Злочинци Рације имају своје име и презиме и слика су сопствене изопачености и самоубилачке мржње
Споменик "Породица" (Фото Танјуг)
Нови Сад – Пред спомеником „Породица“ у Новом Саду, у организацији града, СПЦ и Јеврејске општине, обележена је 73. годишњица Новосадске рације у којој је 1942. године, од 21. до 23. јануара, убијено 1.300 становника града, Срба, Јевреја и Рома. Ти дани ће заувек остати најхладнији у историји Новог Сада, не због температуре која се спустила на минус тридесет, већ због бруталности окупационих снага које су бациле под лед цео један град, рекао је градоначелник Милош Вучевић у обраћању грађанима.
„Новосадски холокауст као зао задах смрти опомиње до какве трагедије може довести нетрпељивост према другачијем, нацији или вери. Ту најтамнију страницу историје нашег града никада нећемо заборавити. Она нас обавезује да будућим нараштајима усадимо идеју мира, како се страшна времена никада не би вратила“, рекао је Вучевић.
Помен жртвама одржали су најпре врховни рабин Исак Асијел, а потом владика бачки Иринеј, који је објаснио да се ове године молитва држи прво по јеврејском обреду, онда по православном, а да ће идуће бити обрнуто.
Асијел је кроз стару причу о раби Акиви у римско доба, у коме је Јеврејима брањено да проучавају Тору, присутнима говорио о вери у тренутку страдања.
Он је цитирао једну од преживелих жртава Аушвица: „Верујем да ће ипак мали глас Израела остати и наставити да објављује закон истине и правде. Ја сам преживела, а сада знам да ватра не може да угаси људско срце, а да гас не може да заустави божији дах“.
Владика бачки Иринеј је казао да се сваке године молимо да се то зло не понови, али да морамо бити свесни да и у наше дане, широм планете, постоји огромна харанга мржње једних против других.
„Неки наводно у име угроженог ислама развијају мржњу, други наводно у име угроженог хришћанства, трећи у име наводно угрожене западне цивилизације... Али сви, свако на свој начин, производе ону отровну атмосферу из које се могу изродити поново страшни масовни злочини“, рекао је Иринеј.
Епископ бачки је посебно нагласио да злочинци Новосадске рације имају своје име и презиме и да „нису слика ни целог мађарског ни немачког народа, већ слика сопствене изопачености“.
Венце на споменик су положили министар правде Никола Селаковић, у име Владе Србије, градоначелник Вучевић у име Новог Сада, амбасадор Израела Јозеф Леви, први саветник у амбасади Мађарске Золтан Варга Хасанић, као и представници Јеврејске заједнице Србије, Матице ромске и потомака жртава.
Са брода речне флотиле Војске Србије, председник Скупштине града Синиша Севић спустио је венац у Дунав.
Венце је положила и делегација Скупштине АП Војводине коју је предводио председник Иштван Пастор, а многобројни грађани запалили су свеће.
Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.
Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.