Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Milijarder nudi milion dolara za rešavanje matematičkog problema  (Pročitano 997 puta)
08. Jun 2013, 13:07:12
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
Browser
Opera 12.15
Teksaški milijarder Endrju Bil nikad nije završio studije na Univerzitetu Bejlor, ali uvek je bio fasciniran brojevima i teorijama vezanim za njih. Zbog toga je sada, kao 43. na “Forbsovoj” listi američkih milijardera, “težak” lepih 8 milijardi dolara, ponudio nagradu od milion dolara za rešenje matematičkog problema koji pokušava da reši još od 1993. i koji je u međuvremenu po njemu nazvan Bilova hipoteza.



Nagrada za rešenje ovog problema se, doduše, nudi još od 1997, kada je iznosila 5.000 dolara, ali u međuvremenu je narasla najpre na 100.000 dolara, zatim na 200.000, a sada, evo, i na sedmocifren iznos.



Pritom je sve počelo Bilovom rešenošću da reši 350 godina staru misteriju Fermaove poslednje teoreme - ideje da je Ax+By=Cz.

 

Bil je zaključio da se ova jednačina može rešiti jedino ako A B i C imaju zajednički numerički faktor. Svoje zaključke je odneo Danijelu Moldinu, u to vreme profesoru matematike na Unierzitetu Severnog Teksasa, koji je došao na ideju da se onome ko teoriju dokaže ponudi nagrada

 

Džordan Elenberg, matematičar sa Univerziteta u Viskonsinu, smatara, pritom, da bi potvrda ove teorije unela revoluciju i u čitavu oblst o kojoj je reč i da bi predstavljala veliki napredak i novinu.

 

Komitet za dodelu nagrade do sada je razmatrao na stotine predloženih rešenja, ali nažalost, ni jedno od njih nije bilo odgovarajuće.

 

Bil sada nade polaže u povećanu nagradu, za koju veruje da će inspirisati mlade ljude snovim idejama.

 

“Voleo bih da mlade ljude nadahnem da se bave matematikom i naukom. Povećanje nagrade predstavlja dobar način da se privuče pažnja na matematiku u principu. ... Nadam se da će još mnogo više mladih ljudi ući u predivni svet matematike”, kaže ovaj neobični milijarder.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows XP
Browser
Chrome 27.0.1453.110
mob
Samsung GT-S7580
Занесењак.

Нека им овај објасни.  Smile
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Same rules apply

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 74299
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 21.0
znaci da se bacim na poso
IP sačuvana
social share
Jeka je moj drug 
And I won't show or feel any pain even though all my armor might rust in the rain!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 19.0
Nista, mozak u sake i eto milijonce  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows XP
Browser
Chrome 27.0.1453.110
mob
Samsung GT-S7580
Bosanac tvrdi: Rešio sam matematički zadatak vredan milion dolara


Penzioner Ramiz Jahić iz Fojnice, Bosna i Hercegovina, tvrdi da je rešio matematički zadatak za šta je teksaški milijarder Endru Bil ponudio nagradu od milion dolara.

Teksašanin “težak” osam milijardi dolara i sam pokušava da reši takozvanu Bilovu pretpostavku već pune dve decenije. Bil je nagradu ponudio 1997, kada je iznosila 5.000 dolara, tri godine kasnije ponudio je 100.000, a sada je podigao sumu na čak milion.

Ramiz Jahić obratio se redakciji “Dnevnog Avaza”, navodeći da je dugo rešavao zadatak i da će sada pokušati da stupi u kontakt s Bilom i pokaže svoje rešenje.


- Srećan sam zbog rešenja koje sam pronašao. Još ne mogu da vam otkrijem detalje, samo tvrdim da nije bilo jednostavno – izjavio je Jahić za “Avaz”.

- Radi se o matematičkoj pretpostavci. Dugo sam pokušavao da rešim zadatak na klasičan način, jednačinom. Međutim, nije išlo, jer nema nijedne poznate. Onda sam išao logikom i pretpostavkom i tako da sam došao do tri nepoznate, a ostale tri sam otkrio putem redovne jednačine. To je za sada sve što mogu da vam otkrijem - naveo je on.
 
Jahić je istakao da je matematika njegova životna ljubav.
- Celog života bavim se matematikom i to je moja velika ljubav. Kada čovek nešto voli, ništa nije teško - dodao je on.

Bilova pretpostavka glasi da je Ax + By = Cz, s tim da su x, y i z prirodni brojevi veći od dva.

Izvor:Blic




Rešio, pa još i Bosanac.  Smile
« Poslednja izmena: 12. Jun 2013, 08:53:13 od Lazar Milic Milic »
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X (iPhone)
Browser
Safari 8536.25
mob
I-mate 30 Pro
Ma vazi....Zarko Radosavljevic u pokusaju
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Chrome 27.0.1453.110
da neko ko se zove ramiz će da uradi  Smile
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 19.0
Balkan je to, ce Boske da pokupi milijonce  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 21.0
Citat
- Srećan sam zbog rešenja koje sam pronašao. Još ne mogu da vam otkrijem detalje, samo tvrdim da nije bilo jednostavno – izjavio je Jahić za “Avaz”.

Ако претпоставимо да је А=Б онда имамо 7 на шесту + 7 на седму = 98 на трећу и ето мелеона.  Smile
« Poslednja izmena: 12. Jun 2013, 16:26:33 od Raven_Claw3190900 »
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.