Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Novi izborni sistem na lokalnom nivou -mesavina proporcionalnog i vecinskog  (Pročitano 3532 puta)
Hronicar svakodnevice


samo me gledajte

Zodijak Leo
Pol Žena
Poruke 885
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
stami,
Posto podrzavas ovaj izborni sitem, objasni mi sta ce biti sa covekom koji uzme 50% ili 80% na svojoj izbornoj jedinici a njegova stranka ostane ispod cenzusa?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 2610
stami,
Posto podrzavas ovaj izborni sitem, objasni mi sta ce biti sa covekom koji uzme 50% ili 80% na svojoj izbornoj jedinici a njegova stranka ostane ispod cenzusa?

Izgleda da nisi procitala predlog kada govoris tako. Vrlo dobro je u predlogu napisano a posto ga nisi procitala moram da ga ponovim :
- Bude li naš predlog usvojen, građani će konačno glasati za ljude, a stranke će i dalje proporcionalno dobijati mandate. Ovaj sistem je u suštini proporcionalan, s tim što se glasa za konkretne kandidate. Teritorija opštine deli se na onoliko biračkih oblasti koliko ima odbornika u skupštini. Sve biračke oblasti trebalo bi da imaju približno isti broj birača, a stranka kandiduje po jednog čoveka u svakoj od njih. Potom se svi glasovi koje je dobila jedna stranka sabiraju, a mandati se dele proporcionalno osvojenim glasovima. Ako, na primer, jedna stranka dobije 10 mandata, ona mora da postavi 10 svojih ljudi koji su dobili najviše glasova - objašnjava Blagojević.

On tvrdi da će ovaj sistem dovesti do „poboljšanja kvaliteta kandidata koji više neće moći da se kriju iza stranačke liste".

- Glasa se za ljude, tako da će stranke morati da vode računa koga kandiduju. A o tome ko će postati odbornik, više ne odlučuju partije nego građani. Ministarstvo jedino nije prihvatilo naš predlog o zadržavanju cenzusa od tri odsto, već će on biti povećan na pet. Glasovi lista koje ne pređu cenzus biće preraspodeljeni ostalim strankama prema već postojećem sistemu na lokalnim izborima - objašnjava Blagojević.
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


samo me gledajte

Zodijak Leo
Pol Žena
Poruke 885
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
Ja sam bas dobro procitala....Recimo, Ekoloski pokret Novog Sada kandiduje nekog lika i on na toj izbornoj jedinici dobije 78% glasova ali Ekoloski pokret ne predje cenzus od 3% ili 5%, Taj kandidat ne bi u tom slucaju usao u Skupstinu Grada, zar ne? Znaci ipak nije za ljude vec za partije. Jasno je kao dan da ovo odgovara samo DS-u.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 2610
Definitivno politicka scena treba da se oslobodi balasta malih i beznacajnih partija.
A kada dodjer to vreme onda ce ovaj zakon biti pravi zakon. Mnoge partije egzistiraju samo na papiru i nemaju clanstvo  a zato pred izbore tih nekoliko clanova Uo stranke koji su sve i Uo i baza i glasaci i sve dobiaju lovu za izbore.
A opstace i ekoloski pokreti i zeleni i sl. nestace druge partije. A poslanicki mandat ce mozda u prvim izborima preci vecoj ali ukrupnajvanjem partija nece se to dogadjati vec ce partije morati da kandiduju najbolje.
Prvi izbori ce biti puni kolarteralne stete ali to je malo u odnosu na ono sto ce se dobirti kasnije.
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


samo me gledajte

Zodijak Leo
Pol Žena
Poruke 885
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
Meni smeta da nam proturaju ovo kao da je vecinski sistem kad zapravo nije. Samo zbunjuju ljude. Znaci nek se odluce ili vecinski ili proporcijalni. Sto se mene tice, proporcijalni sistem je bolji. Dok je ovakva situacija. Ti odbornici koji bi usli i po vecinskom sistemu svakako bi glasali kako im se nalozi iz stranke, tako da taj sistem nema smisla.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
Odluka u subotu
Izbori 11. maja
Autor: N. M. Jovanović | 27.12.2007 - 08:40

Lokalni izbori u Srbiji biće održani 11. maja, bez obzira na to što se prema Ustavnom zakonu oni moraju raspisati do 31. decembra i održati najdalje do kraj marta, saznaje "Blic". Naime, tumačenje koje bi trebalo da bude uneto i u predlog zakona o lokalnim izborima trebalo bi da objasni da nešto duži rok za kampanju važi za prve izbore raspisane po novom ustavu.

Vlada je sinoć usvojila predloge zakona o lokalnoj samoupravi, izborima za lokalnu samoupravu, teritorijalnoj organizaciji i glavnom gradu koji su preduslov da bi predsednik Skupštine mogao da raspiše izbore. Dulić koji je za danas u 16 sati sazvao sednicu na čijem dnevnom redu su ovi zakoni namerava da izbore raspiše već u petak uveče ili u subotu, odmah po usvajanju ovih zakona.
DSS je u pregovorima sa DS insistirao da se lokalni izbori održe odvojeno od predsedničkih izbora i njihov izbor bio je kraj aprila, a to je podržavao i G17 plus. Ono što jeste sigurno jeste da će se lokalni izbori održati po već postojećem sistemu lista, dakle proporcionalnom sistemu, a uvodi se cenzus od pet odsto koji će najveću prepreku predstavljati grupama građana.
Predsednici opština, kao i gradonačelnik Beograda, biraće se iz redova odbornika u Skupštinama opština, odnosno Skupštine Beograda.
Dulić je juče izjavio da postoji mogućnost da se do kraja nedelje usvoje zakoni neophodni za raspisivanje lokalnih izbora, mada ti zakonski predlozi još nisu stigli u skupštinsku proceduru. On je naveo da očekuje da će se sa šefovima poslaničkih grupa dogovoriti da skupština radi danas po podne, u petak i u subotu da bi ti zakoni bili usvojeni i da bi na osnovu njih mogli da budu raspisani lokalni izbori. Govoreći o datumu lokalnih izbora, Dulić je objasnio da ne postoji ni teoretska šansa da oni budu 3. februara, jer pomenuti zakonski predlozi trebalo bi da predviđaju duže rokove za predizborne radnje.
Na pitanje novinara šta će se desiti ako potrebni zakoni ne budu usvojeni na vreme, Dulić je ocenio da će to biti veliki pravni problem, o kome bi trebalo konsultovati i Ustavni sud.
„Ako ih raspišemo po postojećim zakonima, prekršićemo Ustav, a ako ih ne raspišemo do 31. decembra, prekršićemo Ustavni zakon. To će biti vrlo neprijatna situacija za mene kao predsednika parlamenta, ali se nadam da do toga neće doći. Dajmo šansu razumu“, zaključio je Dulić.

Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.104 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.