Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 18:56:19
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ne želim da se nadam  (Pročitano 891 puta)
27. Nov 2007, 01:24:10
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4306
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9

Ovde kod nas ima svega pet-šest odsto ljudi koji razmišljaju i koji bi nešto mogli da učine. Tu, pre svega, mislim na intelektualce i na umetnike




Na nedavno završenim „Danima Zorana Radmilovića“ u Zaječaru, 15. po redu, srpska glumačka diva Svetlana Bojković još jednom je potvrdila svu superiornost svog umetničkog dara s kojim nije očarala samo publiku, već i festivalski žiri ove prestižne pozorišne manifestacije. Naime, za izvanredno odigranu ulogu Živke Popović u Nušićevoj „Gospođi ministarki“ popularna dramska umetnica osvojila je „Zoranov brk“ za festivalsko veče, ali i nagradu publike za najbolje glumačko ostvarenje, dok je ova čuvena komedija mentaliteta, dobila priznanje za predstavu u celini, kao i za vizuelni identitet. Na konstataciju da je „ministarka“, koju je pre godinu i po dana na scenu Narodnog pozorišta u Banjaluci postavila mlada, ali već dokazana rediteljka Milica Kralj, od samog početka jednostavno bila „osuđena“ na uspeh, gospođa Bojković u intervjuu za Glas javnosti kaže:

- Na svakom festivalu, na kojem smo do sada učestvovali, dobijali smo nagrade. I ja sam bila nagrađivana svuda, osim u Vršcu. Ovo mi je peta nagrada za istu ulogu, a pre Zaječara dobila sam je u Brčkom, Jajcu, Doboju i Kragujevcu. Na neki način, i očekivala sam sva ta priznanja, jer publika ovu predstavu, kao i moju ulogu, zaista fantastično prihvata.

U žanrovskom smislu „Gospođa ministarka“ pripada komediji mentaliteta. Čini se da se mentalitet ne menja baš tako lako?

- Nažalost, veoma se sporo menja. Da je tako, dokazuju i Nušićeve kolumne koje je on pisao pre sto godina u „Politici“. To je nedavno ponovo objavila Fondacija Ribnikar pod nazivom „Ben Akiba, sve je to već bilo“. Kada pročitate te njegove kolumne, shvatite da se naš mentalitet, bukvalno, nije promenio nimalo.

Šta je potrebno uraditi da bi se mentalitet, bar malo, promenio?

LAŽNI TREND

- Nažalost, u pozorištima je izostalo ono što je nekada bila jedna unutrašnja kontrola, ne u smislu cenzorstva, nego baš u smislu umetničkog oblikovanja predstava. Danas imate situacije da reditelj, kad potpiše ugovor, može da uradi šta god hoće, a o lošim posledicama svega toga niko ne govori. Više ne znam ni šta da mislim o kritici. I ona je izgubila svoju funkciju. Sve više počinje da se pomalja neki falš lažan ukus, lažni trend, a o publici niko ne vodi računa. To što ljudi izlaze sa predstava, njih ne zanima, jer smatraju da je publika glupa. Naravno, ne mislim da pozorište treba da se pretvori u komercijalu i da povlađuje nekom najnižem ukusu, ali publiku niko ne sme da odbija od pozorišta. Ne možete je ne uzeti u obzir - kaže Svetlana Bojković.

- Ma, to je prosto nemoguće, znate. To je jedan istorijski spori tok, odnosno nešto što je, jednostavno rečeno, viša sila. Ja lično mislim da je to karma. To je nemoguće ubrzati. Ne znam koji volšebni „deus edž machina“ bi trebalo da dođe da se zavede jedna ozbiljna država i ozbiljan poredak stvari koji bi iskorenio sve ono što je zapaćeno kod nas u vreme Miloševića, kao što je mafija, na primer. Ona se više nikad ne može iskoreniti, da se mi ne zavaravamo. Može, eventualno da dobije neke svoje blaže oblike kad njihova deca, druge ili treće generacije počnu da se školuju, kao što je bilo u Americi. Mi smo upravo sada u tome što je Zapadni svet već odavno preživeo.


Mislite na Ameriku tridesetih godina 20. veka?

- Da, to je sada ovde, plus, još, naš mentalitet. Kod nas ni mafija nije kao što je na Zapadu (smeh). Ovde kod nas ima svega pet-šest odsto ljudi koji razmišljaju i koji bi nešto mogli da učine. Tu, pre svega, mislim na intelektualce i na umetnike. Ali, to je zanemarljiv procenat ljudi, jer bi ih ovi drugi, kad bi i pokušali da se upletu u vlast, jednostavno pojeli.

Ko su „ovi drugi“?

- Oni koji su trenutno, svi po negativnoj selekciji, na vlasti. Ako ćemo pošteno, čovek danas stvarno treba da se zapita za koga više uopšte da glasa. Pogledajte samo te silne pljuvačine, koje se razmenjuju po raznim novinama. Pa, dal’ oni misle da smo mi budale? Ne iznosim samo svoje, nego i mišljenje „običnih“ ljudi među kojima se krećem. Jednostavno, više se ne može nikome verovati, jer čim jedni druge pljuju, niko normalan ne može da kaže: „Aha, ovaj je u pravu, a ovaj nije“! Svi su oni u istom košu, zaglibljeni, i onda samo prebacuju jedni drugima lopticu.

Zajedno, sa još dvadesetak ličnosti iz kulturnog i javnog života, pojavljujete se u televizijskim spotovima i na bilbordima, koji su urađeni u okviru kampanje „Solidarnost i odgovornost - Kosovo je Srbija“...

- Nisam do sada htela o tome da govorim javno. Mnogi novinari su me zvali da im dam neku izjavu tim povodom, ali nikome ništa nisam htela da kažem. Pošto je ovo, ipak, intervju reći ću, samo kratko, da ako sam se već tamo slikala, da to pokazuje i neki moj stav. Znači, ja tako mislim. Dakle, kao građanin ovde zemlje smatram da Kosovo pripada Srbiji i da je, prosto bezočno da nam ga neko otme.

Nadate li se da će Kosovo i Metohija, ipak, ostati u sastavu Srbije?

- Ja, jednostavno, ne želim ničemu da se nadam. U ovoj zemlji više se ničemu dobrom ne nadam. Pokušavam da održim sopstvenu mikroklimu u nekoj svojoj unutrašnjoj emigraciji, duhovnoj i mentalnoj. Bog mi je dao tu sreću da je imam. Sve ostalo je, što bi rekli, sačuvaj bože.

Prošle nedelje imenovani ste za predsednicu Upravnog odbora Narodnog pozorišta. Biće to, svakako, još jedan veliki izazov za vas, zar ne?

- Biće izazov, svakako. Trudiću se da postupam po pravdi i po svojoj savesti jer sam tako vaspitana.Situacija sigurno nije zavidna, jer je tu jako veliki ansambl. Tu su tri sektora među kojima je uvek bilo sukoba. Međutim, s obzirom na ljude koji su tu, unutra, i s kojima imam isti pogled na scensku umetnost, nadam se da ćemo uspeti da poboljšamo ono što je najvažnije, a to je kvalitet repertoara i kvalitet izvođenja.

Posle punih 14 godina pauze, ponovo se vraćate u nacionalni teatar, ali za sada, još uvek ne kao glumica. Pod krovom te kuće, za devet godina, ostvarili ste niz velikih i značajnih uloga, a napustili ste je 1993. godine u vreme kada je upravnik bio Aleksandar Berček?

- Ja nisam nimalo sentimentalna žena. Kad se nešto desi u životu, desi se i to je tako. Ja u tom trenutku drugog izbora, pred samom sobom, nisam imala. Bila sam, i to veoma jako, protiv toga da se Berček imenuje za upravnika. Ali, tako nije mislio tadašnji ministar kulture Đukić, koji je to, na kraju, uradio iz kaprisa. Baš iz kaprisa u odnosu na nas koji smo se već oglasili i bili kod njega na razgovoru gde smo mu izneli svoje stavove da Berček nije pogodna ličnost da bude upravnik, jer nije imao ni kredibilitet, niti snagu da obavlja tu funkciju i sigurna sam da je Narodno pozorište od tada dosta izgubilo. Ja nisam ništa izgubila, ali mislim da pozorište jeste. Posle su došle razne promene, ali su i one bile dosta diskutabilne. Znate, u pozorištu je najlakše nešto rasturiti i razrušiti, a mnogo je teško i sporovozno ponovo to sagraditi.

(Glas javnosti)
« Poslednja izmena: 27. Nov 2007, 01:25:35 od dulisha »
IP sačuvana
social share
"A great many people think that they are thinking when they are merely rearranging their prejudices."  William James
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4306
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
 Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
"A great many people think that they are thinking when they are merely rearranging their prejudices."  William James
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6142
Zastava bg
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.1
mob
Nokia N95 8GB
dulisha sine, ne pisi postove za redom...moz da tapses i na kraju prvog posta  Smile
IP sačuvana
social share
Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi vi ostarite.
I ta ce mi mladost tesko pasti...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1228
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.10
dulisha sine, ne pisi postove za redom...moz da tapses i na kraju prvog posta  Smile

 Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
"This is paradise, I'm tellin' ya. This town like a great big pussy jus' waitin' to get fucked."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4306
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.10
dulisha sine, ne pisi postove za redom...moz da tapses i na kraju prvog posta  Smile

Mogu, ali ovako je preglednije. Uostalom, prva poruka nije moj komentar. Verujem da je to tebi tesko da shvatis, tebi pomaze jedino napisano pravilo.  Smile

I batali to "sine", nije da mi smeta, ali ne prilici moderatoru da se prikazuje kao iskompleksirani balavac...  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
"A great many people think that they are thinking when they are merely rearranging their prejudices."  William James
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6142
Zastava bg
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.1
mob
Nokia N95 8GB
Citat
tebi pomaze jedino napisano pravilo.  Smile

sta cu, takav sam....samo po pravilima  Smile

.....za ono sine, to je nacin da te dozivim kao nestaska, a ne kao barabu....jer sa barabama drugacije razgovaram  Smile

IP sačuvana
social share
Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi vi ostarite.
I ta ce mi mladost tesko pasti...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


E, svasta...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.10
"- Ja, jednostavno, ne želim ničemu da se nadam.  U ovoj zemlji više se ničemu dobrom ne nadam.  Pokušavam da održim sopstvenu mikroklimu u nekoj svojoj unutrašnjoj emigraciji, duhovnoj i mentalnoj.  Bog mi je dao tu sreću da je imam.  Sve ostalo je, što bi rekli, sačuvaj bože. "

Ovo je stav inteligencije (kao sloja drustva) koja se nada da ce apoliticnoscu i ignorisanjem dnevno-politicke propagande uspeti da odrzi svoj mali svet unutar ove turbulentne drzave. . .
Stav, kao takav, i funkcionise dok se ne sretnete sa institucijama sistema u prvoj prilici kad trebate da odradite nesto zaista bitno i/ili hitno i kad vam se apoliticnost razbije o glavu.
Najlakse je reci "ne interesuje me" (kao sto i mene ne interesuje), ali sam primoran da me zanima i sta i kako i kad i zasto.  Ni na jedno pitanje nemam odgovor, no to ne znaci da ih trazim . . .  :(
IP sačuvana
social share
Ko ne veruje - nek' proba. . .
Sve predrasude proizilaze iz nerazumevanja. . .
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 18:56:19
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.