Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 18:27:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Manastir Mileseva - zidno slikarstvo  (Pročitano 1473 puta)
10. Sep 2005, 20:57:14
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur

Tokom duge i burne prošlosti srpskog naroda, manastiri i crkve nisu bili samo mesta opkuljanja vernika i širenja i očuvanja naše vere. Vekovima, u manastirima se razvijala i negovala srpska kultura. Brojni su i manastiri u kojima su postojale, tada prve i jedine, škole u Srbiji. U manastriru Mileševa radila je jedna od najstarijih srpskih škola, a izuzetno je bila važna i mileševska štamparija.
Manastir Mileševu osnovao je, negde s početka XIII veka, kralj Vladislav, sin kralja Stefana Prvovenčanog, a unuk Nemanjin.
Manastir Mileševa se nalazi u neposrednoj blizini srednjovekovnog puta, koji je povezivao primorske oblasti sa središnjim delovima države i išao dalje na istok. Ostaci ovoga puta prekrivenog kaldrmom, kojim su prošli nebrojeni karavani trgovaca i putnika, sačuvani su i do danas. Ime Mileševa, manastir je dobio po reci Mileševki koja se kod Prijepolja uliva u Lim.


Sveti Sava je bio simbol Mileševe - njega su Srbi poštovali i verovali u njegovu moć isceljivanja. O Svetom Savi, onivaču srpske crkve, svecu, zaštitniku i čudotvorcu, nastala su mnoga književna dela i brojna narodna predanja koja su se prenosila u sve krajeve naseljene Srbima.
Puna tri i po veka, od 1237. do 1594.godine, manastir Mileševa je bio grobnica Svetog Save. Turci su smatrali da će uništenjem njegovih moštiju najoštrije kazniti Srbe i tako zaustaviti narodnu pobunu. Tako je Mileševu iznenada zadesila nesreća. Krajem XVI veka Turci su iz Mileševe odneli njenu najveću svetinju - mošti Svetog Save i spalili ih na Vračarevom brdu u Beogradu.
Međutim, ni posle toga, delo Svetog Save nije zaboravljeno. On i danas važi za najvećeg Srpskog prosvetitelja.


Slikarstvo manastira Mileševa

Iako su umetnička dela mileševskog slikarstva znatno oštećena višestrukim razaranjima u vreme turske vlasti, upravo je zidno slikarstvo proslavilo Mileševu. Zidne slike u pravoslavnim crkvama i manastririma nazivaju se freskama. Smatra se da mileševske freske po svojoj lepoti spadaju među prave dragulje srpske i evropske umetnosti srednjeg veka. Po svojoj umetničkoj vrednosti, najviše se izdvajaju freske sa portretima prvih kraljeva dinastije Nemanjić - Stefana Prvovenčanog, kralja Radoslava i kralja Vladislava. U Mileševi su i freske sa likovima Svetog Simeona i Svetog Save.
Slikari koji su svojim delima ukrasili Mileševu bili su Grci, školovani u Carigradu, Nikeji ili Solunu. U Mileševi su neke freske slikane, a neke rađene kao mozaici (mozaik je slika sastavljena od raznobojnih komadića kamena koji su približno iste veličine i oblika).


Beli anđeo na Hristovom grobu

Jedna od najlepših fresaka u Mileševi je slika Belog anđela na Hristovom grobu. Nastala je još u XIII veku, ali je tokom XVI veka preko nje, naslikana neka druga freska. Kada je, tokom XX veka, počela obnova Mileševe, oštećena freska iz XVI veka je uklonjena, a ispod nje, posle mnogo vekova, ponovo se ukazao prelepi Beli anđeo.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Mileseva.jpg
(14.96 KB, 300x243)
beliandjeo.jpg
(25.88 KB, 346x432)
Sv_Sava_Sv_Simeon.jpg
(28.37 KB, 460x285)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 18:27:03
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.16 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.