Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 20:24:32
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Neobične strasti  (Pročitano 10143 puta)
28. Jan 2010, 12:29:28
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64


Još čuvate kutiju sa salvetama koje ste sakupljali kao dete? Šta biste rekli za one koji u zrelim godinama gaje strast prema kolekcionarstvu, a knjige i lutke su zamenili vetrenjačama, nakitom i raznim etiketama?
U stanju ste da potrošite bogatstvo na kupovinu knjiga, još čuvate salvete koje ste sakupljali kao devojčica, sa svakog putovanja vraćate se s novim magnetom za frižider za svoju zbirku? Iako znate da imate 15 različitih deterdženata za čišćenje kupatila i da vam zaista nije potreban još jedan, ne možete da se oduprete strasti prema besprekornoj čistoći. Smatrate li se zbog toga drugačijim? A šta biste tek rekli o onima koji su svoj život posvetili sakupljanju dugmića, etiketa, kesica za šećer, tostera, gumenih patkica, pasta za zube, bodljikavih žica, prljavih krpa, WC školjki... Neki ih nazivaju hrčcima, svaštarima, sakupljačima bezvrednih predmeta, katkad i čudacima. Oni će pak za sebe reći da su kolekcionari s istančanim smislom za lepo u večnoj potrazi za drugačijim predmetima. Na nedavno održanom sajmu igračkica iz kinder jaja u Beogradu, petnaestak kolekcionara izložilo je više od 15.000 primeraka.
Neobičnim kolekcionarom može se nazvati čovek koji sakuplja bajonete sa pušaka, mladić koji ima zavidnu kolekciju kompjuterskih konzola, žena koja ima 234 kutijice za nakit... A da mašta ne poznaje granice, dokazao je i Zagrepčanin ima 3.150 bočica žestokog pića iz 46 različitih država. Najstariji primerci su još iz 60-ih, dok njegovom sugrađaninu nikad nisu bile zanimljive bočice, već je svoje nadahnuće i strast pronašao u etiketama pivskih boca.

I neobično je lepo

Prostom oku etikete - taj bezvredan komadić nalepljenog papira možda otkriva samo ime proizvođača, ali ne i njemu koji u tim etiketama vidi malo umetničko delo.
Strpljivo ih je sakupljao tokom 20 godina i danas se može pohvaliti zbirkom od 50 hiljada etiketa, a neke od njih potiču još iz vremena Drugog svetskog rata.
Neobičnim kolekcionarima nema kraja - Džesi S. Džejms iz Kalifornije od 1957. godine sakuplja bodljikave žice, Havajka Lara ima 409 gumenih patkica od kojih svaka ima ime, Amerikanac Ed Habreman sakupljao je prljave krpe, prao ih i slagao u ormare, a ima ih čak trinaest hilljada!
Fil Miler sakupljao je kesice za šećer od 1978, a dr Val Kolpakov paste za zube.
Najneobičniji primer strastvenog kolekcionara je 49-godišnji Kanađanin koji je obožavao bicikle i u garaži ih je imao čak 2.865! Uživao je u njima sve dok mu policija nije pokucala na vrata i odvela ga u zatvor - jer je dotični sve bicikle ukrao!

Može li hobi biti opsesija?

Jeste li ikad čuli za osobu koja pati od „sindroma natrpane kuće“ ili Diogenove bolesti? Reč je o sakupljačima svega i svačega od papira, olovaka, kutija, teglica, flaša do starog nameštaja, čaša, raznih etiketa, kesa... Njima je sakupljanje bezvrednih predmeta pravo zadovoljstvo.
Oni čuvaju nepotrebne sitnice jer misle kako bi jednog dana mogle da im zatrebaju i za kratko vreme napune kuću nepotrebnim stvarima koje im onemogućavaju normalan život. Bečki stručnjak za poremećaj sakupljanja Alfred Pric kaže kako takvim osobama nered postaje centar života, a problem je u tome što ne mogu ništa da bace. Takvi se ljudi stide svog doma i ne žele da ga iko vidi - zbog toga su i povučeniji. Tom opsesivno-kompulzivnom poremećaju sklonije su žene nego muškarci!

Ne brišete elektronsku poštu dok vam se potpuno ne napuni sanduče? Stručnjaci će vas prozvati „virtualnim hrčkom“

Još malo zanimljivosti

Prije 13 godina Pjer Omidir pokrenuo je internet stranicu AuctionWeb i na njoj objavio kako na aukciju stavlja pokvareni laser. Iako nije očekivao da će ga prodati, dogodilo se upravo to - laser je postigao cenu od 14, 83 dolara. Kada je Pjer shvatio kako pokrenuta web stranica uopšte nije loša ideja, posvetio je vreme njenom usavršavanju i 1998. godine nastao je Echo Bay, danas poznatiji kao eBay, gde možete da kupite sve što poželite i putem kojeg kolekcionari često obogaćuju svoje zbirke.
Osim internet stranica s neobičnim predmetima, postoje i virtualni muzeji, na primer onaj s toaletnim papirom, izgorelom hranom, omotima za cigare, WC školjkama...

Kesice ili znaci?

Jeste li čuli za modernog Don Kihota? Strast prema vetrenjačama osetio je još kao dečak. Danas ih u svom dvorištu ima nekoliko, a neke su visoke i do 10 metara. U priču o neobičnim kolekcionarima uklopio se i jedan vatrogasac koji je dosad skupio 335 autića i jedna Amerikanka koja putem eBaya (interneta) kupuje saobraćajne znake. Čudili ste se prijateljici koja je 4.000 dinara izdvojila za WC dasku? Šta biste tek rekli o Nemcu koji je platio 2.300 evra za WC dasku kako bi upotpunio svoju zbirku. Rastrošan Nemac sigurno bi našao zajedničku tačku s Amerikancem Bernijem Smitom koji je više od 30 godina dekorater WC školjki, a i sam ima kolekciju od 700 primeraka. Iako nekada nije lako razumeti osobe koje imaju neobične hobije, trebalo bi da naučimo da poštujemo strast koja ih ispunjava i čini srećnim!

Neobični kolekcionari su i mladić koji ima zavidnu kolekciju kompjuterskih konzola i žena koja kod kuće ima 234 kutijice za nakit

Zdravi zanesenjaci

Dok će neki strastvene kolekcionare neobičnih stvari nazvati zanesenjacima, psihijatar Milan Košuta tvrdi upravo suprotno i takav hobi naziva zdravim i normalnim.
- Kolekcionarstvo je vrlo inspirativna strast. Reč je o sposobnosti prepoznavanja nečega, što običnom oku možda izgleda bezvredno, ali ne i sakupljaču. On je svestan da ti predmeti mogu od procenitelja starina da budu ocenjeni kao vrlo vredni - objašnjava dr Košuta koji kao primer navodi strip Alan Ford.
Ako ste kolekcionar stripova, prodajom tih crtanih avantura možete da zaradite veći novčani iznos.
- Ipak, nekada je teško proceniti kada je sakupljanje stvari samo izraz kreativnosti, a kada ono prerasta u bolest - napominje dr Košuta i dodaje kako kolekcionari koji otuđuju stvari da bi nadopunili svoju zbirku imaju problema s patološkim ponašanjem, poput Kanađanina koji je ukrao više od dve hiljade bicikala. Doktor napominje da nekad nije lako razumeti osobe koje imaju neobične hobije, ali da treba poštovati strast koja ih ispunjava i čini srećnim.

Sve je u tačkicama

Jedna mlada dama obožava tačkasti uzorak. Ponosna je na svoju kolekciju tačkastih šoljica, na crno-bele keramičke tegle za cveće, drvene podmetače za čaše u obliku kokoške s crnim tačkicama, tačkastu posteljinu... Sve što je okružuje trudi se da pretvori u uzorak koji voli. Tako je kuhinjski sto, set tanjira, drvene kutijice za nakit i ceo hodnik svog stana oslikala malim krugovima. A na proleće planira da
i svom crvenom automobilu „pokloni“ crne tačke.

Male kese

Psihijatar Ero Kouvalainen iz Finske u slobodno vreme sakuplja avionske kesice za povraćanje. Psihijatar s neobičnim zanimanjem ne putuje baš često avionom, pa mu kesice donose prijatelji. Ima ih više od 100 komada, a najdraže su mu one s putovanja u egzotične zemlje. Ero nije jedini kolekcionar, postoji više od 60 sakupljača kesa za povraćanje iz celog sveta.

Psihijatar Milan Košuta sakupljanje neobičnih predmeta naziva inspirativnom strašću i zdravim hobijem
WC daske, mejlovi, čaše...
Jeste li ikad čuli za osobu koja pati od „sindroma natrpane kuće“ ili Diogenove bolesti? Reč je o sakupljačima svega i svačega od papira, olovaka, kutija, teglica, flaša do starog nameštaja, čaša, raznih etiketa, kesa... Njima je sakupljanje bezvrednih predmeta pravo zadovoljstvo. Oni čuvaju nepotrebne sitnice jer misle kako bi jednog dana mogle da im zatrebaju i za kratko vreme napune kuću nepotrebnim stvarima koje im onemogućavaju normalan život. Bečki stručnjak za poremećaj sakupljanja Alfred Pric kaže kako takvim osobama nered postaje centar života, a problem je u tome što ne mogu ništa da bace. Takvi se ljudi stide svog doma i ne žele da ga iko vidi - zbog toga su i povučeniji. Tom opsesivno-kompulzivnom poremećaju sklonije su žene nego muškarci! Ako pripadate onima koji nikada ne brišu elektronsku poštu, onda ste vi - “virtualni hrčak”!
Bob Toel obožava ribe i sakupio je 700 postera s omiljenim životinjama, a Sergej Frolov ima kolekciju od 150 starih digitrona

Lisa
« Poslednja izmena: 28. Jan 2010, 13:27:36 od Oblachak »
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Prince of Persia - Warrior Within

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 3254
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.17
mob
Samsung Galaxy S Advance
Citat
Još čuvate kutiju sa salvetama koje ste sakupljali kao dete?

Busted  Smile

Inace, znam dosta ljudi, ukljucujuci i sebe, koji imaju svoj poseban kutak za one stvari koje nalaze svuda po kuci (bilo to prilikom temeljnog ciscenja, ili donosenja od strane posetilaca) a koje skoro da i nemaju svrhu - satovi koji su odavno izasli iz mode (navika strica iz inostranstva), hemijske olovke razlicitih oblika (bez obzira sto ne rade), kartonske kutijce raznih losiona za brijanje (ili parfema), dzepovi "odvaljeni" od starih ranaca (koji sluze kao obican prostor za skladistenje) i mnogi drugi... jednostavno, sve je to stavljeno u poseban prostor jer sta ga znas... mozda nekada za nesto i zatreba pa je gre'ota baciti...

Naravno, to je, opet u mom slucaju, fino uredjen kutak bas za tu namenu... Ni ja nisam za da se zivi kao onaj doticni "reziser" (ili sta li je vec) sa naseg klipa koji je bio aktuelan jos odavno (ne mogu da nadjem klip, ali covek ima punu kucu svega i svacega, i to prosto kipi i sa terase, dok kamerman jedva snima sa vrata jer covek ne moze da udje u kucu od loma... koji je naravno po recima tog "rezisera" - "kolekcionara", u stvari oprema za set)
« Poslednja izmena: 28. Jan 2010, 13:10:13 od Dzobi »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
mob
Nokia 


Nista ne skupljam jer bolujem od teskobe tj imam fobiju od pretrpanog i malog prostora. Cim nesto novo kupim ,odmah se resim starog . Stare stvari skupljaju losu i ustajalu energiju i uvek ih treba menjati novim .
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Crazy Frog, where are you now ???

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 245
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
 Smile Smile Smile
Karte koncerata,trzalice,politikini zabavnici,1000 drugih sitnih stvari...
Kutijice od tik-taka...
Mislim da sam jedina osoba koja jos kupuje to na trafici... Smile
IP sačuvana
social share
Čudno je kako je malo potrebno da budemo srećni, a još je čudnije kako nam baš to malo nedostaje...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone 6s
Skupljao mnogo toga... strane novcanice, postanske markice, kutije cigareta, autograme sportista, karte sa utakmica, znacke, bedzeve... nije lose kad si klinac da ti malo okupira slobodno vreme... posle to slobodno vreme i onako nemas, pa i hobi prestane biti vazan...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
флајке пива from all around the world ... Smile
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Odustao

Zodijak
Pol
Poruke 5342
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6
ja sve živo bacam... ma jedino fotografije imam, ne računajući njih, nema dokaza da sam uopšte postojao...  Smile
IP sačuvana
social share
Odustao
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
Linux
Browser
Mozilla
mob
Samsung SGH-E630
Račune iz jedne ("specijalizovane", nije za hleb i mleko) prodavnice za protekle 4 godine od kada sam prvi put zakoračio tamo, i ima ih....baš dosta, pošto često posećujem to mesto  Smiley i još razne druge sitnice koje strpam negde umesto da odmah bacim, a ničemu ne služe  Smile
Privatne poruke sa foruma, e-mail, logove sa chata, to ne računam Smiley
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Odustao

Zodijak
Pol
Poruke 5342
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6
Račune iz jedne ("specijalizovane", nije za hleb i mleko) prodavnice za protekle 4 godine od kada sam prvi put zakoračio tamo, i ima ih....baš dosta, pošto često posećujem to mesto  Smiley i još razne druge sitnice koje strpam negde umesto da odmah bacim, a ničemu ne služe  Smile
Privatne poruke sa foruma, e-mail, logove sa chata, to ne računam Smiley

ajde, ajde... svi znamo da misliš na sex shop...
IP sačuvana
social share
Odustao
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
Linux
Browser
Mozilla
mob
Samsung SGH-E630
Hahah, ni blizu  Smile
Možda sam to tako napisao kao da je neka misterija pa nekoga asocira, ali veze nema sa tim, ustvari je prodavnica elektronskih komponenti mada moram da priznam da ima finih devojaaka tamo Smile
« Poslednja izmena: 29. Jan 2010, 17:54:36 od enaB »
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 20:24:32
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.