Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 08:54:17
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 3 4 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: oboreni avioni  (Pročitano 26304 puta)
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20

Sve je lepo predstavljeno u dokumentarcu "Niko nije rekao necu".
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
mob
SonyEricsson C702i

Srušio "nevidljivog", pa sad - prodaje kore za pitu
 fonet,27.03.2009.


KOVIN, BEOGRAD -  Na današnji dan pre deset godina u ataru sremskog sela  Buđanovci, pripadnici tadašnje Vojske Jugoslavije  oborili su  američki avion "F 117 A",  koji je u sastavu snaga NATO-a učestvovao u napadu na našu državu. Avion, poznatiji kao nevidljivi, oborila je jedinica protivvazdušne odbrane kojom je komandovao pukovnik Zoltan Dani. Prilog se nalazi u okviru vesti

Pukovnik američkog ratnog vazduhoplovstva Dejl Zelko u SAD drži predavanja o tome kako je pre tačno 10 godina ušao u istoriju, kao pilot prvog "nevidljivog" aviona F-117 ikada oborenog u borbi, dok pukovnik u penziji Vojske Jugoslavije Zoltan Dani, čija je jedinica uništila taj avion, na pijaci u vojvođanskom selu Skorenovcu prodaje kore za pitu.

"Očekivao sam da će neko da ceni uspeh kakav je obaranje aviona stelt tehnologije, ali sam stavljen u zapećak, dobijao sam sporedne dužnosti", kaže Dani, koji u Skorenovcu ima pekarsku radnju i bavi se seoskim turizmom.

Manja modifikacija

Prema njegovim rečima, F-117 je oboren zahvaljujući "manjoj promeni u tehnici".

"Uradili smo nešto što se ne sme. Nikakve prepravke na borbenoj tehnici se ne smeju raditi. Takav čin se računa kao akt nediscipline. Drznuo sam se da uradim nešto što nije dozvoljeno, ali to je samo mala tehnička promena, koja je omogućila da avioni stelt tehnologije budu lakše otkriveni", priča Dani.


Ponosan na svoje saborce

On ističe da je imao sreću što su u njegovoj jedinici bili ljudi koji su "sjajno znali svoj posao": Đorđe Aničić, Slaviša Golubović, Milorad Roksandić, Senad Muminović, Dejan Tiosavljević, Dragan Matić, Boris Stojmenov, Vladimir Ljubenković, Darko Nikolić, Tiosav Janković, Slavko Varga, Đorđe Maletić.

"Na te ljude mogu da budem ponosan. Nisu imali nikakvog straha", izjavio je Dani, naglašavajući i da je Muminović pritisnuo dugme za lansiranje dve rakete, koje su na visini od 8 hiljada metara ob orile F-117.
Heroj je cela jedinica

"To je bilo prvo borbeno dejstvo jedinice, prvo ispaljivanje rakete", navodi Dani, uz tvrdnju da je njegova jedinica oborila još dva aviona NATO - F-16 i bombarder B-2.

"Avion B-2 je pao 15 kilometara od granice, u Spačvansku šumu, na teritoriji Hrvatske. Potrudili su se da sa tog područja odnesu sve, čak i zemlju. Na tom mestu je sada jezero", izjavio je Dani.


Napominjući da se ne oseća kao heroj, "kakvim ga prikazuju mediji", Dani ističe:

"Ni moji pretpostavljeni nisu smatrali da sam heroj, pa nisam ni dobio odlikovanje, što je u redu. Heroj je cela jedinica. Ja sam samo prvi među jednakima".

Jos jedna vest

Promovisan ratni dnevnik "Smena" Đorđa Aničića

Ratni dnevnik "Smena" potpukovnika u penziji Đorđa Aničića, u kome se nalaze detalji iz života i rada ratne jedinice koja je učestvovala u obaranju aviona F-117A tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije, promovisan je danas na konferenciji za novinare u Medija centru.

Prema rečima autora, koji je tada bio zamenik komandanta trećeg raketnog diviziona Protivvazdušne odbrane (PVO), u dnevniku je zabeleženo sve što se dešavalo u toj jedinici koja je postala čuvena po tome što je oborila nevidljivi avion stelt tehnologije F117A , nakon njega F16 i strategijski bombarder B- 2A ratnog vazduhoplovstva SAD.

On je dodao da je dnevnikom koji je vodio tokom vazdušnih napada 1999. godine pokušao da objasni da za taj uspeh nije zaslužan samo komandant jedinice Dani Zoltan koji se, kako je primetio, "lično promovisao svih ovih godina kao zaslužan za obaranje aviona", istakavši da je to bio uspeh čitave borbene posluge.

Autor je ponovio ono što je naveo i svojoj knjizi da "je za rušenje aviona raketnim sistemom potreban tim, a da nije dovoljan samo pojedinac" i ukazao na to da je roman pisao iz ljudske potrebe da bi ostavio trag o svemu što se dešavalo.

Aničić, kao i njegove kolege koji su prisustvovali promociji - penzionisane starešine trećeg raketnog diviziona PVO, istakli su da je do sada postojalo uverenje da je nevidljivi avion oboren nakon modifikacije, a da, kako je rečeno, modifikacije nije bilo i da je on oboren raketnim gađanjem.

Izvor

 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
Sve je u redu i Dani je heroj, al to za Spacvansku sumu se dokazalo da je buva. Al eto ti zahvalnosti u Srbiji, oboris avion i pravis kasnije kore za pitu. Nekako su mu navukli uniformu kad su dosli neki predtsavnici NATO-a, bilo ih blam da pokazu kako su ga stavili u zapecak tako da je Dani nosio uniformi iako vise nije bio u aktivnoj vojsci. U Americi bi dali ime kasarni po njemu.
AL najveca je bahatost reci pilotima: Niste nista oborili a ocete medalje. Izgleda nema u Srbiji heroja, mislim, onih pravih, za koje se zna da su se borili neg su heroji oni koji posalju kolegu studenta u sok sobu pa pobegnu ko neka stvar u misju rupu.
Mislim da cak neprijatelj vise ceni srpske heroje nego Srbi.  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 658
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
Sve je u redu i Dani je heroj, al to za Spacvansku sumu se dokazalo da je buva. Al eto ti zahvalnosti u Srbiji, oboris avion i pravis kasnije kore za pitu. Nekako su mu navukli uniformu kad su dosli neki predtsavnici NATO-a, bilo ih blam da pokazu kako su ga stavili u zapecak tako da je Dani nosio uniformi iako vise nije bio u aktivnoj vojsci. U Americi bi dali ime kasarni po njemu.
AL najveca je bahatost reci pilotima: Niste nista oborili a ocete medalje. Izgleda nema u Srbiji heroja, mislim, onih pravih, za koje se zna da su se borili neg su heroji oni koji posalju kolegu studenta u sok sobu pa pobegnu ko neka stvar u misju rupu.
Mislim da cak neprijatelj vise ceni srpske heroje nego Srbi.  Smile


tacno tako!!! i Vilhem je podigao spomenik braniocima Beograda u prvom sv.ratu!!!to je verovatno u istoriji jedinstven primer,da neprijatelj tako nesto uradi!!!a mi nase nipodastavamo toliko da ih je verovatno sramota sto su se borili za Srbiju!!!nisu trebali da lete protiv nato-a!jer to su nam sada "prijatelji"!!!(tako ispada),starasno!!!!!!!!!
« Poslednja izmena: 04. Apr 2009, 04:45:04 od wesssko »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 196
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
Zalosno je to, bas sam gledao emisiju o Zoltanu i sta je sve prozivjeo da je zavrsio i na psihijatriji zbog nepravde. Sta se tu moze uraditi. Recimo da sve ostaje negdje zapisano, da je dokumentovano i da se kada se za to steknu uslovi  ljudima adekvatno zahvali na ucinjenom, i Zoltanu i svim ostalim herojima proteklih ratova. Covjek se mjeri onim sto je ostavio iza sebe.
I sam sam bio ucesnik jedne operacije u kojoj su pojedinci pokupili neke zasluge ostavsi iza nas da se slikaju za medije a mi smo nastavljali dalje ali nema veze, ja znam da smo izvrsili zadatak i da je cilj mojih drugova i mene bio veci nego medijska slava i komadic metala na grudima.
Pozdrav.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20

Gde ima da se skine dokumentarac "21 Sekund". Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 630
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.19
mob
Nokia 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia N70
Provlacilo se i ovo po forumu!
Ja sam ga gledao... Smile

Smile
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 779
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.60
IP sačuvana
social share
Ausvic , Buhenvald , Treblinka su "Nemacka Industrija Smrti" , a Jasenovac , Jadovno  - "Rucni rad Neovisne Drzave Hrvatske" ..., [b]
A EUropo zdaj...? "Nema alternativu" -  jel`te?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.6
Misterija spacvanskih suma  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 3 4 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 08:54:17
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.