Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 20:18:27
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Messerschmitt Me 262  (Pročitano 14907 puta)
31. Avg 2007, 23:50:24
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Mislim da jedan od najboljih aviona koje su obelezili 20 vek zasluzuje svoju temu.

Me 262 je svakako avion cije pominjanje i posle 60 godina nikog neostavlja ravnodusnim.Bio je jedan od najboljih lovaca WW2 i ostavio trag za sva vremena.
Za vreme izmedju dva velika rata Nemacki naucnici su postigli znacajne rezultate u pogledu raketne tehnike,sto nije bio slucaj kod saveznika koji su manje vise bili nezainteresovani za neka velika ulaganja.Prva maketa aviona je zavrsena marta 1940 kada je i zvanicno predstavljen.Prvi prototip Me-262 imao je klipni motor junnkers jumo 210g od 1200ks,posto mlazni motor jos nije bio spreman za ugradnju.Probni pilot fric Vendel je izvrsio prvi let 18 aprila 1941,dok je probni let turbinskog motora izvrsen 15 marta 1942.Ubrzo posle toga nastavljena su dalja ispitivanja aviona pri cemu nije sve islo bez problema.Desilo se da je tokom probe treci prototip doziveo nesrecu pri cemu je pogino probni pilot Ostertag.I pored ove nesrece razvoj je ubrzo nastavljen i ubrzo je naruceno 45 predseriskih Me-262.
Znacajan trenutak u razvoju Me-262 predstavlja samoubistvo Ernsta Udeta koji je bio veliki zaljubljenik u projekat Me-262 i koji je se zalago za sto brze ukljucivanje mlaznih lovaca koji bi trebalo da vode glavnu rolu u nastavku rata.Udetov naslednik nije imo preterano velike simpatije prema ovom projektu tako da je sve dosta usporeno.
Me-262 b5 izvrsio je svoj prvi let 26 1943 i bio je prvi Me-262 sa fiksnim nosnim tockom.
Jos jedna velika nesreca za citav projekat je bilo Hitlerovo zalaganje da Me-262 treba da bude bombarder,koji bi bio ukljucen u bombardovanje Engleske.
Me-262 V10 imao je svoj prvi probni let maja 1944 i bio je prvi prototip bombardera.Ispod nosnog dela je bio montiran nosac za bombe.
Hitler je ipak promeni misljenje i pristao da se nastvi razvoj lovacke verzije ali je nazalost izgubljeno dragoceno vreme.Prva operativna verzija bila je Me-262 A-1 koja je postizala brzinu 868 kl pri visini od 7000m.
Pocetkom avgusta formirana je poluoperativna jedinica opremljena Me-262 A-1 EK262 koja je trebala da oznaci pocetak uvodjenja mlaznih lovaca u jedinice.Pocetni rezultati su bili razocaravajuci jer je izgubljeno dosta aviona uz skromna obaranja.Nemacki gubici su bili posledica unakrsne mitraljeske vatre bombardera u trenutku kad su lovci Me-262 smanjivali brzinu koja im je bila najveca prednost da bi mogli da nisane i otvore vatru iz svojih topova.
Na kraju je odluceno da se umesto topova koriste rakete 55mm koje su bile smestene u drvenim nosacima ispod napadne ivice krila.Kako se rat priblizavo svom kraju Me-262 je belezio sve bolje rezultate,posbno nocna verzija Me-262 B1/U1 sa radarskim spravama.Nocna verzija je bila naoruzana sa cetri topa 30mm i jos dva topa koji su tukli nagore.
Do kraja rata je proizvedeno ukupno 1430 aparata ali ih je nazalost samo 450 stiglo u borbene jedinice.Posle rata velike sule su gledale da se docepaju preostalih Me-262 kako bi ih detaljno istazili za svoja israzivanja.
Sve u svemu o me-262 moze se pisati jos mnogo,ali ja sam gledo da u najkracim crtama opisem ovaj izvaredan avion,koji je nazalost stigo suvise kasno i u suvise malom broju da bi mogo da preokrene prevlast u vazduhu.
Tehnicke karakteristike;
Намена:    бомбардер, извиђач
У употреби:    од 1943.
до 1945.
Димензије:
дужина
висина
распон крила
површина крила    10.60 м
3.80 м
12.48 м
21.70 м²
Тежина:
празан
пун    3800 кг
6400 кг
Мотор:    2 x ТРД Јункерс Јумо 004Б-1 Оркан од по 900 кп
Брзина:
крстарећа
максимална    км/ч
870 км/ч
Плафон:    11.450 м
Радиус:    1.050 км (без додатних резервоара)
Брзина пењања:    1.050 м/мин (максимална)
Наоружање:    4 х МК 108 30 мм, бомбе: до 500 кг (само верзија а2), 12 x невођене ракете ваздух-ваздух ПЦ Р-4М 55 мм

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

300px-ME_262_2.jpg
(9.72 KB, 300x157)
Messerschmitt 262 Schwalbe-Sturmvogel.jpg
(63.16 KB, 941x527)
« Poslednja izmena: 31. Avg 2007, 23:57:04 od ujkaalbert »
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Mrzi me da pricam al bar da zasarenim Smiley

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

1lge.jpg
(30.99 KB, 800x450)
5_lge.jpg
(52.13 KB, 800x398)
10_lge.jpg
(45.19 KB, 800x424)
91_3.JPG
(38.27 KB, 736x500)
me262-1.jpg
(56.7 KB, 571x822)
me262-2.jpg
(60.05 KB, 578x828)
me262a1.jpg
(37.27 KB, 774x555)
Me262A-1 komando lehfeld.jpg
(31.64 KB, 640x292)
Me262A-1a nebojeni.jpg
(30 KB, 640x292)
Me262A-1a sovjetski.jpg
(32.96 KB, 640x254)
Me262-NaGr6-26.jpg
(14.31 KB, 640x216)
ME-262(nem(28)).jpg
(191.09 KB, 800x574)
U kabini Me262 Zelenika.jpg
(262.76 KB, 1975x1419)
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Citat
legure koje bi podnosile temperaturu kopja je postizana ...

Najzahtevniji deo su bile lopatice turbine i one su se radile presovanjem cevi tako da je vazduh u njima hladio i bile su izdrzljivije. Sam motor je inace nastao od francuskog projekta koji je zaplenjen. Takodje ima dosta slicnosti sa jednim nasim patentom mlaznog motora, koji je zaveden u Nemackoj pocetkom '30...

Stvar je bila politicka i takticka. Mesto gde su dolazile bombe je vec imalo ojacane okvire jer su tu svejedno dolazili dodatni odbacivi spremnici za goriva. Drugo- Vili Mesersmit se malo uplasio Dorniera 335 [i navodno licno uticao na Hitlera da uzme Me262 za jurisnika] koji je imao vecu brzinu penjanja a bez ikakvih dodatnih prepravki je mogao da bude lovac, bombarder ili izvidjac. I najvaznije- taktika borbe i upotrebe mlaznih lovaca nije bila poznata i morala je da se izmisli. Najbolje su se na njemu snasli piloti dvomotoraca Ju88 ili Me110 jer su imali rutinu oko upravnjanja dvomotorcima.

Inace vek samog motora je bio 25 sati a prosecan Me262 je trajao 7 sati u borbi. Imali su nekoliko akcija sa velikim uspehom medju kojima spada i razvaljivanje sovjetskih kolkona koje je odradila raketama posebna grupa iz JG7.
« Poslednja izmena: 02. Sep 2007, 08:10:10 od pilot »
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
ta pricha da je hitler kriv shto nije bilo vishe me-262 je popularna ,ali netachna  Smile i pored toga shto je hitler trazio bombardera , avion je razvijan kao lovac ,a svega nekoliko komada je isporucheno u bombarderskim jedinicama . glavni razlog za zastoje je -motor  Smile dizajn motora koji su nemci napravili je bio suvishe napredan za to vreme i nisu postojale odgovarajuce legure koje bi podnosile temperaturu kopja je postizana ...

inache ima mishljenja da je hitler bio u pravu shto je trazio bombarder ,a ne lovac. ovo se zasniva na ideji da nemci nisu mogli da zaustave bombardovanja chak ni sa me-262 bez ogromnog broja lovaca i u z velike gubitke, dok bi flota brzih bombardera koje saveznichki lovci ne mogu da stignu mogla da nanese ogromne gubitke saveznichkom mostobranu u normandiji 1944. tom prilikom se poziva na relativno dobre rezultate ar-234.

Normalno dase nemoze reci da je glavni krivac Hitler sto nije bilo vise proizvedenih Me-262,ali nemoze se zanemariti cinjenica da je izgubljeno dragoceno vreme u glupavim kombinacijama da Me-262 treba da bude bombarder,a zna se da je za Nemce vreme bilo presudno.
Drugi znacajan faktor koji je utico na broj proizvedenih Me-262 je saveznicko bombardovanje fabrika.
Fabrika u Regesburgu je pretrpela znacajna ostecenje u par velikih talasa bombardovanja,da je morala biti izmestena u Оbеrамеrgаu ali je proizvodnja bila znacajno usporena.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Me262-1.jpg
(24.46 KB, 500x298)
ILA06-Me262-replica-01.jpg
(120.23 KB, 800x600)
« Poslednja izmena: 02. Sep 2007, 13:14:19 od ujkaalbert »
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
pa fora i jeste u tome shto vreme nije bilo izgubljeno ,nego je kvalitet aviona iz gore pomenutih razloga bio losh . Smile inache me-262 je proizveden u znachajnim kolichinama (1400-1500) komada ,ali vecina njih nikad nije poletela jer nije bilo goriva .

uopshte uzev , luftwaffe je rat izgubio na istoku - padom rumunije ,poslednjeg izvorishta nafte. posle toga su im ostale samo fabrike sintetichkog benzina koje su bile izlozene stalnim napadima i nisu mogle da podmire potrebe celokupnih oruzanih snaga ...
Prijatelju dosta gresis. :mrgreen:Dragoceno vreme je izgubljeno za luftwaffe,sto se na kraju pokazao kao jedan od kljucnih faktora za slom mocne Nemacke armade.Daje Me-262 uveden u operativnu upotrebu pocetkom 1943 a ne pred kraj 1944 druga bi prica bila.zapadni saveznici nikad nebi imali odresene ruke nad nebom da je Me-262 na vreme i u dovoljnom broju uso u upotrebu.Na kraju rata luftwaffe je imala ogroman broj aviona ali je nazalost vec bilo kasno za bilo sta.
Ukupno je proizvedeno 1433 aparata Me-262 od cega je veoma mali broj dospeo u jedinice.
Evo malo i statistike o broju proizvedenih aviona tokom rata;
1939/Nemacka -2518[podatak za 1939 uzeti sa rezervom]
1939/Japan-4467
1939/Italija-1750

1940/9869
1940/4768
1940/3257

1941/10940
1941/5088
1941/3503

1942/14564
1942/8861
1942/2313

1943/24365
1943/16693
1943/1930

1944/40482
1944/28180
1944/Italija izasla iz rata

1945/7532
1945/8263
1945/0
« Poslednja izmena: 04. Sep 2007, 15:32:03 od ujkaalbert »
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Citat
uveden u operativnu upotrebu pocetkom 1943 a ne pred kraj 1944

Bilo je ispitivanja ranije ali prva operativna jedinica je bila Kommando Lechfeld i ona je krenula sa radom krajem leta 1944. Imam inace i knjigu na engleskom "Dnevnik Me262" gde je doslovno opisan svaki dan koji su ti avioni imali.

Svi ostali podaci su tacni i lepo slozeni  Smile Svaka cast UjkaAlbert
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6

Bilo kako bilo prava je steta sto Me-262 suvise kasno uso u upotrebu. Smile.Bio je u svakom smislu ispred svog vremena.
Posebno je bila interesantna nocna verzija Messerschmitt Me 262B-1a/U1 koja je po meni i najbolja verzija.Me-262 je u svakom slucaju bio najbolji nocni lovac WW2 bez konkurencije medju zapadnim avijonima.
Evo malo tehnickih podataka o nocnoj verziji;

Me-262B-1a/U1
Type;two-seat night fighter.
Powerplant: two 900-kg (1.984 1b)
thrust Junkers jumo 109-004B1 axialflowturbojets
Performance:maximum spead 813 km/h (505 mph) at 6000m
(19,685ft) climb to 6000 m (19,685ft) in 6 minutes 54 seconds.
service seiling 10 850 m(35,600ft)
normal range 1050 km(652 miles)
Weights:empty about 4585 kg:maximum take-off about 6585kg.
Dimensions:12.48m,length 11.53,height 3.84m,wing area 21.70m*
Armament:four forward firing 30 mm MK 108 cannon in fuselage nose with a total of 360 rounds.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

262-3-i.jpg
(19.8 KB, 600x236)
262vsb24.jpg
(27.48 KB, 500x308)
crew.jpg
(48.71 KB, 594x400)
detail_me262_07.jpg
(24.29 KB, 579x323)
m262.jpg
(37.79 KB, 406x289)
me262-1.jpg
(63.36 KB, 536x369)
me262-02.jpg
(96.18 KB, 1100x672)
me262.jpg
(11.29 KB, 526x289)
ME262_wow_color2.jpg
(37.85 KB, 460x315)
ME262_wow_color2.jpg
(37.85 KB, 460x315)
me262noturno.jpg
(17.19 KB, 589x174)
Me-262Pic.jpg
(19.75 KB, 500x276)
sanmmh27.jpg
(32.92 KB, 497x309)
scheme_early.jpg
(61.78 KB, 458x700)
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
 Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6

Nemaju mene cinjenice sta da demantuju kad ja nikad tako nesto nisam ni tvrdio. Smile
Ja sam samo reko da je izgubljemo par meseci zbog mesanja hitlera u citav projekat,sto je i istoriski dokazano pa nevidim cemu to osporavati.
Druga je stvar sto Me-262 nije uso u proizvodnju recimo 1941 ili42.To je dosta slozenije pitanje.
Da su mlazni motori dobili prioritet u startu to bi bila druga prica,ali nazalost suvise je bilo prijoriteta u trecem rajhu da mnoge dobre stvari nisu ugledale svetlost dana ili su stupili na scenu kad je sve bilo gotovo.
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Bio je malcice preosjetljiv...
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 20:18:27
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.809 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.