najviše zahvaljujući demokratama) tako da u Srbiji svako đubre i štetočina imaju veća prava od običnog normalnog građanina koji poštuje zakon.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1402
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 40.0
Boli me uvo za džeparanje, ja ti pričam kako je u slučaju provala, pljački i životno rizičnih situacija.

Kao što rekoh, ako te neko klepi motkom, i ti njega možeš ili rukom ili motkom. Ne smeš ničim jačim. Ako te pogodi pištoljem u rame, i ti možeš njega da pogodiš samo u rame.

Mislim da nije baš tako,jer pre par godina je lik u kafiću u 27 marta ubio pištoljem nekog ko je nasrnuo nožem na njega i na sudu je dobio oslobadjajuću presudu.Bilo i u novinama.

Mislim da ako ti je život ugrožen imaš prava da se braniš bilo čime,jer ako neko krene da te bije pajserom,a ti imaš pištolj,imaš prava da se braniš od napada.

Sud verovatno procenjuje da li ti je život bio u opasnossti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X (iPhone)
Browser
Safari 600.1.4
mob
Apple iPhone SE 2020
Tako je. Pravo na zivot je neprikosnoveno i to se zove nuzna odbrana, nasuprot krajnjoj nuzdi koja je siri institut i koja se spominje u tekstu.
« Poslednja izmena: 17. Avg 2015, 14:18:09 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Chrome 44.0.2403.107
Mislim da nije baš tako,jer pre par godina je lik u kafiću u 27 marta ubio pištoljem nekog ko je nasrnuo nožem na njega i na sudu je dobio oslobadjajuću presudu.Bilo i u novinama.

Pa u zadnje vreme su počeli da shvataju koliko su ti zakoni srozani i koliko nemaju veze s mozgom (posebno posle ovoga na Julinom brdu), pa su zato i počeli da popuštaju i da rade na ovom novom zakoniku.

Ali bilo je takvih slučajeva kolko oćeš, mi čujemo za one najekstremnije, gde neko pogine.  Al koliko se puta samo dešavalo da neko odbije napadača s nožem upotrebom prekomerne sile a onda robija što u tom momentu panike i nužde nije imao mudrost Konfučija i poteze specijalca. Vlasnici lokala odlično znaju za takve slučajeve.

Mislim da ako ti je život ugrožen imaš prava da se braniš bilo čime,jer ako neko krene da te bije pajserom,a ti imaš pištolj,imaš prava da se braniš od napada.

Nije tako. Napad pajserom se tretira kao napad tupim predmetom, dok je pucanje iz pištolja u nekog napad vatrenim oružjem koji stvara unutrašnje povrede. To se onda smatra prekoračenjem odbrane. Stoga ti po tom starom zakonu ne bi smeo da od pajsera braniš pištoljem. Već moraš da se braniš jednakom silom, ili manjom. Znači, nečime što je tup predmet i što ne stvara unutrašnje povrede. Tako je bar bilo kad sam ja čitao o tome, pre dve godine. Možda su posle Julinog brda olabavili s tim.
« Poslednja izmena: 17. Avg 2015, 13:28:08 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
androidNepoznat
Browser
Opera 12.16
mob
Nokia krntija
Citat
Pa to ne bi u Teksasu proslo.

Zapravo proslo bi. U Teksasu legalno mozes da pucas u provalnika i ne moras da se sekiras dal je nosio oruzje i imao nameru da ti ugrozi zivot, dovoljna je njegova namera da krade. I nije Teksas jedini koji to dozvoljava




 https://en.m.wikipedia.org/wiki/Castle_doctrine
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.10.4
Browser
Safari 600.7.12
mob
Apple iPhone SE 2020
A deo pre toga koji kaze da je provalnih izboden u ledja? To nista. Wink

E, pa taj deo nigde nije dozvoljen.

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
androidNepoznat
Browser
Opera 12.16
mob
Nokia krntija
Nemam pojma ko je izboden u ledja, ja sam shvatio to kao primer za tvrdnju da ne mozes da pucas nigde u svetu samo zato sto ti se ucinilo [da ti je zivot ugrozen] (ako sam dobro pretpostavio) pa ni u Teksasu. I tu sam hteo da te ispravim.
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.10.4
Browser
Safari 600.7.12
mob
Apple iPhone SE 2020
Primer se odnosio na situaciju kada navodno izbodes u ledja\pucas u ledja osobi koja ti je navodno nanela neko zlo.

Pa ipak.. i primer sa wikija kaze da mora da se utvrdi da li su ispunjeni uslovi za upotrebu prekomerne sile, ne mozes da pucas u svakoga ko ti predje prag. I u ovom slucaju imas pravo da pucas samo ako neko pokusala ili pocini tesko krivicno delo.
Znaci, i u tim slucajevima se sprovodi istraga i utvrdjuje da li postoje ili ne postoje elementi kriv. dela.

Ta varijanta - jao vidi provanlik, slobodan si...moze da se vidi samo u filmovima.

I upravo zbog tih primera i drzava u kojima se imovinsko stavlja iznad krivicnog prava, u narednim decenijama ce biti uvedeno kodifikovano krivicno pravo umesto dosadasnjeg common law.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Linux
Browser
Chrome 44.0.2403.133
Nuzna odbrana i krajnja nuzda ima jedno 250 odrednica i najzajebaniji je deo krivicnog prava.
Tacno je da odgovor na napad ne sme biti sredstvom koje je po hijerarhiji sredstava iznad onog kojim si napadnut. Postoje slucajevi izuzeca i tada govorimo o nuznoj odbrani. I onda dolaze na red tih 250+ uslova koji maltene moraju da budu ispunjeni.. npr u trenutnu napada/odbrane bar jedno koleno napadnutog mora biti na zemlji a ukupna visina tela ne sme da prelazi 1/3 visine tela napadaca u tom momentu. Ili npr ako on tebe napada nozem a ti se branis vatrenim oruzjem imas pravo da pucas samo u slucaju da ti je 2/3 tela na zemlji a napadac u zamahu nozem ka tebi, pri cemu ne smes da podignes ruku sa pistoljem vise od 1/3 visine tela napadaca u tom trenutku itd.. ovo sa trecinama nije uvek, nekad se racuna razdalina, odnos visina, upotreba sile, ali nuzna odbrana uvek mora da se desava samo onda kada je napadnuti ili potpuno onesposobljen tipa pao je na zemlju ili kleci ili u trenutku zamaha napadaca oruzjem pa cak i tada se utvrdjuju uslovi odbrane ako je odbrana bila hijerarhijski visim oruzjem/sredstvom. Zakljucak - napadac treba da stoji na tebi da bi mogao da ga upucas ili moraju da postoje sasvim posebni uslovi da bi se dokazala nuzna odbrana a to je inace u krivicnom pravu najredja presuda.

To ke sto se tice zakona.. a sto se tice teksta, meni je iskreno zao sto zakon nije jednostavan kao u nekim drzavama - usao ti je na posed, imas pravo da ga ubijes ako procenis da te ugrozava. I cao.. nema sta ko da radi na tvom posedu nepozvan. Lepo upozoris jednom- dvaput, uperis pucu u njega u slucaju da je gluv i ako nastavi da se krece pucas.. pa gde ga okines. Ne umeju svi da pogode u nogu.. boze moj.
« Poslednja izmena: 17. Avg 2015, 14:58:36 od MunkaZe »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.