Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 09:45:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Odakle znamo ono sto znamo?  (Pročitano 9707 puta)
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Žena
Poruke 337
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
mob
Nokia 
Volim ljude koji imaju svoj stav, a cenim ljude koji svoje stavove ne menjaju kao carape..upravo sto si rekla, ako je procitao sta je in to ce raditi...to je ustvari licemerje ako ja kazem da mi se svidja nesto za sta si ti rekla da volis..hahahhaa, a ustvari nikad nisam ni cula za tu knjigu...
Biti svoj po svaku cenu..bez obzira na ukus.
IP sačuvana
social share
I feel free as a bird
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
Meni profsor sekspirologije, inace sjajan cikica, jednom rece, kako treba slusati roditelje i upijati znanje sa svih strana, a onda, u jednom trenutku odbaciti sve sto znas i poceti graditi svoje misljenje i stavove. Odnosno, preispitati sve sto si dotad znao. Pod 'sve', naravno ne mislim bukvalno na sve .. razumijemo se, nadam se.

Elem, cikica je u pravu sto se mene tice.
Zasto to svi ne urade .. zato sto to zahtjeva odredjenu dozu posvecenosti, zelju, rad i otvorenost u mentalnom smislu; da si stvarno sposoban da prihvatis neke nove spoznaje. Mozda cak i da zadrzis stare, ali da znas i da postoje druge varijante. Naravno, vecina kojoj manjka ove 'crte', nece reci da su lijeni vec da je to sto znaju dovoljno dobro. Ili nesto slicno.

Naravno da nikad neces u potpunosti uspijeti da odbacis sve ono sto si ucio, sto su te ucili, dok si mogao samo da upijas znanje i dok nisi bio u stanju da preispitujes, tako da mislim da se ukus gradi u nekoj kombinaciji
a) onog sto su te naucili + onog do cega si ti sam dosao, preispitivanjem ili nekim drugim taktikama
ili jednostavno,
b) onog sto su te naucili

Usudjujem se da kazem da ovi iz b skupine, koji ne pokazuju bilo kakvu zelju da se upitaju zasto je (lupam primjer) sekspir toliko prokleto dobar (ako je?), bas i nemaju neki visok stepen mentalne sirine, da se tako izrazim. Isto mislim i za ljude koji se nikad nisu upitali zasto vjeruju u boga recimo. Ali na stranu ta prica o religiji, jerbo je vrlo osjetljiva. Ne kazem da su ti ljudi glupi, ali kazem da mogu biti i pametniji, informisaniji, obrazovaniji.

Otud taj otklon prema svemu sto nije po modi i prema svemu sto nije opsteprihvaceno. Ja recimo ne bih imala problema s tim da mi neko kaze 'paolo koeljo je fenomenalan pisac, zato, zato i zato'. Ok, ti mislis tako, ja mislim da je on komercijalista jer radi to, to i to. Vjerovatno ce svako ostati pri svome na kraju ili ce precutati ako je jedno promjenilo misljenje, ali to je po meni, zdrava diskusija o ukusima. Nesto i naucis na kraju krajeva.
Medjutim, kad se pojavis u drustvu u kojem svi vjeruju da je sekspir sjajan, a ne znaju zasto, cak i ako znaju, opet to ne razumiju do kraja da bi se upustili u diskusiju, i ja dodjem i kazem da je on precjenjen, na mene ce krenuti lavina. Zato sto se ljudi brane, neko to vec rece, sujeta je gadna stvar. Mozda sam nekad i ja tako reagovala, ne mogu da duse grijesim, ali u principu, volim da slusam pametnije ljude od sebe.

Elem tako, ima nas raznih, to trebamo shvatiti i zivjecemo sretno i zadovoljno  Smile
« Poslednja izmena: 06. Avg 2009, 18:29:00 od cesarica18 »
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 4910
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
Nije moguce,tokom zivota,sve procitati, sve nauciti, sve cuti....Sto se tice ukusa,svako od nas je hemijski drugaciji pa ga privlace drugacije stvari,npr. ja "odlepljujem" za fudbalom i metal muzikom jer imam osecaj moci,dok ti volis klasicnu muziku i slikarstvo...jednostavno je tako,bez dodatnih pitanja, objasnjenja jer svako ima svoje razloge koji nisu odgovarajuci drugima...Sto se tice stava o nekom piscu ili muzicaru ili bilo kome,nas narod je takav da mora da ima stav o svakom umesto da kaze ne znam ili nisam cuo...radije ce vecina rizikovati da ispadne glupa u cilju da ispadne pametna pa da prica o nekom piscu npr. samo ono sto su culi od drugih nego da kaze da nema stav...u Srbiji je sramota ne znati nesto  Smile...
IP sačuvana
social share
tvrdji od hard core-a

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.63
mob
Apple iPhone 6s
U mnogim sistemima gde postoji nekakva organizacija postoje principi ili pravila, koja se mogu drasticno menjati, ili cak imati gotovo suprotna nacela u zavisnosti od velicine sistema...

Kao onaj tekstic o tome sta je uspeh u kojim godinama... let me google it:

1. Kada si 3 godine star, uspeh znaci: Ne srati u pelene!!
2. Kada si 12 godina star, uspeh znaci: Imati prijatelje !!.
3. Kada si 18 godina star, uspeh znaci: Imati vozacku dozvolu!!
4. Kada si 20 godina star, uspeh znaci: Imati sex!!
5. Kada si 35 godina star, uspeh znaci: Imati pare!!
6. Kada si 50 godina star, uspeh znaci: Imati pare!!
7. Kada si 65 godina star, uspeh znaci: Imati sex!!
8. Kada si 70 godina star, uspeh znaci: Imati vozacku dozvolu!!
9. Kada si 75 godina star, uspeh znaci: Imati prijatelje !!.
10. Kada si 80 godina star, uspeh znaci: Ne srati u pelene!!


Ima i boljih varijanti, al me mrzi da trazim Smiley

Elem...

U zivotu tako u razlicito vreme postoje razlicite istine... bez obzira koliko pametni i informisani bili... sa 15 godina i sa 25 na istu stvar mozete gledati potpuno suprotno, iako se u vama nije nista bitno promenilo - sazreli ste. Postoje stvari koje su nepromenljive... ali takvih je malo, a promena misljenja nije nista strasno... ako se do nje doslo nekim razvojnim procesom, a ne kao posledica bocnog vetra sa neke od strana...

I svi se oko toga slazemo... misljenje koje je za postovanje je misljenje koje iza sebe ima odredjenu istoriju u vidu racionalnog razmisljanja i racionalnih argumenata koji ga podupiru... Slagali se mi sa time ili ne, to je za postovanje...
Isto tako sa nekim se mozemo slagati, ali to njegovo misljenje ne postovati ni najmanje, zbog nacina na koji se do njega doslo, ili iz nekog subjektivnog ili objektivnog razloga...

Strasna je stvar danas reci nekom ... "Ne zanima me sta mislis o tome" ...
Doslo vreme da se zbog toga i ratovi vode...

Al ajd sad.. da ne kvarim ljudima temu...

Danas, barem u okolnostima u kojima zivimo mi, i ostatak "razvijenog sveta" ne postoji valjan izgovor u smislu nemanja dovoljno izbora, da bi se doneo valjan sud... Danas je sve u svakom smislu na dohvat ruke... Mozda nekom gorstaku sa Stare planine i nije, ali mi svakako takve ne srecemo bas precesto...

Danasnje vreme kada smo bombardovani informacijama sa svih strana cini da selekcija ljudi nikad nije bila brza i efikasnija... uspes da se snadjes - imas sansu da napravis nesto, ne uspes da se snadjes - bye bye. A to snalazenje se svodi na aktivnu selekciju informacija... filtriranje šuma... a zatim dalje procesiranje i upotreba onoga sto nam ostaje...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 1981
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
Mislim da je najveći problem, što nas od pelena nisu naučili kako da diskutujemo, nego ili da ćutimo ili da se svadjamo:

Kad razgovaraš sa nekim ti iznosiš svoj stav, otprilike ovako:
Ja mislim da je to i to tako i tako, zato što
a)  ...
b)  ...
c)  ...
pri čemu se trudiš da pružiš neke materijalne dokaze koji su povezani nekom logičkom idejom i koji zajedno daju neku smislenu cjelinu.

A ne to je tako jer ja to kažem ili mi je rekao tata ili bilo na TV. I drugo, kod nas ljudi misle da su poraženi ako priznaju da je neko drugi u pravu, umjesto da prihvate da novi stav, jer druga strana raspolaže nekim informacijama koje vam nisu bile poznate ili vam je svoje mišljenje izrazila na ubjedljiv način ili vam je skrenula pažnju na neke posljedice koje vi niste dobro procjenili - Vi time ništa ne gubite, samo dobijate.

Tu postoji još jedan problem. Mi svi volimo da pričamo i da smo glavni, a ako u startu priznaš da ne znaš ništa o nekoj temi onda za tebe nema mjesta "za okruglim stolom". Što je takodje budalaština. Ja možda ne znam ništa o kineskom pravosudju, ali ako bih slušala dva stručnjaka o tom pitanju, nakon nekog vremena bila bih u stanju da donesem neki svoj sud o toj temi. Ali naravno to podrazumjeva ideju da ja prvo treba da začepim i da pustim nekog drugog nešto da kaže - a to mnogo teško ide. Meni, a bogami i drugima.
IP sačuvana
social share
'If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe." - Carl Sagan


I may be lazy, unmotivated and arrogant, but at least I'm good at it.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

high prudence

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9110
Zastava Amber
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia 1800
Citat
Meni profsor sekspirologije, inace sjajan cikica, jednom rece, kako treba slusati roditelje i upijati znanje sa svih strana, a onda, u jednom trenutku odbaciti sve sto znas i poceti graditi svoje misljenje i stavove. Odnosno, preispitati sve sto si dotad znao. Pod 'sve', naravno ne mislim bukvalno na sve .. razumijemo se, nadam se.

Razumem šta je čiča hteo da kaže, ali tu postoji jedan problem.

Šta ako te od malena uče da postoji Bog. I ti u to poveruješ.
Postoji ogromna šansa da ćeš ti biti potpuno zatvoren što se tiče upijanja znanja.
Naveo sam veru samo kao primer. Svo znanje koje ulazi u nas, koje ne dobijamo fizičkim putem (čulima), je u stvari ono što nas ograničava da postavljamo sebi pitanja. Zato što smo do tad samo dobijali gotove odgovore. A i ono do čega smo sami došli je uglavnom utemeljeno na prethodnim saznanjima.

I to treba da bude tako. Jer kad bi svi počinjali od početka, vratili bismo se na pronalaženje tople vode i točka.
Jednostavno, da li priroda pretpostavlja da su (u društvu koje može da preživi i koje napreduje) prethodno stečena saznanja tačna? Ja mislim da da. Mada opet, nisam siguran, i voljan sam da promenim mišljenje, ako mi neko pojasni.
IP sačuvana
social share
                                Someone stole my donuts, and now you're all gonna pay!                               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
Apple iPhone SE 2020
Zar nije svrha coveka da stalno uci?
Bar jedna od svrha...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
Odakle znamo ono što znamo? Ko mi? Ko smo mi?

Za jednu takvu diskusiju je napre potrebna 1. inteligencija. Pa 2. samosvest. Pa 3. kritičko mišljenje.
Koliko ljudi zadovoljava ove kriterijume, posmatrajući makar samo našu zemlju?
Malo. Statistički beznačajno.

Neko može imati i milion informacija, pa opet ne znati ništa. Ako ne ume logički da ih poveže u neku smislenu celinu, džaba mu i Google u mozgu.
Neko ko, pak, nema mnogo informacija, a želi do njih da dođe, lako će naći način za to, pomažući se logikom i intuicijom.
Neko ko nema informacije, i ne želi da ih dobije, neće to ni učiniti - i biće verovatno srećan, jer je njemu to dovoljno. Da nije, promenio bi nešto. Ovako - mirna Bačka.

Odakle znamo sve što znamo?
Kao deci nam se određene stvari serviraju i sažvaću, mi samo treba da zinemo i da ih progutamo.
To je zapravo podloga za sve ono što ćemo naučiti tokom života (pod pretpostavkom da se ispunjavaju ona 3 uslova od gore; ako ne - onda se manje/više ostaje na nivou znanja koje nam je ''ubačeno'' u mozak).
Tek preispitivanjem onoga što znamo i što ne znamo, možemo saznati nešto novo. Ako toga nema, nalazićemo se na mrtvoj tački do daljnjeg.

Zar nije svrha coveka da stalno uci?
Bar jedna od svrha...
Uzmi jedan broj Scandala, pa opet razmisli o tom pitanju. Wink
« Poslednja izmena: 06. Avg 2009, 19:53:14 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
Citat
Meni profsor sekspirologije, inace sjajan cikica, jednom rece, kako treba slusati roditelje i upijati znanje sa svih strana, a onda, u jednom trenutku odbaciti sve sto znas i poceti graditi svoje misljenje i stavove. Odnosno, preispitati sve sto si dotad znao. Pod 'sve', naravno ne mislim bukvalno na sve .. razumijemo se, nadam se.

Razumem šta je čiča hteo da kaže, ali tu postoji jedan problem.

Šta ako te od malena uče da postoji Bog. I ti u to poveruješ.
Postoji ogromna šansa da ćeš ti biti potpuno zatvoren što se tiče upijanja znanja.
Naveo sam veru samo kao primer. Svo znanje koje ulazi u nas, koje ne dobijamo fizičkim putem (čulima), je u stvari ono što nas ograničava da postavljamo sebi pitanja. Zato što smo do tad samo dobijali gotove odgovore. A i ono do čega smo sami došli je uglavnom utemeljeno na prethodnim saznanjima.

I to treba da bude tako. Jer kad bi svi počinjali od početka, vratili bismo se na pronalaženje tople vode i točka.
Jednostavno, da li priroda pretpostavlja da su (u društvu koje može da preživi i koje napreduje) prethodno stečena saznanja tačna? Ja mislim da da. Mada opet, nisam siguran, i voljan sam da promenim mišljenje, ako mi neko pojasni.
Pa ja ne znam nikog ko je toliko zatvoren za nova saznanja jer mu religija ne dozvoljava da preispituje. Ocu da kazem, u danasnje vrijeme religija ne moze imati toliku restriktivnu moc na covjeka jer se svaki pojedinac skoluje, izlozen je raznoraznim izvorima informacija, od interneta, tv-a pa nadalje. Cisto sumnjam da neko moze da zatvori oci i zacepi usi od svega toga. A i u prirodi je covjeka da se mentalno razvija, sto je nemoguce ako on prihvati od starta da ne smije da uci. To je u teoriji moguce, u praksi, danas, ne bas.

Kad sam rekla 'pocne ispocetka', nisam mislila da postanes tabula rasa, to je nemoguce, tako da neces otkriti 'toplu vodu', vec ces, u najgorem slucaju, samo preispitati ono cemu si naucen. I tako nekoliko puta u toku zivota.

IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 4910
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
Takodje mislim da je Cesaricin profa Sekspirologije u pravu..cuo sam tu izjavu i od svetski cenjenih naucnika i izuzetno inteligentnih ljudi koje licno znam..."vidim daleko jer stojim na ramenima divova covecanstva"...tako nesto ide jedna izreka i mislim da je tacna u vecini primera,dok sa druge strane,najveca svetska otkrica su se desila jer pojedinci nisu prihvatili vec stecena znanja nego krenuli da grade stubove teorije na svojim temeljima,za koje se ispostavilo da su siri...
IP sačuvana
social share
tvrdji od hard core-a

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 09:45:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.103 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.