Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 21:33:50
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: O grehu i ljudima!!!  (Pročitano 12323 puta)
Pocetnik


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 14
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.3
mob
Nokia 3100
A sta kazu te karmicke discpiline ili sta vec o grehu? MIslio sam da je jasno da se tema odnosi na pravoslavlje i pravoslavno gledanje na greh....
Svako ima pravo izbora, ali...
IP sačuvana
social share
NIKADA ne kradi, ne varaj, ne pij i ne lazi. Ali ako moras krasti, kradi od bogatih. Ako moras varati, varaj smrt. Ako moras piti, pij u trenutcima koji ti oduzimaju dah. A ako moras lagati, lazi u zagrljaju onih koje volis.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Greh je ono sto ce pre svega tebi samome nauditi, pre ili kasnije. Ako to ne shvatas, onda ti niko pomoci nemoze!!!
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 14
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.3
mob
Nokia 3100
Meni je ova diskusija trebala zbog rada za skolu, ali ovde pomoci nema...
IP sačuvana
social share
NIKADA ne kradi, ne varaj, ne pij i ne lazi. Ali ako moras krasti, kradi od bogatih. Ako moras varati, varaj smrt. Ako moras piti, pij u trenutcima koji ti oduzimaju dah. A ako moras lagati, lazi u zagrljaju onih koje volis.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1739
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ne verujem u hriscanski koncept "greha".
Ne znam da li znaš da je Hristos rekao da je dobro za nas što će On otići,
jer će posle Njega doći Duh Božiji, Koji će svetu pokazati šta je greh - a greh je
ne verovanje, nemanje poverenja u Isusa Hrista.
Mislim da je jednostavno svako odgovoran za svoje postupke! Ali sve sto uradis dobro ili lose,vraca ti se kad tad! U to sam se uverila mnogo puta! Mnogi ljudi to ne primecuju, jer ti se ne vrati mozda u neko skorije vreme.
Ti ovde lepo pišeš i ja se u potpunosti slažem sa tobom.
Sa druge strane, sobzirom da idem u crkvu, vidim da se i tamo govori o tome
da je hrišćanstvo - konsekventno verovanje i življenje.
Uglavnom to sto crkva propagira kao greh po meni je totalno sputavanje i ogranicavanje coveka kao slobodne licnosti.
Neko je ovde napisao i spisak tih tzv. 7 smrtnih greha.
Ne znam kako ti razmišljaš ali ja ne bih voleo ni jedan od njih da imam.
Ne zbog toga što neko to zabranjuje već ... pa pročitaj ih i sama!
Voleo bih da budem, kako ti kažeš, 'slobodna ličnost' i to da budem
slobodan od ovih stavova, osobina i želja.
IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1739
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
A sada pogledajte dobro listu hriscanskih sedam smrtnih grehova:

Preljuba
Lenjost
Gordost
Prozdrljivost
Zavist
Novcoljublje (Srebroljublje)
Zlopamcenje

Zasto bas ovih sedam?
Ovde nigde nema ni ubistva, niti mnogo gorih grehova, znaci da oni nisu smrtni grehovi.
Iz ovih, na ovaj ili onaj način, izlazi npr. ubistvo.
Kada čovek nebi imao ovo - ne bi ni ubijao.
Tuđe reči bolje govore od mojih:
(parafraza) "Voli Boga" i "Voli čoveka" - o ovim dvema kratkim rečenicama 'vise' sve druge tzv. zapovesti.
Po logici stvari smrtne gregove bi trebalo da bude mnogo teze okajati od drugih. Svih sedam smrtnih grehova covek pocini tokom svog zivota ("Ko je makar pomislio na greh - zgresio je u svom umu"). Ovim putem crkva pokusava da coveka drzi u poniznosti, u vecnom strahu da li ce mu biti oprosteno ili ne.
Ne znam odakle ti ova misao.
Liturgija na primer je radosni događaj iz prostog razloga što je Hristos Isus uradio sve
što je bilo potrebno - baš zbog toga što je - sve oprošteno!
Samo treba 'ući u taj oproštaj'.
A i to ne iz straha! Nikako!
Strah isključuje radost, valjda.
IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46916
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Preljuba
Lenjost
Gordost
Prozdrljivost
Zavist
Novcoljublje (Srebroljublje)
Zlopamcenje

ovo je lista 7 smrtnih grijehova, a koliko se ja sjecam postoje jos dvije liste. Grijehovi protiv svetoga duha i jos neki ( jedni od tih se ne oprastaju ). Bilo bi zanimljivo da neko ko to zna ispise ( mozda @nemam pojma )   
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 877
Zastava Pored vrlo prometne ulice :(
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
SonyEricsson K800i
Liturgija na primer je radosni događaj iz prostog razloga što je Hristos Isus uradio sve
što je bilo potrebno - baš zbog toga što je - sve oprošteno!

Nešto baš nisam primetno da hrišćanska crkva praktično primenjuje ideju da je sve oprošteno. A i da je tako ljudi bi i dalje grešili - jer bi im sve bilo oprošteno.

Hrišćanska crkva je vekovima nastojala da ljude drži u neznanju i stahu da bi jedine istine koje bi oni prihvatili mogle biti jedino crkvene istine. Crkva je se protivila bilo kojoj novoj ideji i misli.

De facto crkva i njeni velikodostojnici su sami grešili tokom svoje istorije.

Ja Isusa vrlo poštujem kao ličnost i bilo bi idealno da su ljudi prihvatili njegove propovedi i nastavili da žvie po njegovom učenju. Ali nisu! Oni koji su došli posle Isusa, a koji su govorili u "njegovo ime" krenuli su da šire hrišćanstvo i pretnjama strašnog suda i večitim mukama u paklu - dakle strahom. Ja ne znam da je Isus ikada rekao "osnujte crkvu u moje ime i služite mi kao bogu" npr. A svi znate da je hrišćanska crkva, otkako je proglašena zvaničnom rimskom religijom, naprasno se obogatila, stvorila hijerhijski sistem i iskazala vrlo uspešne tendencije da rukovodi, pored duhovnog života, i svetovnim. Našla se za kompetentnu da vodi ratove, na sliu pokštava, sudi i osuđuje, sve u svemu da se upliće u sve pore društvenog života. Što se tiče pravoslavlja na ovim prostorima, ono nije zakačilo većinu takvih stvari koje je posle raskola nametalo katoličanstvo, iz prostog razloga što nije moglo tako nešto uraditi pod Turskom okupacijom gde je bila sekundarna i sputavana. Ali da je Srpska država opstala, ubeđen sam da bi i pravoslavna crkva krenula sličnim koracima. Hrišćanstvo je se, od sasvim dobrog Isusovog učenja, i sledovanja tog učenja u ranoj fazi, izrodilo u striktno razvijenu instituciju sa svojom hijerarhijom, sa sistemom krutog verovanja u samo ono što crkva tvrdi, dok obični ljudi zaboravljaju da su i sveštenici obični ljudi, da imaju sve slabosti, grehove i posrtaje kao i svi obični ljudi.

Na kraju crkva tvrdi da je potrebna ljudima da bi bila posrednik između njih i boga. Kao što rekoh, sveštenstvo čine obični ljudi, kao svi mi, sa svojim grehovima, oni nisu ni bolji ni gori od nas, pa zašto onda posreduju između "običnog" čoveka i boga?
IP sačuvana
social share
Ретко која жена виси о руци мушкарца који је био одиста човек њеног укуса.
 Јован Дучић
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1739
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Preljuba
Lenjost
Gordost
Prozdrljivost
Zavist
Novcoljublje (Srebroljublje)
Zlopamcenje

ovo je lista 7 smrtnih grijehova, a koliko se ja sjecam postoje jos dvije liste. Grijehovi protiv svetoga duha i jos neki ( jedni od tih se ne oprastaju ). Bilo bi zanimljivo da neko ko to zna ispise ( mozda @nemam pojma )

Ne znam za postojanje još jednog spiska tzv. smrtnih greha sem ovog koji si i ti pomenuo.

Ovo što ti pominješ (grehe koje Bog neće da oprosti), mislim da su 2:
1. (parafraziram) "Ako neko i kaže nešto protiv Hrista Isusa, biće mu oprošteno;
neće biti oprošteno huljenje Svetoga Duha" (i ti si ovo pomenuo), mada se obavezno
mora pogledati celo to poglavlje u jevanđeljima.
2. (parafraziram) "Ne uzimaj uzalud Ime Gospoda Boga svojega, jer Bog neće
oprostiti uzaludno uzimanje Imena Njegovoga".
Odavde su Jevreji preuzeli praksu da nikada ne izgovaraju Ime Božije.
Za svaki slučaj.

Sad ja kao razmišljam:
S'obzirom da je jedini način da neko prepozna Hrista Isusa kao Božijega Sina
taj - da mu Bog pomogne Duhom Svojim Svetim, to (ne vidljivo ali primetljivo) unutrašnje
prisustvo Svetog čini jedinu pravu, večitu i priče vrednu razliku među ljudima.
Dakle, unutrašnje prisustvo Svetog.

Ili što neko lepo reče:
"Ne oprostivo je jedino ne prihvatanje oproštenja."
IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1739
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Nešto baš i nisam primetno da hrišćanska crkva praktično primenjuje ideju da je sve oprošteno.
Ja jesam. Na Liturgiji.
Premda još nisam sve ukapirao tamo - tu emociju jesam.
A i da je tako ljudi bi i dalje grešili - jer bi im sve bilo oprošteno.
Ovo si dobro rekao.
Ima nešto o tome u Novom Zavetu ... ne mogu tačno da se setim... nešto kao:
"Gde ima mnogo greha - izliva se i mnogo opraštanja. I da li zbog toga treba da
što više grešimo? Sačuvaj Bože! Jer, tako se ... čovek 'zabetonira' u grehu i otpadne od
pokajanja!"
Hrišćanska crkva je vekovima nastojala da ljude drži u neznanju i strahu da bi jedine istine koje bi oni prihvatili mogle biti jedino crkvene istine. Crkva je se protivila bilo kojoj novoj ideji i misli.
Da je bilo ljudi, pobožnih i ... u-crkvu-odlazećih, koji su bili kako ti kažeš - bilo ih je.
I to o-ho-ho.
Ama bilo je i onih pobožnih, koji su sačuvali predanja i Sveto Pismo i Liturgijsku praksu.
De facto crkva i njeni velikodostojnici su sami grešili tokom svoje istorije.
Da. I danas je tako.
A opet - ima i onih drugih.
Ja se lično malo bavim 'velikodostojnicima' već se zanimam za ... 'malo-dostojnike'.
Za obične ljude - Bogomoljce.
Ja Isusa vrlo poštujem kao ličnost i bilo bi idealno da su ljudi prihvatili njegove propovedi i nastavili da žive po njegovom učenju. Ali nisu!
A i oni koji jesu - i od njih je većina pobijena!
Tako da ti je bolje da ostaneš ... pasivni posmatrač i ... tihi poštovalac Hrista Isusa.
Danas ne ubijaju ali sve drugo je u opticaju.
...
Što se tiče pravoslavlja na ovim prostorima, ono nije zakačilo većinu takvih stvari koje je posle raskola nametalo katoličanstvo, iz prostog razloga što nije moglo tako nešto uraditi pod Turskom okupacijom gde je bila sekundarna i sputavana. Ali da je Srpska država opstala, ubeđen sam da bi i pravoslavna crkva krenula sličnim koracima.
Pa... ako si ubeđen...
Premda je princip "šta bi bilo kad bi bilo" - filozofski princip.
Hrišćanstvo je se, od sasvim dobrog Isusovog učenja, i sledovanja tog učenja u ranoj fazi, izrodilo u striktno razvijenu instituciju sa svojom hijerarhijom, sa sistemom krutog verovanja u samo ono što crkva tvrdi, dok obični ljudi zaboravljaju da su i sveštenici obični ljudi, da imaju sve slabosti, grehove i posrtaje kao i svi obični ljudi.
Ne znam da li znaš da se ljudi koji idu na svetu Liturgiju, 'obični' vernici,
prema Svetom Pismu nazivaju carski sveštenici.
Znači ne tzv. popovi - već mi!
Na kraju crkva tvrdi da je potrebna ljudima da bi bila posrednik između njih i boga. Kao što rekoh, sveštenstvo čine obični ljudi, kao svi mi, sa svojim grehovima, oni nisu ni bolji ni gori od nas, pa zašto onda posreduju između "običnog" čoveka i boga?
Iz mog laičkog iskustva, ne vidim da moj 'pop' stoji između Boga i mene
ni u jednoj ... njegovoj poseti moj kući.
Niti našom zajedničkom molitvom i pevanjem na Liturgiji.
Ali, verovatno ti imaš drugačija lična iskustva.
IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 877
Zastava Pored vrlo prometne ulice :(
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
SonyEricsson K800i
Ima nešto o tome u Novom Zavetu ... ne mogu tačno da se setim... nešto kao:
"Gde ima mnogo greha - izliva se i mnogo opraštanja. I da li zbog toga treba da
što više grešimo? Sačuvaj Bože! Jer, tako se ... čovek 'zabetonira' u grehu i otpadne od
pokajanja!"
Naravno da ne treba da gresimo, a u pitanju je koje tumacenje greha imamo (da li je hriscansko ili ne, to je druga stvar). Medjutim, osnovni gresi su svuda isti, a tu je i covekov zdrav razum.

Da je bilo ljudi, pobožnih i ... u-crkvu-odlazećih, koji su bili kako ti kažeš - bilo ih je.
I to o-ho-ho.
Ama bilo je i onih pobožnih, koji su sačuvali predanja i Sveto Pismo i Liturgijsku praksu.

Bilo ih je, nikada nisam tvrdio da nije. Verovatno mnogo vise nego onih koji su nastojali (i uspeli) da zbog ovog ili onog uverenja zloupotrebe crkvu. Stvar je u tome da su losa dela ostavila dubok trag u Hriscanskoj istoriji.

Da. I danas je tako.
A opet - ima i onih drugih.
Ja se lično malo bavim 'velikodostojnicima' već se zanimam za ... 'malo-dostojnike'.
Za obične ljude - Bogomoljce.

To je vrlo pozitivno sto se zanimas obicnim, kako kazes "malo-dostojnicima". Ali oni su van ikakve diskusije. Diskutovati o njima bi znacilo zadirati u neciju licnu veru, a ona je neprikosnovena, jer svako ima pravo da veruje ili da ne veruje, vec prema vlastitom misljenju. Visokodostojnici medjutim imaju odgovornost, jer njihova dela mogu da ostave dalekosezne posledice na zivote velike kolicine ljudi.

A i oni koji jesu - i od njih je većina pobijena!
Tako da ti je bolje da ostaneš ... pasivni posmatrač i ... tihi poštovalac Hrista Isusa.
Danas ne ubijaju ali sve drugo je u opticaju.


Ja jesam samo pasivan posmatrac, jer ne mogu da uticem ni na sta, ali mogu da iznesem svoje misljenje, iako ono nece promeniti tok stvari.
Pa... ako si ubeđen...
Premda je princip "šta bi bilo kad bi bilo" - filozofski princip.

Jeste filozofski princip, ali filozofija podstice razmisljanje, a misao kao takva nije nikada naudia (osim ako se pogresna misao sprovede u delo, naravno). Stvarno nema potrebe vise pricati na temu "sta bi bilo da je bilo..."
Ne znam da li znaš da se ljudi koji idu na svetu Liturgiju, 'obični' vernici,
prema Svetom Pismu nazivaju carski sveštenici.
Znači ne tzv. popovi - već mi!

Ali ja nisam govorio o obicnim ljudima vec o popovima (izraz koji si ti iskoristio). Cinjenica je da obican covek u popu vidi nekog ko je blizi bogu od njega samog.
Iz mog laičkog iskustva, ne vidim da moj 'pop' stoji između Boga i mene
ni u jednoj ... njegovoj poseti moj kući.
Niti našom zajedničkom molitvom i pevanjem na Liturgiji.
Ali, verovatno ti imaš drugačija lična iskustva.

Informacija koju sam saznao od studenta Teologije je da je zvanican stav crkve da "popovi" posreduju izmedju boga i coveka, jer covek nije kadar da direktno vrsi "opstenje sa bogom".
IP sačuvana
social share
Ретко која жена виси о руци мушкарца који је био одиста човек њеног укуса.
 Јован Дучић
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 21:33:50
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.