Falsifikovanjem zvaničnih dokumenata Medicinskog fakulteta u Nišu, deci uticajnih roditelja omogućene su specijalizacije. Jedna od ovakvih specijalizacija pripala je sinu rektora niškog Univerziteta Miroljuba Grozdanovića.
Milan Višnjić
Nezakonitim ustupcima u zdravstvenom i obrazovnom sistemu Niša napravljen je klan koji o svemu odlučuje. “Blic” je imao uvid u dokumentaciju iz koje se vidi da je Ministarstvu zdravlja zahteve za specijalizacije sa netačnim podacima slao dekan Medicinskog fakulteta Milan Višnjić.
On je u javnosti bio poznat po zapošljavanju uže i šire familije, zbog čega je Agencija za borbu protiv korupcije donela odluku da bude razrešen sa mesta dekana. Međutim, to se nije desilo ni posle nekoliko meseci, što ukazuje da Višnjić ima podršku i kada se to kosi sa zakonom. Čak Višnjić može i da napreduje u karijeri jer se kandidovao za mesto prorektora Univerziteta i to u timu kod kandidata za rektora Miroljuba Grozdanovića, koji nastoji da na ovoj poziciji bude u još jednom mandatu. Izbor je u naredni utorak.
Veza između dekana Višnjića i rektora Grozdanovića je upravo nezakonita specijalizacija data sinu. Prema podacima kojima “Blic” raspolaže, dekan Višnjić falsifikovao je podatke da je Grozdanovićev sin saradnik u nastavi na Medicinskom fakultetu, što on nikada nije ni bio. U Ministarstvu zdravlja te zahteve ne proveravaju jer se podrazumeva da dekani ne šalju lažne podatke.
Nezakoniti ustupci na Univerzitetu u Nišu ovde se ne završavaju. Proverom dokumentacije dolazi se do još najmanje pet na isti način falsifikovanih dokumenata i ove specijalizacije date su deci rukovodilaca, ali i načelnicima pojedinih klinika. Kako za “Blic” kaže jedan od profesora sa Medicinskog fakulteta, Višnjić je specijalizacijama učvrstio poziciju predsednika Stručnog saveta KC Niš, ali i po klinikama od kojih se sada očekuje podrška, za rektorski tim.
Milan Višnjić dekan je već pet mandata što nije u skladu sa zakonom, a Grozdanović je trebalo da ide u penziju 1. oktobra, ali je pisao zahtev fakultetu da mu se produži mogućnost da radi još tri godine. Dobio je samo godinu.
Grozdanović zalupio slušalicu
“Blic” je pitao sadašnjeg rektora i kandidata za budućeg Miroljuba Grozdanovića, kako se dogodilo da u njegovom timu za rektorat bude Višnjić za koga postoji odluka o smeni: „Ja ne znam ništa o tome. Milion stvari čujem, a i nemam ništa o tome da kažem. Na pitanje da li nema komentar jer je Višnjić potpisao netačan zahtev za specijalizaciju sinu koji nikada nije bio saradnik na Medicinskom fakultetu, Grozdanović je povisio ton: “Nije tačno to!” i spustio nam slušalicu.
Blic
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Taj nevljali korumpirani Beograd koji kvari sliku Srbije :mrgreen: 8)
Da nije Nikolic isao na ovaj faks...ah da ovo je medicina. Elem tesko da neki grad moze da preuzme primat Beograda po tome...cak i da se udruzi KG, Nis i NS opet isti djavo... :mrgreen:
"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah. Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
у суштини,овај документарац је за зле људе,нацисте,геноцидни шљам и сличне креатуре...кокота,топла препорука за тебе :[115]: од мене ...нула испод земље
Ma nemoguće, sa državnog izlaze sve sami stručnjaci koji su učili za ispite po 48 sati bez prestanka. To je sigurno Toma diploma organizovao kontranapad.
« Poslednja izmena: 20. Maj 2012, 13:27:35 od telep »
Dekan Milan Višnjić utajio 2,5 miliona evra poreza
Profesor Milan Višnjić, koji je na mestu dekana Medicinskog fakulteta u Nišu zapošljavao užu i širu familiju, a o čemu je “Blic” ranije pisao, utajio je porez, čime je pribavio protivzakonitu dobit, a država oštećena za 285.349.853,04 dinara, što je oko dva i po miliona evra, saznaje “Blic”.
Milan Višnjić
Do otkrića jedne od najvećih poreskih pronevera u Srbiji došlo se na osnovu terenske kontrole Poreske uprave u Nišu o poslovanju Medicinskog fakulteta. Prema saznanjima “Blica” od ukupne štete čista utaja je oko milion evra, a ostatak je kamata.
Višnjić je posle 12 godina na mestu dekana, iako je Agencija za borbu protiv korupcije zatražila njegovo razvlašćivanje, u oktobru prošle godine zauzeo funkciju prodekana i to zaduženog za finansije. U izveštaju na oko sto strana, poreska inspekcija nije proveravala celokupan mandat Višnjića već samo deo, od 1. 1. 2007 - 31. 10. 2011. godine zbog čega se sumnja da bi utajeni iznos mogao biti i znatno veći.
Tokom ovih pet godina Višnjić je zloupotrebljavao budžetska sredstva namenjena za naučni rad vršeći nezakonite isplate novca zajedno sa šefom računovodstva Ilijom Jocićem (koji mu je i rođak) i sekretaricom fakulteta Vericom Lukić. Prema izveštaju poreske inspekcije, osnovni model bio je da se novac umesto kroz zarade (koje se evidentiraju, oporezuju i plaća doprinos) isplaćuju kao autorski honorar za nastavno osoblje i kao ugovor o delu za nenastavno osoblje. Međutim, pride, sredstva za naučni rad odabranima isplaćivana su kao autorsko delo i to na primer - za čuvanje straže na ispitu. Autorsko delo po Višnjiću je i rad subotom i nedeljom, pa čak i dežurstvo na praznik.
Inspektori su se bavili i novcem koji je isplaćivan za naučne angažmane. Jedan od njih - kontinuirana medicinska edukacija (KME). Iako je KME po zakonu obaveza za sve lekare kako bi produžili licencu za rad, pod Višnjićevom upravom i to je izvor nelegalnih isplata. Višnjić ide korak dalje, određuje i vannastavni stručni tim koji dobija naknadu za svaki održani kurs edukacije i u njega stavlja sebe, šefa računovodstva i sekretaricu.
Inspekcija je utvrdila da su sredstva namenjena za naučne projekte deljena nenastavnom osoblju. Problem je što ovo osoblje ni na koji način ne može učestvovati u izvođenju i sprovođenju naučnog rada. Te isplate su vršene na osnovu ugovora o delu pri čemu ugovore nikada nisu ni potpisali. Pojedini nastavnici - za nastavu takozvanoj grupi iz Lugana, koju su činili strani studenti - dobijali su bonuse iako je reč o redovnom radu.
- Na razne načine izbegnuto je plaćanje poreza i doprinosa, ostvarivali su dobit po zaslugama ili odanosti dekanu. Ne čudi što je preko deceniju na funkciji jer mnogima je dobro. Isplaćivane sume nisu ogromne, ali su kontinuirane i kreću od sitnih do nekoliko stotina i tako nekoliko godina, sve do milion evra utaje.
Praktično ovo je Kolubara u prosveti - kaže za “Blic” dobro upućeni izvor blizak Poreskoj upravi.
Svi krivični postupci
Protiv Milana Višnjića vode se sledeći krivični postupci:
KT 611 od 3. 2. 2012. krivično delo poreske utaje KT 784 od 20. 2. 2012. krivično delo davanje lažnog iskaza KT 3337 od 30. 7. 2012. krivično delo zloupotrebe službenog položaja zbog falsifikovanja titula i zvanja na osnovu kojih su pojedina lica protivpravno dobila specijalizacije od Medicinskog fakulteta u Nišu KT 3513 od 6. 8. 2012. krivično delo protivzakonito posredovanje KT 2258 iz 2011. krivično delo zloupotrebe službenog položaja
Novi dekan ćuti
Zapisnik poreske inspekcije predat je fakultetu u Nišu koji je potom uložio žalbu, koja je odbijena. “Blic” je pokušao da dobije odgovor od novog dekana Stevana Ilića kako će na funckionisanje fakulteta uticati dug i da li će Višnjić ostati na mestu prodekana za finansije. Međutim, dekan Ilić je na prvi poziv tvrdio da to “nije on”, ali ga je ipak interesovalo “koga to zanima Stevan Ilić”. Posle nekoliko uzastopnih poziva ipak se javlja, ovog puta kao Stevan Ilić i tvrdi: “Fakultet nije ni u kakvom problemu, svi primaju plate”. Na pitanje o utaji poreza i žalbi fakulteta, dekan kaže: “Bivši dekan, sada prodekan za finansije ništa nije utajio”. Kažemo mu da znamo za zapisnik Poreske i utvrđeni iznos utaje, a dekan isprva tvrdi: “Prvi put čujem za to”, a onda i dodaje: “Baš me interesuje od koga ste dobili”.
"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah. Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Bahati dekan umesto da dobije otkaz prima dve plate
Milan Višnjić, bivši dekan Medicinskog fakulteta u Nišu, sada prodekan zadužen za finansije, isplaćuje pune zarade profesorima na fakultetu, koji su ujedno zaposleni i u Kliničkom centru, a na šta nema pravo, saznaje “Blic”. Time primaju dve pune plate, što praktično znači da su istovremeno na oba radna mesta i to puno radno vreme.
Kako saznajemo, protiv Višnjića, za koga je poreska inspekcija utvrdila da je utajio dva i po miliona evra, podneta je i prijava jer ne dolazi na posao u Klinički centar, ali prima punu platu, o čemu je „Blic“ saznao iz dokumentacije u koju je imao uvid.
Višnjić je 17 dana odsustvovao sa posla u Kliničkom centru i na fakultetu, a da za to nije tražio odobrenje od nadležnih, niti kada je iznova došao na posao doneo bilo kakvo opravdanje. Zakonski rok posle koga se dobija otkaz je pet dana, međutim, Višnjić je primio punu platu. Kako saznajemo, ovo je predmet istrage jer se osnovano sumnja da je njegova radna lista naknadno falsifikovana.
Doktori kojima je osnovno radno mesto bolnica, a na fakultetima predaju takozvane kliničke predmete, mimo zakona zahvaljujući Višnjiću, najplaćeniji su upravo u Nišu. Na ostalim medicinskim fakultetima predavači dobijaju 10, 30 ili najviše 50 odsto od zarade profesora jer im to nije osnovno radno mesto.
Dobro upućeni izvor “Blica” blizak tužilaštvu u Nišu kaže da je ova matrica praktično bila jedan od garanta Višnjiću da se održi nekoliko mandata na mestu dekana, a sada ostane na mestu prodekana.
I pored uputstva Agencije za borbu protiv korupcije da se Višnjić razvlasti, on će se, kako saznajemo, u četvrtak kandidovati i za predsednika Saveta fakulteta. To je organ preko koga idu sve najbitnije odluke vezane za obrazovnu instituciju, a među njima i smenjivanje ili postavljanje novog dekana.
Bivši dekan je prema istrazi Poreske inspekcije utajio 2,5 miliona evra. On, međutim, tvrdi da je za takav način poslovanja, odnosno isplate novca na fakultetu imao odobrenje Ministarstva prosvete i Ministarstva finansija.
U dopisu dostavljenom „Blicu“ Ministarstvo prosvete se ograđuje od ovakvog Višnjićevog javno izrečenog navoda.
- U nadležnosti Ministarstva prosvete nije da visokoškolskoj ustanovi koja ima
svojstvo pravnog lica daje uputstva za finansijsko poslovanje, odnosno raspolaganje finansijskim sredstvima - saopštavaju u Ministarstvu.
Odbijena fakultetska žalba
Žalba Medicinskog fakulteta na izveštaj Poreske inspekcije je odbijena. Kako saznajemo, dekan u poslednjih nekoliko dana pokušava da dobije političku zaštitu nastojeći da se tako izvuče od zakonskih konsekvenci. Dobro upućeni izvor “Blica” kaže da je Višnjić predložio predsednika Opštinskog odbora SNS u Prokuplju Darka Laketića da bude izabran za naučnog saradnika na Medicinskom fakultetu u Nišu.
"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah. Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Čula sam inače da su Nišlije (zajedno sa okrugom) specijalna sorta kada su podmićivanja u pitanju i da su vodeći u Srbiji po tome, u odnosu na broj stanovnika.
Ovakvi primeri bahatih ljudi na pozicijama bi trebalo najstrožije osuditi i izblamirati. Mada...slaba vajda kad je to sve ispenčetiranih obraza....
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.
Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.