Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 06:26:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: O imenima  (Pročitano 42561 puta)
17. Sep 2003, 08:52:59
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Raspravljali smo o imenima reka, ali da li znate nešto više o samim imenima i prezimenima?
Kakva su značenja imaena i prezimena i kog su porekla?

Da li vam je važno nečije ime?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 172
Pa ne mogu naravno reci da ljude delim po imenima Smiley Mislim, ako ni zbog ceg` drugog, ono s`toga sto ih nisu sami birali.
Imam jedno 10-ak imena koje jako volim, i priznajem da volim neobicnija imena.
Imam i knjigu znacenja imena i zanimljiva je.
Moje ime-Katarina-potice od starogrckog Ekaterina i znaci :cist, cista
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 167
Nisam siguran,ali mislim da su prezimena  ranije davana po imenu oca.Sto se tice imena,nastala su od nekih pozeljnih osobina koje bi dete trebalo da ima npr.Miroslav-slavi mir i sl.
IP sačuvana
social share
Da li je to zaista vazno?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 6424
Moje ime od reci SAN znate i sami Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 398
Nikada mi nisu bila vazna imena. Inace, svoje ime mrzim (Milena), nemam pojma zasto su mi ga dali, jedino volim pocetno slovo.
IP sačuvana
social share
"When all of your wishes are granted,
Many of your dreams will be destroyed..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6095
mob
Apple iPhone
Pa, kao sto znate Nebojsa se nicega ne boji, a kako T.A.T.U pevaju za njega nema nade, mada je tu Daredevil da izvidi stvar Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Ovo mi je palo na pamet slušajući neke ogavne viceve iz Hrvatske.

Ne dao bog da se u Hrvatskoj zovete Jovan, Jovana ili prezivate Jovanić, Jovanović. To kod njihovih šovinista znači da ste srbočetničkog podrjetla sa naglaskom na ovo četničkog. Kod njih je teorija da je Ivan hrvatsko a Jovan srpsko ime. A istina je da su to imena hebrejskog porekla istog korena i značenja. Znači Ivan = Jovan = Jov = Iv = Jorgos = Ištvan = Johan ... To ide dotle da postoje vicevi u kojima su glavni likovi Ivica i Jovica, pri čemu naravno Ivica nasamari Jovicu.

Sa druge strane u Srbiji se ne gleda tako. Čak sumljam da mnogo Srbijanaca zna da su Ivan i Jovan ista imena. Uglavnom oba se imena koriste odavno, postoje prezimena iz oba korena, čak mislim da ima više Ivana nego Jovana. Ja sam u osnovnoj imao jednog Ivana u odeljenju a u srednjoj 2, a od Jovana nikog. Imam čak i rođaku koja se zove Ivana.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
@ Aurelije

Mi nemamo kao vi tradiciju prijateljstva s Rusima čiji je oblik imena Ivan/Jovan isti kao u hrvatskom Ivan. Kod nas kad se netko zove Jovan, automatski se zna iz kojeg naroda dolazi, a ljudi ima raznoraznih, tako da je to nekima, nažalost, dovoljan razlog za netrpeljivost i etkiketiranje.

No žalosnije je kad se u to sve upetlja država sa svojom politikom na bilo kojoj razini. Kod nas je pred nekoliko godina bipo aktualan slučaj jednog Hrvata iz Subotice koji je doselio u Hrvatsku, ali je želio promijeniti ime, odnosno verziju imena. Naime on je bio kršten kao Stjepan, ali je na pritisak nekog lokalnog političkog dužnosnika, čak i u crkvenim knjigama bio zaveden kao Stevan. Svećenik se jednostavno nije mogao suprostaviti lokalnom "siledžiji". Ovo je naravno izoliran slučaj, ali npr u nekim zemljama kao Mađarskoj to je uobičajena praksa. Svaki Tomislav mora biti uveden kao Tamas, svaki Stjepan kao Istvan, svaki Ivan kao Janos.

Ovo gore napisano nije nekakav izraz "hrvatske ugroženosti" nego jedan primjer dokuda seže ljudska glupost. Trenutačno pojedinaca (barem kod nas), ali.....

Sa mnom je na fakultetu studirao jedan Đorđe Milošević. Kakva bi to gluparija bila da su ga natjerali da se piše kao Juraj Milošević.....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Ma nije samo Hrvatska puna kretena, imamo ih mi i ovde. A taj tvoj drug sa simpati;nim prezimenom mogao je da se zove Grgur (og Georgije - Đorđe što je ime grčkog porekla).

Sad sam se setio kako je Velja Ilić ispitivao Labusovo prezime! A neki su naši građani i glavom platili ime i prezime.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 3021
mob
Nokia n80-1
Citat: M!lena
Nikada mi nisu bila vazna imena. Inace, svoje ime mrzim (Milena), nemam pojma zasto su mi ga dali, jedino volim pocetno slovo.


A na kojem slovu ti je naglasak .. kada ga izgovaras ..
mIlena ili milEna .. meni se ime kao ime svidja ..
IP sačuvana
social share
Svi za jednog - jedan za sve! Te noći kad me stignu potere, kurve sudbine .. sa dva lica ..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 06:26:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.