Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 13 14 16
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Меркел разочарана у мултикултуралност  (Pročitano 9846 puta)
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.14
Citat
1.moje selo je 90% mađarsko. ne poznajem ni jednog odraslog čoveka koji ne govori srpski bar toliko koliko i ja. to što mađari ne znaju srpski, to je glupost. kako bi se zaposlili ili kako bi se kupovali u radnjama? ako ti sretneš nekoga na ulici pa ga pitaš gde je ova ili ona ulica, a on neće da govori na srpskom, to ne znači da on ne zna, nego pokuzaje da je on jedan običan majmun.
što se tiče škole: moj sin ide u srednju školu na mađarskom, a samo polovina predmeta su na maternjem, najvižnije  je da su stručni predmeti na srpskom. jedino u subotici ( i/ili senti) imaju uslove za predavsanje na 100% mađarskom.


ma,kako da ne  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


alitur vitium vivitque tegendo

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17042
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.11
mob
Nokia 3510
Ја кажем да нема. Тито и партија су протерали Немце из Војводине и Славоније и забранили прогнаним Србима да се врате на своја огњишта на Космету. За ове ликове за које кажеш да имају везе са протеривањем Немаца јуче си говорио да су били у братским односима са Немцима Smile
Pažljivo pročitaj šta sam napisao. Ne razumem koga sam ja to optužio za proterivanje Nemaca? Nemce su proterale tadašnje vlasti , a valjda su i Srbi bili u tadašnjoj vlasti? Ako ti je žao ti ih vrati nazad, boga mi bi ojadio mnoge koloniste. Mene ne bi.

E moj Digi, koliko sam puta u Subotici ostao bez odgovora na pitanje, gde je ta i ta ulica i koliko su mi puta u Novom Sadu na ulasku u prodavnicu na Mađarskom rekli dobar dan , iako znaju da sam Srbin. Ne preteruj ,'leba ti da ne otvaramo diskusiju o znaju srpskog jezika, od strane mađarske nacionalne manjine. Meni to lično nije smetalo, sem onda kada mi u centru Subotice nisu hteli da pokažu kako da dođem do Buvljaka, sve dok nisam sreo nekog Srbina.
Ko je tebi rekao da sam ja protiv toga da Mađari imaju svoje škole u Srbiji? Umišljaš.
Niti sam rekao da su Vojvođanski mađari krivi za asimilaciju Srba u Mađarskoj. Inače probaj upoznati nekog Srbina u Sentaandreji, ja ih uopšte ne razumem. Mađarska vlast je vršila žestok pritisak na Srbr posle 1918 godine, znam potomke nekih koji su se naselili u Srem, iz Baranje. Kod nas ih i dan danas zovu Baranjci. Došli su pod pritiskom, ne drage volje.
 

Извињавам, се приметио сам да сам погрешно прочитао. А шта хвали да се врате. Некако би ми била дража националистичка иживљавања над њима него према припадницима минорних етничких група. Smile
IP sačuvana
social share
У пороку је слађе: сви порок грде, а сви у њему живе, само што сви крију...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Sreća je kada ti smrt zakuca na vrata a ti nisi tu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15304
Zastava Сремска Митровица
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.11
mob
Alcatel 
@Simjon ja sam za autonomiju, ili bolje reći regionalizaciju, ali Autonomaš nisam. čanak je Beogradski produkt, zar nije u vlasti sa Ds-om, SPO-om, SPS -om. Koje šaroliko društvo, rekao bi čovek nemoguće spojiti. Čanak je paravn za autonomiju i uvek se podmeće kada neko priupita gde su naše pare.
Ono sa naseljavanjem Švaba u Vojvodinu nisam baš razumeo. Austrijanci su posle 1917 (požarevački mir) počeli naseljavanje Švaba u vojvodinu. Marija terezija je polovinom 18 veka naseljavala,Mađare, Slovake i Rusine.
da se razumemo predeli današnje Vojvodine su bili Ugarska zemlja. Ugarski kralj Mateja Korvin je stimulisao naseljavanuje Srba, pa je čak i srpskoj vlasteli delio zemlju i titule. On je već 1840 , posle pohoda na Tursku naselio oko 100.000 Srba u Južnu Ugarsku. tada su predeli današnje Vojvodine bili nenaseljen, ali močvarni i veoma loši za život.

Pre svega nema razloga spočitavati nama Vojvođanima kako ste nas oslobodili od Austrije. Pre svega mnogi su Vojvođani u prvom svetskom ratu dobrovoljno odlazili u Srbiju da se bore. Drugo je evidentno da bez Vojvođanskih Srba današnja Srbija nikada ne bi postala savremena država. Srbi iz Vojvodine su aktivno učestvovali od Dositeja pa nadalje u stvaranju Srbije. zar ne? Ne misli valjda neko da bi Srbi iz Vojvodine želeli Austrougarsku monarhiju. Austrija i Ugarska su uvek nastojale da asimiluju Srbe, zato su u vojvodinu i naseljavali katolike, pogotovo Švabe .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 2137
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.11
mob
SonyEricsson 
Citat
400.000 iz cele Jugoslavije, a i tih 400.000 su prethodno doseljeni na gteritorije tokom okupacije od strane Austro-Ugarske.
a kada se desila ta okupacija vojvodine od strane austro-ugarske?!
Citat
Ko je tebi rekao da sam ja protiv toga da Mađari imaju svoje škole u Srbiji? Umišljaš.
Moj post nije bio namenjen tebi, nego sam pisao u globalu.  Smile
Citat
Mađarska vlast je vršila žestok pritisak na Srbr posle 1918 godine,
ja bi rekao od 1940, a još veći pritisak bio posle 1945.(zbog toga što su komunisti radili sa mađarima bez obzira da su bili ratni zločinci ili nisu...to je onaj gadan reciprocitet). do 1940-1945 svako selo (gde su živeli srbi) je imao svoju školu na srpskom. 1910 u mađarskoj (na teritoriji današnjih županija) živelo oko 27000 srba, dok danas oko 3500, imaju 8 školu , 41 crkvu pravoslavnu i 40 srpsku manjinsku samoupravu (što mađari nemaju u vojvodini...a i ne treba)
Citat
ma,kako da ne
ma da...ti sigurno znaš iz beograda kakva je situacija  kod nas  Smile
IP sačuvana
social share
If electricity comes from electrons, does morality come from morons?
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Sreća je kada ti smrt zakuca na vrata a ti nisi tu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15304
Zastava Сремска Митровица
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.11
mob
Alcatel 
Servus, Serbi!
Jovanka Simić | 10. maj 2006. 18:53

Naši ljudi u Mađarskoj između asimilacije i grčevite borbe za opstanak. Na poslednjem popisu, u kolonu “Srbi” upisalo se 3.600 naših sunarodnika. Samo osam decenija ranije u Mađarskoj nas je ostalo čak 60.000. Asimilacija je svake decenije ”brisala” u proseku 12.000 Srba
SRBI u Mađarskoj imaju dve vrline i jednu manu - tečno govore srpski i pišu ćirilicom, rado se školuju, ali nerado rađaju. "Servus, Srbi", ili "Do viđenja, Srbi", sve se češće čuje u zemlji gulaša.
Mađarska vlada, svake druge godine, pravi detaljan pregled položaja manjina u svojoj državi. I Srbi od svih 13 manjina, ne samo da su najverniji čuvari svoje nacionalne tradicije, već su u proseku i najobrazovaniji. Ali, ”šampioni” su, nažalost, i po, ubedljivo, najnižem natalitetu.
Retko koja od 1.500 srpskih porodica ima dvoje, o troje dece i da ne govorimo. Ta “lenjost” ubrzava ionako neizbežnu asimilaciju, pa su naši sunarodnici, iz godine u godinu, sve manja manjina.
Mladi bračni parovi, pak, izgovor ne mogu da traže u lošem standardu, niti hvatanju priključka za svet. Oni su već u Evropi, ali na slab natalitet nadovezuje se i sve veći broj mešovitih brakova, pa srpski identitet, makar i najljubomornije čuvan, bledi već u trećem kolenu.
- Imate li prijava za venčanja i krštenja? - pitamo protu Miroslava Šeševića, paroha hrama svetog velikomučenika Georgija iz 17. veka u centru Budimpešte. Neveselo odmahuje rukom:
- Vrlo retko, mala smo mi zajednica. Ta, ne znamo mi tačno ni koliko nas je...
Na poslednjem popisu, u kolonu “Srbi” upisalo se 3.600 naših sunarodnika. Kada se toj brojci dodaju i Srbi u mešanim brakovima, proizlazi da ih ukupno ima oko 5.000. Samo osam decenija ranije, po raspadu Austrougarske, u Mađarskoj je ostalo čak 60.000 Srba. Asimilacija je, dakle, svake decenije, ”brisala” u proseku 12.000 naših sunarodnika!
Mada malobrojni, Srbi u Mađarskoj danas su dobro organizovani. U 44 opštine imaju svoje lokalne samouprave, bez čije saglasnosti nije moguće doneti nijednu odluku o položaju i statusu srpske manjine. Mađarski parlament, međutim, već 15 godina odbija da primeni odluku Ustavnog suda po kojoj predstavnici Roma (800.000), Hrvata, Nemaca, Slovaka (po desetak hiljada), Rumuna, Poljaka i Srba (po pet-šest hiljada) imaju pravo na svog predstavnika u najvišem domu.
To nije omelo vladajuću Socijalističku stranku (MSZP)i premijera Ferenca Đurčanjija da na nedavnim izborima osvoje drugi mandat i poruče da će nastaviti brigu o deset miliona Mađara u Mađarskoj i pet miliona u rasejanju, od kojih 290.000 živi u Vojvodini.
Za razliku od Srbije, gde su Mađari pre nekoliko godina dogurali do potpredsedničkog mesta u Vladi Zorana Đinđića (Jožef Kasa), Srbi u Maćarskoj još sanjaju poslanika u državnoj Skupštini. Svesni da se reciprocitet ne može u potpunosti primeniti, upravo zbog toga što su Mađari u Srbiji gotovo 60 puta brojniji.
- Ne ide nam naruku ni novousvojeni Zakon o nacionalnim manjinama i izborima koji predviđa prethodnu registraciju birača, kao i obaveznu proveru maternjeg jezika - jada nam se Milica Pavlov, predsednica Samouprave Srba u Mađarskoj,strahujući da će primena ovog zakona na predstojećim jesenjim izborima prepoloviti broj srpskih samouprava.

ŠKOLE
BAZA srpskog školstva u Mađarskoj je Srpska škola i gimnazija u Budimpešti, osnovana posle Drugog svetskog rata. U njoj su se do raspada Jugoslavije obrazovali i pripadnici ostalih nacija, a pre nekoliko godina dodeljena je Srbima.Osmogodišnju školu Srbi imaju u selu Batanja, na mađarsko-rumunskoj granici. Nastava na srpskom odvija se i u selu Desci,blizu Segedina, kao i u mestu Lovre, podno Budimpešte, jedinom gde naši sunarodnici čine većinu. U Segedinu i još nekim mestima, primenjuje se međurešenje - srpska dece pohađaju nastavu na mađarskom pre podne, a po podne im se drži nastava na maternjem jeziku. U ostalim mađarskim mestima, naseljenim Srbima, srpski se uči samo fakultativno. Srpskih odeljenja bi bilo i više, da ima đaka. U Sent Andreji i Pečuju, sedištima srpske duhovnosti u 18. veku, danas živi manje od sto srpskih duša. Ima Srba, ali nema školaraca, pa se nastava ne odvija na srpskom jeziku.



Srbi dobijaju poslanika u mađarskom parlamentu
Beta | 19. 09. 2010. - 19:22h

Srpska manjina u Mađarskoj će od 2014. dobiti poslanika u mađarskom parlamentu, u sklopu reorganizacije izbornog sistem u toj zemlji, saopšteno je danas iz Ministarstva za dijasporu.
Parlament u Budimpešti
Predsednik odbora Parlamenta Mađarske za inostrane poslove Mihalj Bala rekao je da je "u sklopu reorganizacije izbornog sistema u Mađarskoj i smanjenja broja poslanika postignut politički dogovor da se svim nacionalnim manjinama u Mađarskoj omogući direktna prohodnost poslanika u mađarsku skupštinu, čime će srpska manjina dobiti poslanika u mađarskom parlamentu od 2014. godine".
    * Prema popisu stanovništva iz 2001, u Mađarskoj živi 3.816 Srba, mada Samouprava Srba u Mađarskoj procenjuje da ih je između 8.000 i 10.000
Srpski ministar za dijasporu Srđan Srećković ocenio je posle razgovora sa Balom da je to ohrabrujuća vest, jer Srbi od 1993. imaju status manjine u Mađarskoj, i "prema odredbama mađarskog Ustava i Zakona o pravima manjina, parlament Mađarske trebalo je već da donese poseban zakon... kako bi manjine dobile svoje zastupnike u parlamentu".

 

"Međutim, do promena ne dolazi već 17 godina i srpska manjina još uvek nema mesto u mađarskom parlamentu. U sveukupnoj reorganizaciji mađarskog parlamentarizma i Srbi će od 2014. godine dobiti svog poslanika i to je veoma važno i za našu državu", ocenio je Srećković.

 

Srbi u Mađarskoj su brojčano jedna od najmanjih srpskih zajednica u zemljama u regionu.
« Poslednja izmena: 26. Okt 2010, 13:18:52 od Perudji »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 2137
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.11
mob
SonyEricsson 
pa to je to...pre svega negativan natalitet i neodlučnost  samouprave srba da se izbore za to što im je ustavni sud obezbedio. to je davno napisan i Đurčanj (jevrej)više nije predsednik, nego Orban(ciganin)...ko kaže da nema manjine u parlamentu?!  Smile
a kako je Đurćanj nastavio brigu o ino-mađarima, o tome bolje da ne pričamo...

al smo otišli od teme  Smile
« Poslednja izmena: 26. Okt 2010, 13:46:14 od digiman »
IP sačuvana
social share
If electricity comes from electrons, does morality come from morons?
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
mob
Nokia 
Citat
400.000 iz cele Jugoslavije, a i tih 400.000 su prethodno doseljeni na gteritorije tokom okupacije od strane Austro-Ugarske.
a kada se desila ta okupacija vojvodine od strane austro-ugarske?!

Kad je umesto solobađanja Ugarske od Turaka napravljeno Sveto Rimsko Carstvo sa dvojnom krunom pod vlašću Nemaca
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Sreća je kada ti smrt zakuca na vrata a ti nisi tu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15304
Zastava Сремска Митровица
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.11
mob
Alcatel 
pa to je to...pre svega negativan natalitet i neodlučnost  samouprave srba da se izbore za to što im je ustavni sud obezbedio. to je davno napisan i Đurčanj (jevrej)više nije predsednik, nego Orban(ciganin)...ko kaže da nema manjine u parlamentu?!  Smile
a kako je Đurćanj nastavio brigu o ino-mađarima, o tome bolje da ne pričamo...

al smo otišli od teme  Smile
Aha Srbi u Mađarskoj su sami sebe asimilovali.Iistina je, Mađari su uvek vršili asimilaciju Srba.Recimo šta je Horti radio, da ne zalazimo dublje u istoriju?
« Poslednja izmena: 26. Okt 2010, 14:13:28 od Perudji »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


alitur vitium vivitque tegendo

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17042
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.11
mob
Nokia 3510
Citat
400.000 iz cele Jugoslavije, a i tih 400.000 su prethodno doseljeni na gteritorije tokom okupacije od strane Austro-Ugarske.
a kada se desila ta okupacija vojvodine od strane austro-ugarske?!

Па десила се Smile
IP sačuvana
social share
У пороку је слађе: сви порок грде, а сви у њему живе, само што сви крију...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 2137
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.11
mob
SonyEricsson 
pa to je to...pre svega negativan natalitet i neodlučnost  samouprave srba da se izbore za to što im je ustavni sud obezbedio. to je davno napisan i Đurčanj (jevrej)više nije predsednik, nego Orban(ciganin)...ko kaže da nema manjine u parlamentu?!  Smile
a kako je Đurćanj nastavio brigu o ino-mađarima, o tome bolje da ne pričamo...

al smo otišli od teme  Smile
Aha Srbi u Mađarskoj su sami sebe asimilovali.Iistina je, Mađari su uvek vršili asimilaciju Srba.Recimo šta je Horti radio, da ne zalazimo dublje u istoriju?
nemoj čitati ono što misliš nego ono što piše. ja sam pre napisao "gadan reciprocitet". "tako je počelo da je mi je on vratio udarac"...nema šta da se priča o hortiju, zna se...
ti si bio koji je napisao da srbi više vole kukati nego bilo šta uraditi. ja sam samo potvrdio.
IP sačuvana
social share
If electricity comes from electrons, does morality come from morons?
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 13 14 16
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.