Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Meditacija - teorija i praksa - postavite vasa znanja i iskustva...  (Pročitano 34384 puta)
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46904
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Opustanje bez koncentracije = hrkanje -> posledica je stap po glavi


neki će reći da je hrkanje meditacija,
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 592
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Nokia N70
ja posedujem znanje o apsolutnoj astralnoj projekciji koja radi!!!! ne shalim se, jednostavno - kada se prepustite ovome, dodjete u situaciju da u vantelesnom iskustvu osetite neshto za shta ste sigurni da "tu nije bilo" i da "mu tu nije mesto" ... cekam da dobijem vishe iskustva da bih se time bavio. ako se javi vishe od 10 zainteresovanih, postovacu uputstvo za to ovde, javno, jer necu da mi tumarate po internetu i da se neko povredi. i naravno - ko pozeli tako neshto, i da svoj glas - obavezno da napishe da ce sve shto ja postujem on raditi na svoju odgovornost
IP sačuvana
social share
There is no Knowledge that is no power
DBZ on Burek forumz

Edit by shone83: Regulisana velika slova u potpisu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 637
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Mene zadivljuje lakoca sa kojom verujes u paznoverje i saradu...
Zasto mislis da se radi o verovanju? Meditacija je sasvim prakticna stvar, nesto sto se isproba na samome sebi.
Predlazem ti mali test. Sedi kod kuce negde gde te niko nece ometati, zatvori oci i pokusaj da svoju paznju drzis neprekidno na osecaju u telu koji imas pri disanju. Obicno ga je najlakse osetiti na ivici nozdrva ili pak osecas stomak kako se izdize i spusta pri disanju. Onda probaj da paznju zadrzis sto je moguce duze na toj jednoj tacki. Videces da ti je to vrlo tesko i da um stalno ubacuje neke svoje price, misli o necemo sto je bilo ili o necemo sto ce biti. Koliko god se upinjala, um ide na svoju stranu. I onda ko je tu gospodar a ko sluga? Tako na sopstvenom iskustvu otkrivas jednu prostu cinjenicu, koje do tada nisi bila svesna, da mi uglavnom zivimo ili u proslosti ili u buducnosti, ali najmanje u sadasnjosti. A to je jedan vazan uvid za "pravce daljeg delovanja", kako se to nekada govorilo. Smile

Budizam nema monopol na meditaciju...
A gde sam ja to tvrdio?

Sve kulture imaju svoje tehnike opustanja...
Meditacija je mnogo vise od opustanja, kao sto ti nagovestava test koji sam ti predlozio. Ona je nacin da upoznavo, uvezbamo i ovladamo svojim umom, kao glavnim izvorom kako nase nesrece, tako i nase srece.


Ali... u sustini.. sve je to, kao i religija, zabava za siroke narodne mase...

Ponovo "zadivljen" kako nekih 3-4 hiljade godina tradicije koju su stvarali najbolji umovi covecanstva odbacis u jednoj polurecenici.
Tu bi neki jaci argument od onoga cuvenog "Pa ja tako mislim" vrlo dobro dosao, ako vec ozbiljno razgovaramo.
A od administratorke se ocekuje da bude ozbiljna i postuje forum kojim vec administrira.
Nemoj da ja moram da branim forum od njegovih administratora Smile

Uzivaj u vikendu!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
mob
Apple iPhone SE 2020
Pa, znam da si zadivljen... Smiley
Ne zele svi da budu deo copora... Smiley
Nekima sarada nije potrebna Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 637
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Pa, znam da si zadivljen... Smiley
Ne zele svi da budu deo copora... Smiley
Nekima sarada nije potrebna Smile

1. I to je sve sto imas da kazes na prethodni post?
Procitaj ga jos jednom, mozda pomogne.

2. Veruj mi, i ja se klonim copora, zato sam i odabrao meditaciju kao vezbanje.

3. Vidim volis rec "sarada". Ne koristi se cesto. Je si li sigurna sta znaci?
Zanimljivo mi je da Maticin Recnik knjizevnog jezika daje ovo objasnjenje:
"Vrsta zagonetke u kojoj se trazena rec ili odgonetka kombinuje i sastavlja od delova reci koji i sami imaju neko znacenje"
Zanimljivo.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
ajde da se malo pravim pametan ,kad niko nece :

1.zauzmite neki polozaj za meditaciju (lotus,polu-lotus,seiza ...) vazno je da su ledja potpuno prava ,pogled usmeren na oko metar ispred sebe ,ruke na kolenima -palci se dodiruju ,prsti leve ruke preko prstiju desne ,izmedju prstiju i palaca razmak da moze da stane jaje (kokoshije ne nojevo Smile)
2. zaljujate se dva-tri puta levo desno da bi ste nashli polozaj u kom ste najstabilniji ...
3. udahnite duboko i relativno brzo.zatim lagano i duboko izdahnite (izdishite dok ne osetite "stomak") .koncentrishite se na izdah - pustite da ostale misli dodju i prodju ,ali se vi koncentrishite na izdah. kad izdahnete ,ostanite malo a praznim plucima ,a zatim ponovite postupak ...
4. neki ljudi nalaze da im je lakshe da se koncentrishu kad broje izdahe (do 10 ,a onda izpochetka od 1) ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
mob
BlackBerry sa seccerom prek
Opustanje bez koncentracije = hrkanje -> posledica je stap po glavi

opustanje sa koncentracijom -> put la meditaciji

E sad - opustiti se je relativno tesko na pocetku ali kad se to predje ona ostaje pitanje - gde usmeriti koncentraciju i na sta "meditirati" - pretpostavljam da je autor teme vishe mislio na ovaj deo meditacije.
Tacno,upravo na ovo mislim.Pretpostavljam da je Anea u osnovi u pravu (mada niko nije pominjao monopol budizma na meditaciju - u samom nazivu teme je - bilo koja religija) sve je u pojedincu,ali Decky pogadja poentu.Moje pitanje je kako i na shta usmeriti koncentraciju?
Zeleo bih cuti i koje tehnike vam daju najbolje rezultate i shta je ono shto licno koristite a olakshava vam koncentrisanje i potpuni mir.

Hvala...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Bosch ima centrifugu
Ima mnogo nacina i jos vishe razloga zasto ima toliko nacina meditacije. Pise po knjigama o njima pa koga interesuje nek cita. Biharska skola Joge je izdavala knjige na Srpskom u kojima ima podosta teorije i prakse.

Ipak - kada se sve proba uvek se dolazi na jedno jedino - koncentracija mora poceti i mora se vratiti na disanje. Kada se um smiri jedino to ostaje u pozadini tisine - ritam univerzuma - nase disanje.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 637
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Moje pitanje je kako i na shta usmeriti koncentraciju?
Zeleo bih cuti i koje tehnike vam daju najbolje rezultate i shta je ono shto licno koristite a olakshava vam koncentrisanje i potpuni mir.
Prvo nego što kreneš da razvijaš koncentraciju, treba da znaš zašto uopšte to radiš.
Ako govorimo o budizmu, da bi to ustanovio možeš krenuti od cilja, pa unazad.
Dakle cilj budizma je pobuđenje za svet oko nas i u nama. Da bismo to postigli neophodno je da postanemo svesni onoga šta se događa u našem umu kada do njega dopru čulni podražaji iz tog spoljnjeg sveta ili ideje, kao signali iz onog unutrašnjeg. Naš um radi prilično brzi i ogromna količina takvih informacija prođe kroz njega a da toga nismo ni svesni. Da bismo bili u stanju da odlučimo šta je od tih informacija bitno, a šta običan "šum", moramo da ih pažljivo razmotrimo. Stigne spam mejl do uma i mi odmah znamo da ga treba proslediti u kantu. Stigne nešto bitno, memorišemo ga. Očigledno da nam za ovakvo svakodnevno skeniranje treba dobra koncentracija. Ako nas spam mejl zaokupi svojim obećanjima o brzom bogaćenju, verovatno će nam promaći neka važna stvar, ideja, zaključak.Dakle, treba nam koncentracija. I to sve vreme budnog stanja. Nije baš mali izazov.

E sad dolazimo do vežbi za razvijanje koncentracije. Objekat koji veže pažnju i pomaže u vežbanju može biti mnogo šta. Klasična definicija je da bi ga trebalo odabrati prema ličnosti onoga ko vežba. Tako, "mali" za nestabilnu prirodu, veliki za umrtvljenu. lep za onoga ko je pun besa, ružan za onoga ko je pun požude i tako dalje. No, kažu da je udah i izdah objekat koji odgovara najvećem broju tipova ličnosti.

I ne zaboravi. Vežbanje koncentracije je isto kao i recimo vežbanje u teretani. Dakle, beskrajno ponavljanje. Skoncentrišeš se na dah i posmaraš ga, onda um odluta, pa ga MIRNO vratiš, zatim opet odluta, pa ga vratiš i tako malo pomalo jačaš "mišiće" svoje koncentracije. Ono što je jako važno je da kad ti um odluta ne poćneš sebi da prebacuješ zbog toga, jer time si samo opet odlutao...

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
mob
BlackBerry sa seccerom prek
Vrlo koristan komentar.Hvala trubuntu...Ponekad mi se stvarno cini da je takva koncentracija nemoguca,zbog stalnog gomilanja misli,trebao mi je ovakav podsticaj....
Inache ako znate za neku knjigu nasih izdavaca (i gde se moze naci),preporucite...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.114 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.