Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 16:58:47
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ministri odakle vam lova?!  (Pročitano 34773 puta)
26. Jul 2006, 10:40:54
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Ministri, odakle vama lova?

Ministri odakle vam lova?!

Ministar kulture Dragan Kojadinović, ministar privrede Predrag Bubalo i državni sekretar za ekonomske odnose sa inostranstvom Vlatko Sekulović kupili su na Novom Beogradu, u elitnom Bloku 29, luksuzne stanove od po stotinak kvadrata. Kako je objavljeno u medijima, Kojadinović je svoj stan platio 180.000 evra, Bubalo se isprsio za čak 200.000, a Sekulović je iskeširao "tek" 150.000 evra!
Međutim, i Kojadinović i Bubalo i Sekulović, baš kao i lider SRS-a Tomislav Nikolić, odbijaju da objasne odakle im tolike pare i kako su i gde zaradili stotine hiljada evra. Dva ministra i jedan državni sekretar odbijaju svaki razgovor sa novinarima na ovu temu i tvrde "da je sve urađeno po zakonu, kao i da su državi pošteno platili porez"! I ni reči više! Trojica funkcionera Vlade bahato ignorišu činjenicu da su dužni da polažu račune građanima koji su ih, posredno, i postavili na državne pozicije. Press će zato od danas pa nadalje svakodnevno javno postavljati pitanje Kojadinoviću, Bubalu i Sekuloviću, baš kao i lideru radikala Tomislavu Nikoliću: Odakle vam pare za luksuzne stanove? Gde ste, kada i kako zaradili tolike novce? Kada ste platili porez na tolike prihode? Ako ste, slučajno, uzeli kredit za svoje nove, luksuzne stanove, u kojoj banci i pod kojim uslovima ste to učinili?
Jedini koji nas je juče udostojio nemuštog odgovora na ova pitanja bio je ministar Bubalo, koji nam je preko informativne službe svog ministarstva poručio da neće da priča o takvim stvarima (?!).
- Ministar nije pao sa grane! On već dugo radi i njegova primanja nisu bila mala, tako da nije imao problema pri kupovini novog stana... - rečeno nam je u Informativnoj službi Ministarstva privrede.

TOMINE GAJBE

Lider SRS-a Tomislav Nikolić i dalje odbija da objasni kako je kupio dva luksuzna stana, G17 predlaže da to istraži anketni odbor

BEOGRAD - Otkriće Pressa da lider SRS-a Tomislav Nikolić ima dva luksuzna stana u novoj zgradi u elitnom delu Novog Beograda, pored "Beogradske arene", izazvala je veliku pažnju javnosti. Potpredsednik G17 Plus Čedomir Antić predlaže da se pod hitno osnuje anketni odbor Skupštine Srbije koji bi ispitao na koji su način najviši rukovodioci SRS-a dobijali i otkupljivali službene stanove.
- I prošla i ova vlada često su osnivale anketne odbore kojima su ponekad presedavali i najviši rukovodioci SRS-a. Mislim da bi bilo dobro osnovati jedan koji bi ispitao poslovanje radikala i na koji su način Toma Nikolić i ostali obezbedili sebi stanove - rekao je Antić. On očekuje od Tome Nikolića da pristane na osnivanje jednog takvog odbora, u interesu saznavanja istine.
- On verovatno misli da je čist u svemu tome, pa se verovatno neće protiviti. Ta priča o radikalima i novobeogradskim stanovima počela je još krajem devedesetih, kada su mnogi tamo dobili stanove. Bilo je veoma isplativo baviti se politikom tih godina, kada su socijalisti i radikali držali vlast - kaže Antić.
Portparol Demokratske stranke Đorđe Todorović kaže za Press da je lider radikala Toma Nikolić oduvek bio više nego snalažljiv sa nekretninama.
- Bilo bi lepo kada bi prepošteni Toma objasnio odakle mu pare za tolike kvadrate na Novom Beogradu. On je još u decembru 1998, kada su momci iz Srbije ginuli na Kosovu, u ratu u koji su ih poslali socijalisti i radikali, dobio stančinu od 190 kvadrata - rekao je Todorović, i naglasio da bi Nikolić trebalo da promeni posao i da radi kao stambeni savetnik.
- Toma bi trebalo da objasni građanima Srbije, kojima je obećavao hleb od tri dinara, na koji način da se skuće i pokupuju stanove od 350.000 evra na Novom Beogradu. On zna znanje - kaže Todorović.
Bivši poslanik SRS-a Živadin Lekić prisetio se Tome Nikolića u vreme kada je počinjao da se bavi politikom i kaže da je on tada bio "golja".
- Kad smo formirali SRS, Nikolić je tada bio u Narodnoj radikalnoj stranci i bio je golja. Vozio je razdrndanog "jugića", a kuću još nije ni započeo. Kuću je tek kasnije završio. Sećam se da je 1999. pred bombardovanje dobio stan i da je posle 5. oktobra platio porez na ekstraprofit da bi ga zadržao. Da li je taj stan ostao u njegovom vlasništvu ili ga je prodao, nemam pojma... - kaže Lekić. Prema njegovim saznanjima, Tomislav Nikolić je "veoma bogat čovek".
- Znam ja mnogo toga. Ta dva stana na Novom Beogradu nisu ništa za Tomu. To su za njega sitne pare. Svako ima svoje finansijere. Otvoriće se karte uskoro, ali ja gledam da izbegnem da se zameram. Ima tu mogo toga lošeg. Ne plašim se, ali sam svestan problema koje bih sebi napravio ako bih progovorio... - zaključuje Lekić.
(Đ. O.)

Mirčić: Radite potrošenu priču!

Visoki funkcioner SRS-a Milorad Mirčić kaže za Press da je priča o stanovima Tomislava Nikolića "potrošena petooktobarska priča".
- Koga još interesuju stanovi radikala?! To je prazna priča. Otkud ja znam koliko Toma Nikolić ima stanova?! Ne idem ja po stanovima svojih kolega - rekao je Mirčić. Prema njegovim saznanjima, Nikolić je imao državni stan, koji je kasnije otkupio.
- Ovu javnost očigledno interesuju samo stanovi radikala, a ne ovih koji su se nakrali od 2000. godine - kaže Mirčić

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
BAHATO
Ministri Kojadinović i Bubalo tvrde da su de luks stanove na Novom Beogradu kupili na kredit, ali odbijaju da otkriju bilo kakve detalje

Mogu da nas mrze...Bubalo i Kojadinović

BEOGRAD - Ministri Dragan Kojadinović i Predrag Bubalo ekspresno su juče odgovorili na javno postavljeno pitanje Pressa odakle im pare za kupovinu luksuznih stanova na Novom Beogradu. Oba ministra tvrde da su podigli kredit u banci, ali odbijaju da otkriju bilo šta detaljnije.
Ministar kulture Dragan Kojadinović kaže da je stan od 102 kvadrata na Novom Beogradu kupio od Građevinske direkcije Srbije za 130.000 evra.
- Stan je kupljen pre godinu i po dana, i to po ceni koja je bila istaknuta na njihovom sajtu i važila za sve. Nisam dobio nikakvu povlašćenu cenu - rekao nam je Kojadinović, i objasnio da taj stan još nije njegov.
- Stan pripada banci dok ne otplatim kredit. Planiram da prodam stan na Banovom brdu i da isplatim taj dug. Taj stari stan znatno je veći od novog i očekujem da ću njegovom prodajom isplatiti kredit i malo opremiti stan... - naveo je Kojadinović, koji ipak nije želeo da nam otkrije finansijske detalje kupovine svog novobeogradskog stana.
- Kredit sam dobio u jednoj od komercijalnih banaka i moja je privatna stvar po kojim sam uslovima sklopio ugovor. Imam svoju platu, jedan veći deo ode na otplatu kredita, a manji deo mi ostaje za život. Vi mene ne možete videti po kafanama. Ja sam skroman čovek, kome je ovo način da zbrine svoju porodicu. To ne možete da mi zamerite! Otkad je zabranjeno investirati u stanove?! - rekao je Kojadinović. Na ponovljeno pitanje, odbio je da nam kaže da li je dao učešće za kredit i u kom iznosu.
- Znate, to je stvar ugovora između moje banke i mene. To se zove poslovna tajna i ne iznosi se u novine - kaže Kojadinović. Na naše insistiranje da nam odgovori gde je i kako zaradio pare za kupovinu stanova po Beogradu, ministar Kojadinović se već iznervirao.
- Radim već trideset godina i imam 27 godina staža. Dozvoljavate valjda mogućnost da sam nešto zaradio. Pa, vaš direktor i glavni i odgovorni urednik imaju 50 odsto veću platu od moje. Znam ja sve. Direktoru vam je plata 1.600 evra, a uredniku 1.400 evra. Niko njih ne pita odakle im pare i stanovi, ali su vam ministri interesantni... Neka, neka, samo tako, ja nemam šta da krijem... - rekao je Kojadinović.
Na drugoj strani, ministar Predrag Bubalo trenutno je na odmoru u Grčkoj, ali nam je preko saradnika dostavio pisano saopštenje:
"Sredstva za kupovinu stana obezbedio sam sam putem ušteđevine stvorene šestogodišnjim radom u Kini kao direktor predstavništva i podizanjem dugoročnog stambenog kredita kod Hipo Alpe Adrija banke u Beogradu početkom 2005. godine, po proceduri i komercijalnim uslovima koje banka propisuje za klijente, a na šta verujem imam pravo kao i drugi građani", poručio nam je ministar Bubalo. Ni on nije želeo detaljnije da objasni poreklo svoje, za srpske prilike ekstremno velike imovine.
(Đ. O.)

Mirčić: Manite se Tome, radite potrošenu priču!

Lider SRS-a Tomislav Nikolić ni juče se nije javljao na mobilni telefon, tako da ćemo morati da sačekamo njegov povratak sa službenog putovanja iz Rusije da bismo možda dobili odgovor na pitanje odakle mu lova za dva stana na Novom Beogradu.
Visoki funkcioner SRS-a Milorad Mirčić kaže za Press da je priča o stanovima lidera radikala Tome Nikolića "potrošena 5. oktobarska priča".
- Koga još interesuju stanovi radikala?! To je prazna priča. Otkud ja znam koliko Toma Nikolić ima stanova?! Ne idem ja po stanovima svojih kolega - rekao je Mirčić.

Sekulović ćuti k'o zaliven

Vlatko Sekulović, državni sekretar u Ministarstvu za ekonomske odnose sa inostranstvom, juče je ignorisao javno postavljeno pitanje Pressa kako je u elitnom delu Novog Beograda kupio stančinu od 150.000 evra.
U Sekulovićevom ministarstvu nam je rečeno da će se Vlatko možda danas oglasiti i objasniti poreklo svoje imovine.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
INTERVJU: Obren Joksimović, predsednik Demokratske zajednice Srbije

LAŽU, NISAM UKRAO PARE!

"Kao direktor DSS-a znao sam sve o stranačkom novcu. Posle kampanje 2003. pitao sam gde su pare, a oni su lansirali laži o meni..."

"U proleće 2004. godine rekao sam: 'Ako Maršićanin uđe u drugi krug, pristajem da mene zakoljete i ispečete za veselje!'"

BEOGRAD - Bivši direktor DSS-a Obren Joksimović osnovao je nedavno novu stranku - Demokratsku zajednicu Srbije, iako se, kako kaže, sa Vojislavom Koštunicom i DSS-om razišao još krajem 2003. U intervjuu za Press Joksimović kaže da je tada predlagao da DSS ili ostane u opoziciji ili da napravi vladu sa radikalima.
- Koalicija sa SRS-om je već bila dogovorena, ali nije realizovana. Predlagao sam ili to ili savez sa DS-om. Međutim, učinjeno je najgore, napravljena je koalicija sa G17 i ostalima, što je izazvalo ogorčenje 80 odsto članstva DSS-a. Dalje nisam mogao sa njima, ali je bilo suludo praviti odmah novu stranku jer bi bilo veoma teško objasniti da Koštunica nije ono za šta se izdaje. Ostao sam na funkciji direktora DSS-a i polako pripremao novu partiju. Kada su saznali za to, svašta su mi nudili - novac, mesta u Koordinacionom centru za Kosovo, Ministarstvu odbrane, Fondu za razvoj... Konačno, mesto u Fondu za reformu odbrane SCG prihvatio sam, jer je to bila dobra pozicija za pomoć u očuvanju zajedničke države. A drugo, bila je to dobra pozicija za sudar sa vlastodršcima, jer sam znao kako oni postupaju sa vojnom imovinom.
Priča se da ste Vi oterani iz DSS-a, jer ste pokrali pare u izbornoj kampanji 2003?
- Iz koje kampanje?! Kao direktor DSS-a novembra 2003. godine sukobio sam se sa Maršićaninom i Obradovićem jer sam odbio da za kampanju primam pare bez priznanica i urednih papira, od tajkuna čija imena svi znaju, ali ja ovde ne želim da ih pomenem jer nemam vremena da se sa njima povlačim po sudovima.. Tada je dogovoreno da takav novac prikuplja Dejan Mihajlov uz pomoć Obradovića i Maršićanina. Koliko je tog novca skupljeno i koliko je za kampanju potrošeno, znaju pomenuta trojica i Koštunica. Jedan broj ljudi iz vrha stranke, kao i ja, zna dosta o tome. Kao direktor sam znao na šta je trošen novac i koliko je to koštalo. Kada sam pitao za ostatak novca, oni su lansirali te lažne priče o meni...
Ali, odakle Vam novac za stranku? To je skupa igračka...
- Ma, nije. Sav ovaj inventar je vrlo jeftin. Prostorije zasad ne plaćamo. Najskuplje su kampanje, jer su njihovu cenu sadašnji vlastodršci digli do nebesa pošto se tu mnogo ugrađuju. Eto, na primer, Maršićaninova predsednička kampanja koštala je stravično mnogo, a jedini rezultat je ogroman pad rejtinga DSS-a. S gađenjem sam odbio da učestvujem u toj kampanji i rekao sam: "Ako Maršićanin uđe u drugi krug, pristajem da mene zakoljete i ispečete za veselje."
Šta imate od imovine?
- Imam pamet, porodicu i kuću na Voždovcu.
Samo to? A stanovi na Novom Beogradu i u centru?
- Najmlađoj ćerki kupio sam stan na Novom Beogradu pre nego što smo se doselili u Beograd. Najstarijoj, koja je lekar, magistar genetike, kupili smo malu staru kuću u Jajincima, koju ona i njen muž elektroinženjer sada adaptiraju svojim novcem. Moja srednja ćerka, takođe lekar, ovih dana sklopila je ugovor za stan koji treba da otplati kreditom. Ja ću joj u tome pomoći...
Da, ali opet Vas pitam, odakle Vam pare?
- Supruga i ja radimo više od 50 godina, ne letujemo na Kajmanskim ostrvima. Od 1989. godine nisam bio na odmoru. Sa prijateljima sam napravio neku vrstu građevinske firme 1993. godine i od tada mi je ostao neki kvadrat. Prodao sam svu imovinu u Petrovcu kada sam se zbog politike preselio u Beograd. Živeo sam i radio u kraju u kom su ljudi veoma zahvalni, bio sam hirurg 20 godina i uradio oko 4.000 operacija. Mnogo tih ljudi pomoglo mi je u poslovima koje sam radio i kada sam pravio kuću. Od 47.000 stanovnika Petrovca, 15.000 živi i radi u inostranstvu i mnogi od njih dolazili su čak iz Nemačke da ih operišem.
Dakle, kao hirurg ste uzimali mito?
- Ne, ne! Nikada ni od koga ništa nisam tražio. Evo, kažite vi meni, jeste li imali nekoga bolesnog? Da li ste osetili zahvalnost prema lekaru i odneli bar flašu pića? Mene je pomagalo mnogo ljudi, pravio sam kuću.. Ali, tvrdim, niko moj nikada ništa nije ukrao i to nije teško proveriti.
Čime garantujete da se po ulasku u vlast ne biste promenili?
- Pristajem da me javno izlože ruglu i popljuju, a narod neka uzme motke.
DANIJELA ISAILOVIĆ

Koštunica se gadio Velje i Sulje

- Koštunica samo hrani svoj ego svojom sujetom. Pogazio je svaku svoju reč. Na svakom koraku se ljubi sa onima koje nije mogao očima da gleda. To slobodno napišite. Uvek je govorio da mu se četiri čoveka posebno gade. To je, pre svih, ubedljivo, Sulejman Ugljanin. On mu se najviše gadio, a sada sedi pored njega na slavi, jer mu trebaju dva njegova poslanika. Na drugom mestu za gađenje bio je Milorad Dodik, sa kojim se sada ljubaka. Treći je Jožef Kasa, sa kojim DSS pregovara po Vojvodini. Četvrti je Velja Ilić, sa kojim nije hteo da priča, pa je meni uvalio da kontaktiram sa njim, a sada mu je najbliži ministar sa kojim pije rakiju u Belanovici...

Kako sam se rastao sa Koštunicom...

Kada ste se poslednji put videli sa Koštunicom?
- U Vladi 22. marta na sastanku u vezi sa sudbinom vojne imovine. Tu su bili i ministri Dinkić, Jočić, Stojković i svi su nabrajali šta će da uzmu Vojsci. A Zoran Stanković, kao ozbiljno limitiran, umesto da pita zašto to rade, samo je nešto promrljao. Uzeo sam reč i između ostalog rekao da otimanjem vojne imovine Srbi više ruše zajedničku državu nego Crnogorci. A onda me je Koštunica ljutito prekinuo i posle desetak godina poznanstva počeo da mi persira. Rekao sam mu: "Šefe moj dragi, ja sam izašao iz DOS-ove Vlade na tvoj zahtev, jer je kršila Ustav i zakone, a tvoja Vlada se bar tri puta gore ponaša." Otada se više nismo ni videli ni čuli...

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
Да ли се и како проверава промена имовинског стања државних функционера
Поштени на часну реч
Функционери су дужни да пријаве промену имовине, али не и да своје тврдње поткрепе одговарајућом документацијом


Републички одбор за решавање о сукобу интереса ниједном од свог настанка (од 18. јануара 2005. године) до данас није проверавао да ли је макар један од око 15.000 државних функционера куповином стана или куће дошао у сукоб интереса. Тако бар тврди његов први човек Милован Дедијер. Штавише, у Србији, у којој је корупција опет у порасту (о чему сведоче и прекјуче објављени резултати истраживања Светске банке), министра који је купио стан од неколико стотина хиљада евра, штити закон који му омогућава да на питање одакле му паре, одговори: „Шта вас брига”.

За сумњу да је за две године бар неко од српских функционера, користећи свој положај и утицај, дошао до стана, куће или макар повољног стамбеног кредита, признају и у Одбору за спречавање сукоба интереса, није потребна велика аргументација. Тога, признаје и председник овог одбора Милован Дедијер, сигурно има. Одбор, додуше, каже он, не зна за такав случај. А сумњиво јесте, додаје Дедијер, када неко са платом од 100.000 динара купује стан од 200.000 евра. А сумња је, истиче, довољна да се одбор позабави провером таквог функционера.

– Ми покрећемо проверу по службеној дужности, када дођемо до сазнања да постоји сумња за сукоб интереса, па чак и на основу писања штампе. Поступак против вицегувернера НБС Дејана Симића, оптуженог да је примио мито од 100.000 евра почео је на основу писања штампе – каже Дедијер.

Одбор је, тврди, исто тако могао да се бави и вилом гувернера НБС Радована Јелашића која, према писању штампе, вреди 1,5 милиона евра, али није, јер „неће да проверава баш све што штампа пише, некада за то треба имати и јаче податке”.

– Уосталом, Јелашић је, читао сам, демантовао то и рекао да кућа кошта 350.000 евра. Он је нама пријавио кућу на Дедињу, а провером колико то вреди треба да се бави Пореска управа – каже Дедијер.

За тврдње медија да су нове, скупе станове купили министар културе Драган Којадиновић (130.000) и министар привреде Предраг Бубало, или да је в. д. лидер радикала Томислав Николић купио чак два стана од неколико стотина хиљада евра, или да је посланик ГСС-а и бивши в. д. председника Србије Наташа Мићић такође купила стан у центру Београда (што су обоје потоњих демантовали), Дедијер није чак ни чуо. Промакло му је, јер је на одмору. Из истог разлога (одмор) ове информације промакле су и Слободану Бељанском, члану Одбора за решавање о сукобу интереса. Бељански није сигуран да ли је одбор уопште дужан да реагује на овакве информације и по службеној дужности (Дедијер тврди да јесте) и сматра да неко мора да поднесе пријаву. Функционери су, додаје Бељански, дужни да једном годишње пријаве шта су у међувремену на власти стекли. Неки то и не ураде, признају људи који би требало да су „ноћна мора” политичара у Србији. А и то да не пријаве промену имовинског стања која прелази вредност 20 просечних плата већ само по себи је прекршај, објашњава Дедијер.

Међутим, основни проблем са Законом о спречавању сукоба интереса јесте у томе што и функционери који одбору пријављују имовину или увећање имовине нису дужни да те податке документују, а одбор њихове наводе проверава тек кад у њих посумња. Ако уопште и посумња.

То пружа сјајну прилику за, најблаже речено, изврдавање закона. Тако, на пример, није немогуће да тек именовани функционер, по ступању на дужност, може одбору да пријави и 100.000 евра уштеђевине, коју нема, али планира да је стекне, можда баш и злоупотребом функције. И може да каже да тај новац чува, рецимо у сламарици, јер, ето, нема поверења у банке. Нико му неће тражити да покаже џак с парама, које је пријавио. Самим тим му је дат алиби да после може да каже да је нови стан купио управо од те уштеђевине. Све то, наравно, могуће је и због тога јер нема закона о пореклу имовине.

У одбору не могу да се усагласе око тога да ли су до сада испитивали неки сумњив случај куповине стана. Бељански, супротно Дедијеру који се не сећа да је Одбор икада испитивао како је неки функционер купио стан, тврди да је „било неколико таквих случајева” од оних 15.000, „али да он не може поименице да их се сети, нити како се то завршило”. Дедијер се присећа неких случајева који се не тичу станова: „Било их је осам до десет, све високи функционери и ни за једног није утврђено да је био у сукобу интереса”.

– То је све фарса – каже Верица Бараћ, председник Савета за борбу против корупције. – Код нас нема никакве контроле власти. Доносе се неки закони који немају везе са реалношћу. Намерно се доносе лоши прописи, корупција се не смањује, а јавност нема никакву контролу – каже Бараћ.

Једна је ствар када увид у имовинско стање државних функционера имају само порески чиновници и полицајци, о чијем радном месту могу да одлучују управо они које треба да контролишу, а сасвим је друга ситуација када су са имовином министара, посланика и других функционера упознати и грађани.

– Чињеница да јавности нису доступне информације о имовинском стању функционера довољно говори о вољи државе да све стави под капу закона. Јавност мора да има право, а функционер обавезу да одговори одакле му оно што има и како је зарадио. Тако је скоро свуда у свету. Можемо ми за 15 минута да испреписујемо шведске законе, али не можемо ни за сто година да будемо Шведска – додаје Бараћ.

Ову врсту информација јавности су законом учиниле доступне и неке од држава у нашем окружењу, Хрватска одраније, а Црна Гора однедавно. Код нас, контрола јавности, међутим, уопште не постоји, а интересовање за теме попут ових неретко се проглашава и непристојношћу. Пре више од деценије, 1994. године, сада покојни Зоран Ђинђић је као опозициони лидер предложио усвајање закона по којем би функционери били обавезни да ставе на увид јавности своју имовину: непокретности, превозна средства, имовинска, ауторска, патентна и друга права, покретне ствари, знатне материјалне и уметничке вредности, новац, хартије од вредности, а да потом, по престанку функције, њихова имовина буде још једном пописана. Тим предлогом је била предвиђена казна затвора до три године за прикривање података. Ђинђић је тада личним примером покушао да убеди владу да прихвати овај предлог, објављујући шта све поседује, али је предлог ипак био одбијен. Сматран је дискриминаторским, јер, речено је, ставља функционере у неравноправан положај у односу на друге грађане. Овом предлогу тада су се успротивили и садашњи премијер Србије Војислав Коштуница и министар иностраних послова Србије Вук Драшковић, као и Војислав Шешељ, који се, додуше, и тада, налазио у затвору.

Десет година касније функционери и даље не сматрају да имају обавезу да грађанима који за њих гласају полажу рачуне. Напротив, после свих обећања да се када они буду дошли на власт тако нешто неће дешавати, сада су своје право на „приватан живот”, како то воле да кажу, и озаконили.

– Иако нико од њих законски није дужан да одговори на оваква питања, нико не може да забрани да се она постављају – каже повереник за информације Родољуб Шабић који најављује, а Милован Дедијер потврђује, да ће ускоро бити поднет захтев да овакве информације ипак морају бити доступне јавности. Када ће се то десити, зависи управо од оних који сада говоре: „Шта вас брига”.

-----------------------------------------------------------

Дуг списак непроверених

Поред већ поменутих случајева Јелашића, Којадиновића, Бубала, Николића и Мићићеве, ево још неколико примера актуелних и бивших државних функционера који су увећали имовину, а грађани Србије до данас нису добили прецизан, документован одговор како је до тога дошло.

У августу 2004. године до јавности је дошла информација да је министар полиције Драган Јочић купио за 131.000 евра стан од 80 квадрата. Он је тврдио да је половину пара обезбедио продајом стана своје мајке, а да је за другу половину супруга дигла кредит.

До тада је живео у женином стану од 35 квадрата и месечно примао 40.000 динара.

Медији су постављали питање о пореклу имовине и бившем министру Драгану Миловановићу, који је за мандата градио кућу у Земуну, Слободану Орлићу, који је, како је писала штампа, купио стан од 100 квадрата у центру Београда за 100.000 евра, бившем премијеру Зорану Живковић који је изградио нову кућу и купио ауто од 20.000 евра, а наводно је недавно купио и пословни простор у центру Београда вредан неколико стотина хиљада евра.

Драгана Матовић

-----------------------------------------------------------

Николић: Имам само један стан

Одговарајући на питање колико станова има у Београду, Томислав Николић је на јучерашњој конференцији за новинаре рекао да има само један стан који је платио 140.000 немачких марака. „Можда ће једног дана да вреди и два милиона евра као стан у којем је некада становао Томислав Николић. Можда ћете тад рећи да сам зарадио два милиона евра”, рекао је заменик председника СРС-а, алудирајући на написе у неким медијима да је купио два стана у елитном делу Новог Београда, чија је вредност око 350.000 евра.

Он, како каже, не спори право да неко пита одакле му ти станови и новац, али „никада никога нису питали осим мене”. Он је рекао да поред његове зграде Драган Ђилас, функционер ДС-а, гради зграду од десет милиона евра.

- Ако ја могу да докажем одакле ми стан од 140.000 марака, баш да видим како он може да докаже одакле му десет милиона евра - истакао је Николић.


Izvor: Politika / Ј. Ц.
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 415
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Bogi, svi su ovi mala deca za tebe, zar ne?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
INTERVJU Verica Barać, predsednik Saveta za borbu protiv korupcije

Vlada je leglo korupcije!

Dosadašnje vlasti su bar simulirale borbu protiv korupcije, ova je otvoreno pospešuje. Takvu destrukciju i zastrašivanje nismo videli od Miloševićevog vremena!

Verica Barać

Opozicija nema interes da ruši Vladu, mediji su disciplinovani, ko je poslušan ili moćan imaće frekvencije i učestvovaće u dogovornoj privatizaciji

BEOGRAD - Vlada Srbije je centar korupcije i ona to sada i ne krije. Vlada sa neskrivenim zadovoljstvom pokazuje svoju moć i svoju nekontrolisanu vlast. Ona kontroliše parlament, a neposlušni poslanici su uz pomoć radikala odstranjeni iz parlamenta. Podelom funkcija u javnim preduzećima i drugog "plena" zadovoljena je i pozicija i opozicija. Opozicija nema interes da ruši Vladu, mediji su disciplinovani, ko je poslušan ili moćan imaće frekvencije i učestvovaće u dogovornoj privatizaciji. Dosadašnje vlade su bar simulirale borbu protiv korupcije, ova vlada je otvoreno pospešuje. Takvu destrukciju u razaranju institucija, takvo zastrašivanje ljudi i manipulaciju medijima nismo videli od Miloševićevog vremena - upozorava u razgovoru za Press Verica Barać, predsednica Saveta za borbu protiv korupcije.
Korupcija je, dakle, utemeljena u samom vrhu srpske vlasti?
- Vlada je generator korupcije u Srbiji, bilo direktnom umešanošću svojih članova u najveće korupcionaške afere, bilo time što ne preduzima ništa da se stvori institucionalni okvir za borbu protiv korupcije koji bi omogućio da se afere razreše i da se ne stvaraju nove. Simulacija borbe protiv korupcije verovatno je najveći problem, jer se time stvara utisak da se korupcija ne može sprečiti čak ni kada donesete odgovarajuće zakone i formirate institucije. Problemi sa Vladom su se javljali svaki put kada bi ona odustala od borbe protiv korupcije, kada je pokušavala da zataška one slučajeve za koje je Savet smatrao da se moraju rešavati. Vlada nam je odgovarala da smo nestručni i da smo "babe narikače", ali nikada nije osporila nijednu činjenicu.
Od decembra 2001. godine u Vladi su promenjena tri kabineta. Ima li razlike među njima kada je reč o borbi protiv korupcije?
- Postoje bitne razlike, pre svega jer se radi o različitim ljudima, o različitom razumevanju načina borbe protiv korupcije. Ozbiljne namere, ili uslova za ozbiljnu borbu protiv korupcije, ipak, nije bilo. Sve vlade, sve vlasti do sada su se oslanjale na krupan kapital, na finansijske centre moći. Ipak, mislim da je premijer Đinđić bio potpuno svestan da se bez suzbijanja korupcije ne može stvoriti moderna evropska država čiju viziju je on imao. Čak ni njegovi saradnici ne pominju činjenicu da je onog dana kad je ubijen pošao na sastanak Saveta za borbu protiv korupcije.
Kritikovali ste način na koji je izvršeno hapšenje pripadnika takozvane stečajne mafije. Verujete li da u tom slučaju može doći do sudskog epiloga?
- Sudski epilog do kojeg će možda doći neće suzbiti korupciju u pravosuđu, niti je to bila namera Vlade. Korupcija u pravosuđu je sistemski problem i ako uhapsite sve korumpirane sudije opet ćete imati korumpirano pravosuđe, jer ono je postavljeno da bude korumpirano, ono je ustrojeno kao jedna poluga izvršne vlasti, kao njen servis.
Zašto je "krupna korupcija" i dalje nekažnjiva u Srbiji?
- Borba protiv korupcije je krivično gonjenje i kažnjavanje krivaca i oduzimanje imovinske koristi. Za takvu borbu su potrebne moćne, stručne i nezavisne institucije. Znači, moraju biti moćnije od tajkuna, ali one to nisu, niti se stvaraju uslovi da to budu. Proces privatizacije se odvija u uslovima potpuno nedefinisane i nezaštićene svojine, pa zato privatizacija često poprima obeležja organizovanog kriminala. To su mehanizmi koje je do perfekcije usavršio Miloševićev režim. Sada se to postepeno ponovo uvodi.
Da li je sprega najvećih političkih partija i tajkuna glavni uzrok sveprisutne "krupne korupcije"?
- Finansiranje političkih partija jedna je od najvažnijih tema. Nije slučajno to što je u poslednjoj verziji predloga zakona o novom antikorupcijskom telu Vlada izostavila finansiranje stranaka iz njegove nadležnosti. Kontrolom finansiranja stranaka se trenutno bavi Odbor za finansije Narodne skupštine. Dakle, stranke same kontrolišu svoje finansiranje! To uporno sprečavanje da se finansiranje stranaka učini makar malo transparentnijim jasno govori koliko je političarima u Srbiji važno da se prikriju izvori finansiranja stranaka, odnosno interesi koji motivišu finansiranje stranaka.
Da li je najava osnivanja agencije za borbu protiv korupcije zapravo uvod u gašenje Saveta?
- Ukidanje Saveta i drugih već osnovanih antikorupcijskih institucija, verovatno je jedini motiv za osnivanje agencije za borbu protiv korupcije. Iz nacrta zakona je jasno da bi i agencija za borbu protiv korupcije bila još jedna u nizu Vladinih agencija osnovanih za proteklih pet godina, koja će imati zakonom proklamovanu nezavisnost, a zapravo će biti pod potpunom kontrolom Vlade. Takvo telo se ne pravi da bi radilo svoj posao, već da ga ne bi radilo. Agencija za borbu protiv korupcije potrebna je jedino kao alibi da bude ukinut Odbor za sukob interesa, Savet za borbu protiv korupcije i druga tela koja već rade i daju rezultate.
Šta možete da obećate građanima?
- Savet će istrajavati u borbi protiv korupcije u okviru svojih nadležnosti, dok nas Vlada ne ukine. Moram da napomenem da smo mi samo savetodavno telo Vlade, da nismo ni policija, ni tužilaštvo ni sud. Ovo kažem zato što političari često obmanjuju javnost govoreći kako Savet još nije razrešio nijedan od slučajeva kojima se bavio. Naš posao se završava izveštajima koje dostavimo Vladi, javnosti i tužilaštvu.
Ozren Radulović

Legija i organizatori

Mislite da je Đinđićeva borba protiv korupcije bila jedan od motiva za atentat?
- U javnosti se namerno zamagljuje ovaj aspekt Đinđićevog rada, njegova rešenost da se traže načini za obračun s mafijom. Te činjenice se nikad ne pominju ni kao eventualni motiv, ili jedan od motiva za njegovo ubistvo, kao što se ne traže organizatori i finansijeri njegovog ubistva. Jedno takvo ubistvo moraju da "odrade" specijalno obučeni odredi smrti koji su zato i formirani. Ali ko ih je angažovao, ko ih je platio, ko je mogao da im naredi kad je Milošević već bio u Hagu? Zašto se ne traže odgovori na ova pitanja? Ko finansira objavljivanje knjiga koje "piše" Legija, ko sklapa ugovor sa štamparijom, u čije ime i za čiji račun se to radi? Staro je pravilo da ako hoćeš da saznaš kako se zločin desio, moraš da se vratiš putevima novca.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
LICEMERI

Poslanici DS-a već deset meseci svoje plate uplaćuju u humanitarne svrhe, tvrde da žive od 20.000 dinara "stranačkog minimalca"?!

Licemeri...

"Milan Marković: Primam platu u lokalnom odboru stranke i ona se sakuplja od članarine. Na mesečnom nivou to je nekih dvadesetak hiljada dinara. Živi se teško, ali šta da se radi. Guramo nekako od prvog do prvog, a prikupi se neka crkavica i za letovanje... "

BEOGRAD - Poslanici Demokratske stranke u Skupštini Srbije tvrde da žive od mesečne stranačke nadoknade od samo 20.000 dinara! Verovali ili ne, ali demokrate tvrde da s tim parama mogu da prežive mesec dana, ali i da uštede dovoljno za skupa odela, mobilne telefone, nove automobile, ekskluzivna letovanja...
Od 5. oktobra prošle godine, kada su odlučili da bojkotuju rad parlamenta, poslanici DS-a svoje plate uplaćuju u humanitarne svrhe i žive samo od stranačke nadoknade. Podsetimo, demokrate su pre deset meseci napustile Skupštinu u znak protesta što im je skupštinska većina, kako tvrde, otela dva mandata. Od tada DS svojim poslanicima svakog meseca na račun uplaćuje iznos u visini jedne prosečne plate. Ovaj novac, kako objašnjavaju, isplaćuje se od stranačke članarine. Prevedeno na srpski - demokrate tvrde da žive sa tek nešto više od 20.000 dinara mesečno?! Može, ali kad bi na vrbi stvarno rađalo grožđe...
Naime, istraživanje Pressa pokazalo je da je skoro svaki drugi poslanik DS-a trenutno na letovanju, i to, ni manje ni više, nego u Grčkoj, Turskoj i drugim skupim letnjim destinacijama! Uz to, svako ko je bar jednom imao prilike da razgovara sa poslanicima DS-a ili da ih vidi na televiziji, mogao je da se uveri da su oni obučeni u firmirana odela, da se voze dobrim automobilima, da koriste najnovije mobilne telefone... O otplatama kredita za stanove i ostalim tricama da i ne govorimo... Očigledno je, dakle, to se sve sa platicom od dvadesetak hiljada dinara nikako ne može priuštiti.
Pitanje je zašto se demokrate foliraju? I od kojih para žive? Da se razumemo, nije sporno da oni uplaćuju skupštinske plate u humanitarne svrhe, i to je za pohvalu. Ali, je i te kako sporno od čega oni žive, ako im je, kako tvrde, naknada u parlamentu zaista jedini izvor prihoda!
Na ova pitanja juče nismo dobili odgovore. Umesto toga, čuli smo priču o "teškom preživljavanju", "deljenju sudbine naroda", "velikodušnosti DS-a"... Tako su nam, na primer, Milan Marković i Leila Ruždić-Trifunović sa letovanja u Turskoj poručili da žive veoma teško:
- Primam platu u lokalnom odboru stranke i ona se sakuplja od članarine. Na mesečnom nivou to iznosi nekih dvadesetak hiljada dinara. Živi se teško, ali šta da se radi. Guramo nekako od prvog do prvog, a prikupi se neka crkavica i za letovanje... - rekao nam je Marković kao da letuje u Marinkovoj bari, a ne u skupom hotelu na egejskoj obali Turske.
Ruždićeva, pak, nije propustila da nam se požali na svoju "zlehudu sudbinu":
- Živi se nekako, šta ćete... Kako svi, tako i ja. Nema se puno para, ali se može... - dodaje Ruždićeva. Ona objašnjava da ne uplaćuje celu skupštinsku platu u humanitarne svrhe, već se opredelila za drugačiju varijantu.
- Ima poslanika kojima se cela plata iz Skupštine uplaćuje na stranački račun, odakle posle DS odlučuje kome će i gde novčano pomoći. Ja sam se odlučila da uplaćujem deo, a da poslednje povećanje od nekih 40.000 dinara zadržim za sebe. To je ujedno i moj jedini izvor prihoda - objašnjava Leila Ruždić.
Visoki funkcioner i poslanik DS-a Marko Đurišić osim skromne stranačke nadoknade kaže da prima još 20.000 dinara na ime članstva u UO "Infostan". Njegov kolega Milan Marković napominje da je doskora bio u UO PKB-a, ali da tamo više ne dobija nikakav novac.
Na drugoj strani, ima i poslanika koji su odlučili da zadrže plate u firmama u kojima su zaposleni. Njima se u humanitarne svrhe uplaćuje samo skupštinski paušal od oko 30.000 dinara.
- Nikada nisam primao platu u Skupštini. Zaposlen sam u "Jugoimportu SDPR" i tamo mi se isplaćuje oko 60.000 dinara mesečno. Sve što dobijem u parlamentu ide u humanitarni fond DS-a, odakle se donira ili novac ili neki materijalni poklon. Sećam se da sam poslednji put od tih para nosio donaciju u crkvu u Kučevu... - kaže potpredsednik DS-a Dragan Šutanovac.
S. M. Stajić

Vlahović i Ristić sami svoje gazde

Poslanici DS-a Boško Ristić i Aleksandar Vlahović takođe nisu na državnim jaslama. Ristić je ostao u advokaturi, dok Vlahović poseduje sopstvenu (izuzezno uspešnu) firmu "EKI Investments".
- Advokat sam i sigurno ne živim od 20.000 dinara. Odrekao sam se nadoknade koju dobijam u Skupštini, u iznosu od 80 odsto od plate. To preko stranke ide u humanitarne svrhe - kaže Ristić, dok Vlahović napominje da "ni dinara ne dobija od države".
- Ne primam platu u Skupštini, već sam sebi uplaćujem sve prihode i poreze - kratko kaže Vlahović.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Poreznici započeli pripreme za proveru porekla imovine
Na meti prvo beogradski bogataši

Prve postupke po pravilniku o unakrsnoj proceni imovine očekujem sledeće nedelje. Tada ćemo posetiti prve obveznike u Beogradu kod kojih ćemo proveriti da li su od prijavljenih prihoda mogli da steknu toliku imovinu - kaže za „Blic“ Vladimir Ilić, direktor Poreske uprave.

Ilić ističe da poreske službe trenutno prave bazu podataka koja će poslužiti kao osnova za provere. U bazu podataka ulaze informacije o prihodima i plaćenim porezima iz same Poreske uprave, skupljaju se podaci iz katastara, zemljišnih knjiga, Agencije za privredne registre, ali i MUP-a i BIA-e.

- Provere se neće vršiti samo na terenu, već prvo i pre svega na osnovu baze podataka koja nam pokazuje stanove, vile i bankovne račune obveznika, ali i vezanih lica, dakle, članova porodice. Sve će se to koristiti kao polazna osnova - kaže Ilić.

Ko su prvi obveznici na meti provere?

Prema Ilićevim rečima, prvo će se prečešljati spisak od 1.298 lica koja su još u 2003. godini prijavila imovinu veću od 20 miliona dinara (tadašnjih 300.000 evra), kako bi se utvrdilo da li je prijavljeno stvarno stanje i koliko je njihova imovina uvećana.

Ipak, oni nisu prioritet, već lista od preko 10.000 lica za koje se na osnovu prikupljenih podataka sumnja da imaju imovinu daleko veću od 300.000 evra.

- Na toj listi ima biznismena, političara, sportista, estradnih zvezda, ali i kriminalaca, ljudi iz crne zone. Ići će se od srednjih vrednosti utaje ka višim jer je ideja da odradimo bar dva, tri solidna slučaja koja mogu da dobiju sudski epilog - ističe Ilić.

Kada je reč o proveri imovine kriminalaca, Ilić objašnjava da će se ona uglavnom raditi po zahtevu MUP-a i BIA-e.

- Imate slučajeve da neko plati ogromnu kauciju za izlazak iz zatvora ili da poseduje vile, džipove i jahte, a da je formalno nezaposleno lice. Tu stupamo mi na scenu i proveravamo poreklo novca kojim je kupljena imovina - kaže Ilić.

Sama kontrola, prema njegovim rečima, neće značiti terenski rad, s obzirom na moguće neprijatnosti za poreske inspektore među kojima je mnogo žena.

- Obveznici će za početak biti pozvani na razgovor u Poresku upravu, i to na osnovu naših podataka, a naknadno je moguć i izlazak na teren. U slučaju potrebe, tražićemo i asistenciju MUP-a - kaže on.

Direktor Poreske uprave ipak ističe da ovaj posao nije nikakva kampanja, da će se odvijati redovno i kontinuirano, a očekuje 20-30 uspešno rešenih slučajeva do kraja godine.

Pokušaj Poreske uprave da proverom imovine smanji utaju poreza advokat Milenko Radić iz Fonda za razvoj demokratije smatra pozitivnim pomakom.

- Ima tu stvarne namere da se stane na put bogatašima, ali i marketinga Vlade. Ono čega se ja pribojavam jeste selektivna primena ovog pravilnika, i to tako da se kontroliše imovina bogataša koji finansiraju, recimo, opozicione stranke, ali ne i onih koji finansiraju aktuelnu vlast. Pa neće valjda vlast kontrolisati tajkune koji joj pomažu - kaže Radić napominjući da je i ovaj napor, ipak, korak više ka pravnoj sigurnosti.

Katarina Preradović
Vladimir Ilić - Porez od 20 odsto i zatvorska kazna

Pravilnik o unakrsnoj proceni imovine predviđa pravo poreznika da unakrsno provere raspoloživu imovinu i mesečne prihode obveznika čija je imovina vrednija od 300.000 evra. Poreznici će na osnovu ukrštenih podataka utvrditi da li su prijavljeni prihodi zaista bili dovoljni da bi se uživalo u skupim i luksuznim kućama, stanovima, automobilima, jahtama, putovanjima... Svi koji ne budu imali pokriće za kupljenu imovinu, moraće da plate dodatni porez, odnosno, ono što su utajili. Osnovica za taj porez, čija će stopa biti 20 odsto, biće razlika između prihoda koji takav građanin prijavi i imovine koju poseduje. Uz to, sleduje im i krivična prijava za delo utaje poreza, za koje je predviđena i zatvorska kazna.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
ZA MALO!
Poslanici DS-a ipak ne uplaćuju celu skupštinsku platu u humanitarne svrhe, gotovo polovina za sebe zadržala skupštinski paušal od 30.000 dinara!

BEOGRAD - Poslanici Demokratske stranke, koji od 5. oktobra bojkotuju srpski parlament, ipak ne uplaćuju kompletne skupštinske prihode u humanitarne svrhe, kako to tvrdi vrh ove stranke! Prema podacima Informativne službe DS-a, gotovo polovina poslanika ove stranke zadržala je za sebe i skupštinski paušal od 30.000 dinara. Ako na to dodamo "stranački minimalac" od 20.000 dinara koji stranka uplaćuje svim poslanicima koji se odriču plate, poslanik DS-a živi sa, za Srbiju pristojnih, 50-ak hiljada dinara.
U informativnoj službi DS-a kažu da je od 32 poslanika ove stranke njih 14 na stalnom radu u srpskom parlamentu. To su Dušan Petrović, Gordana Čomić, Aleksandar Radosavljević, Milan Marković, Marko Đurišić, Miloš Jevtić, Anita Beretić, Dragan Vuksanović, Miodrag Đidić, Milovan Marković, Milan Stanimirović i Vladimir Jovanović.
U DS-u tri grupe poslanika
- Oni primaju platu kao zaposleni u Skupštini. Njihova plata u proseku je oko 80.000 dinara i taj novac daje se u humanitarne svrhe. Međutim, ovi poslanici ne uplaćuju i paušal koji dobijaju u Skupštini, a koji iznosi 30.000 dinara, jer onda ne bi imali od čega da žive - priznaju u DS-u.
Ostalih 18 poslanika DS-a ima različit status. Devetoro njih ne prima nikakvu platu u Skupštini, jer im primanja u drugim firmama prelaze primanja u parlamentu. U ovoj grupi su Nenad Bogdanović, Dragan Šutanovac, Bojan Pajtić, Dragor Hiber, Aleksandar Vlahović, Gašo Knežević, Snežana Lakićević-Stojačić, Zoran Alimpić i doskora Milena Milošević, koja će najverovatnije preći u poslanike sa stalnom platom u Skupštini, jer više nije predsednik SO Vračar.
- Ovi poslanici zadržali su pravo na primanje paušala, koji u celosti uplaćuju u humanitarne svrhe - ističu u DS-u.
Od preostalih devet demokrata, njih sedam prima takozvanu "razliku", odnosno dopunu od svoje do poslaničke plate. Tu su Goran Knežević, Dobrica Janković, Dragoljub Živković, Čedomir Petković, Slobodan Mihajlović, Zoran Mićović i Miroslav Martić (prelazi na skupštinsku platu).
Sakupili 19 miliona dinara
- Za ove poslanike važi pravilo da neki od njih u humanitarne svrhe uplaćuju upravo razliku koju dobijaju, dok neki uplaćuju samo paušal, a zadržavaju razliku. Vremena su teška i na poslanicima je da odluče koliko će davati za dobrovoljne priloge - objašnjavaju u DS-u.
Na kraju, advokati i poslanici DS-a Boško Ristić i Slobodan Pajović odlučili su da primaju 80 odsto od skupštinske plate, ali oni taj novac, kao i paušal, uplaćuju u humanitarne svrhe. Od 5. oktobra do 31. decembra 2005. DS je od svojih poslanika prikupio 4,8 miliona dinara, od kojih je 4 miliona uplaćeno u humanitarne svrhe. Od januara do juna ove godine sakupili su oko 14 miliona dinara, a do sada je za razne donacije i poklone potrošeno 9 miliona.
S. M. Stajić

Leila Ruždić daje manje od ostalih?!

Slučaj za sebe u ovoj priči je Leila Ruždić-Trifunović. Ona je na svoju ruku odlučila da u humanitarne svrhe uplaćuje samo deo skupštinskih primanja, mnogo manji od ostalih poslanika DS-a, što se njenim kolegama nije dopalo.
- Zbog toga će gospođi Ruždić, čim se vrati sa odmora u Turskoj, već od sledeće plati biti odbijen onaj deo koji do sada nije uplaćivala u humanitarne svrhe. Pravilo mora biti isto za sve! Zašto bi se ostali poslanici odricali jednakog dela primanja u skupštini, a da to ne važi za Leilu Ruždić - pitaju se u Informativnoj službi DS-a.
Leila Ruždić mesečno od svojih primanja (koja sa paušalom iznose više od 100.000 dinara) izdvaja samo 15.000 dinara, koje uplaćuje Centru za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju.

Donacije DS-a

Među veće donacije DS-a u proteklih 10 meseci spada i milion dinara za 17-godišnjeg Marka iz Beograda kome je obavljena transplantacija srca u Berlinu, 650.000 porodicama nastradalih putnika u nesreći voza u Crnoj Gori, 522.000 za petogodišnju Milenu iz Čortanovaca, kojoj je takođe obavljena operacija srca u Berlinu. Poplavljenim područjima otišlo je pola miliona dinara, deci siročadima iz Kosovskog pomoravlja uplaćeno je 450.000, Centru za porodični smeštaj u Miloševcu 350.000, a Domu za decu bez roditeljskog staranja u Subotici 250.000 dinara. Za kupovinu EKG aparata za porodilište u Višegradskoj demokrate su dale 200.000 dinara, za kupovinu klima-uređaja beogradskom Savetovalištu za borbu protiv nasilja u porodici 150.000, a za učešće na Svetskom prvenstvu za osobe sa invaliditetom paraolimpijskom komitetu SCG otišlo je 100.000 dinara...

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
POČELO!
"Poreznici" krenuli u obračun sa nelegalnim bogatašima, Beograd prvi na udaru, "utajivačima" preti 10 godina robije!

BEOGRAD - Gromoglasno najavljivana akcija Poreske uprave, u kojoj će "unakrsnom proverom imovine" biti proveravano poreklo novca najbogatijih građana Srbije, počela je ove nedelje, potvrđeno je juče Pressu u Poreskoj upravi. Na meti "poreznika" na početku akcije se našlo 1.298 osoba koje su od 2003. godine prijavile imovinu veću od 20 miliona dinara.
- Prve kontrole poreskih obveznika vršiće se u samoj centrali Poreske uprave, s tim da će se, posle mesec do dva, kontrole ovog tipa preneti i na naše regionalne centre, a potom i na filijale širom Srbije. Trenutno sakupljamo podatke iz katastra, zemljišnih knjiga, Agencije za privredne registre, ali i MUP-a i BIA. Ukrštamo te podatke i utvrđujemo ko se sve obogatio, a da za to nema pokriće u legalnim poslovnim aktivnostima - objasnili su nam juče u Poreskoj upravi.
Kako su nam objasnili, Poreska uprava će protiv utajivača poreza podneti zahteve za pokretanje prekršajnog postupka, odnosno krivične prijave na osnovu kojih će "utajivači moći da zaglave od godinu do deset godina robije"! Uz to, moraće da plate porez na svu imovinu koju su nelegalno stekli.
Međutim, postavlja se pitanje da li će u akciji Poreske uprave na pravi način biti proveravana i imovina političara. Hoće li, na primer, biti utvrđeno kako je zapravo lider SRS-a Tomislav Nikolić došao do dva luksuzna stana na Novom Beogradu. Ili, otkud Ivici Dačiću stančina na Dedinju opremljena najskupljim nameštajem? Hoće li Poreska uprava proveriti kako je guverner Radovan Jelašić kupio onu vilu na Dedinju? Hoće li proveriti kako to da u Srbiji nema nijednog koji se bavi politikom, a da nije bogat? Od odgovora na ova pitanja zavisi i hoće li najavljena akcija Poreske uprave biti zaista odlučan obračun sa poreskim kriminalcima, ili tek jeftin dnevnopolitički marketing.
Ekonomista Dejan Erić pozdravlja rešenost državnih organa da krenu u obračun sa utajivačima poreza.
- Ova akcija je morala da bude pokrenuta ranije, ali sad - šta je tu je... Krajnje je vreme da već jednom stavimo tačku na to pitanje. Nikako ne bi valjalo da postane pravilo da svaka politička garnitura kreće u obračun sa tajkunima, utajivačima poreza i kriminalcima onda kada joj se bliži kraj na vlasti i da na kraju od svega toga ne bude ništa... - upozorava Erić.
Njegov kolega Zoran Popov smatra da je pravi motiv za akciju Poreske uprave "marketing Vlade Srbije, a pogotovo G17 Plus, pred izbore koji se bliže":
- U onome što sam čuo od vodećih ljudi Poreske uprave nisam prepoznao platformu na kojoj će se taj posao raditi. Ne zna se čak ni period koji će biti obuhvaćen, niti su precizno navedeni slojevi stanovništva koji će se naći na proveri. Ne znamo, na primer, šta će biti sa političarima i njihovom imovinom... Biće da je posredi još malo marketinga, tako potrebnog pred svake izbore - zaključuje Popov.
(S. M. S.)

Nezaposlen, a prebogat

Jedan od prvih "pacijenata" Poreske uprave je jedan beogradski bogataš koji je zvanično nezaposlen, a ima kuću na Dedinju, dva stana u centru Beograda, vikendicu na Zlatiboru, luksuzni džip i dva nova automobila.
- Taj gospodin je pozvan da dođe i objasni poreklo svoje imovine. Za sada je preko advokata uspeo da odloži saslušanje, ali policija ga već drži na oku, neće moći da se izvuče... - kaže izvor Pressa iz Poreske uprave.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 16:58:47
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.