Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ne idite na odmor ~ Marmaris i Antalija pod bombama  (Pročitano 6933 puta)
28. Avg 2006, 21:18:24
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
 Marmaris i Antalija: Serija eksplozija u Turskoj
Turisti opet na meti bombaša

U turskim letovalištima Marmaris i Antalija odjeknulo je u poslednja dva dana nekoliko bombi, koje su ubile tri osobe a povredile više od 30 ljudi. Uglavnom su stradali Turci i Britanci. Srbi su ostali živi i zdravi, iako u ovom popularnom mestu trenutno boravi između 100 i 200 naših državljana.

Bombe su odjeknule na tri lokacije. Ispred tržnog centra „Tansoš“ eksplozivna naprava bila je postavljena ispod jednog minibusa, druga je bila ispred zgrade opštine i treća u jednoj stambenoj četvrti. U isto vreme bomba je aktivirana i u blizini aerodroma u Istanbulu, a juče je u eksploziji u Antaliji poginulo dvoje, a ranjeno šest ljudi.

Prema rečima Aleksandra Đorđevića, konzularnog predstavnika Srbije u Istanbulu, srpski turisti ili nisu bili na licu mesta ili su prespavali eksplozije.

- Nema nikakve panike, čak je jedna grupa turista, koja je u Marmaris stigla sa „Argus tursom“ juče ujutru otišla na izlet u Efes. Veliki broj njih nije ni znao da je došlo do eksplozije. Naš konzularni predstavnik u Marmarisu spavao je kada se to dogodilo i nije ga probudila detonacija na samo 100 metara vazdušnom linijom od njega - kaže za „Blic“ Đorđević.

Prema podacima Ambasade Srbije u Istanbulu, u Marmarisu trenutno letuje između 100 i 200 srpskih turista i do sada se niko od njih nije javio sa željom da prekine letovanje.

- „Argus“ i „Kontiki“ imaju najveći broj turista i kako smo od njih saznali sve je u najboljem redu. Rodbina koja se uplašila za svoje najbliže kontaktirala ih je preko mobilnih telefona, a ambasadu zovu uglavnom novinari - rekao je Aleksandar Đorđević.

Mile Milaković, putnik agencije „Kontiki“, koji je odseo u hotelu „Marmaris park“, udaljenom četiri kilometara od centra Marmarisa, kaže za „Blic“ da je za eksplozije čuo od rodbine koja ga je zvala iz Beograda.

- Hotel u kojem sam odseo sa suprugom i dvoje dece prilično je udaljen od centra grada, tako da eksplozije nismo osetili. Danas sam otišao do centra da proverim situaciju. Mirno je, ljudi nisu u panici, niti sam primetio probleme u saobraćaju. Da me nije pozvala robina da se raspita kako smo posle eksplozije, ne bih ni znao za ovaj incident. Bezbedno se osećamo i za sada je sve normalno - ispričao je Milaković.

Marija Janković, turistički vodič agencije „Kontiki“ u Marmarisu, rekla je za „Blic“ da nema panike među našim ljudima koji letuju u Marmarisu i niko nije tražio da se vrati u Srbiju. Jasmina Končar, direktorka marketinga agencije „Džoli“, kaže da su njihovi putnici smešteni u Ičmeleru nadomak Marmarisa, gde je, prema njenim rečima, bezbedno.

Samo što su turisti odahnuli, snažna eksplozija juče je odjeknula i u Antaliji, još jednom popularnom letovalištu. Tri osobe su poginule, a više od deset je ranjeno. Srpskih državljana, prema rečima Vladinira Ćurgusa, ambasadora Srbije u Turskoj, nije bilo ni blizu eksplozije.

- Bomba je bila postavljena u biznis centru Antalije, dok su svi naši turisti bili na plaži ili u hotelu. Prema informacijama kojima raspolaže ambasada, nijedan srpski turista nije povređen, niti je poginuo - rekao je „Blic“ Vladimir Ćurgus. Kako je on objasnio, agencijima je izdato upozorenje da skrenu pažnju turistima kako da se ponašaju i koja mesta da izbegavaju. U „Kontikiju“ su, takođe, potvrdili da nema povređenih.

- Prekjuče je u Antaliju otputovalo oko 300 putnika. Niko na svu sreću nije povređen u eksploziji. Svi vodiči su obavešteni, ali niko od putnika nije tražio da se vrati i naglo prekine letovanje- kaže Sandra Popović iz „Kontikija“. U „Argus tursu“ kažu da je trenutno u Antaliji nešto manje od 50 naših državljana i svi su živi i zdravi.

- Eksplozija je bila u samom centru grada, gde se nalaze uglavnom manji hoteli. Mi turiste vodimo u one veće, koji se nalaze na periferiji, tako da na svu sreću niko nije bio u blizini kada je puklo. Panike nema, svi turisti su na plaži i niko do sada nije tražio da se vrati kući- kaže saša Vučković, direktor „Argus tursa“.

Konzula Srbije u Marmarisu Slobodana Radeku eksplozija je zatekla na službenom putu u Alanji.

- Sve što znam jeste da su svi bezbedni. Niko ne paniči, čak mi je vodič „Džoli tursa“, rekao da njega nijedan od njegovih deset turista iz Antalije nije kontaktirao - kaže Radeka.

Ekipa „Blica“

    Jedanaest napada Tokom 2006.

    Proteklih nekoliko godina Tursku potresaju eksplozije bombi, prevashodno u Istanbulu i turističkim centrima na Mediteranu. Počinioci nisu uvek bili poznati, iako su kurdski separatisti, militantni islamisti i levičarski ekstremisti u prošlosti preuzimali odgovornost za te bombaške napade.
   
28-29. avgusta

    Dvadesetdve osobe povređene su u tri eksplozije u letovalištu Marmaris, na jugu zemlje. Dan kasnije odjeknule su eksplozije i u letovalištu u Antaliji. Poginulo je troje a povređeno sedmoro ljudi. Policija je saopštila da su počinioci najverovatnije militantni Kurdi.

    4. avgusta

    Trinaest ljudi je povređeno prilikom dva bombaška napada na jugu Turske. Prva eksplozija se dogodila u blizini banke u gradu Adani, a druga nekoliko minuta kasnije kod obližnje građevine.

    25. juna

    Četiri osobe su ubijene, a 25 ih je povređeno u eksploziji u blizini restorana u Antaliji. Prema prvim rezultatima istrage, eksplodirao je kanister sa gasom, ali se ne zna da li se to desilo slučajno ili smišljeno.

    15. juna

    U eksploziji koja se dogodila na autobuskoj stanici u centru Istanbula povređene su tri osobe. Turski zvaničnici su izjavili da je eksplozivna naprava bila sakrivena u korpi za otpatke u prometnoj četvrti Eminonu.

    3. juna

    Četrnaest ljudi je povređeno u eksploziji ispred tržnog centra u mediteranskoj luci Mersin. Policija je saopštila da je eksplozija aktivirana daljinski.

    16. aprila

    Trideset jedna osoba je povređena u eksploziji u stambenoj četvrti Bakirkoj u Istanbulu. Eksplozivna naprava je bila sakrivena u korpi za otpatke u blizini jedne prodavnice.

    5. aprila

    Dve osobe su povređene kada je došlo do eksplozije bombe u kancelariji vladajuće Partije pravde i razvoja (AKP) u Istanbulu.

    31. marta

    Jedna osoba je poginula, a 13 ih je povređeno kada je u kanti za đubre eksplodirala bomba na autobuskoj stanici u četvrti Kodžamustafapaša u Istanbulu.

    15. marta

    Dve osobe su povređene u eksploziji koja se dogodila ispred ekspoziture „HSBC banke“ u Dijarbakiru, gradu na granici sa Sirijom u kome prevashodno žive Kurdi.

    13. februara

    Jedanaest osoba je povređeno u eksploziji ispred supermarketa u predgrađu Bačelievler u Istanbulu. Grupa militantnih Kurda preuzela je odgovornost za podmetanje te bombe.

    CDC/JS


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
SRBI SE NE BOJE BOMBI

U eksplozijama u Turskoj nema povređenih Srba, niko od turista neće da se vrati kući, kažu u agencijama

Bombe nisu postavljene blizu hotela u kojima se odmaraju naši turisti, pa mnogi nisu ni znali šta se dešava, kažu u "Argus tursu"

BEOGRAD - U četiri eksplozije koje su preksinoć odjeknule u Istanbulu i čuvenom turskom letovalištu Marmaris, na sreću, nijedan državljanin Srbije nije povređen. Srbi se nisu uplašili, čak idu i na izlete u Efes i Pamukale. Naše agencije tvrde da niko od srpskih turista nije prekinuo odmor, niti otkazao odlazak u Tursku.
Konzul Srbije u Istanbulu Aleksandar Đorđević kaže za Press da su "svi naši turisti dobro i da među njima nema nikakve panike".
- Svi naši građani su dobro, u šta sam se uverio i u razgovoru sa predstavnicima "Argus tursa" i "Kon Tikija", koji organizuju odmor naših ljudi u Turskoj - rekao je Đorđević.
U eksplozijama u turskim gradovima povređeno je 27 osoba, među kojima su britanski i holandski turisti. U Istanbulu je povređeno šest osoba kada je eksplodirala bomba postavljena u kontejner pored škole na periferiji grada. Popularno letovalište Marmaris "potresle" su čak tri eksplozije u roku od 15 minuta. Prva bomba aktivirana je u jednoj od najprometnijih ulica u Marmarisu, i to ispod sedišta minibusa, popularnog "dolmuša". Prema izveštaju lokalne policije, tom prilikom povređeno je 16 osoba, a još pet je ranjeno u eksploziji druge dve bombe, pored luke i u stambenoj četvrti grada.
Menadžer "Argus tursa" Aleksandar Vučković kaže za Press da Srbi koji se trenutno odmaraju u Marmarisu nisu ni čuli za eksploziju dok ih zabrinuta rodbina nije pozvala iz Srbije.
- Bombe nisu postavljene blizu hotela u kojima se odmaraju naši turisti, pa mnogi nisu ni znali šta se dešava. Uverili smo se da su naši građani dobro i da svi žele da nastave odmor. U nedelju nam predstoji redovna smena turista i zasad još niko od naših putnika nije otkazao letovanje u Turskoj - naglašava Vučković, i dodaje da se u Marmarisu trenutno nalazi oko 300 Srba, koji su organizaciju letovanja prepustili "Argus tursu".
U kancelariji srpske ambasade u Marmarisu takođe nas uveravaju da nema razloga za evakuaciju naših turista iz popularnog turskog letovališta.
- U seriji eksplozija u Marmarisu ranjeno je 11 Turaka i 10 britanskih turista. Zato je razumljivo što nam se javljaju zabrinuti roditelji čija deca letuju u ovom mestu. Međutim, situacija je sada potpuno normalna, na ulicama nema policije i ljudi neometano šetaju. Nema razloga za brigu. Čak i turističke agencije nastavljaju sa svojim redovnim programom i organizuju izlete u Efes i druga mesta u Turskoj - istakao je za Press šef kancelarije Slobodan Radeka.
A. DRAGOVIĆ

Eksplozija i u Antaliji

U još jednoj eksploziji koja se juče dogodila ispred jednog kafića u turskom letovalištu Antalija poginulo je dvoje ljudi, a pet je povređeno. Prema rečima Aleksandra Đorđevića, konzula Srbije u Istanbulu, među nastradalima nema naših državljana.
Zasad niko nije preuzeo odgovornost za napade u Turskoj, ali se veruje da iza njih stoje kurdski gerilci, koji su u prošlosti izvodili slične napade.

Bezbedni u hotelima

U turističkoj agenciji "Kon Tiki" kažu da će najnoviji događaji u Turskoj dovesti u pitanje i odlazak naših turista u ovu zemlju, ali se nadaju da interesovanje neće značajno opasti.
- Slično se desilo kada su se dogodile eksplozije u egipatskom letovalištu Šarm el Šeik, kada su turisti počeli da ga izbegavaju, ali ništa ne traje večno... Inače, naši turisti su potpuno bezbedni i ne vraćaju se pre vremena kući - rekao nam je jedan od zaposlenih u agenciji "Kon Tiki", koja trenutno ima oko sto naših turista u odmarališta u Marmarisu.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Naši turisti u Turskoj su dobro

Najmanje tri osobe poginule su juče u eksploziji u turskom gradu Antaliji, na Sredozemnom moru, dok je 20 ljudi povređeno, javila je turska TV stanica NTV, a prenose agencije. Organizacija "Oslobodilački sokolovi Kurdistana" preuzela je odgovornost za seriju atentata u turskom letovalištu Marmaris i Istanbulu, navodi se na veb-sajtu te organizacije, a prenose agencije. U tim napadima povređeno je 27 ljudi, uključujući deset britanskih turista.

Organizacija "Oslobodilački sokolovi Kurdistana" (OSK) povezana je sa zabranjenom Radničkom partijom Kurdistana, koja se od 1984. bori za nezavisnost Kurdistana. Agencije dodaju da za sada nije moguće proveriti autentičnost tog saopštenja. Fatalnih žrtava, na sreću, nema, a konzul Srbije u Istanbulu Aleksandar Đorđević rekao je Beti da među povređenima nema državljana Srbije.

- Svi naši turisti su dobro i nema panike. Razgovarao sam s predstavnicima "Argus tursa" i "Kon Tikija" i potvrdili su mi da su svi naši turisti dobro - rekao je Đorđević. Njegove reči potvrdio je u izjavi za RTS šef kancelarije Ambasade Srbije u Marmarisu Slobodan Radeka. Građani Srbije više informacija o ovim događajima mogu dobiti u Konzulatu Srbije u Turskoj na brojeve telefona 990 533-498-4638 u Marmarisu i 990 312-426-2432 u Istanbulu.

U Marmarisu su se dogodile tri eksplozije, a povređena je 21 osoba - 11 Turaka i 10 britanskih turista. Prva bomba odjeknula je u ponoć, a ostale su eksplodirale u roku od 15 minuta. Najviše stradalih, 10 Britanaca i šestoro Turaka, povređeno je u eksploziji bombe postavljene u minibusu koji je prolazio jednom od glavnih ulica Marmarisa, javlja Rojters.

Troje britanskih turista teško je povređeno i na intenzivnoj su nezi. Ostalih petoro povređeno je u druge dve eksplozije. U Istanbulu je šest osoba povređeno u eksploziji bombe u blizini škole u opštini Bakilar, prenosi Rojters. Napadači su bombu sakrili u paket koji su ostavili na ulici preko puta zida školskog dvorišta.


Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Hapšenje u Turskoj
Antalija -- Turska policija uhapsila je člana zabranjene Kurdske radničke partije (PKK), osumnjičenog da je učestvovao u postavljanju bombi u Turskoj.


Policija navodi da je uhapšeni iz Izmira, a da je još nekoliko ljudi privedeno, kao i da je pronađena određena količina eksploziva. Istraga se nastavlja. Bomba u Izmiru nije eksplodarala, ali su u eksploziji bombe u Antaliji juče poginule tri osobe, a više desetina je povređeno. Za to je odgovornost preuzela kurdska grupa Tak, koja je povezana sa PKK.

Prethodno su i u Marmarisu i Istanbulu eksplodirale bombe, ali nije bilo žrtava. Za pet napada u jednom danu odgovornost je preuzeo PKK.

Cilj kurdskih ekstremista jeste napad na turski turizam, koji već oseća posledice nakon brojnih okjazivanja turističkih aranžmana. Povećano je policijsko prisustvo u svim turističkim oblastima, a vozači popularnih dolmuša navode da sada proveravaju putnike koji ulaze u kombi.

Svi turisti iz Srbije dobro

Konzul Srbije u Istanbulu Aleksandar Đorđević izjavio je za B92 da su poginuli turski državljani, a da među povređenima ima nemačkih i ruskih turista.

Prema njegovim rečima, svi državljani Srbije na letovanju u Turskoj su dobro. "Bomba je bila postavljena na motor parkiran prekoputa jednog tržnog centra u Antaliji. Svi poginuli su državljani Turske. Mi smo u kontaktu s vodičima iz naših turističkih agencija, a potvrđeno nam je da su svi naši turisti dobro i da niko ne želi da prekine odmor i da se vrati u Srbiju", kaže on.

Jučerašnja eksplozija dogodila se dan posle napada u Istanbulu i letovalištu Marmaris, u kojima je povređeno 27 osoba, među njima je 10 britanskih turista. Organizacija Oslobodilački sokolovi Kurdistana preuzela je odgovornost za te napade, navodi se na veb-sajtu organizacije. Oslobodilački sokolovi Kurdistana povezani su sa zabranjenom Radničkom partijom Kurdistana, koja se od 1984. bori za nezavisnost.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Smrt bom­bom
se­ja­li - Kur­di?

Ta­njug, 29. avgust 2006

Tur­ske vla­sti uhap­si­le su pri­pad­ni­ka Rad­nič­ke par­ti­je Kur­di­sta­na (PKK), pod sum­njom da je pla­ni­rao no­vi bom­ba­ški na­pad, na­kon pet eks­plo­zi­ja ko­je su u pro­te­kla 24 sa­ta po­tre­sle Tur­sku, a u ko­ji­ma su život iz­gu­bi­le tri oso­be, dok je vi­še de­se­ti­na ra­nje­no.
Me­ta na­pa­da tre­ba­lo je da bu­de ve­li­ki luč­ki grad Iz­mir, iz­ve­sti­la je tur­ska agen­ci­ja Ana­do­li­ja.
Naj­no­vi­ji na­pad tre­ba­lo je da bu­de na­lik pret­hod­nim, či­ja su me­ta, u pret­hod­na 24 ča­sa, bi­li tu­ri­sti u Is­tan­bu­lu, Mar­ma­ri­su i An­ta­li­ji. Po­li­ci­ja in­ten­ziv­no tra­ga za dvo­ji­com osum­nji­če­nih u ve­zi bom­ba­škog na­pa­da u po­ne­de­ljak u le­to­va­li­štu An­ta­li­ja. U na­pa­du su po­gi­nu­le tri, a ra­nje­na 71 oso­ba. Me­đu po­vre­đe­ni­ma je 14 stra­na­ca, od ko­jih tro­je Ne­ma­ca, če­tvo­ro Izra­e­la­ca i je­dan jor­dan­ski dr­ža­vlja­nin. Eks­plo­zi­ja je usle­di­la ne­što ma­nje od 24 sa­ta po­sle se­ri­je bom­ba­ških na­pa­da u Mar­ma­ri­su i Is­tan­bu­lu u ko­ji­ma je ra­nje­no 27 lju­di. Eks­tre­mi­stič­ka or­ga­ni­za­ci­ja Kur­di­stan­ski so­ko­lo­vi slo­bo­de, po­zna­ta po bli­skim ve­za­ma sa PKK, pre­u­ze­la je od­go­vor­nost za eks­plo­zi­je u Is­tan­bu­lu i le­to­va­li­štu Mar­ma­ris, u ne­de­lju uve­če.
Ru­ski tu­ri­sti po­če­li su da ot­ka­zu­ju aranžmane za le­to­va­nje u Tur­skoj po­sle naj­no­vi­jih eks­plo­zi­ja u tur­skim le­to­va­li­šti­ma i ra­nja­va­nja dvo­je ru­skih tu­ri­sta u An­ta­li­ji. Ka­ko je ju­če sa­op­šti­la se­kre­tar za štam­pu Ru­skog tu­ri­stič­kog sa­ve­za Iri­na Tju­ri­na, "po­sle iz­ve­šta­ja o eks­plo­zi­ji u An­ta­li­ji po­če­la su pr­va ot­ka­zi­va­nja pu­to­va­nja u Tur­sku". Ona je do­da­la da je za ru­ske tu­ri­ste naj­po­pu­lar­ni­je le­to­va­li­šte bi­lo An­ta­li­ja, da­le­ko is­pred Mar­ma­ri­sa, Ku­ša­da­si­ja i Bo­dru­ma.


NA­ŠI BI­LI DA­LE­KO
TU­RI­STI iz Sr­bi­je ko­ji le­tu­ju u tur­skim gra­do­vi­ma Mar­ma­ris i An­ta­li­ja su bez­bed­ni i ni­su bi­li žrtve eks­plo­zi­ja ko­je su se pret­hod­nih da­na de­si­le u tim le­to­va­li­šti­ma, po­tvr­đe­no je ju­če agen­ci­ji Be­ta u tu­ri­stič­kim agen­ci­ja­ma.
Srp­ski tu­ri­sti ni­su bi­li na bli­zu eks­plo­zi­ja, jer su ho­te­li u ko­ji­ma su sme­šte­ni, uglav­nom uda­lje­ni od me­sta gde su se na­pa­di do­go­di­li, a za sa­da ne­ma zah­te­va da pre vre­me­na pre­ki­nu svoj od­mor.
 

Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
После бомбашких напада у летовалиштима
Велика потера у Турској



Танјуг специјално за „Политику”
ИСТАНБУЛ, 29. августа – Турске снаге безбедности су на ногама, у мобилном стању, после бомбашке серије која је у последња 24 часа потресла Мармарис, Истанбул и Анталију.Трага се за припадницима мало познате групе „Курдистански соколови слободе” (ТАК) која је преузела одговорност за најновије бомбашке нападе. Она се и раније оглашавала бомбама и то такође у туристичким местима. „Ми обећавамо да ћемо Турску претворити у пакао. Наш мото је: више акција, већи ударци. Страх од смрти биће присутна свуда у Турској”, пише се у поруци те групе коју је објавила прокурдска агенција Фират.

У поруци, чију веродостојност засад није могућно проверити, даље пише: „Ми смо раније упозоравали турску и међународну јавност да Турска није безбедна земља.”

Ова група је запретила у мају да ће се осветити властима због страдања 12 курдских демонстраната током протеста у градовима југоисточне Анадолије. То се, нажалост, сада обистинило.

У Турској је у току велики лов на курдске терористе на егејској и медитеранској обали, пошто се страхује од нових напада. Полиција је саопштила да је ухапсила једно лице, за које се сумња да је, по истом рецепту, припремало бомбашки напад у Измиру, такође великом туристичком центру. Лишено је слободе још неколико лица код којих је пронађен пластични експлозив. Верује се да су они били делови групе која је, готово у исто време, извела пет бомбашких напада у туристичким местима.

У Анталији, монденском летовалишту на медитеранској обали, где су синоћ погинула три лица, док је 71 повређено, трага се за два особе, за која се сумња да стоје иза овог злочина, јавља данашњи „Милијет”.

Турски званичници тврде да засад нема наговештаја отказивања аранжмана страних туриста, мада се од тога приметно страхује. Поготово што је у пет бомбашких напада повређено 25 странаца, највише Енглеза, Немаца, Израелаца и Руса.

Сада се улажу напори да се бомбашка серија заустави, јер би последице могле бити погубне.

Турска ове године очекује више од 20 милиона страних гостију, који би овде требало да оставе око 18 милијарди долара.

Извештачи из Мармариса јављају да је тамошње становништво приметно забринуто, после три јучерашња бомбашка напада. Страхује се да ће страни гости окренути леђа њиховој земљи, да ће морати да затворе продавнице и ресторане.

Терористички напади изазвали су велику забринутост и у земљи и у иностранству.

Нови начелник генералштаба генерал Јашир Бујуканит, који је пре неколико дана преузео ту дужност, у првој изјави покушава да умири приметно узнемирену јавност: „Ми ћемо савладати тероризам сепаратиста”, што ће рећи да ће стати на пут забрањеној Радничкој партији Курдистана (ПКК) и другим радикалним групама које пуцају на све стране већ две деценије борећи се за аутономију. „Европска унија најоштрије осуђује ове варварске и кукавичке нападе”, пренели су локални медији изјаву комесара за проширење ЕУ Олија Рена.

У Лондону су посебно забринути, пошто је у бомбашким нападима повређено десет енглеских туриста. Како преноси штампа, после онога што се десило у Мармарису неки гости су се вратили у Британију, поготово што у Форин офису не искључују нове нападе домаћих и страних терориста.

Вашингтон је именовао бившег команданта здружених снага у Европи Џозефа Ралстона за специјалног изасланика, који ће се у региону, у сарадњи са домаћинима, заједно борити против терориста, пре свега припадника ПКК-а. „Генерал Ралстон ће координирати америчко ангажовање са владама Турске и Ирака, ради елиминисања терористичких претњи коју представљају ПКК и друге екстремне групе које делују у северном Ираку и у граничном подручју између Турске и Ирака”, саопштио је Стејт департмент.

В. Лалић

-----------------------------------------------------------

ИЗ МАРМАРИСА

Остајемо на летовању

Без обзира на бомбе које су у ноћи између недеље и понедељка експлодирале у Мармарису, наши туристи настављају летовање у овом граду на обали Егејског мора, без страха од нових напада.

Биљану Георгијевски, која је на одмор у Турску отишла преко туристичке агенције „Кон-тики”, позвали смо док се налазила на излету у близини Мармариса.

- Ништа нисам чула, нити видела, а да се нешто догодило обавестили су ме пријатељи који су ме позвали из Београда - каже Георгијевска за „Политику”, додајући да није било панике.

Према њеним речима, ништа се није променило, и није срела никог од наших туриста који жели да прекине одмор.

- Потпуно је исто расположење у граду као и пре напада. Ми смо овде на одмору и лепо нам је - закључила је Георгијевска и додала да су јуче обишли једну винарију у околини Мармариса, која има одлично вино.


Izvor: Politika / М. Б.
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
U Marmarisu i Antaliji sve opet normalno, u Izmiru osujećen bombaški napad
Srbe ni bombe ne mogu da oteraju sa plaža

Dok su Rusi počeli da pakuju kofere i napuštaju letovališta u Turskoj, srpski državljani su se i juče baškarili na plažama u Marmarisu i Antaliji, gde su ovih dana odjekivale bombe.

- Ma nemam nikakav strah. Prekjuče smo ceo dan bili na plaži, svi se ponašaju normalno, nikakva panika nas nije uhvatila. Uživamo u lepom vremenu i možda ćemo do kraja letovanja otići na još neki izlet. Za bombe smo čuli od rodbine koja nas je besomučno zvala iz Srbije. Kada sam se taj dan vratila sa plaže, imala sam 30 propuštenih poziva iz Novog Sada. Izgleda da je veća panika u Srbiji nego u Turskoj - uz osmeh je zaključila novosađanka Biljana Marjanović.

Srpske turiste nije obeshrabrila ni vest da je jedna bomba bila postavljena i u lučkom gradu Izmiru, ali nije eksplodirala, jer ju je policija otkrila na vreme.

Grupa „Kontikijevih“ turista u Marmarisu juče je otišla na izlet u čuveno izletište Pamukale i svi su bili dobro raspoloženi i odlučni da odmor normalno privedu kraju. Nije ih pokolebala ni pretnja Kurdistanske radničke partije, koja je prihvatila odgovornost za napade i poručila juče preko svog Internet sajta:

„I ranije smo upozoravali, Turska nije bezbedna zemlja. Turisti ne bi trebalo da dolaze u Tursku.“

Jasmina Stanković iz Beograda odlično se provodi i u Marmarisu će ostati do nedelje.

- Bila sam sa prijateljicom u centru grada kada se dogodila eksplozija. Ništa nisam čula, samo sam u jednom trenutku zapazila da Turci panično telefoniraju jedni drugima, ali nisam imala pojma šta se desilo. Normalno sam se vratila u hotel oko jedan sat ujutro i prespavala. Mama me je sledećeg dana obavestila o svemu - kaže Jasmina.

Miodragu Popoviću iz Pančeva, takođe, ne pada na pamet da se vraća kući pre vremena.

- Zaista ne vidim razlog da prekinem svoj odmor. Ionako ga imam jednom godišnje. Šalu na stranu, ovde je sve mirno, nema nikakve buke, ni specijalnih mera obezbeđenja, a i mi Pančevci nismo preterano skloni panici, tako da uživamo, kupamo se i sunčamo - kaže očigledno dobro raspoloženi Miodrag. Srpski konzul u Marmarisu Slobodan Radeka juče je obilazio naše turiste u Antaliji i Marmarisu. Nijedan od njih nije izrazio želju da prekine odmor i vrati se u Srbiju pre vremena.

- Razgovarao sam s njima, nisu ni u kakvoj panici. Samo će biti malo oprezniji i neće ulaziti u minibuseve, popularne „dolmoše“, i držaće se dalje od kontejnera. Pravo da vam kažem, dosta njih nije ni čulo šta se dogodilo i dobro je što se ne stvara panika - kaže Slobodan Radeka.

Preko „Džoli tursa“ u Antaliji i Alanji trenutno letuje oko 150 srpskih državljana. Svi su opušteni, ne plaše se i svako od njih ima neku svoju verziju događaja.

- U gradu je sve normalno, nema čak i policije na ulicama. Ja sam trenutno u Alanji, ali verujte da me niko od turista iz Antalije nije zvao telefonom, niti mi poslao poruku da pita šta se dogodilo. Svi su smešteni daleko od mesta događaja, na periferiji Antalije, tako da uglavnom i nisu čuli šta se dogodilo - kaže Slađana Bura, turistički vodič „Džoli tursa“.

Ipak nisu svi turisti bili presrećni. Neki su se vratili kući sa glavoboljom, ali ne zbog bombi već zbog agencije.

- Na aerodrom u Istanbulu sleteli smo u ponedeljak oko pet sati ujutru. Primetan je bio povećan broj policajaca i pojačane mere kontrole - do ulaska u avion prošli smo pet ili šest provera, a morali smo da skidamo i ručne satove, kaiševe, pa čak i cipele. Sve ostalo je bilo bilo manje-više uobičajeno, bez panike. Užurbani su bili jedino američki turisti, njih oko 300-400, koji su, sa dva aviona u roku od pola sata odleteli za Ameriku. Aerodromsko obezbeđenje je prema njima primenjivalo poseban tretman i oni su do aviona sprovođeni posebnim terminalima - kaže Miloš Grujić koji iz Turske doputovao u ponedeljak po podne.

Na pitanje kako su naši turisti doživeli vest o podmetnutim bombama, on kaže:

- Mrtvi hladni. Kada nam je vodič saopštio da su u Marmarisu i Antaliji bile eksplozije, niko se nije naročito uzbudio. A koliko znam, malo je njih koji su prekinuli letovanje. Jednostavno, eksplozije u Turskoj su redovna pojava, naši ljudi to znaju, ali opet tamo odlaze. Inače, Grujić je sa devojkom letovao u Bodrumu i, kako kaže, mnogo više nevolja zadala mu je agencija preko koje je putovao, nego bombaški napadi.

- Uplatili smo aranžman za sobu sa balkonom, a hotel u kom smo boravili nema ni jedan jedini balkon. Ipak, najgore je što u agenciji „Top turs“ niko nije imao pojma kako će nas vratiti iz Bodruma u Beograd. Umesto direktnog čarter leta, redovnom linijom turskog nacionalnog prevoznika poslali su nas prvo u Istanbul, a nakon šest sati čekanja, ponovo linijom „Turkiš erlajnsa“ za Beograd. Tako je naš put avionom iz Bodruma do Beograda trajao više od 12 sati - priča Grujić.

D. M. - B. K.

    Za sve postoji osiguranje

    Bombe, poplave, požari, krađa ili pad aviona koji smo posmatrali sa plaže i zbog toga preživeli šok okolnosti su na koje malo ko pomisli pre nego krene na odmor. Međutim, sve su to pojave od kojih se može osigurati i pre nego se krene na put. Bukvalno u ugovor o putovanju može se uneti sve što dopušta mašta budućeg turiste, mada će to osiguranje koštati više od onoga što smo navikli. Jedino što se može isprečiti sastavljanju ugovora u kojem se putnik obezbeđuje od bombi, ujeda pčele ili neljubaznog kelnera jeste agencija. Ali i nju uvek možete da promenite.

    - Zakon o obligacionim odnosima definiše ugovore u turizmu, odnosno ugovore o pružanju turističkih usluga. Odatle proizlazi pravni osnov da svaki putnik sa agencijom zaključi ugovor gde se precizno, do detalja, definišu prava i obaveze i jedne i druge strane. Od preciziranja vremena polaska, preko pocepanih suncobrana, do vanrednih događaja i više sile - kaže za „Blic“ pravnik Turističke organizacije „Juta“ Ljubiša Živadinović.

    U obligacionim odnosima čak se navodi kao primer - viša sila, ali se ostavlja ugovornim stranama da oni preciziraju šta to smatraju višom silom.

    - To se stavlja u ugovor i daje za pravo u ovoj slučaju putniku da potražuju nadoknadu štete - dodaje Živadinović.

    - Pametne ili velike agencija to rade u svojoj režiji za grupu ili putnika sa takvom željom ili pak upute turistu da se pre poptisivanja ugovora sam kod osiguravajućih kuća obezbedi. Ne možemo predvideti sve životne situacije, ali to je stvar dogovora. Deset dana takvog osiguranja košta po desetak evra. Međutim, nažalost naši putnici to neće da rade. Mi nemamo tu kulturu da se osiguramo - kaže Živadinović.Turisti iz Srbije osiguravaju se samo zdravstveno ili obezbede svoj automobil. Najčešće se koristi „Delta“ ili „Cepter osiguranje“.

    Ž. J

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
'OL INKLUZIV' S BOMBAMA

U Turskoj svesni da će serija eksplozija u poznatim letovalištima napraviti veliku štetu turizmu, koji se taman zahuktao


Organizacija Kurdistanski sokolovi slobode "upozorila svetsku javnost da Turska nije bezbedna zemlja i da turisti ne treba da dolaze"

ISTANBUL - Teroristi udaraju tamo gde će da zaboli najviše - sve češće su im na meti poznata turistička mesta i strani turisti, čime žele da skrenu pažnju na svoje zahteve. Turska letovališta ovih dana ponovo su meta turskih Kurda, koji od 1984. godine vode oružanu borbu za nezavisnost i otcepljenje.
Ekstremistička organizacija Kurdistanski sokolovi slobode (TAK) preuzela je odgovornost za eksplozije u Istanbulu i letovalištima Marmaris i Antalija.
Njihovo saopštenje, objavljeno na sajtu kurdske ekstremističke organizacije, nije bilo moguće potvrditi, ali turska štampa navodi da je TAK povezan sa Kurdistanskom radničkom partijom (PKK). PKK se nalazi na spisku terorističkih organizacija u Turskoj, SAD i Velikoj Britaniji.
TAK je u saopštenju navela da je "upozorila tursku i svetsku javnost da Turska nije bezbedna zemlja, da turisti ne treba da dolaze", citirao je britanski Rojters.
Zvanična Ankara je zabrinuta, ne samo zbog "kurdskog pitanja", jedne od prepreka na turskom putu u članstvo Evropskoj uniji, već i zbog pretećih finansijskih gubitaka u turističkoj industriji, koja godišnje donosi oko 18 milijardi dolara i predstavlja "snažan motor" za privredu uopšte.
Bombaških napada je bilo i ranije, mere bezbednosti su povećane u vreme turističke sezone, pa ipak teroristi ne miruju. Zbog najnovijih napada, mnogi evropski tur-operateri su ponudili klijentima da, ako žele, otkažu uplaćene aranžmane u Turskoj ili promene destinaciju, bez ikakvih finansijskih penala. Zasad nema vesti o većim otkazima.
Prema policijskim izvorima i agencijskim vestima, u samo 24 časa eksplozije su potresle Istanbul, Marmaris i Antaliju. U tri eksplozije u Marmarisu ranjeno je 27 ljudi, uključujući 10 britanskih državljana. U eksploziji koja je odjeknula u blizini jedne škole u Istanbulu povređeno je šest ljudi. U bombaškom napadu u Antaliji poginule su tri osobe, a ranjeno ih je 71, među kojima je 14 stranaca (Nemci, Izraelci, Rusi, Jordanci).
U Marmarisu je eksplodirala bomba postavljena ispod sedišta jednog turističkog minibusa, u zoni punoj restorana i barova, a u Antaliji se eksplozija dogodila ispred tržnog centra.
U Turskoj je juče uhapšen jedan pripadnik PKK pod sumnjom da je planirao novi bombaški napad, ovoga puta u lučkom gradu Izmiru, po istom scenariju kao prethodne eksplozije, javila je turska agencija Anadolija.
Policija je uhapsila i više pomagača napadača i zaplenila plastični eksploziv prilikom jedne racije, a nastavlja intenzivno da traga za još dvojicom osumnjičenih u vezi s napadom u Antaliji, prenela je agencija DPA.
Forin ofis u Londonu odlučio je da u Tursku uputi tim za brzo delovanje, kojim će rukovoditi britanski ambasador u Ankari, a čiji će pripadnici pomagati u zbrinjavanju povređenih.
U Londonu strahuju da je u Turskoj i dalje "velika pretnja od terorizma".
- Verujemo da su u Turskoj sada aktivne međunarodne terorističke grupe, kao i domaće pobunjeničke, i da bi se novi teroristički napadi, uključujući i u turističkim oblastima, mogli dogoditi - saopštio je Forin ofis.
(TANJUG)

Srbi neće da prekidaju odmor

Turisti iz Srbije koji letuju u turskim gradovima Marmaris i Antalija bezbedni su, potvrđeno je juče agenciji Beta u turističkim agencijama. Kako je rečeno u agencijama Kontiki i Argus turs, srpski turisti nisu bili ni blizu eksplozija, jer su hoteli u kojima su smešteni uglavnom udaljeni od mesta gde su se napadi dogodili, a zasad nema zahteva da pre vremena prekinu svoj odmor.
Direktor Argus tursa Aleksandar Vučković rekao je da je u Marmarisu sada oko 300 turista iz Srbije, a u Antaliji oko 120 turista, smeštenih uglavnom u hotelima van grada.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Apple iPhone SE 2020
Turska policija u potrazi za bombašima iz letovališta Antalija
Osujećen napad na Izmir
Zbog 18 milijardi dolara prihoda od turizma, ta privredna grana omiljena je meta terorista

Turska policija traži dvojicu muškaraca osumnjičenih za preksinoćni bombaški napad u letovalištu Antaliji u kojem su preksinoć poginule tri, a povređeno 87 osoba, piše turski list Milijet, prenosi Rojters. Dan ranije, u eksplozijama bombi u Marmarisu i Istanbulu povređeno je 27 osoba, a odgovornost za sve napade preuzela je organizacija Kurdistanski jastrebovi slobode (TAK), povezana s Radničkom partijom Kurdistana (PKK) koja je u Turskoj zabranjena.

U saopštenju objavljenom na veb-sajtu ta grupa je saopštila da su napadi odgovor na to što Ankara zlostavlja kurdsko stanovništvo, a izrazila je i nezadovoljstvo zbog uvođenja striktnih ograničenja zatvorenom lideru PKK Abdulahu Odžalanu, koji od 1999. u turskom zatvoru izdržava doživotnu robiju. Turiste je upozorila da ne dolaze jer će napada još biti.
      
SRBI NEĆE IZ TURSKE

Izgleda da se Srbi ne plaše bombi jer, kako kažu u beogradskim turističkim agencijama, otkazivanja aranžmana za Tursku nema. Turisti iz Srbije, i pored bačenih bombi, ostaju u Antaliji i Marmarisu.
- Naša agencija ima oko 400 gostiju koji letuju u Turskoj, ali niko ne želi da se vrati. Nema panike među ljudima, a i vodiči su uvek uz njih. Sve je pod kontrolom. Takođe, uplaćene aranžmane niko za sada ne otkazuje - kažu u turističkoj agenciji "Kon-Tiki". Ni turisti koji su na letovanje u Tursku otišli preko turističke agencije "Džoli travel" ne žele da se vrate.
- Mislili smo da će možda biti otkazivanja, ali za sada toga nema. Ljudi se osećaju bezbedno i ne strahuju - reči su Rodoljuba Veljaševića, generalnog menadžera ove agencije. U turističkoj agenciji "Konte" takođe kažu da im do sada niko nije otkazao aranžman.

I. Z.      
   
   



Policija je u Izmiru uhapsila čoveka koji je bio umešan u zaveru da se i tamo izvede bombaški napad i zaplenila plastični eksploziv, navodi Bi-Bi-Si. Turski mediji kažu da je on pripadnik PKK. Više od 30.000 ljudi poginulo je otkako se PKK 1984. latila oružja namerna da svom narodu stvori državu na uglavnom Kurdima naseljenom jugoistoku Turske, prenosi Rojters. SAD, EU i Turska smatraju PKK terorističkom organizacijom.

Preuzimajući dužnost, novi komandant turske vojske Jasar Bujukanit rekao je da mu je jedan od prioriteta pobeda nad krudskim pobunjenicima koje je nazvao teroristima koji koriste demokratiju i ljudska prava kao štit. Ocenio je i da Turskoj preti radikalni islamizam, a dopisnik Bi-Bi-Sija izveštava da je general Bujukanit snažan nacionalista i sekularista i da se očekuje da će preduzeti oštrije korake protiv kurdskih pobunjenika od svog prethodnika.

Tri godine posle hvatanja Odžalana, Ankara je, željna ulaska u EU, oslabila pritisak na Kurde i omogućila im normalno obrazovanje i medijsku zastupljenost. Ali izgleda da je taj sporazum nedavno propao - u kurdskim uporištima izbio je talas nasilja. - Kurdska radnička partija unilateralno je okončala primirje 2004, delom da bi pokazala da je važna, a delom da bi izvršila pritisak na tursku državu, vojni vrh i vladu, kao i da bi promovisala svoj politički program i pokazala vlastima i narodu da je glavni sagovornik kada je reč o rešavanju kurdskog pitanja u zemlji - kaže za Bi-Bi-Si Fadi Kahura, analitičar zadužen za Tursku pri britanskom institutu Četam Haus.

- A zbog čega bi njena meta bili strani turisti? Pa, stoga što je turizam glavni izvor stranog novca za Tursku, i to je jedan od načina da se na vladu izvrši ekonomski pritisak. Pri tom se, međutim, veoma vodi računa da broj stradalih ne bude veliki kao što je bio slučaj sa napadima islamističkih grupa 2003 - zaključuje Kahura.

Turska od turizma ubira 18 milijardi dolara godišnje, zbog čega je ta privredna grana omiljena meta terorista, separatista, islamista i sličnih.
Pripremila V. Popović

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Šta žele Kurdi
Ankara, Istanbul -- Turska policija uhapsila je tri osobe za koje se pretpostavlja da su učestvovale u postavljanju bombi u Turskoj.


Militantna kurdska grupa Oslobodilački sokolovi Kurdistana preuzela je odgovornost za dve bombe koje su eksplodirale u subotu uveče u Marmarisu i Istanbulu. Policija je uhapsila jednog kurdskog pobunjenika koji je planirao nove eksplozije, a u njegovoj kući nađeno je 2,5 kilograma eksploziva. Uhapšeno je i dvoje osumnjičenih za napade u Antaliji.

Kurdska pobunjenička organizacija je zapretila da će pretvoriti Tursku u pakao. Ta organizacija, povezana sa zabranjenom Radničkom partijom, protivi se vladavini Ankare nad područjima nastanjenim Kurdima.

Radnička partija Kurdistana se još od kraja sedamdesetih oružano bori za nezavisnu kurdsku državu na jugoistoku Turske, a istorija krvavih sukoba Kurda i Turske države datira još od dvadesetih godina prošlog veka. Kurdi su posle I svetskog rata očekivali da će dobiti nezavisnu državu Kurdistan, ali se to nikada nije desilo zbog Mlado-turske revolucije, objašnjava za B92 novinar Bojan Al Pinto Brkić, koji se detaljno bavio tom temom.

On kaže da postoje dve teorije o novom talasu terorizma u Turskoj. "Jedna od njih kaže da približavanjem Turske Evropskoj uniji Kurdi shvataju da bi njihove težnje da izdejstvuju samostalnu državu mogle biti ugrožene, a da će oni biti svedeni na još jednu evropsku manjinu. Druga teorija to povezuje s najavljenim učešćem Turske u snagama Ujedinjenih nacija u Libanu i pregovorima koji se o tome vode. Sirija je izuzetno nezadovoljna činjenicom da će Turska slati vojnike u tu misiju, a Sirija i dalje ima značajan uticaj na grupe Kurda u južnoj i jugoistočnoj Turskoj", kaže Brkić.

Kurdi žive u Turskoj, Iranu, Iraku i Siriji i u tim zemljama razne frakcije su se više puta borile za nezavisnost. Kurda ima oko 30 miliona i najveća su etnička grupa na svetu koja nema državu.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.115 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.