Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

 Napomena: Za sva pitanja u vezi kupovine novog hardware-a ili procene vrednosti i preporuke koristite - ovu temu

Spyware,sta je,kako radi,kako se zastititi? :: Kako rade mreze :: Burek Anti-virus software review :: Index tema koje ne treba propustiti

Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: MP3 vs. FLAC vs. WAV, nešto tome slično  (Pročitano 4870 puta)
06. Mar 2011, 22:59:28
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
UNIX
Browser
Opera 9.80
mob
Samsung SGH-E630
Svi mi volimu da slušamo muziku, jel Smiley I kad je...nabavljamo otud i odud Smile neki traže što bolji kvalitet bez obzina na veličinu fajla, ili da zadovolje sujetu, drugi poučeni dosadašnjim iskustvom ne obraćaju toliko pažnju na to jer ionako nisu čuli ikakvu razliku.
Palo mi danas na pamet da vidim kolika je razlika između originalnog (CD-RIP) i konvertovanog u najčešće korišćeni MP3 format i manje korišćeni FLAC koji je "lossless" i koji navodno ne bi trebalo da je išta lošiji nego originalni wav, ali uz manju veličinu fajla.
Video sam šta me je zanimlo uglavnom, pa sam odlučio da malo proširim test i napišem dvi, tri riči Smiley Ne očekujem da bude zanimljivo, da se razumemo! Smiley

Test se sastoji iz proizvoljno odabranog dela pesme (zbog pojednostavljenja uzet je samo deo levog kanala), konvertovanja istog u MP3 na 160kbps, kao neka zlatna sredina, i 320kbps što je najveći bitrate MP3 fajla; i FLAC kvaliteta 8 i 0 prema skali koju Audacity nudi kao izbor kvaliteta za exportovanje FLAC.

Neku razliku u kvalitetu ja nisam sa slušalicama čuo u muzici, nisam se mnogo ni trudio ovoga puta , ali zato može da se čuje ako se samo ona sluša bez ostatka muzike Smiley Do razlike sam došao tako što sam u programu Audacity otvorio originalni deo pesme, konvertovani, invertovao konvertovani i po potrebi poravnao sa originalnim tako da se, u slučaju da međusobne razlike nikakve nema, zajedno pušteni poništavaju i ne čuje se ništa.



Primer_1:

Odmah da kažem da između WAV-a i FLAC-a najvećeg kvaliteta nisam video nikakvu razliku na nivou cele pesme iz trećeg primera pa ću u svim primerima koristiti njega kao "negubljivi" format jer je bilo nekih problema sa exportovanjem u wav.

Originalno parče pesme
Mp3 na 320kbit/s
Mp3 na 160kbit/s
FLAC, najniži kvalitet

Mp3 na 320, razlika
Mp3 na 160, razlika
FLAC najlošiji, razlika

Već po veličini fajla vidi se da postoji veća razlika sa MP3 na 160 nego na 320, a isti zaključak može i slušanjem da se potvrdi. Flac na "0" težinski i zvučno skoro kao mp3 na 160.

Original i Mp3 na 160


Spektar prilažem samo za MP3 na 160, vidi se da je ceo malo "sabijen" i da su frekvencije veće od 18kHz sasečene. Za Mp3 na 320 i flac ne prilažem ali možete ako hoćete verovati mi na reč da mp3 na 320 sadrži do 20kHz, što je ipak bolje, a flac kao i originalni fajl Smiley


Primer_2:

Originalno parče pesme
Mp3 na 320kbit/s
Mp3 na 160kbit/s
FLAC, najniži kvalitet

Mp3 na 320, razlika
Mp3 na 160, razlika
FLAC najlošiji, razlika


mp3, ista priča, ali ovoga puta razlika između flaca najmanjeg kvaliteta i originala je znatno manja, skoro da je i nema.

Original i Mp3 na 160


Isto kao i prošli put

Primer_3:

Originalno parče pesme
Mp3 na 320kbit/s
Mp3 na 160kbit/s
Mp3 na 128
FLAC, najniži kvalitet

Mp3 na 320, razlika
Mp3 na 160, razlika
FLAC najlošiji, razlika

Ovoga puta je razlika i između originala i mp3 na 320 primetno veća, flac i dalje sa vrlo malom razlikom.

Original i Mp3 na 160


Sve isto kao i do sada, preko 18kHz u mp3 na 160 nema. Neko bi rekao, pa kakve veze ima, ionako ljudi to ne čuju ili jedva čuju u mladosti. Što je blizu istine, jer procentualno najveći deo mladih ljudi zdravog sluha čuje čiste tonove do 20kHz, ali kao komponente nekog složenijeg tona utiču i one preko 20kHz na to kako ga čujemo. Tako sam bar pročitao  Smile

Iako na jeftinim slušalicama i kompjuterskim zvučnicima koji su uz to još i loše postavljeni, u kombinaciji sa integrisanom zvučnom karticom marke Realtek Smile razlika nije (toliko) primetna, na skupljim sistemima sa dobrim izvorom zvuka i zvučnicima pretpostavljam da je i razlika primetnija. Nisam vlasnik jednog takvog pa ne mogu da potvrdim.


Šta smo zaključili – ništa, šta smo naučili – ništa Smiley Čemu sve ovo - ne znam Smiley


p.s. 4shared nešto trokira pa ako neko bude otvarao linkove može da se desi da mora da reloaduje nekoliko puta dok ne otvori kako treba, umesto da dobije "The file link that you requested is not valid."
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

I’d like to help u out. Which way did u come in?

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 83
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia 8310
Idi bre, ja pomislih da ne znas nesto, pa da ti objasnim..  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
UNIX
Browser
Opera 9.80
mob
Samsung SGH-E630
 Smile
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma

аватар не чини човека

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 61642
Zastava Beograd
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0b13pre
mob
Nokia C5-00
Ја искрено преко 192 kbps.. не видим никакву разлику.. колико год фајл да заузима... Smiley

Дакле капирам ја, да ако неко има добру звучну, добар систем.. онда подржавам.. Smiley
Али опет.. то само за ствари које човек стварно воли да слуша.. Неку своју листу до 500-1000 песама..
Али комплет мјуза.. flac... ух.. окд мене би то много заузимало.. Smiley

Али опет не видим сврху.. на мојим MicroLab звучницима, средњег квалитета, и интегрисаној звучној...

Мислим.. ја сам узимао оригинал Аудио ЦД... риповао исту песму прво у mp3 192kbps, па mp3 320kbps ... и на крају flac.. и искрено.. ништа нисам провалио..

Дакле, ако звук долази са квалитетног извора.. мислим да је 320 kbps .. за некога ко није баш залуђен, сасвим довољно, мени је 192 пуна капа  Smile

Хвала за труд...  Smile
IP sačuvana
social share

Прочитајте: Кућни ред Најчешће постављана питања
You can be addicted to a certain kind of candy...
    
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

high prudence

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9110
Zastava Amber
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.17
mob
Nokia 1800
Razliku itekako primećujem, bilo da slušam na bubicama ili na velikim zvučnicima... (Izoštrio mi se sluh u poslednjih godinu dana)

FLAC ume zapravo da zvuči mnogo lošije od mp3-a ako nije dobro podešen ekvilajzer i/ili ako je program na kome se pušta sranje i/ili ako nije pušten na onim matorim Monitorima koji koštaju boga oca  Smile

Imao sam prilike da se družim s nekim toncima koji imaju dosta iskustva i dosta skupu opremu, i FLAC definitivno zaslužuje pohvale ali ne u kućnoj varijanti...

Što se WAV-a tiče, ne primećujem neku veću razliku između njega i mp3-a mada nisam ni nešto preterano ispitivao to... Zavisi naravno i od kompresije i od tehnike snimanja... Mnogo faktora tu ulazi u jednačinu...
Lično, volim da skinem u većem kvalitetu (ako ima da se nađe i samo u određenim slučajevima zavisno od tipa muzike itd...) pa posle smanjim po potrebi...
IP sačuvana
social share
                                Someone stole my donuts, and now you're all gonna pay!                               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
шта знам...у последње време само флак...скинуо сам за пробу неколико песама у флаку и приметно је бољи звук него мп3 на 320
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
UNIX
Browser
Opera 9.80
mob
Samsung SGH-E630
Ја искрено преко 192 kbps.. не видим никакву разлику.. колико год фајл да заузима... Smiley

Дакле капирам ја, да ако неко има добру звучну, добар систем.. онда подржавам.. Smiley
Али опет.. то само за ствари које човек стварно воли да слуша.. Неку своју листу до 500-1000 песама..
Али комплет мјуза.. flac... ух.. окд мене би то много заузимало.. Smiley

Али опет не видим сврху.. на мојим MicroLab звучницима, средњег квалитета, и интегрисаној звучној...

Мислим.. ја сам узимао оригинал Аудио ЦД... риповао исту песму прво у mp3 192kbps, па mp3 320kbps ... и на крају flac.. и искрено.. ништа нисам провалио..

Дакле, ако звук долази са квалитетног извора.. мислим да је 320 kbps .. за некога ко није баш залуђен, сасвим довољно, мени је 192 пуна капа  Smile

Хвала за труд...  Smile

Slažem se Smile Često kad ne znam šta bih slušao od muzike koju imam na kompjuteru odem na YouTube pa tražim nešto što će da mi se svidi, kakav je tu tek kvalitet  Smile Tu se uglavnom čuje razlika Smiley
Većina muzike koju imam je MP3, što veći kvalitet nađem to bolje, mp3 ne zauzima mnogo pa onda to nije problem, a neke albume hoću da imam u najvećem mogućem kvalitetu, bar iz kolekcionarskih razloga Smile
Od ove tri pesme iz primera nijednu nisam lično ja ripovao ali posedujem originalni wav/flac rip ili image originalnog cd-a.
Negde se razlika čuje manje, negde više, zavisi od pesme  Smile


Za FLAC sam čuo da zna da zvuči neprijatnije nego mp3, basovi tačnije, ako se ne pušta na opremi zadovoljavajućeg kvaliteta Smiley Nisam primetio, možda nije u svakoj vrsti muzike to izraženo.
« Poslednja izmena: 07. Mar 2011, 01:14:26 od enaB »
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


&lt;3TRANCE&lt;3 forever

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 881
Zastava Novi Sad
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
mob
Siemens C55
lep testic svaka cast enaB bas si se potrudio Smile drzim se ja starog dobrog mp3 formata da ne komplikujem bzvz inace slazem se da se oseti razlika ali ja u sustini zbog vrste muzike koju slusam uvek skidam sa YT i onda konvert u najbolji moguci kvalitet mp3 i nemam problema ni sto se tice kvaliteta ni sto se tice kapaciteta memorije tako da mislim da je mp3 neka zlatna sredina  Smile
IP sačuvana
social share
Edit by chelavi1: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma

аватар не чини човека

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 61642
Zastava Beograd
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0b13pre
mob
Nokia C5-00
Ја колико знам flac ту негде 10 пута већи од 128kbps mp3.. с тим да је код flac-а битрејт споредан, и не игра главну улогу, нити се бира, нити по њему формира квалитет.. Али мени се чини, кад сам пробао да су ми песме биле око 40MB.. мада можда и грешим, има већ неко време како сам пробао, а пробао сам само једном  Smile

Дакле, питање је, да ли је стварно 10 пута квалитетнији, као што је и тежи.. Smiley

А чак и да јесте.. ја бих искрено био сасвим задовољан са mp3 320kbps ( а већ сам рекао да на мом компу, исту песму, са оригинал ЦД-а, риповану на 320 и flac, ништа нисам провалио, а нисам баш ни глув Smiley ).. и да ми је сва мјуза таква, али рипована са квалитетног, оригиналног извора, ја бих био презадовољан, а овако имам и доста старе музике, пре 1980 године, која и овако понекад шушти, шкрипи, па кад пустим нешто ново, што баш и не слушам, просто ми милина како то добро звучи, а то mp3 192kbps..  Smile
IP sačuvana
social share

Прочитајте: Кућни ред Најчешће постављана питања
You can be addicted to a certain kind of candy...
    
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
mob
LG Nexus 5
Ne moze da se provali neka razlika ako nedostaje odgovarajuca oprema. Potrebni su dobri zvucnici, dobro pojacalo i dobra zvucna kartica. Na poslu imam mogucnost da pustim mp3 i flac i jednostavno se cuje/vidi razlika.

Konkretno je slucaj sa ovom pesmom:
Sidology 2 - Trinity - 12:50
download as mp3 | download as flac

Kao da muzika dobije vise dimenzija, u smislu da je na neki nacin cistiji zvuk, svaku cinelicu cujes, nekako je sira, dok je kod mp3 jednodimenzionalna. Ne mogu to bolje da objasnim zato sto se ne bakcem previse audiom ali je cinjenica da treba malo bolja audio oprema da bi se utvrdila razlika.

U stustini, isto kao full HD i obicna digitalna slika. Na krsinama od televizora razlika se skoro i ne primecuje ali na recimo novijim led samsung televizorima je vanserijski "osecaj" slike. Da ne pricam tek o 3d televizorima.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.