Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mučili bivšeg kolegu iz DB-a nespavanjem i pretnjama smrću  (Pročitano 701 puta)
17. Dec 2006, 23:26:12
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
 Detalji optužnice protiv radnika službe zbog otmice i iznuđivanja iskaza
Mučili bivšeg kolegu iz DB-a nespavanjem i pretnjama smrću

Sadašnjeg generalnog konzula Srbije u Trstu i nekadašnjeg radnika tajne službe Vladimira Nikolića bivše kolege držale su pet dana u izolaciji i uz pretnje smrću maltretirale ga da prizna da je odao službenu tajnu SPO, stoji u optužnici protiv četiri radnika DB, do koje je „Blic“ ekskluzivno došao.

Tužilaštvo tereti bivšeg šefa beogradske službe DB Milana Radonjića, bivšeg radnika trećeg odeljenja DB Stevana Bastu i načelnika za bezbednost Jedinice za specijalne operacije Veselina Lečića za otmicu Nikolića, dok će Goran Živaljević odgovarati za iznuđivanje priznanja od njega.

Prema navodima optužnice, Nikolića su bivše kolege otele 1. oktobra 1999. zbog toga što je, navodno, odao službenu tajnu SPO. Držali su ga četiri dana u prostorijama Instituta za bezbednost Beograd, gde je Živaljević od njega pokušavao da iznudi priznanje.

Živaljević je Nikoliću pretio „da će ga ubiti, da za njega ne važi Zakon o krivičnom postupku, da belog dana neće videti dok ne kaže tajnu koju je odao SPO“, stoji u optužnici. Takođe se navodi da je Živaljević držao Nikolića u zatvorenoj prostoriji u kojoj su bile još dve osobe sa zadatkom da 24 sata dnevno prate i najmanji Nikolićev pokret. Živaljević je Nikoliću nudio da napiše izjavu, govoreći mu kako treba da izgleda tekst izjave: „da je kao pripadnik resora DB odavao tajne i da se zbog toga kaje“. Živaljević je svog bivšeg kolegu maltretirao tako što mu je „ograničavao i određivao vreme spavanja“.

- Bila je neka legenda pod kojom sam uhapšen. Međutim, nisam bio hapšen, već kidnapovan - otet na ulici sa kesom na glavi i odveden u neki podrum. Tada sam bio direktor marketinga u Direkciji za gradsko građevinsko zemljište grada Beograda, a njihov cilj je bio da me uklone iz javnog života - rekao je juče za „Blic“ Vladan Nikolić, bivši službenik DB, sada generalni konzul u Trstu.

Hapšenje se dogodilo dva dana pre atentata na Vuka Draškovića, a Nikolić tvrdi da je na ovaj način Državna bezbednost planirala da ga ukloni do okončanja planirane operacije.

Nakon napuštanja DB u maju 1999. godine Nikolić je radio kao direktor marketinga Direkcije za građevinsko zemljište Beograda, čiji je direktor bio Veselin Bošković, koji je, zajedno s još tri člana SPO ubijen na Ibarskoj magistrali dva dana nakon Nikolićevog nestanka 1. oktobra 1999.

- Kao službenik DB radio sam punih 17 godina, a kada neko planira da ubije lidera jedne stranke, ne trebaju mu svedoci ili neko ko može da razotkrije, predupredi ili rasvetli jedan takav plan ili događaj. Cilj je bio da ne budem na slobodi kada se to bude dešavalo i onda su izmislili razlog da me kidnapuju - priča Nikolić.

On kaže da su ga pet dana i noći prisiljavali da prizna da je odao nepostojeću tajnu, da mu je spavanje bilo dozvoljeno samo od dva po ponoći do četiri ujutru i da svetlo u podrumu nikada nije gašeno. Službenici DB su trećeg dana otišli do njegovog stana i prilikom pretresa pronašli rokovnik, nakon čega su ga optužili za krivično delo odavanja državne tajne.

- Optužili su me da sam rokovnik, koji sam koristio dok sam radio u DB, učinio dostupnim neovlašćenim licima. Rekao sam im da u tom rokovniku nije bilo ničeg što bi bila tajna. Uglavnom me je ispitivao Goran Živaljević, a povremeno i još jedan čovek - kaže Nikolić.

U sudskom postupku zatvorenom za javnost Nikolić je optužen za odavanje državne i službene tajne, kao i za neovlašćeno nabavljanje, držanje i nošenje, izradu, razmenu ili prodaju vatrenog oružja i eksplozivnih naprava. Osuđen je na jedinstvenu kaznu zatvora od jedne godine i deset meseci, koju je kasnije Vrhovni sud preinačio i smanjio za devet meseci. Oslobođen je posle petooktobarskih promena. Tadašnji Savezni sud usvojio je kasniju žalbu Nikolića i utvrdio bitne povrede postupka, pa mu je za nanetu materijalnu i nematerijalnu štetu isplaćena novčana nadoknada.

Suđenje četvorici službenika DB zakazano je za 19. mart. Vladan Nikolić je rekao da očekuje poziv suda.

Nevena Erac

    Odbrana: Montiran proces

    Miodrag Šalić, advokat optuženog Gorana Živaljevića, tvrdi da je sudski proces montiran, da je reč o „političkom obračunu bivše i sadašnje vlasti i talasanju pred izbore“.

    - Davanje iskaza snimile su kamere. Mi taj snimak imamo i na njemu se ne vidi nikakvo iznuđivanje. Nema nijednog dokaza da je bilo iznude niti je do sada oštećeni potvrdio u svojim iskazima navode te optužnice. Sve vreme istrage do 2005. godine Goran Živaljević je bio svedok u postupku, a tek kada je ove godine istraga proširena, i on je optužen. Mi smo očekivali da će postupak protiv njega biti obustavljen. On je optužen samo zbog sukoba u DB. To je politički obračun, talasanje pred izbore - klasični obračun bivše i sadašnje vlasti. Zbog tog postupka su ga suspendovali. Zamislite, posle sedam godina potežu nešto iz neke fioke da bi mu se osvetili - kaže Šalić.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.062 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.