Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Миодраг Мићић: Београђанин који је успео у САД  (Pročitano 1216 puta)
22. Jul 2012, 15:02:14
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Nokia 
Српски научник у Америци остварио снове

Биљана РАДИВОЈЕВИЋ

Миодраг Мићић, професор на више универзитета у Америци: Бавим се науком коју волим и имам довољно времена за све своје хобије, а поседујем кућу, јахту, авион "пајпер чироки", добра кола. Плаши се да је у Србији све мање научног подмлатка

- СВОЈ сан сам остварио. Бавим се науком коју волим и имам довољно времена за све своје хобије - ваздухопловство, наутику, фотографију, астрономију... Не мислим да сам богат, новац је за мене само средство да испуним своје жеље, а поседујем кућу, јахту, авион "пајпер чироки", добра кола.

Овако о свом "развојном путу", од једног од најбољих студената Факултата физичке хемије у Београду, до потпредседника за истраживања и развој у МП "Биомедикалс" у Калифорнији и гостујућег професора на више универзитета у САД, у редакцији "Новости", током кратке посете Србији, говори професор др Миодраг Мићић.

Тек му је 38 година. Изразито црне, коврџаве косе, тамних очију, у црним фармеркама и кошуљи, одаје "научнички немар" за спољашњи утисак, који може да превари. Детаљно, чак и лаицима разумљиво, прича о системима за сложену припрему узорака за анализе у молекуларној биологији, о свом изуму - инструменту "фаст преп", који служи за супербрзу екстракцију нуклеинских киселина... У кратким паузама пије кока-колу и објашњава зашто се не би вратио у Србију:

- Овде не бих могао да остварим ниједну од својих идеја. Хоћу да помогнем, али то могу више са места на којима се тренутно налазим. У Србији има научника чије је знање равно онима са најпрестижнијих универзитета у САД, Јапану или западној Европи, али, овде се, чак и за земљу у транзицији, недопустиво мало улаже у науку. И то мало се разводни, јер, чини ми се да у Србији свако "има пројекат", и када се то мало новца подели на све, истраживач добије таман толико да купи тонер за штампач.

Професор Мићић је, чини се, добро упућен у овдашње научне (не)прилике. Годинама сарађује, како каже, са пет одсто најбољих научника из Србије. На предавање које је у четвртак одржао на Природно-математичком факултету дошле су многе његове колеге, и некадашњи професори - Аца Стаматовић, Драган Веселиновић, Драган Марковић.

- Србији фале прави пројекти. Имамо довољно људи који могу да их "изнесу", али, нажалост, или нема довољно добрих идеја или се оне изгубе у мору пројектних којештарија - уверен је професор Мићић. - Крајем 90-их година, док смо још били Југославија, овде се радило на завршном пројекту НА1 надзвучног авиона или на производњи карбонских влакана, пројекту који није заживео, а сад је уносан бизнис у свету. Сад би требало финансирати пројекте везане за малу привреду, а једино што држава треба да уради јесте да препише рецепт од Сингапура, који је од малезијске џунгле за мање од пола века израстао у високотехнолошку силу.

Млади професор, који је још у детињству важио за чудо од детета, сарађује са колегама из Србије: са професором Ксенијом Радотић објавио је више стручних радова у најпрестижнијим часописима, са академиком Миодрагом Ракићем развија концепт за нове дијагностичке методе Алцхајмерове и Паркинсонове болести, и нове биомаркере. Али, плаши се да ће у Србији бити све мање научног подмлатка.

- Свако дете жели да буде пилот или космонаут и децу треба подстицати да маштају, да буду креативна - каже нам професор Мићић. - Одлично је што смо постали придужени члан ЦЕРН-а, јер ће то младим научницима из ове земље омогућити да при истраживањима користе најбољу опрему.

ЧЕСТО ДОЛАЗИ У СРБИЈУ

Од 1998. године, када је отишао најпре у Мајами, где је 2002, годину дана после београдског, одбранио други докторат, Мићић релативно често долази у Србију. Није носталгичан, а највише му недостају отац, пензионисани војни службеник, мајка домаћица и пријатељи. Не пати, као многи кад се отисну у свет, за сармом и осталим специјалитетима, а када му се приједу ћевапчићи, скокне до српског ресторана у месту надомак Лос Анђелеса, где тренутно живи.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html:383464-Srpski-naucnik-u-Americi-ostvario-snove





02:14
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 14.0.1
 Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 14.0.1
Citat
Бавим се науком коју волим и имам довољно времена за све своје хобије, а поседујем кућу, јахту, авион "пајпер чироки", добра кола.

па и господин љубиша буха чуме све ово поседује али пута пет Smile

плус...господин чуме поседује и универзитет...значи:подржава научнике Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 2178
OS
Windows 7
Browser
Chrome 10.0.642.2
Citat
Бавим се науком коју волим и имам довољно времена за све своје хобије, а поседујем кућу, јахту, авион "пајпер чироки", добра кола.

па и господин љубиша буха чуме све ово поседује али пута пет Smile

плус...господин чуме поседује и универзитет...значи:подржава научнике Smile Smile
Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 481
OS
Windows 7
Browser
Chrome 20.0.1132.57
Trebalo bi ovo, trebalo bi ono. Pa nek treba...
IP sačuvana
social share
If you are strong feign weakness. If weak, pretend strength. Whatever your position, conceal it from the enemy, and he will waste his armies fighting his own phantoms.

Warhammer 40k - Tactica Imperium
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.