Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Od oktobra vantelesna oplodnja o trošku države  (Pročitano 4200 puta)
26. Jul 2006, 00:14:54
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Nada za 1.000 parova bez dece
Od oktobra vantelesna oplodnja o trošku države

Od oktobra do kraja godine 300 bračnih parova moći će da se podvrgne vantelesnoj oplodnji i to besplatno, na račun države. Intervencije će se obavljati u Institutu za ginekologiju i akušerstvo u Višegradskoj, GAK „Narodni front“ i Ginekološkoj klinici u Novom Sadu.

- Ovo je tek početak akcije. Plan je da se godišnje finansira 1.000 bračnih parova, sa tendencijom da se iz godine u godinu kapacitet i broj intervencija povećava - objašnjava dr Vasilije Antić, pomoćnik ministra zdravlja.

Republička stručna komisija utvrdila je kriterijume na osnovu kojih će biti birani parovi.

- Pravo na podnošenje zahteva imaće žene koje nisu napunile 38 godina i koje do sada nisu rađale. Njihova neplodnost može biti različitog porekla, i ona se prvo mora detaljno ispitati i pokušati da se koriguje - objašnjava dr Eliana Garalejić, načelnik konzervativnog steriliteta u GAK „Narodni front“ i član Republičke stručne komisije.

Prijavu mogu podneti i parovi, gde problem imaju muškarci koji imaju slabiju plodnost, a čije prethodno lečenje nije dalo rezultata.

U svakoj zdravstvenoj ustanovi koja će raditi veštačku oplodnju biće oformljena komisija koja će na osnovu jedinstvenih kriterijuma donositi odluku o uključivanju u program. Nakon toga biće formirane liste čekanja u svakoj ustanovi.

- Biće organizovani konzilijarni pregledi na kojima će se vršiti medicinska selekcija. Radiće se provere, kao što je snimak materice, laparoskopija, hormonske analize, uzimanje briseva. Tek kada prođu ove analize i utvrdimo da vantelesna oplodnja može da se uradi kod žene, počinju pripreme za proces oplodnje - kaže dr Garalejić.

Procenjuje se da u Srbiji ima između 70.000 i 100.000 žena koje imaju potrebu za vantelesnom oplodnjom, kaže ona. Svaki šesti bračni par ne može da ima decu, ali nije za sve rešenje veštačka oplodnja.

- Svaki par je drugačiji i retko koji ima samo jedan problem. Zato rešenje ne mora biti samo veštačka oplodnja, velikom broju parova može se pomoći i na drugi način, lekovima, operativnim putem - objašnjava dr Garalejić.

Prema odluci Republičke stručne komisije, u postupku vantelesne oplodnje primenjivaće se tri metode: klasična in vitro fertilizacija, in vitro maturacija jajne ćelije i mikrofertilizacija. Utvrđen je i cenovnik, po kome će se klinikama za klasičnu intervenciju priznavati 271.384 dinara, za maturaciju jajne ćelije 285.676, a za mikrofertilizaciju 287.174 dinara. U cenu su uključeni troškovi lekova, anestetika, hormona, medijuma, krvi, krvnih derivata, sanitetskog i ostalog medicinskog potrošnog materijala. U privatnim ginekološkim klinikama cena vantelesne oplodnje je od 1.500 do 2.500 evra, u zavisnosti od metode, ali uglavnom bez lekova.



Izvor: Blic \ Sonja Todorović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
Van­te­le­sna oplod­nja:
Tek tre­ća - sre­ća
B. RA­DI­VO­JE­VIĆ, 25. jul 2006

BE­O­GRAD - Pro­gram van­te­le­sne oplod­nje ko­ji bi do kra­ja go­di­ne u tri kli­ni­ke u Sr­bi­ji o tro­šku dr­ža­ve tre­ba­lo da "pro­đe" 300 brač­nih pa­ro­va zva­nič­no još ni­je po­čeo, a u struč­noj jav­no­sti već pro­ve­ja­va sum­nja da ni­je iza­bra­no naj­bo­lje re­še­nje i či­ta­va ak­ci­ja la­ko mo­že da se pre­tvo­ri u ve­li­ki tro­šak sa ma­lo uspe­ha.
Sa­mo po­kre­ta­nje sa mr­tve tač­ke je ve­li­ki ko­rak u re­ša­va­nju pro­ble­ma sa ko­jim se su­o­ča­va oko 200.000 pa­ro­va, a sve osta­lo - od sta­ro­sne gra­ni­ce do od­lu­ke da se u ovaj pro­gram ne uklju­če pri­vat­ne kli­ni­ke, ko­je kod nas ima­ju naj­ve­će is­ku­stvo u van­te­le­snoj oplod­nji - za struč­nja­ke je di­sku­ta­bil­no.
- Uspe­šnost pr­vog po­ku­ša­ja van­te­le­sne oplod­nje je re­la­tiv­no ma­la, je­dva 15 od­sto - ka­že pro­fe­sor dr Ra­to­mir Ga­no­vić iz Udru­že­nja za ste­ri­li­tet i fer­ti­li­tet i le­kar u GAK "Na­rod­ni front". - Si­gur­no je da da­va­njem mo­guć­no­sti na sa­mo je­dan bes­pla­tan po­ku­šaj ne­će­mo mno­go do­bi­ti, jer sta­ti­sti­ka po­ka­zu­je da se naj­ve­ći uspeh po­sti­že tek u tre­ćem ili če­tvr­tom po­ku­ša­ju.
Pre­ma ce­nov­ni­ku ko­ji je za tri me­to­de van­te­le­sne oplod­nje pred­lo­ži­la re­pu­blič­ka struč­na ko­mi­si­ja, a Uprav­ni od­bor Re­pu­blič­kog za­vo­da za zdrav­stve­no osi­gu­ra­nje pri­hva­tio, pro­gram za 1.000 pla­ni­ra­nih pa­ro­va "olak­ša­će" zdrav­stve­nu ka­su za vi­še od tri mi­li­o­na evra.
- Mo­žda je bi­lo bo­lje da se za taj no­vac obez­be­de le­ko­vi i auto­mat­ski bi on­da pro­gram van­te­le­sne oplod­nje bio do­stup­ni­ji mno­go ve­ćem pro­ju pa­ci­jent­ki­nja - na­vo­di prof. Ga­no­vić. - I utvr­đe­na gra­ni­ca - do na­vr­še­nih 38 go­di­na - re­la­tiv­no je ni­ska. Tre­ba­lo je da bu­de do pu­nih 40 go­di­na. Či­nje­ni­ca je da re­pro­duk­tiv­na spo­sob­nost opa­da sa go­di­na­ma, ali sva­koj že­ni ko­ja ima že­lju, tre­ba omo­gu­ći­ti da po­stig­ne trud­no­ću. Re­zul­ta­te ovog pro­gra­ma mo­ći će­mo da su­mi­ra­mo tek za go­di­nu da­na, ali ne ve­ru­jem u ve­li­ki uspeh.
Dr Eli­a­na Ga­ra­le­ić, član Re­pu­blič­ke struč­ne ko­mi­si­je za van­te­le­snu oplod­nju, ka­že da tre­ba na­gra­di­ti sva­ku že­lju Mi­ni­star­stva zdra­vlja i RZ­ZO da se, na­po­kon, kre­ne sa mr­tve tač­ke.
- Sve je pod­lo­žno pro­me­na­ma i prak­sa će po­ka­za­ti šta bi tre­ba­lo da me­nja­mo u pro­gra­mu van­te­le­sne oplod­nje - na­vo­di dr Ga­ra­le­ić. - Utvr­đu­ju­ći kri­te­ri­ju­me, me­đu ko­ji­ma su dva osnov­na - da že­na ne mo­že bi­ti sta­ri­ja od 38 go­di­na i da ne­ma de­ce - a sve osta­lo će pro­ce­nji­va­ti ko­mi­si­ja in­di­vi­du­al­no, po­ku­ša­li smo da uskla­di­mo me­di­cin­ske i ljud­ske kri­te­ri­ju­me sa ma­te­ri­jal­nim mo­guć­no­sti­ma.
Dr Ga­ra­le­ić ka­že da sa sve­tom ne mo­že­mo da se upo­re­đu­je­mo u mno­gim obla­sti­ma, pa ni u ovoj i za­to je iz na­še per­spek­ti­ve ne­bit­no da li se u dru­gim ze­mlja­ma pla­ća­ju je­dan, dva ili tri po­ku­ša­ja i da li je sta­ro­sna gra­ni­ca 35, 38 ili 40 go­di­na.
- Ne­ko­me se, mo­žda, či­ni da bi obez­be­đi­va­nje sa­mo le­ko­va za van­te­le­snu bi­lo bo­lje re­še­nje, jer bi ta­ko u pro­gram uklju­či­li vi­še pa­ci­je­na­ta, ali bi ti­me, ta­ko­đe, ovaj pro­gram uči­ni­li ne­do­stup­nim lju­di­ma ko­ji ne­ma­ju nov­ca za sa­mu pro­ce­du­ru - ob­ja­šnja­va dr Ga­ra­le­ić.

SVET
PA­RO­VI ko­ji­ma je van­te­le­sna oplod­nja je­di­ni put do po­tom­stva naj­bo­lji tret­man ima­ju u Izra­e­lu. Ta­mo dr­ža­va fi­nan­si­ra ko­li­ko god je po­treb­no po­ku­ša­ja da že­na do­bi­je dvo­je zdra­ve de­ce. U SAD zdrav­stve­no osi­gu­ra­nje po­kri­va tri po­ku­ša­ja van­te­le­sne oplod­nje, u Fran­cu­skoj dr­ža­va fi­nan­si­ra 80 od­sto tro­ško­va u pr­va tri po­ku­ša­ja, a u Hr­vat­skoj su bes­plat­na dva po­ku­ša­ja. U En­gle­skoj su bes­plat­na tri po­ku­ša­ja, a sta­ro­sna gra­ni­ca je na­vr­še­nih 39 go­di­na.

LE­KO­VI
"GO­NAL F" i "me­no­pur" uvr­šće­ni su na li­stu le­ko­va o tro­šku osi­gu­ra­nja u fe­bru­a­ru pro­šle go­di­ne, ali su bes­plat­ni sa­mo na pa­pi­ru, jer u kli­ni­ka­ma pa­ci­jent­ki­nje do­bi­ja­ju sa­mo oba­ve­šte­nje da ih - ne­ma. Za­vi­sno od slu­ča­ja do slu­ča­ja pa­ci­jent­ki­nje pri­ma­ju 15 pa do 55 "go­na­la f", a jed­na am­pu­la ko­šta oko 1.900 di­na­ra. U jed­noj od naj­po­zna­ti­jih be­o­grad­skih kli­ni­ka za van­te­le­snu re­če­no nam je da su do­sad ima­li sa­mo dve pa­ci­jent­ki­nje i to iz Srem­ske Mi­tro­vi­ce ko­je su us­pe­le da do­bi­ju le­ko­ve o tro­šku osi­gu­ra­nja.


Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.