Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 07:06:41
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mup prekršio ustav!  (Pročitano 4682 puta)
17. Avg 2007, 13:26:03
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
SRPSKA NAOBRAZBA
MUP Srbije štampao brošuru u kojoj se na čistom hrvatskom jeziku obratio građanima da upišu policijsku školu u Sremskoj Kamenici!

BEOGRAD - Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije ući će u istoriju jer je na čistom hrvatskom jeziku pozvalo devojke i mladiće da se prijave na njihov konkurs za upis u Srednju školu unutrašnjih poslova Centar za osnovnu policijsku obuku! To je, ujedno, prvi primer da se srpska državna služba na hrvatskom obraća građanima Srbije! Naravno, "ponašanje policije" odmah je izazvalo revolt "povrijeđenih" budućih policajaca,uz opasku da se "u Hrvatskoj sigurno nikada ne bi desilo da se njihove državne službe obrate građanima na čistom srpskom jeziku".

U brošuri MUP Srbije, koju je u Kurir doneo jedan od budućih kandidata za upis, doslovno stoji: "Mladi ste, ambiciozni i samouvereni, privlače vas izazovi, akcija i dinamika, sigurno radno mjesto. Osnovna policijska naobrazba traje 42 nedelje i realizuje se u Centru za osnovnu policijsku obuku u Sremskoj Kamenici. (...) Nastavni plan obuhvata oblasti: Stručne module (rad na bezbjednosnom sektoru, rad policije u lokalnoj zajednici, primena policijskih ovlasti i uporaba sredstava prinude, suzbijanje kriminaliteta, održavanje javnog reda i obezbjeđenja, kontrola i reguliranje saobraćaja".

- Zamislite, bre, da se hrvatska policija obrati građanima na čistom srpskom jeziku. To bi oni po medijima razvlačili nadugačko i naširoko, siguran sam! Setite se šta je bilo kad se u "Koka-Kolinoj" reklami pojavio helikopter s oznakama Vojske Jugoslavije. Hrvati su zahtevali da se to odmah ukloni s reklame. I, uklonjeno je - objašnjava sagovornik Kurira i dodaje:

- Ne mogu da nađem opravdanje za MUP Srbije! Ukoliko su hteli da se dodvore nacionalnim manjinama, nije bilo potrebe da se brošura štampa na hrvatskom jeziku, jer, kao prvo, sve nacionalne manjine u državi Srbiji znaju srpski jezik, jer je on službeni jezik njihove zemlje, bez čijeg znanja ne bi mogli da funkcionišu, a kao drugo, svi Hrvati odlično znaju srpski. Sećate se, donedavno smo imali jezik koji se zvao srpskohrvatski! - revoltiran je sagovornik Kurira.
Na pitanje da li će upisati "pandursku školu" bez obzira na sve, on je rekao da hoće i da njegova odluka nema nikakve veze s tom brošurom pošto mu se sviđa policijski posao. Njemu su, kako tvrdi, povređena nacionalna osećanja, jer "Srbi uopšte ne žele da brane svoj nacionalni identitet time što će čuvati svoj jezik i pismo i zahtevati da im se državne službe obraćaju na maternjem jeziku".

S druge strane, u Srednjoj školi unutrašnjih poslova u Sremskoj Kamenici tvrde za Kurir da "nije bilo nikakvih zadnjih namera, već je ideja bila da se pokaže nacionalnim manjinama kako država misli i na njih"?!
- Brošura je štampana na svim jezicima nacionalnih manjina: romskom, hrvatskom, albanskom i drugim. Jedino na kineskom nije pisana! Bez obzira na to, za upis u ovu školu ne može da konkuriše niko ko ima dvojno državljanstvo ili nije državljanin republike Srbije. Prijemni će biti održan verovatno početkom septembra, jer je konkurs otvoren naredne dve nedelje - rekli su u školi.

Pravnik Nebojša Anđelković tvrdi za Kurir da je MUP trebalo u obraćanju nacionalnim manjinama da u brošuri koristi službeni srpski jezik i da ga, ukoliko ima potrebe, prevede na jezike nacionalnih manjina.
- Ustavom je zagarantovano pravo upotrebe srpskog jezika u korespondenciji između državnih institucija i građana Srbije. MUP je dužan da poštuje Ustav i da svoje brošure štampa na srpskom jeziku. Kad je reč o nacionalnim manjinama, pravo upotrebe jezika manjina je mogućnost koja se može koristiti samo ako je korespondencija između državnih institucija i građana dvojezična: na srpskom jeziku i jeziku nacionalne manjine - kaže Anđelković.

Izvor: Kurir / R. Briza
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Bog je kockar, Dokaz: kvantna mehanika

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4335
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.4
mob
Nokia 
sta nas briga sta bi se desilo u hrvatskoj da ih oslove na srpskom?
ako je stvarno protivustavno, onda surovo kazniti, ali, zar vojvodina nema svoju kulturnu autonomiju?
ja npr znam kako sam jednom mogao da se izvuce mod placanja kazne, trebao sam samo da posaljem zahtev da mi celu kaznu napisu na mom 'maternjem jeziku'-makedonskom(zato sto je roditej makedonac i rodbina)
to rade madjari i jos mnoge manjine u srbiji.
zastoi ne bi mogli i hrvati?
e, ako mogu i hrvati, da li je problem da se salju i pozivi na njihovom jeziku?

ne znam, i zato pitam, a ocekujem objektivan i nepristrasan odgovor.
IP sačuvana
social share
U Srbiji 60 odsto ljudi voli Cecu Ražnatović, a više od 40 odsto ne znaju čime se bave ili ko su uopšte "Partibrejkersi". Više od trećine ne zna da navede ime omiljenog pisca, a dve trećine ne zna nijednog jedinog slikara. Čak 13,5 odsto ljudi nema nijednu knjigu u kući, dok još četvrtina ispitanih poseduje svega do 25 knjiga.
ponosni neprijatelji zapada:
Severna Koreja
Kina
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Ucesnik diskusija

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 59
OS
Windows NT 4.0
Browser
Opera 8.53
a kao drugo, svi Hrvati odlično znaju srpski. Sećate se, donedavno smo imali jezik koji se zvao srpskohrvatski!

nije tacno da svi hrvati odlicno znaju srpski..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Bog je kockar, Dokaz: kvantna mehanika

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4335
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.4
mob
Nokia 
a kao drugo, svi Hrvati odlično znaju srpski. Sećate se, donedavno smo imali jezik koji se zvao srpskohrvatski!

nije tacno da svi hrvati odlicno znaju srpski..
nije, ni ja ne znam odlicno hrvatski.
uvek me prepoznaju hrvati, cak i kada se trudim:
kaj kazes bre? daj tisucu vamo!
je jel si ti tjetnik bre?!
 Smile
IP sačuvana
social share
U Srbiji 60 odsto ljudi voli Cecu Ražnatović, a više od 40 odsto ne znaju čime se bave ili ko su uopšte "Partibrejkersi". Više od trećine ne zna da navede ime omiljenog pisca, a dve trećine ne zna nijednog jedinog slikara. Čak 13,5 odsto ljudi nema nijednu knjigu u kući, dok još četvrtina ispitanih poseduje svega do 25 knjiga.
ponosni neprijatelji zapada:
Severna Koreja
Kina
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 892
Zastava Царевина Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Samsung U900
sta nas briga sta bi se desilo u hrvatskoj da ih oslove na srpskom?
ako je stvarno protivustavno, onda surovo kazniti, ali, zar vojvodina nema svoju kulturnu autonomiju?
ja npr znam kako sam jednom mogao da se izvuce mod placanja kazne, trebao sam samo da posaljem zahtev da mi celu kaznu napisu na mom 'maternjem jeziku'-makedonskom(zato sto je roditej makedonac i rodbina)
to rade madjari i jos mnoge manjine u srbiji.
zastoi ne bi mogli i hrvati?
e, ako mogu i hrvati, da li je problem da se salju i pozivi na njihovom jeziku?

ne znam, i zato pitam, a ocekujem objektivan i nepristrasan odgovor.
Ја мислим да би ти требао да се вратиш у македонију...

Јел ти спознајеш проблем овде?Проблем је у томе што се МУП удворава хрватима и мађарима,а сви они знају српски језик,а по уставу МУП је обавезан да поштује државни језик,а то је српски,а писмо ћирилица!А друга је ствар ако они не желе да читају српски...
IP sačuvana
social share
Од Солуна града до Уралских гора,
Од Уралских гора до Тихога мора,
Тканина је једна светиње и славља,
Непрекидни појас светог Православља
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 218
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
SRPSKA NAOBRAZBA
MUP Srbije štampao brošuru u kojoj se na čistom hrvatskom jeziku obratio građanima da upišu policijsku školu u Sremskoj Kamenici!

BEOGRAD - Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije ući će u istoriju jer je na čistom hrvatskom jeziku pozvalo devojke i mladiće da se prijave na njihov konkurs za upis u Srednju školu unutrašnjih poslova Centar za osnovnu policijsku obuku! To je, ujedno, prvi primer da se srpska državna služba na hrvatskom obraća građanima Srbije! Naravno, "ponašanje policije" odmah je izazvalo revolt "povrijeđenih" budućih policajaca,uz opasku da se "u Hrvatskoj sigurno nikada ne bi desilo da se njihove državne službe obrate građanima na čistom srpskom jeziku".

U brošuri MUP Srbije, koju je u Kurir doneo jedan od budućih kandidata za upis, doslovno stoji: "Mladi ste, ambiciozni i samouvereni, privlače vas izazovi, akcija i dinamika, sigurno radno mjesto. Osnovna policijska naobrazba traje 42 nedelje i realizuje se u Centru za osnovnu policijsku obuku u Sremskoj Kamenici. (...) Nastavni plan obuhvata oblasti: Stručne module (rad na bezbjednosnom sektoru, rad policije u lokalnoj zajednici, primena policijskih ovlasti i uporaba sredstava prinude, suzbijanje kriminaliteta, održavanje javnog reda i obezbjeđenja, kontrola i reguliranje saobraćaja".

- Zamislite, bre, da se hrvatska policija obrati građanima na čistom srpskom jeziku. To bi oni po medijima razvlačili nadugačko i naširoko, siguran sam! Setite se šta je bilo kad se u "Koka-Kolinoj" reklami pojavio helikopter s oznakama Vojske Jugoslavije. Hrvati su zahtevali da se to odmah ukloni s reklame. I, uklonjeno je - objašnjava sagovornik Kurira i dodaje:

- Ne mogu da nađem opravdanje za MUP Srbije! Ukoliko su hteli da se dodvore nacionalnim manjinama, nije bilo potrebe da se brošura štampa na hrvatskom jeziku, jer, kao prvo, sve nacionalne manjine u državi Srbiji znaju srpski jezik, jer je on službeni jezik njihove zemlje, bez čijeg znanja ne bi mogli da funkcionišu, a kao drugo, svi Hrvati odlično znaju srpski. Sećate se, donedavno smo imali jezik koji se zvao srpskohrvatski! - revoltiran je sagovornik Kurira.
Na pitanje da li će upisati "pandursku školu" bez obzira na sve, on je rekao da hoće i da njegova odluka nema nikakve veze s tom brošurom pošto mu se sviđa policijski posao. Njemu su, kako tvrdi, povređena nacionalna osećanja, jer "Srbi uopšte ne žele da brane svoj nacionalni identitet time što će čuvati svoj jezik i pismo i zahtevati da im se državne službe obraćaju na maternjem jeziku".

S druge strane, u Srednjoj školi unutrašnjih poslova u Sremskoj Kamenici tvrde za Kurir da "nije bilo nikakvih zadnjih namera, već je ideja bila da se pokaže nacionalnim manjinama kako država misli i na njih"?!
- Brošura je štampana na svim jezicima nacionalnih manjina: romskom, hrvatskom, albanskom i drugim. Jedino na kineskom nije pisana! Bez obzira na to, za upis u ovu školu ne može da konkuriše niko ko ima dvojno državljanstvo ili nije državljanin republike Srbije. Prijemni će biti održan verovatno početkom septembra, jer je konkurs otvoren naredne dve nedelje - rekli su u školi.

Pravnik Nebojša Anđelković tvrdi za Kurir da je MUP trebalo u obraćanju nacionalnim manjinama da u brošuri koristi službeni srpski jezik i da ga, ukoliko ima potrebe, prevede na jezike nacionalnih manjina.
- Ustavom je zagarantovano pravo upotrebe srpskog jezika u korespondenciji između državnih institucija i građana Srbije. MUP je dužan da poštuje Ustav i da svoje brošure štampa na srpskom jeziku. Kad je reč o nacionalnim manjinama, pravo upotrebe jezika manjina je mogućnost koja se može koristiti samo ako je korespondencija između državnih institucija i građana dvojezična: na srpskom jeziku i jeziku nacionalne manjine - kaže Anđelković.

Izvor: Kurir / R. Briza
ja mislim da su lose prepisali od kolega iz hrvatske
greska u koracima
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Monstrum

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 8918
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
Treba pocistiti ceo MUP, mada je to nemoguce....sigurna radna mesta gde su naduvana muda stavila rodjake i decu...zato smo imali Milosevicevu diktaturu a sada su svi oni demokrate (evropejci)...jos malo pa ce se konkurs objavljivati na engleskom i nemackom...kao sto neke firme objavljuju po novinama da bi naglasile potrebu za poznavanjem jezika.....
IP sačuvana
social share
Sta da radim sutra?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Дошао је тихо и отишао у легенду...

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 8641
Zastava Beograd - Dorćol
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Nokia 5610
Да се није Никола 34, запослио у МУП Србије???  Smile
IP sačuvana
social share
                         C' вером у Бога за Краља и Отаџбину - Слобода или смрт                              
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4306
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Или можда "наватали" Тигер-а кад је долазио у посету...  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
"A great many people think that they are thinking when they are merely rearranging their prejudices."  William James
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Bog je kockar, Dokaz: kvantna mehanika

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4335
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.4
mob
Nokia 
sta nas briga sta bi se desilo u hrvatskoj da ih oslove na srpskom?
ako je stvarno protivustavno, onda surovo kazniti, ali, zar vojvodina nema svoju kulturnu autonomiju?
ja npr znam kako sam jednom mogao da se izvuce mod placanja kazne, trebao sam samo da posaljem zahtev da mi celu kaznu napisu na mom 'maternjem jeziku'-makedonskom(zato sto je roditej makedonac i rodbina)
to rade madjari i jos mnoge manjine u srbiji.
zastoi ne bi mogli i hrvati?
e, ako mogu i hrvati, da li je problem da se salju i pozivi na njihovom jeziku?

ne znam, i zato pitam, a ocekujem objektivan i nepristrasan odgovor.
Ја мислим да би ти требао да се вратиш у македонију...

Јел ти спознајеш проблем овде?Проблем је у томе што се МУП удворава хрватима и мађарима,а сви они знају српски језик,а по уставу МУП је обавезан да поштује државни језик,а то је српски,а писмо ћирилица!А друга је ствар ако они не желе да читају српски...
ne,mozda se to desilo u vojvodini, a oni imaju svoje zakone po tom pitanju, tako da to nema veze sa time sto ti pricas.
samo su ubrzali postupak, mozda bi p[rvo poslali na srpskom, pa bi ovi trazili da im isto posalju na hrvatskom ....
odluka je skroz na mestu, po zakonu i sl.
vojvodina ima autonomiju, svidelo se to tebi ili ne.
ako ne, utoliko gore po tebe jer ce se ona samo prosirivati.
IP sačuvana
social share
U Srbiji 60 odsto ljudi voli Cecu Ražnatović, a više od 40 odsto ne znaju čime se bave ili ko su uopšte "Partibrejkersi". Više od trećine ne zna da navede ime omiljenog pisca, a dve trećine ne zna nijednog jedinog slikara. Čak 13,5 odsto ljudi nema nijednu knjigu u kući, dok još četvrtina ispitanih poseduje svega do 25 knjiga.
ponosni neprijatelji zapada:
Severna Koreja
Kina
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 07:06:41
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.