Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Нека Срби приме ислам  (Pročitano 5357 puta)
19. Avg 2006, 01:12:50
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Вехабијски покрет пустио дубоко корење у БиХ
Нека Срби приме ислам
Вехабизам се шири преко исламских центара, углавном грађених доларима Саудијске Арабије и невладиних организација


БАЊАЛУКА, 18. августа – Одговарајући на питање како помирити Србе и муслимане у Горњој Бочињи, портпарол муџахединско-вехабијске заједнице у овом – до рата стопроцентном српском селу – Енес Исламовић је, без премишљања, одговорио: „Нека бочињски Срби приме ислам.”

Од тада до данас прошле су непуне три године, време сасвим довољно да следбеници учења Мухамеда ибн Абдула Вахаба пусте још дубље корене у БиХ, нарочито у кантонима Федерације БиХ у којима Бошњаци чине већину становништва.

За вехабије у БиХ се, углавном, чује када направе неки изгред, као 15. јула ове године када су после лакше саобраћајне несреће тешко повредиле Михајла Кисића из Брчког. Уместо да сачека полицију, група вехабија је узела мотке у руке и, после „потере” по околним њивама, пребила Кисића.

Због наношења тешких телесних повреда Кисићу, кога су тукли до бесвести и при томе му сломили руку, брчанска полиција је притворила Неџада Балкана, Абу Елеза Јасера, Ђулбија Зејниловића, Џемала Казафреовића, Фарука Хота, Меџида Суљовића и Нусрета Имамовића. Њима, по законима дистрикта брчко – за наношење тешких телесних повреда – прети казна до 10 година затвора.

Долазак муџахедина

Да се вехабизам, званична религија Саудијске Арабије, шири по БиХ, одавно није тајна. Тај правац у исламу почео је да продире овде почетком рата, са доласком муџахедина. Један од њихових вођа Абдул Азиз је, одмах по доласку у БиХ 1992. године, рекао да је дошао да „подигне ниво босанске војске и да босанске муслимане подучава исламу”.

Међу онима који су „босанске муслимане” учили исламу је и имам Абу Хамза ал Масри, својевремено ухапшен у Лондону. Према сведочењу бившег припадника одреда „Муџахедин”, својеврсног покајника, Андана Мешановића, он је „био толико екстреман” да су за њега „Алија Изетбеговић, Странка демократске акције, муслиманска Армија БиХ били неверници...”

Да се семе вехабизма које су посејали Абу Хамза ал Масри и његови истомишљеници примило у БиХ показало се на неколико догађаја, међу којима је најтрагичнији убиство Анђелка Анђелића и његових кћери Маре и Зоре, из села Костајница код Коњица. Њих је, уочи католичког Божића, у њиховој кући побио Моамер Топаловић, вехабија и члан Активне исламске омладине коју је основао Аднан Пезо. Топаловић је рекао да је Анђелиће побио „из верских и политичких разлога”.

Вехабије су на себе скренуле пажњу и нападом на јединицу Сфора у Горњој Маочи, одакле су после тога морале да се иселе. Део их се, као Абу Хамза, преселио у Сарајево, а већа групација је отишла у Горњу Маочу код Брчког. У овом селу живео је и Сулејман Фиуљанин, у чијој су кући војници Сфора, између осталог, нашли и ракетни лансер. Сфор је Фиуљанина предао правосудним органима Федерације БиХ, а они су га, с образложењем да нема доказа да је починио кривично дело, пустили на слободу.

Вехабије из Горње Маоче усталасале су јавност у региону и прошле године, када је вођа њихове заједнице Енес Муковић новинару загребачког „Вечерњег листа” рекао да су „Хрвати најгора врста крсташа и зато их треба што пре потаманити”. Он је казао да вехабије сневају о дану када ће „Алахова војска” поразити крсташе – синове мајмуна и свиња” и ући кроз врата Ватикана и Рима. Такође, запретио је да ће „када Алахова војска крене из Босне према Риму проћи и кроз Хрватску”, па ће Хрвати тада „осетити Алахову моћ”.

Муковић је, истина, демантовао садржај текста у загребачком дневнику, али је – само месец касније – изјавио да Осама бин Ладен није терориста него „борац за слободу”. Све што се пише о њему и Ал каиди, образлагао је Муковић, обична је измишљотина. За себе и остале припаднике вехабијске заједнице рекао је да су у Горњу Маочу дошли да „живе по правилима изворног Курана и да буду далеко од неморала”.

Чувари моралног поретка

Чувајући морални поредак по својој мери, вехабије у Сарајеву нападају и разгоне заљубљене парове; окомљују се на оне који на кућама имају сателитске телевизијске антене, слободније се одевају и понашају, а у то спада и седење у кафићима, поготово уз „кока-колу” и слична „америчка пића”...

Центри ширења вехабизма у БиХ су, осим Активне исламске омладине, исламски верски објекти. Најчешће се помињу џамија Краља Фахда у Сарајеву чији је главни имам Незир Халиловић Мудерис – ратни командант Четврте муслиманске бригаде Армије БиХ, Исламски центар у Бугојну, Елче Ибрахимпашина медреса у Травнику, Исламска академија у Бихаћу, која је под руком бихаћког муфтије Хасана Макића, једног од аутора ратних „Упута муслиманском борцу”.

Исламска заједница БиХ, што није неважно, ниједном се безрезервно није оградила од поступака вехабија. Није се огласила ни поводом ових речи имама сарајевске Бијеле џамије Сулејмана Бугарија: „Немојте мислити да ћемо другачије опстати, осим са ове три ствари: вера, економија и одазивати се Алаху кад дође време џихада. А ми за то, наравно, још нисмо спремни. За то треба да се одгајамо”.

Неки су, као вехабије Мирсад Бекрашевић (19), Абдулкадир Џесур (21), Сенад Хасановић (19), Бајро Икановић (30) и Амри Бајрић (27), којима се у Сарајеву суди за покушај извођења терористичког напада, изгледа већ спремни за „свети рат”.

Зашто се реакције Исламске заједнице на поступке вехабија своде на фразу да такво „исповедање ислама није у традицији босанских муслимана”? Нуде ли одговор на ово питање речи већ поменутог бившег муџахедина и вехабије Андана Мешановића да су вехабије имале финансијску помоћ Египта, Алжира а поготово Саудијске Арабије, која је у изградњу исламских центара и џамија у БиХ уложила више од 100 милиона долара.

--------------------------------------------------------------------------

Одбрана изворног учења

У расправама о вехабизму унутар Исламске заједнице БиХ често се може чути да се термин вехабије користи „не да означи припадника или следбеника Мухамеда ибн Абдул Вехаба, већ све оно што није позитивно и афирмативно”. На оно „што изазива аверзију јавног мнења”, настојећи да се та аверзија усмери „на оне који се највише и најтврђе држе верске праксе”, који своју исламску припадност и праксу показују чак и изгледом: брадом, ношњом, доласком у џамију...

Осим тога, често се истиче да је критика вехабизма, у ствари, прихватање шиитске школе, чиме воде борбу против „аутентичног ислама” и „сунетске исправне праксе”. Да би било јасније, ваља напоменути да су муслимани у БиХ сунити, а вехабизам је један од његових праваца или школа. 


Izvor: Politika / Н. Ч.
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Samsung e730
Citat
Зашто се реакције Исламске заједнице на поступке вехабија своде на фразу да такво „исповедање ислама није у традицији босанских муслимана”? Нуде ли одговор на ово питање речи већ поменутог бившег муџахедина и вехабије Андана Мешановића да су вехабије имале финансијску помоћ Египта, Алжира а поготово Саудијске Арабије, која је у изградњу исламских центара и џамија у БиХ уложила више од 100 милиона долара.

Ја о овоме говорим већ одавно на форуму... само што се та проблематика још увек третира као "теорија завере".
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
A ne, ne. Ti govoris o Islamu kao religiji u kategorijama generalizacije, a samo postojanje vehabija potvrdjuje da se radi o razlicitom tumacenju islama, i koriscenja istog za ostvarenje odredjenih interesa.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Samsung e730
А, не, то о чему ти говориш су финесе, док суштина остаје иста. Томе у прилог иде то да изостаје одговарајућа реакција исламске верске заједнице.

IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 738
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
E sad treba isto tako Srbija da reaguje u Raskoj pa da sve muslimane nauci pameti. Lepo da uzmemo krst i sve ih pokrstimo i vratimo u normalu. Negde sam procitao na forumu da u njima tece muslimanska krv. Ja se samo pitam kakva je to krv i od koga su nastali ti muslimani. Da li su to bili kukavice Srbi koji nisu mogli da se opiru turskom carstvu i koji su na sve nacine pokusavali da spasu svoje zivote i u tome su i uspeli ali su zato izgubili svoju cast. Njima je uvek zivot bio mio od srpstva. Zato takvi ljudi nemaju sta da traze ovde.

Pravoslavlje ili smrt!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
E to si me najgore zakacio. Ja sam Srbin, mozda veci patriota od tebe, ali sam ateista. To nema veze sa Srpstvom, ja prosto ne prihvatam ni jednu religiju ozbiljno, kao ni te njihove fantasticne pricice. Meni je to isto kao da verujem u Deda Mraza.

I zanimljivo da nikada nisam cuo da neko pljuje Srbina budistu, ali Srbina katolika ili muslimana (a na vase veliko cudjenje, ima ih) pljuju svi???
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 738
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Za ono sto si rekao da si veci Srbin veci od mene, jedina dobra rec ti je "mozda".
A sada da predjem na stvar, gde si video negde jos da se izjasnjavas ne po narodnosti nego po necemu drugom nevazno bilo o cemu se radi. Ja licno muslimane smatram Srbima i nervira me kada cujem da oni izjavljuju da nisu Srbi vec muslimani. I jos nisam video da se neki Srbin izjasnjava kao budista po nacionalnom opredeljenju. Nikad ih ne bi pljuvao da oni sami kazu da su Srbi, nego se uvek prave blesavi i umesto da priznaju svoju nacionalnost oni je pobacuju. Svaka cast muslimanima iz Srbije koji se smatraju Srbima.
Mi smo jedina drzava koja u svojem spisku nacionalnosti prilikom izjasnjavanja u popis stanovnistva koristi nacionalnost "muslimani". Sledeci put bolje razmisli pre nego sto postujes jer ocigledno je da nisi u pravu.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Hoce li ovo nekada proci?

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 3760
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
BlackBerry 
@Ainhoa Izgleda da je sada cool da kazes da ne verujes u teoriju zavere. Mada ne znam sta pod tim podrazumevaju... Ja sam imao par koskanja povodom toga,ali ne vredi,ljudi misle kao sve je to izmisljeno,a ja sam procitao mnogo knjiga ba tu temu,i znam mnoge cinjenice... Sve je namesteno... Naravno...
IP sačuvana
social share
Ко рескира профитира... Србија Србима, Европа Европљанима...
Heart Breaker...

U kafileriji se neprekidno ubijaju psi i to ne agresivni,
već SVI.
Štenci stari mesec, dva, veliki, mali, mešanci i rasni, bez izuzetka, posle sedam dana biće ubijeni injekcijom otrova!
U proseku između 50 do 200 pasa ubiju nedeljno!
Više od 7 000 pasa ubiju godišnje u kafileriji u Beogradu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
To da li sam mozda ili ne, nije na tebi da procenis, niti da cenis da li je to jedino sto sam u pravu. Mozda samo iz ciste pristojnosti i postovanja prema tebi kao sagovorniku (kako god suprotno razmisljali) nisam rekao da jesam sigurno, sta mislis o tome? Svi su ljudi jaki na recima, bitna su dela. A to da li ja nesto korisno radim za moju zemlju, nije za druge, jer to radim sto osecam da treba, a ne da bi drugima pricao o tome.

I o cemu da razmislim pre postovanja? Nisam kriv sto me pogresno shvatas. Citiraj gde sam naveo da se neko izjasnjava tako kako si napisao da sam rekao? Rekao sam da Srbina (koji se tako izjasnjava), kada dodje do price o veroispovesti, i kaze da nije pravoslavac nego musliman ili katolik, velika vecina omalovazava i ne priznaje da je on Srbin (a ko su oni da nesto priznaju ili ne). Klasicna recenica je:Ma koji je on Srbin, kad je katolik...". A poenta za budiste (a ima ih i medju Srbima) je u tome da njima niko ne zamera, zato sto protiv ljudi koji su na primer vecinski budisti nismo ratovali (da jesmo, verovatno bi i njih zamrzeli), a protiv katolika i muslimana jesmo.

Objasni mi da li ubijas one koje postujes??? Rekao si da postujes muslimane koji kazu da su Srbi (ja bih rekao da su Srbi muslimanske veroispovesti), ali si jedan post zavrsio sa "pravoslavlje ili smrt". Sada sam zbunjen?

Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 51
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
islam je svuda isti i ima samo jedan cilj a to je unistavanje svih "nevernika"

...sve terije zavere pre ili kasnije postanu ideje a posle toga istorija...

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.