Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Marko Vidojković ~ Praznim se pevajući pank  (Pročitano 5633 puta)
25. Feb 2007, 13:24:08
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
mob
Apple iPhone SE 2020
MOJE DRUGO JA : Marko Vidojković, kultni beogradski pisac

Praznim se pevajući pank

Ta muzika me ispunjava i do danas mi je ostala primarna, mada sam, s godinama, malo proširio vidike, pa sam počeo da slušam i treš-metal, spid-metal i grandž. Čak i malo neke elektronike

Marko Vidojković, dobitnik Vitalove nagrade za 2006. godinu za roman "Sve Crvenkape su iste" poziv za gostovanje u rubrici "Moje drugo ja" prihvatio je bez mnogo ubeđivanja. Problem je međutim, nastao tek kada je među njegovim brojnim interesovanjima trebalo izabrati jedno i o njemu povesti razgovor. A i ne bi bilo teško, kad je podjednako uspešan na svim poljima. Pored statusa kultnog pisca beogradske mlađe generacije, koji je stekao svojim četvrtim romanom "Kandže", Marko je i novinar i izvršni urednik časopisa Plejboj, a hardkor-pank bend "On the run", u kom peva od 1995. godine, nedavno je izdao svoj prvi album i održao veliki koncert u SKC-u. U međuvremenu je uspeo čak i da završi "prvi stepen visokog obrazovanja" i time stekne stručni naziv pravnik, ali priznaje da mu je to jedan od delova života koji baš i nema puno veze sa njegovom ličnošću.

- Prava sam upisao više po inerciji. Imao sam nepunih 19 godina i nisam imao pojma čime ću se baviti u životu, a pošto sam završio srednju Pravno-birotehničku, onda mi je to bilo nekako logično - priča Vidojković.
Nijednu od svojih životnih preokupacija ipak ne doživljava kao hobi. Kaže, hobi u sebi ima tu neobaveznu crtu, a on sve čega se u životu dohvati, radi ozbiljno. Jedino po čemu bi bavljenje muzikom i pisanjem možda podveo pod hobi je to što su to stvari koje nikada nije radio zbog para.

- Sad, kad je književnost u pitanju, neki novac još i može da uleti, ali kad je pank u pitanju - nikada. A, ja sam počeo ozbiljno da pišem tek 1998. godine. Pre nisam pisao ništa više od nekih zajebancija na časovima u srednjoj školi. I, kao i u muzici, oduvek sam pisao priče i knjige koje su me oslobađale. Mnogi mi kažu da pišem brzo, mada nije to ništa čudno, da te onako prosere. Pa, i Fokner je za prvih pet godina napisao šest romana. Nisam ja ni znao da je to u meni, pa kad sa 23 godine to otkriješ, onda ti je jako zanimljivo i naravno da ide. Eto, sad se već proredilo - pauza između "Pikavaca na plaži" i "Kandži" je bila dve i po godine, tako da je taj prvi gas prestao... - vraća se pisac u razgovoru na svoje muzičke početke.

Odgajan je u tipičnoj hipi porodici, pa se na gitarski zvuk navikao od malih nogu. Ipak, čim je sa 13 godina počeo sam da odlučuje šta će slušati, muzički ukus mu je skrenuo ka hardkoru i panku.
- Ta muzika me ispunjava i do danas mi je ostala primarna, mada sam, s godinama malo proširio vidike, pa sam počeo da slušam i treš-metal, spid-metal i grandž. Čak i malo neke elektronike - kaže Marko.

Muzikom je ozbiljno počeo da se bavi još 1990. godine kad je, kao srednjoškolac, otišao na prvu probu. U početku je svirao gitaru i pevao, a sad mu gitara služi samo da pravi pesme. Sa četvoricom drugova iz osnovne škole tada je počeo da svira u "Modrom oku". Iz ljubavi prema melodičnom hardkoru i grupama poput "Bad Religion" i "NoFDž", ista četvorka je 1995. godine napravila "On the run". Bend za sobom ima mnogo uspešnih nastupa, a kao najznačajniju svirku Vidojković ističe onu iz 1996. godine, kad su nastupali kao predgrupa sastavu "Blitz Babiez". Sastav benda je od nastanka ostao uglavnom isti, a menjali su člana samo na mestu druge gitare. I, tako je bilo sve dok 2003. godine u bend nije stigao Aref.
      

BIO SAM RADIKAL

Vidojković je počeo da piše jer je verovao da njegova generacija može da menja svet, a to isto veruje i danas.
- Sa 20 godina smo uspeli da porazimo Miloševića na njegovom terenu, ali ja iskreno mislim da ta generacija još može da menja stvari. Ali, ne tako što će sad da obuku kravate i odela i da se uvlače u dupe političarima, nego tako što će da rade nešto što vole i umeju - priča Marko.
Iako ima politički stav, nema političke ambicije i tvrdi da nikada neće biti član neke stranke. Kaže, jedna greška mu je bila dovoljna da shvati da je politika prljav posao.
- Opšte je poznato da sam ja bio u radikalima jedan kratak period, dok je Šešelj bio u zatvoru. Tad sam užasno mrzeo Miloševića, a Šešelj je bio na robiji ta tri meseca, pa sam mislio kao, kad ovaj izađe, sad ćemo da uhvatimo motke i utamanimo Miloševića. Naravno, posle se ispostavilo da je on najveći Miloševićev pajtaš, a ja sam sa politikom završio-priča Marko.
      
   
   

- On je pre toga svirao u mnogo hardkor bendova i navikao je na neki drugi sistem rada, pa nas je nekako sve iscimao da najzad uradimo tih 18 pesama za album. Aref je inače montažer, pa je sva tri naša spota sam izmontirao i snimio. Mi se pre toga, nekako, nismo ni trudili oko albuma, jer smo znali da moramo da uložimo svoje pare, jer niko neće da ulaže u pank bend koji peva na engleskom. Sad je već drugačije, jer pank nikome od nas nije osnovna delatnost. Gitarista Nikola je hirurg, Aref je montažer, Janko elektroinženjer, Ilija geograf, a ja pisac-novinar... I, nekako se tom muzikom i dalje bavimo potpuno isto kao na početku. Jedino što sad imamo dovoljno godina da možemo, tu i tamo, da se negde pojavimo. Ali, bez neke preterane želje za slavom, jer, graditi karijeru na panku u Srbiji je suludo. To je, u krajnjoj liniji, obrnuto suštini panka. Onako, ako je moguće da se što jeftinije prodaju ti diskovi i da se prave besplatni koncerti, super, jer, kod nas tek treba da se pravi scena. Na koncerte za koje su karte po 200 dinara dođe 100 ljudi, a kad je besplatno, dođe ih 500. Znači, publika postoji, ali kad im još tražiš i pare, onda će pre da sede kući i da slušaju nešto što su skinuli sa Interneta - priča Vidojković.

A, fora je, odaje pevač benda "On the run", da živiš od nečega drugog, a da se umetnošću baviš iz uživanja i da se na taj način prazniš od negativne energije.

- Ali, nikada sa idejom da ćeš od toga ijedan dinar da zaradiš. Naročito ako sviraš u pank bendu. Mada, ja ni u tim stvarima, koje kao radim da bih bio materijalno situiran, uopšte nisam spreman na kompromise. Sad živim od novinarstva, a to je profesija u kojoj kompromisi nisu dozvoljeni. A, pri uređivanju Plejboja jedini kompromis koji treba da napraviš jeste da se uklopiš u standarde lista, koji su veoma široki i liberalni - zaključuje Vidojković.
A. Klarić-Žak


Izvor: Glas Javnosti


Obavestenje: Poruka je preseljena od strane moderatora Anea (Vreme: 25. Feb 2007, 13:30:59)
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Дошао је тихо и отишао у легенду...

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 8641
Zastava Beograd - Dorćol
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Nokia 5610
Прво је био у Српској Народној Обнови па Српској Радикалној Странци затим у Демократској Странци Србије и на крају завршио као присталица ЛДП-а.  Smile

Ко не верује може да провери!
IP sačuvana
social share
                         C' вером у Бога за Краља и Отаџбину - Слобода или смрт                              
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Једна стара радост - Зора Новог дана

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6599
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Не зезај!
Ово су стварно занимљиви елементи Smile
IP sačuvana
social share
У свом срцу он чува путеве мира, али ипак држи своје оружје у приправности... То је живот самураја, начин на који зарађује своју одећу, храну и заклон; при том се његово срце одмара, а он је спреман да на дуге стазе отплаћује своје обавезе према господару и свој дуг према родитељима...
Наша храброст у рату плашила је странце. Нас странци никада нису поробили, нити су нам одузели земљу.
Јамага Соко
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 3460
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Da, da... "Panker"...

Neka citaju ljudi, nema veze...  Smile

Ali ukoliko ces citati takvo stivo, fino uzmes klasika- Bukovskog.

~Ma, mene nervira takav vid zloupotrebe papira, i Marko me nervira...  Smile Smile Smile



IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Једна стара радост - Зора Новог дана

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6599
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Био сам и ја панкер па шта Smile
IP sačuvana
social share
У свом срцу он чува путеве мира, али ипак држи своје оружје у приправности... То је живот самураја, начин на који зарађује своју одећу, храну и заклон; при том се његово срце одмара, а он је спреман да на дуге стазе отплаћује своје обавезе према господару и свој дуг према родитељима...
Наша храброст у рату плашила је странце. Нас странци никада нису поробили, нити су нам одузели земљу.
Јамага Соко
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Zodijak
Pol
Poruke 4
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Био сам и ја панкер па шта Smile


Bio si ali ne ovakav kao sto je Marko. Smile Smile
IP sačuvana
social share
POZZZZZ
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Једна стара радост - Зора Новог дана

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6599
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Па сад, сваки човек је уникат... Него да Марко није панкер као што је Марчело репер Smile
IP sačuvana
social share
У свом срцу он чува путеве мира, али ипак држи своје оружје у приправности... То је живот самураја, начин на који зарађује своју одећу, храну и заклон; при том се његово срце одмара, а он је спреман да на дуге стазе отплаћује своје обавезе према господару и свој дуг према родитељима...
Наша храброст у рату плашила је странце. Нас странци никада нису поробили, нити су нам одузели земљу.
Јамага Соко
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Zodijak
Pol
Poruke 4
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
OK,mislila sam na to da je Marko jednako dobar panker kao sto je i pisac,bez uvrede bilo koga.A sto se tice Marcela ne slusam tu vrstu muzike mada sam imala priliku da cujem to sto on  izvodi,dakle  njegovi tekstovi su vise nego odlicni,zadrzacu se na tome.Pozzzz, pankeru!  Smile Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
POZZZZZ
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Једна стара радост - Зора Новог дана

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6599
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
God save the queen!
IP sačuvana
social share
У свом срцу он чува путеве мира, али ипак држи своје оружје у приправности... То је живот самураја, начин на који зарађује своју одећу, храну и заклон; при том се његово срце одмара, а он је спреман да на дуге стазе отплаћује своје обавезе према господару и свој дуг према родитељима...
Наша храброст у рату плашила је странце. Нас странци никада нису поробили, нити су нам одузели земљу.
Јамага Соко
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Never a dull moment...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1374
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
Nokia 3510i
^ She ain't no human being...  Smile
Sto se tice Marka, mnogo su mu preforsirani tekstovi, vidi sve zene kao kurve, sebe kao alfu i omegu, u sustini mnogo me nervira... Nesto je on bio napadao Marcela pre mozda mesec dana zbog neke akcije u kojoj su drzali neka predavanja po gradovima u Srbiji. On je nesto smarao kako je to beskorisno, da to nikom ne treba i da Marcelo navlaci klince... (beogradskim jezikom, cool  Smile)
IP sačuvana
social share

And there comes a time
When You, when You oughta know
And there comes a time, so quit
So quit all that running!

The fire in the sky
Or the dead at your door...
Stay Free!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.125 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.