Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Misteriozni simbol na groblju kod Ugljevika (BiH)  (Pročitano 42048 puta)
22. Jan 2008, 10:37:56
Pocetnik


Zodijak
Pol
Poruke 15
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Moze li neko pomoci.        .        .        ? U blizini Ugljevika (RS/BIH) nalazi se staro groblje "Spasine" (mislim da je srednjevjekovno).         Na kamenim blokovima koji su najvjerovatnije sluzili kao nadgrobne ploce nalaze se razni, neobicni simboli.         Primjetio sam dosta malteskih krstova, "suncanih krstova" cak i simbol "ank" modifikovan kao kontura ljudskog tijela.         Jedan od najcudnijih simbola koje sam vidio jeste ovaj:



To groblje je prenijeto sa stare lokacije na novu lokaciju, lokaciju na kojoj se sada nalazi.         To je uradjeno zbog potreba rudnika, tj.         zbog njegovog sirenja.         Kad su prenosili to groblje oni su sve nepoznate nadgobne spomenike (iz bilo kog vremenskog perioda) prenijeli na jedan "plato".       
Nasao sam jedan podatak u knijizi "Monografija Bogutuvog Sela" profesora Slobodana Lukica (inace to je selo gdje se groblje nalazi) podatak da je to srednjovjekovno groblje.        .        .       

Ako vas interesuje da vidite pomenuto groblje posjetite ovaj link:



[Edit by litricind: Prepravljeni kodovi za sliku i youtube...]
« Poslednja izmena: 22. Jan 2008, 18:22:38 od litricind »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Вероватно некакав симбол Сунца. Претпостављам.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Linux4Life

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 473
Zastava SRBIJA
OS
Linux
Browser
Mozilla (2007)
mob
HTC 
ovo gore bi trebalo da je neka modifikacija na temu Keltskog Krsta, samo daj jos malo podataka
ne bi me cudilo da je staro keltsko groblje, jos nesto taj kraj je bio u rednjem veku nastanjen bogumilima, koji su predstavljeni kao sekta i protiv kojih se Stefan Nemanja borio do istrebljenja, njihovo postojanje je dokumentovano ali po zvanicnoj istoriji, prema kojoj ja imam odredjene rezerve......daj jos neku sliku da probamo da ustanovimo sta je u pitanju

ajd pozdrav RaJa
IP sačuvana
social share
Lada Linux Serbia Power Team
HighlandClan & The BulldogFighter Team
Highland Falconry
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol
Poruke 15
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
OK, probacu da stavim slike mada ovi kodovi za slike nesto ne rade:

Kad vec pomenu keltski krst, evo jedan klasicni keltski krst:


Ne znam da li je ovo keltski krst:




Ovo je Cross Patee/gvozdeni krst:






Cross of Lorraine (ja mislim da su ga nosili vitezovi templari)



IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol
Poruke 15
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Opet ne mogu slike da se vide!

Probacu ovako:
http://s82.photobucket.com/albums/j269/Delaga/?action=view&current=Ugljevik_sun_cross.jpg

Evo slike keltskog krsta:
http://s82.photobucket.com/albums/j269/Delaga/?action=view&current=Ugljevik_keltski_krst.jpg

Cross Patee:
http://i82.photobucket.com/albums/j269/Delaga/Ugljevik_malteski_krst.jpg?t=1201196758

http://i82.photobucket.com/albums/j269/Delaga/ugljevik_simbol2.jpg?t=1201196801

http://i82.photobucket.com/albums/j269/Delaga/Ugljevik_simbol_covjek.jpg?t=1201196857

http://s82.photobucket.com/albums/j269/Delaga/?action=view&current=ugljevik_krst.jpg

http://i82.photobucket.com/albums/j269/Delaga/krstugljevik.jpg?t=1201199180

http://i82.photobucket.com/albums/j269/Delaga/grobljeugljevik.jpg?t=1201199207

http://i82.photobucket.com/albums/j269/Delaga/CrossPatteVariationUgljevik.jpg?t=1201199236

http://i82.photobucket.com/albums/j269/Delaga/crosspateeUgljevik.jpg?t=1201199290

Evo i ova:
http://arikah.net/encyclopedia/images/2/21/Bogutovoselospomenje.jpg

Meni gore navedeni simbol dosta lici na neku varijantu "gvozdenog krsta", s obzirom da se na drugim spomenicima vidi mnostvo "klasicnih" gvozdenih krstova npr. Gvozdeni krst (Cross Patee) je prepoznatljiv za vitezove templare, zar ne?
Sve to mozete vidjeti na videu ciji sam link gore postavio.
Tako npr. zaustavite sliku na 01:40 kao i na 02:14 i vidjecete krst na kamenoj ploci sa dva poprecna kraka, za koji sam ustanovio da se u heraldici zove "Cross of Lorraine" i koristili su ga u krstaskim ratovima vitezovi templari(opet!) Cak se crvena boja na kamenu dobro sacuvala...
Ako zaustavite sliku na 02:56 vidjecete jednakokraki krst upisan u krug koji je opet u istoriji poznat kao "sun cross" (ne znam kako ga kod nas nazivaju) koji je opet paganski simbol i cija je varijanta "keltski" krst.
Mozete primjetiti druge paganske simbole kao sto su na 02:00 figura covjeculjka ciji torzo, glava i ramena oblikuju simbol "ankh", 02:19 varijanta "runa"...

Najvjerovatnije je da ne poticu svi iz istog vremenskog perioda...

Najcudnije od svega je sto nikad nijedan arheoloski i istorijski podatak nisam nasao vezan za ovo groblje osim gore navedene monografije...
« Poslednja izmena: 24. Jan 2008, 19:49:54 od DeLaga »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Linux4Life

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 473
Zastava SRBIJA
OS
Linux
Browser
Mozilla (2007)
mob
HTC 
sve je to jako interesantno, reci mi ti jos nesto druze, da li ti je poznato da tu postoje kakvi nalazi, sto amaterski sto stucni, novac, delovi oruzja, fragmenti keramike, konjske opreme...... i to bi mogao da bude dobar pokazatelj sta je po stedi
na jednom lokalitetu u centralnoj Srbiji u blizini Kraljeva, naisli smo na staro groblje koje su mestani nazivali ¨latinsko¨ zapusteno naravno u jednoj sumi i zaista se pokazalo da je Vizantisko u pitanju, doduse nije bilo ovkvih spomenika vec samo ploca sa natpisima......
IP sačuvana
social share
Lada Linux Serbia Power Team
HighlandClan & The BulldogFighter Team
Highland Falconry
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol
Poruke 15
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Nista do sada nisam nasao i to me najvise cudi vezano za ovaj lokalitet. Znam da ga narod zove "Spasine" sta god to znacilo i kazu da je jako staro...
Ni arheolozi ni istoricari nisu ocigledno zainteresovani za njega. Jedni tvrde da je to groblje iz 18, 19. vijeka. Doduse ima tu i novijih spomenika  sto se da vidjeti, ali kao sto rekoh pri prenosenju oni su svi zajedno na jedan plato prenijeti, svaki koji nema nekakav natpis koji bi se vezao za neku porodicu koja bi ga "posadila" u svom dijelu groblja..
Pa i nek bude iz tog perioda ko sto kazu, ali cudi me od kada keltski krst, malteski krst i sl. simboli imaju tradiciju u novijoj srpskoj kulturi i tradiciji? Da li znas?
Probacu da ovih dana odem u muzej i da se raspitam malo bolje o ovom groblju...
Da li si ti vidjao ovakve simbole negdje na drugim mjestima?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Linux4Life

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 473
Zastava SRBIJA
OS
Linux
Browser
Mozilla (2007)
mob
HTC 
keltske krstove sam sretao  na dosta lokaliteta po Srbiji, sve je to dosta cudno, lokalitet zna da bude iz bronzanog doba , kako nas zvanicna istorija uci, slucaj sa lokalitetom iznamd sela Vojska u blizini Jagodine tako da se krst ne uklapa bas najbolje u celu sliku, dokaz da je postojao dosta pre pojave hriscanstva kao religiozni simbol.
mene na ovom lokalitetu kod tebe nesto drugo cudi, pomesanost simbola iz raznih perioda, ocito jedan jak miltikulturni lokalitet, cudi me jos da nema nikakvih drugih nalaza????
bar keramike po kojoj bi se moglo nesto vise zakljuciti, kultne posude od gline , kamena ili stakla, razni zrtvenici i  slicno su se zadrzali dosta dugo u pogrebnim ceremonijama, skoro ih na skom mestu ima u malte ne izobilju, samiih fragmenata ima bukvalnoo za pune dzakove
ajde ako sta saznas javi da znamo sta je po sredi, ja i dalje misli da ima i spomenja od bogumila, provericu sutra po literaturi,nisam u mogucnosti sada, pa javljam

pozzzz
IP sačuvana
social share
Lada Linux Serbia Power Team
HighlandClan & The BulldogFighter Team
Highland Falconry
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol
Poruke 15
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
OK, cujemo se... vidjecu sta ja mogu da nadjem... Pozdrav...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol
Poruke 15
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Na jos jednom forumu sam postavio ovu temu vezanu za ovaj simbol i ovo groblje. Evo sta neki kazu za ovaj simbol...

Gospodin koji se predstavlja kao "FORMICA" kaze:
"Zaista neobičan krst. Po meni se čini krst koji bi trebao pripadati porodici pljosnatih krstova. Pljosnati krstovi najvjerovatnije nastaju kao kombinacija četiri vrha od strijele ili koplja spojeni svojim vrhovima u središtu. U ovom slučaju se mogu prepoznati dva vrha od koplja (lijevo i desno) i dvavrha od koplja peon (gore i dolje). Stvarno neobična kombinacija na koju do sad nijesam nailazio. Šteta što nijesu spomenici vremenski utvrđeni."

dok "domatrios" misli:

"То је богумилски крст.
Слични се могу видети и на винчанским пиктогафским фигурама.
Сличних има у Бугарској, а могу се повући паралеле са много старијим иранским налазима."
« Poslednja izmena: 25. Jan 2008, 11:22:35 od DeLaga »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.