Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ne čekajte Godoa - on nikad neće doći  (Pročitano 6753 puta)
12. Nov 2007, 09:23:12
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Nokia 
Najteže i najmučnije za svakog je onaj trenutak kada mora da prekine iluziju

Prvo čekamo Deda Mraza da nam donese željene poklone, pa dobru vilu ili zlatnu ribicu da nam ispuni tri želje, pa da odrastemo, kada ćemo moći sve ono što ne možemo dok smo mali

Beketov komad „Čekajući Godoa“ je parabola o besmislenom čoveku i njegovoj besmislenoj egzistenciji. Estragon i Vladimir besmisleno žive. Oni žive samo zato što su već tu. NJihov život odvija se u čekanju. Oni čekaju. Čekanje je za njih opravdanje njihovog besmislenog postojanja. Ne može se reći da njih dvojica čekaju nešto konkretno. Oni, zapravo, tako malo čine da se uzajamno moraju podsećati na to da čekaju i šta čekaju. A zapravo, ništa ne čekaju.

Ko je ili šta je taj očekivani Godo, pitanje je besmisleno. Godo nije ništa drugo do naslov za činjenicu da postojanje, koje besmisleno dalje teče, samo sebe pogrešno shvata kao „čekanje“, očekivanje nečega ili nekoga.

Estragon igra, igru koja se ponavlja: „izuvanje cipela- obuvanje cipela“ i to ne da bi se prikazao kao budala, nego da bismo kao u ogledalu mi videli sami sebe i to šta radimo u našim životima. Ova scena znači: naše stvarno „izuvanje cipela-obuvanje cipela“, dakle, naša svakodnevica, nije ništa drugo nego igra, klovnovska i proističe iz nade da će se utraćiti vreme. I mi smo kao ta dvojica, samo što ta dva klovna znaju da igraju igru, a mi ne znamo.

Šta je to sve što mi u životu čekamo, a što se može zvati Godo?

Najpre, čekamo Deda Mraza da nam donese željene poklone, pa dobru vilu ili zlatnu ribicu da nam ispuni tri želje, pa da odrastemo, kada ćemo moći sve ono što ne možemo dok smo mali. Čini nam se da carstvo slobode tek tada počinje, pa onda čekamo „princa na belom konju“ koji će nas konačno razumeti, ispuniti sve naše želje i do kraja voleti, pa čekamo „pravi“ trenutak da nešto počnemo, naravno, ovaj sadašnji nikad nije onaj pravi. Trenutak nikada nije pravi za sve ono što je hrabrije i temeljnije. U tom strahu od promena osuđujemo sami sebe na životarenje, tavorenje, otaljavanje, i očigledno stalno klizanje naniže.
Erik Bern, tvorac transakcione analize, analizirajući mitove i bajke pozabavio se i bajkom „Trnova Ružica“ koja je za nas posebno interesantna jer se i u njoj govori o čekanju: čekanju na princa koji treba da pronađe princezu nakon „sto godina“ provedenih u snu, zbog kletve zle vile, i da je povrati u život svojim poljupcem, posle čega će živeti zajedno zauvek, u ljubavi u slozi, baš kao u bajkama.

Svaki životni scenario se, po Bernu, zasniva na nekoj vrsti samoobmane. U ovoj bajci, kaže Bern, na jedan ili drugi način, sa malim izmenama, gotovo sve se moglo dogoditi. Devojka se mogla ubosti na vreteno, onesvestiti i pasti u dubok san u svojoj kuli, a princ je mogao lutati šumom u potrazi za njom. Jedina stvar koja se nije mogla desiti jeste da se ostane nepromenjen, da čovek ne ostari posle toliko vremena. To je stvarna iluzija jer to ne samo da je neverovatno, već je tako nešto nemoguće. I upravo na toj iluziji počiva životni scenario koji Bern naziva „Čekajući ledenu smrt“, a to je glavna svih onih koji sebe osuđuju na „ doživotno čekanje. Kada princ u bajci dođe, Ružica će imati petnaest godina, koliko je imala kada je zaspala, umesto trideset, četrdeset ili pedeset, i oni će imati čitav život pred sobom. To je iluzija večne mladost „skromna kćerka iluzije besmrtnosti“.

Teško je reći Ružici u stvarnom životu da su prinčevi mlađi ljudi i da kada dostignu njene godine oni postaju kraljevi, a tada su mnogo manje interesantni. To je i najteži i najmučniji deo posla koji čovek treba da uradi: da prekine iluziju, da shvati da nema Deda Mraza ili Godoa.

Dakle, ne čekaj Godoa! On nikada neće doći.


Autor:
Slava Zečević


Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2042
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
HTC 
Vadim temu skoro dve godine staru, ali tekst je ostavio jak utisak na mene i voleo bih da ga jos neko procita  Smile
« Poslednja izmena: 09. Jul 2009, 06:23:09 od milosp5 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Summoning sensation

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 894
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
SonyEricsson k810i
Vadim temu skoro dve godine staru, ali tekst je ostavio jak utisak na mene i voleo bih da ga jos neko procita  Smile

   Hvala sto si je izvadio.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Dođavola više s time Bernom i transakcionom analizom, iz frižidera mi izlazi.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 

Hhahaha,ovo tema za mene pisana  Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Violence solves everything!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 7616
Zastava Niš
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
Samsung XYZ1004
Ali cenim da neces poslusati cika Berna  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 



Mozda Godo nece meni doci ali ja cu njemu .
To sam sigurna . Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4804
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
Nokia Luvmya 520
Ne postoje dva ista coveka na planeti, i reci da svi zive u nekim iluzijama i da moraju da ih prekinu je apsurdno.
Ako ima ljudi koji nesto cekaju i koji mogu da se poistovete sa navedenim pricama onda to treba ostaviti njima.
Govoriti drugima sta da rade ako oni ne rade nista nama je krajnje drsko, bezobrazno, nekulturno i van svakog postovanja.
IP sačuvana
social share
Covecanstvo se deli na inteligentne bez laznog boga, i one sa laznim Bogom bez inteligencije.
Jewpiter
Prijatelj je covek koji tebe voli, a ne covek kojeg ti volis.
Jewpiter

How much cocaine did Charlie Sheen take ?         Enough to kill two and a half men.
Makros_Crni : " Dozvolio sam sebi da budem obmanjen. "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 



Vi ste moj idol  Smile Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 1981
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
Čekanje Godoa ili blejanje omiljena zabava u Srba.

Jedan život imamo, a čekamo da nas i on prođe. Važno je samo ubiti vrijeme dok nam se nešto ne desi  u  glavi ili društvu pa prestanemo da životarimo i počnemo da živimo. Možda neki od nas i dočekaju Godoa...
IP sačuvana
social share
'If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe." - Carl Sagan


I may be lazy, unmotivated and arrogant, but at least I'm good at it.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.