Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 23:00:27
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 6 7 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nove članice Saveta bezbednosti UN  (Pročitano 9902 puta)
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 2610
Da prepišem i ja:

Stami pažljivo sam pročitala i prva moja emotivna reakcija je bila zaboga! A onda sam pažljivo razmislila. Ta kandidatura je bila između Češke i Hrvatske. Češka se već opredelila za podršku nezavisnom Kosovu. Znači tu nema nikakve diplomatske dobiti. Hrvatska je tokom 90-tih vodila rat protiv secesije. Ako podrže secesiju Šiptara daju Srbiji mnogo materijala za pritisak i poboljšanje položaja Srba u Hrvatskoj. Ako ne podrže Šiptare zameraju se SAD. Jedina moguća opcija za Hrvatsku je da se ne izjašnjava. Mislim nije jedina, ali je jedina održiva, ostalo je pucanj sebi u nogu. Znači postoji bar dva manevarska prostora za neku diplomatsku dobit.

Sve je to u redu sto kazes.
 Ali najvaznije je bilo da je namudriji potez u celoj prici svih bivsih diplomata i politickih analiticara bilo da je Srbija bila uzdrzaba na ovom glasanju.
ne dajes legitimitet nijednoj novoj clanici SB UN i samim tim imas prava da njihove odluke kritikujes a ovako svojim tupavim potezom smo sebi zabiberili corbu
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 167
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Samsung D600
@ sasaborg

Vidiš, ja mislim da je bitno šta kaže i Mesić. Ne u okvirima svetske visoke politike, već na našim prostorima. Kakvo god ko imao mišljenje, taj čovek je predsednik nama susedne države, i u kontekstu naših odnosa na ovim prostorima to ima težinu. Ako nipodaštavamo sve oko sebe, i oni će nipodaštavati nas, i tako nikuda iz ovog blata nećemo izaći. Mora da se razgovara, pregovara, sarađuje. Ne kažem ja da nama treba nekakva zajednica, ne to se pokazalo kao neefikasno. Mislim da će nas vremenom spojiti ono što je danas jedino bitno, a to je ekonomija. Ljudi koji se bave trgovinom već su odavno prevazišli okvire dnevne politike. Sada se utrkuju za zauzimanje tržišta u celom regionu. Veliki sistemi poput "Delte" ili "Agrokora" žele da preuzmu veliki deo tržišta bivše Jugoslavije, i njima je to najbitnije, a i ljudima koji u tim firmama rade.

Ne treba naravno zaboravljati prošlost, ali ne možemo ni da živimo u njoj. Iz prošlosti, iz istorije se uči, ali se ne može izvlačiti kao glavni argument za dnevnu politiku. Ne treba mi u Srbiji da volimo Mesića, Silajdžića ili Janšu, kao što ni ljudi u Hrvatskoj, Sloveniji ili B-H Federaciji ne moraju da vole Tadića, Koštunicu ili Nikolića. Ali, živimo na istom prostoru, i moramo da sarađujemo, svidelo se to kome ili ne.

To što je naša delegacija pri UN glasala za ulazak Hrvatske u SB je iz razloga regionalne saradnje. Zašto bi to bilo šokantno, a nije nam šokantno kada nam Hrvatska, glasovima svojih građana da 12 bodova na pesmi Evrovizije? To samo pokazuje koliko je običnom građaninu postalo nebitno to životarenje u prošlosti. Ljudi žive generalno teško, i nemaju vremena da se vraćaju na stvari koje su za nama. Oni koji treba da brinu o tome, treba i da se potrude da u knjigama, istoriji i svesti ostane sve što se događalo, ali da nam zbog toga ne zavisi preživljavanje. Ja neću da verujem u tezu o genocidnim narodima sa jedne, i nebeskim narodima sa druge strane. Ako tako razmišljamo, stalno bismo stajali u mestu. I ne mogu sve buduće generacije da budu žrtve kavgi prethodnih. Kada bi se tako posmatralo, niko ni sa kim u Evropi ne bi imao diplomatske odnose, i još bi verovatno bili u ratu. Pomisli samo šta su Englezi i Francuzi radili jedni drugima, Francuzi i Nemci, Šveđani i Rusi i tako dalje.

Samo da se razumemo, tokom II Svetskog rata i tokom ratova '90-ih, dosta pripadnika moje porodice je stradalo na području Krajine, tako da bih mogao da imam osnova da budem kivan. Ali, ne mislim da je sve to kolektivno delo jednog celog naroda, već pojedinaca. Imao sam i sreću i zadovoljstvo da kao student malo proputujem po Evropi i upoznam dosta mladih ljudi i sa prostora bivše SFRJ, i ni u kome od njih nisam video nešto naročito drugačije od mene samog, ništa što ih određuje kao genetski genocidne ili homicidalne. Šta više. I zato meni niko nije loš "by default" samo zato što je Hrvat, i neću da verujem da sam i ja bilo kome po toj osnovi loš, samo zato što sam Srbin.

Uzgred, misliš li da svaki Srbin pravoslavac zna svih 10 božijih zapovesti... i nije poenta u tome da se zna sve naizust, nego kako se čovek ponaša u životu. Ne znam ih ni ja napamet, već se samo trudim da budem dobar čovek, u skladu sa nekim osnovnim moralnim načelima.
IP sačuvana
social share








Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 7487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
Nemoj me pogresno shvatiti nisam mislio da me ne interesuje sta kaze Mesic ali covek sa takvom prosloscu bi se trebao ako ni zbog ceg drugog onda zbog moralnih razloga suzdrzati bilo kakvoh prijdloga drugim drzavama
Naravno da je saradnja potrebna na ekonomskom planu vise nego na nekom drugom jer prvo mora doci povjerenje.
A do njega tesko dolazi mijesanjem na  principu raznih niskih politickih prepucavcanja ili demagogije.
Nisam govorio o genocidnim narodima i ne znam zasto to pominjes.
Kazes mora da se pregovara razgovra saradjuje da ali neka jednom od njih dodje ta inicijativa dosta ej bila od nas za zadnjih 100 godina i kako smo se proveli to najbolje vidimo.
Nikako ne mozes pominjati 12 poena na Evroviziji koj  cija je vrijednost mozda na 1 godinu i politicko glasanje za neku zemlju koja ce mozda dati glas za otimanje tvoje teritorije a pri tome poznavajuci sta ona znaci tebi u svakom pogledu od kulturnog vjerskog itd...
time taj glas ima jos vecu tezinu pa moze biti ona glas za Hrvatsku je glas portiv kosova.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 167
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Samsung D600
@ sasaborg

Sve je to stvar samo tačke gledišta. Za Hrvate je Mesić bio heroj, jer je radio na rušenju SFRJ. Za Srbe je zbog tog stava, makar moralno nepodoban. Iste paralele se mogu postaviti za puno političara i sa jedne i sa druge strane.

Ja mislim da je ta priča koju je pokrenuo Mesić, dajući primer SR Nemačke zapravo dobra za nas. Ja zaista ne verujem da postoje šanse da Kosovo ostane u okviru Srbije u ovom trenutku, i u našoj zakonskoj formi. Čak i sada je fizički Kosovo odvojeno od ostatka Srbije. ALi taj nemački model je mehanizam za sasvim legalno nepriznavanje nametnutog stanja. Sjajna formulacija, koja ostavlja trajni okvir za vraćanje u okvire Srbije u jednom trenutku. DDR je te '90 samo vraćen u okvire SR Nemačke, a nije izvršeno neko ujedinjavanje u širokom pravnom smislu. Ne, samo je jedan deo države vraćen u državno-pravni okvir, bar što se Ustava tiče. Savršeno elegantno rešenje.
Naravno, njima je bilo lakše, jer su i SRN i DDR zemlje u kojima žive većinski Nemci, ali to je već druga stvar.

Genocidne narode nisam pomenuo zbog tebe, već samo kao moj stav o nečemu što je na ovim prostorima često potezano prethodnih petnaestak godina... nije bilo zle namere, niti sam pomisio da si ti takvog mišljenja.

Meni nije problem ni to od koga dolazi inicijativa. Ako treba nešto da se uradi, baš me briga ko će prvi da upita. To ti je kao kad na ulici stoji puno momaka i devojaka. Neko mora prvi da pita, a posle to ko je bio prvi više i nije važno Smiley
Svi imamo zajednički interes, i zbog viših ciljeva nije važno ko će prvi dati inicijativu.

Evroviziju sam spomenuo samo kao odraz toga kako razmišlja običan narod. Tih 12 bodova iz Hrvatske su rezultat telefonskog glasanja građana, odnosno kao neka mala anketa među građanstvom. Sa jedne strane neke zategnute međudržavne politike, a sa druge strane narod koji i sa jedne i sa druge strane granice voli slične stvari.

I da se razumemo, a to je ovde već spominjano - neće Hrvatska odlučivati o sudbini Kosova. To će rešiti USA, EU i Rusija nekim prebijanjem ličnih interesa... SB samo ima da aminuje odluku koju će doneti "veliki". Da je drugačije, o Kosovu bi se raspravljalo u UN, a ne na nekim sastancima sa raznim "trojkama" i tome slično. Na nama je samo da izvučemo najbolje iz najgoreg, i ništa drugo.
IP sačuvana
social share








Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 7487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
U principu bih se sa tobom slozio ali ja samo kazem da  bar jednom budemo oprezni i ne zalecemo se kao dosada u politici narocito.
Naravno da Hrvati nece odlucivati ali ih nikako ne treba abolirati od toga zasto su birani tu gde su birani ako dodje do takve odluke da se glasa u SB pa oni budu za.
Naravno da se o tome nece tamo ni odlucivati ali pogledaj Slovence ni izbliza nemaju problema za Hrvatima kao mi a ipak se ponasaju kao da su oni ratovali sa njima to se zove dosljednost svojoj politici i mislis li da ce im dozvoliti da proglase onaj pojas kako li se vec zove na Jadranu oce malo sutra kao ni Italijani.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 167
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Samsung D600
@ sasaborg

Pazi, imaju Slovenci i Hrvati dosta problema. I ta granica, što nije nimalo nebitno pitanje, pa prava na ribarenje, pa onda "Krško" (finansirale ga i SR Hrvatska i SR Slovenija), kao i problemi sa imanjima seljaka koji žive u jednoj zemlji, a zemlju moraju da obrađuju u drugoj. Uz to, Slovenija je u EU, a Hrvatska je kandidat koji zavisi i od toga kako će Slovenija da glasa. Mislim da se mnogo manje podnose između sebe Slovenci i Hrvati nego što je nama poznato ovde.
Mislim, ne radujem se ja tome, prilično sam indiferentan šta više, samo mislim da ima dosta toga nerešenog u njihovim odnosima.

Uzgred, imaju i Slovenci nekog njihovog polu-Šećeroskog, koji traži reviziju cele jadranske obale, i da se sve to podeli na ravne časti svim republikama bivše SFRJ, jer je tu obalu dobila Kraljevina SHS posle raspada Austro-Ugarske, itd. Mislim, jeste to folklorni lik, ali eto i to je ilustracija međusobnih odnosa.

A da treba planirati pažljivo, apsolutno se slažem. I izbor Hrvatske u SB je baš deo pažljivog planiranja, lobiranja i kalkulacija... nije džabe Budimir Lončar bio tamo u Njujorku.
IP sačuvana
social share








Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 7487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
Znam za toga lika gledao sam ga jednom na jednoj od televizija u RS lik je nesto kao Slovenacki nacionalista ima tu neku stranku ma ima on dosta nebuloza u toj njrgovoj prici ali u svakom slucaju si u pravu njihovi odnosi nisu ni izdaleka idealni on je  cak pozivao na bojkot prema Hrvatskom moru u fazonu ne idite tamo .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 167
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Samsung D600
@ sasaborg

E, ali nacionalni interesi se brane snažno kod država koje drže do sebe... maločas na vestima podatak da će Hrvatska do kraja godine imati zaradu od 7 milijardi evra od turizma... eto kako se isplati dobro napravljen spot plasiran na CNN-u, za razliku od one naše skarednosti gde se ne zna šta je šta, a još manje gde je šta.

U nekom širem razmatranju, sve je to deo onog ispravnog nacionalizma, i pravilnog lobiranja.
IP sačuvana
social share








Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1804
Zastava Zemun
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7;M
@ markoek

Citat
@ zemunac2

Diskutovali smo o svemu, samo ne o prijemu Hrvatske u SB UN... ne samo istorija, već i čobani, slavni ljudi i tome slično. Sve to nema veze sa temom, ali ja nisam ni pokrenuo priču o inferiornostima niti o Norveškoj, već sam samo osetio potrebu da na to odgovorim...

Ima veze sa temom. Ja tvrdim da su Hrvatska, Burkina Faso, Vijetnam, Libija i Kostarika inferiorne zemlje i da će im članstvo u SB biti upravo takvo. Inferiorno, protokolarno, bez mogućnosti realnog uticaja na odluke koje se donose u SB.

Nikog ozbiljnog ne interesuje mišljenje Libije oko palestinsko-izraelskog problema, jer svi znamo da se Gadafi zalaže za uništenje države Izrael. Znači, kad u SB dođe na dnevni red pitanje bliskog istoka, daće se libijskom ambasadoru protokolarnih 10 minuta da se isere po Izraelu, a onda će neko drugi da donese odluku u korist Izraela, kao i uvek do sada u poslednjih 50 godina. Ista stvar i oko Kosova, koga interesuje mišljenje hrvata vezano za Kosovo.

IP sačuvana
social share


Dok je budala, biće i radikala
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 167
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Samsung D600
Odluke koje su bitne, neće ni biti donošene u SB UN. Tako je bilo do sada, pa će biti i od sada. Dakle, nema ni šanse da Hrvatska, Burkina Faso ili Libija učestuju u nečemu, i da to možda i zabrljaju.

Inače, ozbiljne ljude vrlo interesuje mišljenje Gadafija o izraelsko-palestinskom problemu, jer je Libija od samih početaka intifade jedan od glavnih plaestinskih finansijera. To što se o tome neće pričati u SB UN ne znači da taj novac i dalje ne teče u poznatom pravcu. Pa i Amerika daje svake godine Izraelu nekoliko milijardi dolara iz svog budžeta, pa o tome ne raspravlja SB... uzgred, isti taj SB je doneo za ovih 6 decenija više neobavezujućih rezolucija kojima osuđuje ponašanje Izraela prema Palestincima, i to je to - nikom ništa.

Još jednom, neće SB UN ni većati o Kosovu, niti donositi odluke o Kosovu... SB je mesto na kome će samo biti aminovana odluka "trojke", pretočena u neku novu rezoluciju, i ništa više.

Jasno, mogućnost realnog uticaja na rad SB UN postoji kod novoizabranih članica ovog tela, ali ta mogućnost naravno neće biti iskorišćena, zbog nepisanog pravila da sila boga ne moli, i da nije mudro da se guraju tamo gde se veliki tuku. Sve nove privremene članice SB će maksimalno iskoristiti ovaj period od dve godine za promociju svojih zemalja, i nekih svojih stavova, i to je sasvim OK. Mislim da su svi oni savršeno svesni toga gde se kreira svetska politika, ali niko nije blesav da propusti priliku da se promoviše u najvećem svetskom forumu. I Ahmedinedžad je došao, baš iz tog razloga, kao što je dolazio i Kastro.

Inače, Nemačka i Japan se ubiše od muke da dođu do SB, pa sad ispade da je trenutno Burkina Faso superiornija od njih Smiley
IP sačuvana
social share








Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 6 7 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 23:00:27
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.104 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.