Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

 Napomena: Za sva pitanja u vezi kupovine novog hardware-a ili procene vrednosti i preporuke koristite - ovu temu

Spyware,sta je,kako radi,kako se zastititi? :: Kako rade mreze :: Burek Anti-virus software review :: Index tema koje ne treba propustiti

Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: O čemu sve treba da vodite računa kada nadograđujete vaš računar  (Pročitano 1964 puta)
05. Apr 2006, 10:42:59
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
mob
Apple iPhone SE 2020
O čemu sve treba da vodite računa kada nadograđujete vaš računar

Polovno ili novo

Želite da kupite kompjuter ili da nadogradite stari. Evo malog vodiča koji će vam pomoći prilikom kupovine.

Dakle, koje komponente možete sa malo bojazni da kupite u polovnoj varijanti, a za koje ipak treba da platite punu cenu i kupite ih nove.

Matična ploča

Polazeći od matične ploče kao glavnog nosioca i ležišta većine delova računara, moramo da razmotrimo više problema. Matične ploče koje se prodaju kao polovne u najvećem broju slučajeva predstavljaju modele prethodne generacije. Ovo dalje dovodi do pitanja podržanosti (kompatibilnosti) pratećih delova koji se postavljaju kao budući standard. Ako računar nabavljate kao prelazno rešenje ili niste zahtevan korisnik koji želi da se zamara praćenjem standarda, polovna ploča je pravo rešenje. Bilo da je reč o ploči namenjenoj za AMD bilo za Intel, pažnja treba da bude usmerena na sledeće stvari:

1. Minimum tri ležišta za memoriju (DDR po mogućstvu jer je SDRAM sve teže pronaći, a i cenovno nije isplativa)

2. AGP slot (ležište za grafičku kartu)

3. Minimum tri PCI slota (ležišta za dodatne kartice)

4. U prilog ide integrisana zvučna, mrežna i grafička karta.

Ukoliko ipak razmišljate o kasnijim proširenjima, preporuka je kupovina nove ploče današnjih standarda.

Procesor

Ovo je deo koji, iako srce sistema, ipak može biti polovan. Ovo je komponenta koju ćete birati shodno ploči koju ste prethodno odabrali. Ukoliko je reč o polovnom procesoru treba paziti od koga ga kupujete. Ukoliko procenite da je procesor pripadao nekom računarskom entuzijasti koji je bio sklon eksperimentisanju i ubrzavanju istog, kupovina od ove grupe ljudi može da bude mač sa dve oštrice. Takav procesor se prodaje ili zbog nabavke modela novijeg tipa ili je procesor bio preopterećivan, pa dolazi do čestog pregrevanja. U svakom slučaju, možete se okrenuti jednostavnom testu procesora i u digitronu zatražiti da vam izračuna n! 1000000. U ovom slučaju računar ne sme da se blokira ili resetuje, jer bi to bio direktan znak neispravnosti procesora.

Memorija

Memorija kao još jedan uređaj bez pokretnih delova takođe može da se uzme u obzir prilikom kupovine polovnih komponenti. Dodatak je i to što većina proizvođača memorijskih jedinica daje doživotnu garanciju, pa ako je radila kod nekog drugog radiće i kod vas. Jedino proverite vrstu memorije koju prima vaša ploča i one koju kupujete. Kompromisi ne postoje jer svaki standard traži posebno ležište.

Hard disk

Ovo je uređaj na kojem se skladište vaši lični (podrazumevamo i veoma bitni) podaci. Mislim da smo dovoljno objasnili neophodnost kupovine ovog uređaja isključivo u varijanti novog. Dublje tehničko objašnjenje bi se odnosilo na to što je ovo uređaj sa pokretnim delovima. Usled zamora materijala kao i čestog prepisivanja podataka po magnetnom disku ovi uređaji imaju vek trajanja. Pojava loših sektora je samo jedan od mase mogućih problema kada je u pitanju ova vrsta uređaja.

CD jedinice

Kao i u prethodnom slučaju, ovo su takođe uređaji sa pokretnim delovima pa treba razmišljati pre o novom nego o polovnom. U prilog ovoj tezi ide i cena koja je za ove uređaje postala više nego prihvatljiva. Problem polovnih uređaja ovog tipa je u tome što postoje tehnike čišćenja lasera namenjenih za čitanje diskova tako da rade gotovo savršeno nedelju dana. Nakon tog perioda prvo zakazuju kućno narezani diskovi na većim brzinama (preko 24x) a posle nekog perioda i originali. Kupite novi uređaj.

Grafička karta

Usled velikog broja različitih modela koje se mogu naći na tržištu, kao i čestim izlascima njihovih moćnijih naslednika, tržište polovnih delova je preplavljeno ovom grupom proizvoda. Ovo je svakako uređaj koji se kod mnogih ljudi može pronaći upravo u polovnoj varijanti i kao takvi ovi uređaji često menjaju svoje vlasnike. Testiranje bi se ogledalo u proveri iste preko bilo koje zahtevne igre (F.E.A.R., „Quake4“...) ako je reč o karti novijeg datuma.

Ostale komponente su takve prirode da ili rade ili ne rade, pa ih kao takve kupite po sopstvenom nahođenju u novoj ili u polovnoj varijanti.


Izvor: Blic \ Marko Josifović
« Poslednja izmena: 05. Apr 2006, 11:22:44 od djwhite »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2178
OS
Windows 2000
Browser
Opera 8.01
mob
Nokia N85
Svaki racunar stariji od godinu dana ne preporucujem nikome da kupuje osim ako ne zeli da racunar koristi kao alternativu za: kasu,ruter,konzolu za pristup internetu,modni detalj  Smile.Salim se ali u tome sto govorim ima dosta istine (ja nikada nisam kupio polovan PC cak ni komponentu osim u slucaju da ga zelim koristiti za nesto od gore pomenutog  Smile.Tehnologija tako brzo napreduje da je sada vrijeme "poluraspada" jednog racunara oko 1-1.5 godinu u zavisnosti od toga na kom je tehnoloskom nivou racunar bio kada je kupljen.
IP sačuvana
social share




Ne koristi "kaps".Koristi "bold" kada hoćes nešto da naglasis.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


.::I am a man who walks alone::.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 2996
Zastava Valjevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.1
mob
SonyEricsson P1i
Svaki racunar stariji od godinu dana ne preporucujem nikome da kupuje osim ako ne zeli da racunar koristi kao alternativu za: kasu,ruter,konzolu za pristup internetu,modni detalj  Smile.Salim se ali u tome sto govorim ima dosta istine (ja nikada nisam kupio polovan PC cak ni komponentu osim u slucaju da ga zelim koristiti za nesto od gore pomenutog  Smile.Tehnologija tako brzo napreduje da je sada vrijeme "poluraspada" jednog racunara oko 1-1.5 godinu u zavisnosti od toga na kom je tehnoloskom nivou racunar bio kada je kupljen.

Suva istina Smiley
Tehnologija je u proteklih 10-20 godina napredovala 100000 puta brze nego za svih 2000 godina pre.... Wink
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Long live rock n heavy :p

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 169
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6630 zelena
hm, al niste u pravu skroz Smile recimo ja imam rachunar koji sam kupio pre dve godine [tada sam josh radio u prodavnici rachunara, pa me izashao jeftinije] i bio je djavo Smile , i sad je dosta jak rachunar, sve je pitanje stabilnih komponenti, a ne nekih "brand name" zbucjkaj i prospi.

mozhe se nacji i dobar polovan, eto moj,... al nebi ga prodao, nema para Smile

i dalje rachunar u rangu danashnjeg mog nije jeftin. a jedino shto me zanima da uradim sa ovim je recimo da nadjem josh xp3200+ procesor [koji je nov teshko nacji] i zbudzhim 3gb memorije i puna kapa Smile
IP sačuvana
social share
long live ROCK n ROLL | long live zechica koja mi pomozhe Smile
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


tu sam uvek kada treba...

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 724
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Tel.Me 
Slazem se delimicno za kupovinu racunara starijeg od godinu dana.

Mislism da ipak uredjaje tipa HDD i eventualno opticki uredja treba uzeti nove (ali hdd svakako) a ostalo moze da bude i polovno. Mali test racunara ce sigurno da otkrije sta valja a sta ne.

Desava se (bar meni) i na novim racunarima da nesto ne radi kako treba (zaglavljuje se bez nekog pametnog razloga) ili cak nece ni da se pokrene sistem prvi put (CPU ili memorija neispravni...). Tako da ove elektronske komponente ako rade, mogu gotovo 99.9999% da kazem da ce raditi koretno i dalje. Ali, hdd - to je ipak posebna stvar. Najosetljivija (i tu je sve ono sto ste vi napravili).

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2178
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
mob
Nokia N85
@mu3xns

Ti to prodajes polovan racunar pa se ljutis sto ti spustam cijenu  Smile.Sala.I ja sam sve svoje racunare prodao (polovne).Sto ce reci za sve se nadje kupac.I nemoj me pogresno shvatiti.Nisam mislio da je sve starije od godinu dana shit.Naravno ako sada kupis zvjer od 1500evra mora to da valja i za godinu.Ali ce i takva masina za godinu dana biti tehnoloski "ostarila".Sto ne znaci da nece raditi posao ali svakako ce tehnoloski biti "podaleko" ispod masine koju kupujes godinu dana kasnije takodje za 1500evra.

@djokaizpotoka

Slazem se apsolutno da su te dvije komponente medju tri "najporoznije" komponente u PC-ju.HDD "sampion" svoje vrste.Nerijetko se desava da ti "rikne" HDD poslije godinu dana a o tome da je tehnoloski "svoje izduvo" da ne govorim.A sto se tice tehnoloskog dijela HDD je "usko" grlo racunarskog sistema i to ce vjerovatno uvijek biti tako (to je komponenta koja najbrze "zastarijeva" a skoro se najsporije i razvija jer je tu vec pitanje mehanike ogranicavajuci faktor brzeg razvoja.Takodje u grupu "kratkorocnih" komponenti treba uvrstiti svakako i VGA (tehnoloski najnaprednija i najdinamicnija "grana" racunarskih komponenti).Broj tranzistora na VGA je vec uveliko nadmasio broj istih na CPU jedinicama tako da je VGA sistem u sistemu tj. sama je sistem za sebe (tehnoloski).Za samo godinu dana (mozda i ranije) najzahtjevnije applikacije (citaj igre) koje se pojave tesko ces da "realizijes" s "starom" VGA.
« Poslednja izmena: 06. Apr 2006, 11:21:19 od djwhite »
IP sačuvana
social share




Ne koristi "kaps".Koristi "bold" kada hoćes nešto da naglasis.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Po mom skromnom mishljenju najvishe se isplati kupiti polovan monitor ako je neke ugledne firme poshto dobar monitor traje kao i dobar tv vishe godina. isplati se kupiti i polovnu gr. Karticu ako nemate neke prevelike ambicije,pa donekle i mat. Plochu mada na njima chesto riknjavaju regulatori napajanja . Procesori se chesto overclockuju pa ono shto bi trajalo 10-15 godina danas moze da traje i do 1-2 godine. Ako vec kupujete gledajte da to bude od nekog ko nije bash sklon ekstravaganci. ram kupujte najbolji shto mozete za datu plochu poshto losha memorija najvishe frustrira u radu. Sve ono shto ima pokretne delove (hdd,fdd,dvd,pacovi,tastature,joystici . . . ) treba po mogucstvu kupovati novo . . .

[Edit by Crowz: ....]











« Poslednja izmena: 08. Apr 2006, 04:07:54 od Crowz »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.