Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 16:01:10
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nadbubrežna žlezda  (Pročitano 20076 puta)
22. Avg 2005, 15:16:11
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Nadbubrežna žlezda

Ove žlezde su tamnožute boje i čvršće konzistencije od okolnog masnog tkiva koje se nalazi oko bubrega. Veličina varira, a na nju utiče fiziološko stanje pojedinca. Težina ovih žlezda se kreće od šest do jedanaest grama, ali u živom organizmu je veća zbog znatne prokrvljenosti. Anatomski i fiziološki se u ovim žlezdama razlikuju kora i srž, koje se razlikuju i po boji. Kora je sastavljena od tri različita sloja koji sem različitog anatomskog izgleda imaju i različitu funkciju. Srž je strukturno jednoobrazna, funkcionalno je vezana za stvaranje dva hormona.

Klinički oblici hiperfunkcije

Pošto nadbubrežna žlezda proizvodi niz različitih biohemijskih supstanci kliničke manifestacije hiperfunkcije su različite, a to zavisi od toga koje se materije i u kojoj količini proizvode. Njihovo prekomerno stvaranje dovodi do širokog spektra patoloških procesa od Kušingovog sindroma na jednom kraju, do adrenogenitalnog na drugom kraju. Između ova dva ekstrema postoje različiti slučajevi u kojima se mešaju simptomi, pa se javljaju znaci i jednog i drugog. Nekada su uključene i druge žlezde, hipofiza i delovi mozga.

Kušingov sindrom

Ovo oboljenje je retko i javlja se kod mladih osoba i oko tri do pet puta češće kod žena. U kliničkoj slici javlja se gojaznost u predelu lica, glave i trupa. Lice je okruglo kao pun mesec i postoji pojačana dlakavost. Bolesnik je malaksao i javlja se glavobolja, bol u leđima, povišen krvni pritisak. Javlja se i osteoporoza i smanjenje mišićne mase. Koža je istanjena i javljaju se strije. Nastaju modrice, a kod žena postoji smanjena menstruacija, koja ponekada i izostane. Kod muškarca dolazi do impotencije. Postoji i mentalni poremećaj. Lečenje je hirurško.

Drugo oboljenje kore nadbubrežne žlezde je hiperaldosterizam. Ovo oboljenje je vezano za hormon aldosteron koji ima ulogu zadržavanja minerala natrijuma u organizmu. Klinička slika je različita, u zavisnosti od stvaranja aldosterona. Povećan je nivo krvnog pritiska od blago izraženog do veoma ozbiljnog. Kod razvijenog oboljenja javlja se mišićna slabost i pojačano mokrenje (noćno mokrenje) i pojačana žeđ. Jedan od simptoma je i glavobolja, mlitave paralize, a kod nekoga grčevi sa tetanijom. Lečenje je hirurško.

Androgeno genetski sindrom

Urođeni oblik izaziva prevremeni pubertet kod dece, a stečeni oblik kod žena se manifestuje smanjenjem dojki, povećanjem klitorisa i razvitkom muskulature, pojave muškog tipa dlakavosti, prestankom menstruacije, promenom u dubini glasa.

Oboljenje srži

Feohromacitom - Tumor srži nadbubrežne žlezde u 90 odsto slučajeva nastaje u srži nadbubrežne žlezde, dok 10 odsto nastaje u retroperito nealanom prostoru duž aorte. U blizini nadbubrežne žlezde i duž simpatičnog spleta u trbuhu ili u grudnoj šupljini može se obično javljati u obe nadbubrežne žlezde. U slučajevima sprovedene radikalne operacije mogu recidivirati.

Klinički nalaz

Nastaju kao posledica lučenja adrenalina i noradrenalina, a najčešće nastaju kao posledica trudnoće i traume. Oboljenje se javlja u vidu napada jakih glavobolja poremećaja vida, gađenja, povraćanja i bola iza grudne kosti, poremećaja disanja. Obično nastaje posle stresa i javlja se u vidu napada više puta dnevno. Povišen krvni pritisak je karakterističan. Tumor se obično ne može napipati. Postoje i tumori srži nadbubrežne žlezde bez hormonskih aktivnosti, i to veći broj vrsta. Dijagnostika je vezana za pritisak na susedne organe kao i za nastanak metastaza. Lečenje je hirurško i kombinovano.

Dr Vojimir Zađina, hirurg
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 16:01:10
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.