Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Maslina kao hrana i lek  (Pročitano 13046 puta)
06. Apr 2009, 10:40:22
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64


Taman pomislimo da o maslinama i maslinovom ulju znamo sve, a onda od naučnika stignu nove informacije o njihovom lekovitom svojstvu.

Maslina i maslinovo ulje koriste se u ishrani već hiljadama godina. Koristili su ih još stari Grci i Rimljani, a i danas su ovi proizvodi veoma efikasni u borbi protiv savremenih bolesti.

Mediteranske zemlje već vekovima uzgajaju i koriste maslinovo drvo, a u 16. veku maslina je preneta u Ameriku. Drvo masline traje 300 do 600 godina. U svetu postoji preko 70 vrsta maslinovog drveta nastalih ukrštanjem i prilagođavanjem raznim podnebljima.

Sastav

Maslina i maslinovo ulje imaju značajno antioksidansko dejstvo, sadrže hranljive materije i mnoge lekovite sastojke:

belančevine
beta-karoten
biljna vlakna
biljne masti
vitamin A
vitamin C
vitamin D
vitamin E
vitamin K
vosak
enzime
mononezasićene masti
minerale
nezasićene masne kiseline
oleuropein
oliensku kiselinu
omega-3 kiselinu
stearinsku kiselinu
palmitinsku kiselinu
polifenol
skvalen
smolu
fitosterole
flavonoide
hlorofil
Ustanovljeno je da maslinovo ulje sadrži supstance koje sadrži i lek ibuprofen.

Korišćenje

Maslina se u ishrani koristi u raznim oblicima. Najviše se koristi maslinovo ulje, koje se prerađuje na razne načine. Maslina se najčešće koristi u komadićima (plodovi) ili kao ulje za dodatak jelima, ali i za pravljenje raznih premaza i sosova. Maslinovo ulje se može dodavati u skoro sve salate, čak se i poslastice prave sa maslinovim uljem.

Još su stari narodi koristili maslinovo ulje za zaštitu od opekotina, od jakog sunca ili kao antiseptik za rane. Pored toga što se koristi za ishranu i kao lek, maslinovo ulje se koristi i u aromaterapiji.

U novije vreme se u Španiji koriste neki sastojci iz maslinovog ulja koji se dodaju hlebu da bi se sprečavalo starenje. Najpoznatije i najkvalitetnije, a naravno i najzdravije maslinovo ulje je tzv. ekstradevičansko maslinovo ulje.

Dejstvo

Maslina i maslinovo ulje sadrže dosta lekovitih sastojaka i veoma povoljno deluju na organizam. Do sada je poznato da materije koje se nalaze u maslini povoljno deluju na sledeće tegobe i probleme:

akne
aritmija
artritis
astma
bolesti zuba i usne duplje
bolesti srca i krvnih sudova
bolovi u uhu
bronhitis
gastritis
glavobolja
gljivične infekcije noktiju
grip
groznica
dermatitis
dijabetes
ekcem
imunodeficijencija
impotencija
ispucale usne i koža
iscrpljenost i umor
kandida
katarakta
kožne bolesti tela glave i problemi sa kosom
makularna degeneracija
menstrualne tegobe
loše pamćenje
malarija
moždani udar i šlog
nadražena creva i spazam
nesanica
neke vrste raka
neplodnost
osteoartritis
otvorene rane
povišena temperatura
rast i razvoj dece
problemi sa varenjem
problemi sa prostatom
virusnih infekcija
oštećenja ćelija
razne upale
sve vrste bolova
opekotine od sunca
zatvor
PMS
povišen nivo holesterola
regulisanje krvnog pritiska
regulisanje prekomerne težine
regulisanje varenja
reuma
stres
tegobe u menopauzi
tegobe u toku porođaja
hipertiroza
čirevi i bubuljice
čir na dvanaestopalačnom crevu i na želucu štiti jetru
Način delovanja

Maslinovo ulje nema glutena niti soli i poboljšava ukus hrane pa se zato mnogo upotrebljava u mediteranskoj kuhinji. Stručnjaci su utvrdili da Francuzi mnogo manje obolevaju od kardiovaskularnih bolesti, iako koriste nezdravu hranu, samo zato što u svojoj ishrani upotrebljavaju maslinovo ulje i crno vino.

Iz navedenog se jasno može zaključiti da masline i maslinovo ulje treba što više koristiti u ishrani.


Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Hrana, lek i simbol



Maslina (Olea europaea), maslinka, maslinica, oliva, uljica, samo su neki od naziva za maleni plod, bez kojeg je savremena trpeza nezamisliva. Narodi Mediterana, odakle maslina potiče, znaju sve njene tajne i čudesne moći. Koliko je vredna znali su i drevni narodi još pre tri hiljade godina. O maslinama, koje se beru u septembru, govori se kao o jednoj od najstarijih kultura koja potiče sa Krita. Kroz stari Egipat, Grčku, Palestinu i malu Aziju, postupno su "osvojile" sve regije gde mogu da uspevaju.
Maslinov list je u starom Egiptu korišćen za mumificiranje, dok su ga stari Grci koristili za lečenje groznice i povišene temperature. Danas se zna da delotvornost lišća i ploda potiče od gorke materije, oleuropeina, koji odbija bakterije i insekte. Savremena medicina priznaje antimikrobno dejstvo oleuropeina kod infekcija i apscesa zuba i desni. Takođe je delotvoran i kod gljivičnih infekcija kože i noktiju. U internoj medicini kod povišenog pritiska, koronarnih bolesti, crevnih grčeva. Pomaže i kod opstipacije, čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu.
Plod masline bogat je belančevinama, hlorofilom, saponinima, voskom, smolom, vitaminima A, D, K i E, masnim kiselinama - oleinskom, stearinskom, palmitinskom. Sadrži i dosta minerala kao i enzime. Ukus masline je vrlo jak i specifičan, pa sa konzumiranjem ne treba preterivati. Dovoljno je nekoliko puta nedeljeno da se uživa u njima, a organizam će biti snabdeven svim neophodnim vitaminima i mineralima.
Maslinovo ulje je priča za sebe. Dobro upućeni tvrde da žene koje redovno konzumiraju maslinovo ulje smanjuju rizik od pojave raka dojke za 45 odsto. Maslinovo ulje poseduje posebnu vrednost, jer utiče na smanjivanje holesterola, a sa čak 77 odsto nezasićenih masnih kiselina zauzima visoko prvo mesto u odnosu na sva druga biljna ulja. Takođe, usporava pojavu ateroskleroze i smanjuje rizik za pojavu infarkta miokarda, angine pektoris i moždanog udara. Poboljšava lučenje žuči i pankreasnih enzima, sprečavajući na taj način pojavu kamena u žučnim putevima. Istovremeno, sprečava i masnu degeneraciju jetre. Smanjuje i rizik od pojave šećerne bolesti, a ukoliko se pojavila odlaže komplikacije kod insulin-zavisnog dijabetesa. Američki naučnici tvrde i da ovo ulje deluje analgetski, slično ibuprofenu.
Maslinovo ulje nema ni glutena ni soli, a poboljšava ukus hrani. U odnosu na druga ulja ima istu kalorijsku vrednost, ali zbog intenzivnog ukusa i mirisa maslinovo ulje treba hrani dodati u manjim količinama. Izračunato je da se sa jednom kašikom ovog ulja obezbeđuje osam odsto potrebnih količina vitamina E. Istovremeno, koristi se i kao važan sastojak kozmetičkih preparata namenjenih za zaštitu od sunca, negu suve kože, uklanjanje posledica opekotina i ožiljaka.
U stara vremena maslinovo ulje koristilo se za ishranu, higijenu i ulepšavanje, osvetljenje, lečenje, i u ritualne svrhe. Homer je maslinovo ulje zvao tekućim zlatom, a Hipokrat ga je propisivao kao terapiju za više od 60 bolesti. Pobednici na olimpijskim igrama su kao nagradu dobijali amfore sa maslinovim uljem, koje je u to vreme bilo izuzetno skupo. Po grčkoj mitologiji, grad Atina je nazvan po boginji mira i slobode Ateni, koja je gradu dala drvo masline čije ulje daje svetlost, leči rane, izuzetna je hrana, izvanrednog ukusa i energije.

Za duži život
Maslinovo ulje može da se koristi za gotovo sva jela i salate. Ako imate više od 50 godina, poslednji je trenutak da počnete da ga upotrebljavate. Pogotovo, ako imate hipertenziju, anginu pektoris, lošu cirkulaciju, povišen holesterol i masnoće u krvi, masnu jetru... Ili želite da živite duže, a sporije starite. Studije su pokazale da oboleli od kardiovaskularnih bolesti 31 odsto manje umiru ukoliko pređu na ishranu sa maslinovim uljem.

Masline na različite načine
* Ukusan namaz za sendviče, a i kao preliv za ribu ili piletinu pravi se tako što se u blender zajedno ubace i obrade očišćene masline, maslinovo ulje, malo belog luka i sezonskog povrća po želji.
* Salata od tunjevine ili piletine može da se obogati sa iseckanim maslinama.
* Glavna večera mogu biti sveže zelene i crne masline, sir po izboru i dobro crno vino.



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 8
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Da li moze neko da mi odgovori koliko maslinovog ulja moze da se uzima dnevno, i koliko dugo, da li posle nekog vremena treba prekidati?
Ja ga uzimam ujutru na prazan zeludac: 3 kasike maslinovog ulja, pola limuna, kasika meda, i to sve rastvorim u vod, tako sam negde procitala. Posto nameravam tako da pijem svaki dan, zanima da li moze da naskodi.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9062
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
pa nemoze da naskodi maslinovo ulje samo ja kad sam uzimao uzimao sam 2 kasike naiskap bez vode posle razmutim limun+vodu bez meda.... Smile jes da ima jak ukus ali kad se mora nije tesko...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.16
Ni sa maslinovim uljem ne treba preterivati, jer su to kupovna maslinova ulja sa konzervansima i vrlo cesto - bojom. Najbolje je da dnevni unos maslinovog ulja bude u salati od svezeg povrca, jedna do dve ravne supene kasike.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.