Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 03:03:20
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mobing-maltretiranje na radnom mestu  (Pročitano 53039 puta)
23. Jul 2006, 11:43:09
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Kad se kolege potrude da vam zagorčaju život

Mobing - pakao na poslu

Svet je opasno mesto, ne zbog onih koji čine zlo, već zbog onih koji gledaju i ne preduzimaju ništa, rekao je jednom Albert Ajnštajn

Mobing? Nikad čuli? Reč je nastala od engleske "mob", što znači rulja, mafija, gomila, družina, i u savremenom pravu označava pojavu da grupa ljudi, recimo na poslu, sistematski psihički maltretira nekog svog kolegu ili koleginicu. Ako je malo nas uopšte čulo za mobing, još manje zna da je Srbija obavezna da donese zakon o mobingu da bi uopšte ušla u Evropsku uniju.

Naravno, prepoznali ste o čemu je reč. Ova pojava pogotovo uzima maha u poslednje vreme, s obzirom na to da Srbija prolazi kroz tranziciju, i da se svi plaše za svoj posao. A treba se plašiti, naravno, onog ko je bolji, sposobniji. Ovde se delići slagalice uklapaju: bolji su obično pripremljeniji za posao, tj. obrazovaniji. A, čast izuzecima, što je čovek obrazovaniji, teže mu je da se bavi stvarima koje su mu ispod časti: ogovaranjima, podvalama, masiranjem šefovih stopala ili vrata... I lakše ga je isprovocirati, poniziti, uvrediti...

Mobing, naravno, ne mora uvek biti brutalan; ponekad je reč samo o sitnicama (koje opet i te kako smetaju), no ponekad je reč o organizovanoj i sistematskoj kampanji sa samo jednim ciljem: da se dotična osoba udalji sa posla. Koji su jasni znaci da se mobing dešava nekome?

Učinak na poslu
Za osobu koja je žrtva mobinga ne postoji jasan pokazatelj njegove produktivnosti. Po pravilu, ma šta god da ona uradi, drugi će pokušati da umanje značaj toga, a sve će zdušno aminovati nadređeni (koji je, po pravilu, učesnik mobinga). Zamerke koje se nalaze na njegov rad se ne mogu objektivno dokazati, a sve se uglavnom svodi na neargumentovano verbalno omalovažavanje i izjave tipa "ma budi srećan što te uopšte trpimo". Takođe, zarada žrtve mobinga je daleko ispod njegovog realnog učinka. Jasno, sve ovo demorališe i obeshrabruje pogođenu osobu.

Sitnice
Žrtve mobinga obično priznaju da su im najteže od svega pale sitnice. Na primer, žrtva mobinga se preskače kada se ide negde na kafu, ili na doručak. Kada joj treba neka sitna usluga od kolega, to se odmah razglašava na sva zvona i predstavlja kao nekakva povreda pravila ili vrhunska glupost. Ako osoba na čas izađe iz prostora u kojem radi, pri povratku će je dočekati grobna tišina, koja svedoči o tome šta je bila tema razgovora kolega, dok je bila odsutna. Takođe, tu su i druge stvari, poput stalnog "spuštanja", "podmetanja", prevrtanja očiju, hladnih pogleda, podsmeha...
Nije lako biti žrtva mobinga, zar ne?

Izolacija
Osoba koja prolazi kroz torturu na poslu je obično potpuno ostavljena sama sebi. Drugi izbegavaju da komuniciraju s njom (jedni zato što učestvuju u mobingu, drugi iz straha da sutra i sami ne bi postali žrtve). Ovakav status, pokazala su istraživanja lekara, dugoročno utiče na psihičko i fizičko zdravlje žrtava; uzima veliki danak na emocionalnom planu, kako kod samih žrtava, tako i kod njihovih porodica.

Krivica
Još jedna od bitnih osobina mobinga je da se sva krivica za loš odnos žrtve i grupe svaljuje na žrtvu ("ne može da se prilagodi", "preosetljiv je", "čudan je", "ne ume s ljudima", "naduven je", "pravi se pametan", "misli da sve zna" i sl).

Uobičajene žrtve
Pored onih koji se svojim radom i znanjem ističu i tako postaju smetnja uparloženim, bezidejnim karijeristima naviklim na alternativne forme rada (poltronizam, formiranje "ortaštava" po principu "počeši ti mene, pa ću i ja tebe", protekcija), žrtve mobinga obično postaju atipični ljudi, svi oni koji nisu podložni brzom, nekomformističkom ulasku u grupu (uz bezupitno prihvatanje zatečene hijerarhije i pravila).

Uzroci mobinga
Studija za studijom u psihologiji pokazuje da se još ne može tačno definisati skoro perverzna snaga koju ljudi crpu iz grupe. Pojedinac će, dobro znaju psiholozi, u grupi učiniti nešto o čemu ne bi ni sanjao kada je sam. U grupi (rulji) se gube uobičajena moralna pravila i na videlo istupa gotovo životinjski instinkt, koji diktira dalji razvoj situacije.

Posledice
Obično je pritisak na pojedinca veliki, gotovo neizdrživ. Na kraju, u zavisnosti od intenziteta i trajanja maltretmana, neko može pregurati sve što ga je snašlo, neko može završiti na psihijatrijskom stolu, neko za šankom ili sa iglom u ruci, a neko jednostavno može odustati od posla. No, bilo je i slučajeva da žrtve mobinga uzmu pravdu u svoje ruke (... i gotova stvar). Zanimljivo je da je sud u više navrata postojanje mobinga uzeo kao jaku olakšavajuću okolnost pri izricanju presude.


Izvor: Glas Javnosti \ Priredio I. Ć.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung 
 Smile

istina, istina...

na prethodnom poslu mi se desilo da vidim i osetim
bila je nevidjena laktaska atmosfera, meni se manje-vise fuckalo, radis svoj posao, ne mesas se u interne intrige, ljubazan si sa svima i sve je ok. postavis se u tabor nesvrstanih, onih bez namere da se svrstavaju ali ni da smetaju onima sto su se grupisali
medjutim, pojavila se jedna cura koja je vrlo brzo postala trn u oku svima svrstanim
bila je drugarica momka od jedne nadobudne menadzerke
elem, ta je cura sprovela zescu kampanju protiv ove nove, da se sve pusilo... te nista ne zna, nista ne valja, a triput je brze savladala sve sto joj treba za rad od ostalih novopridoslih
par puta sam je uzela u zastitu jer je bila sa mnom u kancelariji, i vrlo brzo se nasla i ja na tapetu...

epilog: obe smo se nasle pod lupom i dobile otkaz posle par meseci, s tim sto sam ja ipak dobila i preporuku za iduci posao... ako je za utehu
ona gorepomenuta menadzerka mi se na rastanku izvinila i rekla da ona nema nista s tim  Smile
tja... iskustvo vise, sta reci
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
depresija uzrokovana mobingom Smile

U vezi nacete teme, nazalost moram priznati da sam u punoj fazi PTSD (post traumatic stress disorder) sto bi se manje vise moglo opisati kao celodnevna i celonocna borba protiv nagona za samounistenjem; kao reakcija na perfidna ponizavanja koja se plasiraju kao usrtdnost,na podlosti koje se ne mogu raskrinkati kao agresija izvrsioca nego se plasiraju sa rezultantom dokaza nekompetentnosti zrtve mobinga. [smilie=friskoss3.gif]

 Sustina mobinga se svodi upravo na nemogucnost dokazivanja bilo koje zlenamere vrsioca mobinga, te u dugom roku, izlozenost dvojbi tipa :"Ko je ovde lud ?" dovodi zrtvu do teskog depresivnog stanja  pracenog krizom identiteta... Tuzna stvar...
 Smile
Iz moga licnog iskustva bih posavetovala eventualnim zrtvama mobinga da se u slucaju
° prekomernog zamora,
° hronicne  bezvoljnosti pracene nesanicom i
° potrebom stalnog dokazivanja na poslu
ni slucajno ne libe obratiti se za strucnu pomoc psihijatru.

Depresija u slucaju mobinga je normalna emotivna reakcija na nenormalnu situaciju a ne  trajni psiholoski poremecaj .Demistifikacija ocajanja je jedini nacin da se preduprede nepromisljeni postupci    Smile i nuzna pomoc za razresenje Gordijevog cvora.

 Citajuci sajtove nazalost nisam nasla mnogo izvora pod nasim podnebljem. Stoga bih, tek relativizacije radi  zelela skrenuti paznju na zakonsku regulativu Evropske Zajednice po kojoj je mobing protivzakonito ponasanje poslodavca sa teskim psiholoskim reperkusijama na zrtvu.

Sve to mi ne garantuje da necu u kratkom roku izgubiti posao... No zao mi je sto me niko ne usmeri da zatrazim strucnu pomoc onomad , kada sam jos bila svesna svojih kvaliteta i kada sam jos imala prerogative da uz "pomoc "  pshijiatra shvatim pravila igre i da predupredim zlo. :ambulance:

Sada u preodmakloj fazi mobinga  mi preostaje  moralna obaveza da uz pomoc psihijatra izvucem zivu glavu, a to je zapravo ono sto najmanje zelim. Frisko107






IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Takve "hajke" me ne zanimaju, nemam vremena za te sitne duse, niti bih ikada ucestvovala u tome, jer je to ispod svakog ljudskog nivoa. Naucila sam par zivotnih lekcija da "neprijatelja treba drzati blize nego prijatelja", kao i da "nikada lose o tebi nece reci, bolji od tebe", pa i "stavi pravu stvar na pravo mesto". Jasno i glasno sam stavila do znanja odredjenim personama da na poslu ne zelim bilo ko da me "voli", jer cu se zapitati sta nije ok Smile
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 167
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Da li vas mobira neko na poslu?
Kada je  neko na radnom mestu grub prema vama-stalno podbadanje, podcenjivanje, omalovazavanje vaseg rada(uvek da je manje nego sto stvarno jeste) ili neverbalno mobiranje(isto postoji-cuti a misli ti zlo i radi iza ledja)
vertikalno mobiranje direktor-radnik i horizontalno-na zajednickom zadatku
Jel imate te probleme?
Sta raditi, kako se boriti protiv toga?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 19874
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Samsung 
daš otkaz, promeniš firmu . . . žališ se Rasimu . . .
IP sačuvana
social share
...Јер си много друкчији од свих
Јер ти си стална опасност за њих
Нешто си ново а не знају шта
Друкчије ходаш, друкчије мислиш...И ниси ко сви
Њихова слабост само си ти...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
daš otkaz, promeniš firmu . . . žališ se Rasimu . . .
otprilike nesto ovako ili se suocis sa tim sto te maltretira i kazes mu u lice sta ti smeta ako i dalje nastavi po starom razbijesm mu glavu i odes
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Just be what you are.....

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6424
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Samsung S7
 Smile Smile
IP sačuvana
social share


This is where we hold them!This is where we fight!! This is where they die !! King Leonidas
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Working class hero

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 1218
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
niko te ne moze maltretirate ako mu ne dozvolish
IP sačuvana
social share
In hiding
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


НУСКНВП

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12841
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Citat
Sta raditi, kako se boriti protiv toga?

Ако је газда у питању имаш три могућности:

1. Ћутиш и трпиш

2. Сачекаш га напољу, разбијеш га (без сведока) и покупиш радну књижицу

3. Покупиш радну књижицу

Ако није газда у питању - сачекаш га ван фирме и разбијеш га (без сведока). Следећи дам ће бити мањи од маковог зрна.  Smile
IP sačuvana
social share
Edit by chelavi1: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 03:03:20
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.