Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Maketa A-34 Comet Mk.1 pozeljni misljenje i savet  (Pročitano 10567 puta)
06. Jan 2009, 18:46:07
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 138
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
mob
Nokia N93
Nakon pregledanja skoro svih tema o maketarstvu, resio sam da sklopim svoju prvu ozbiljnu maketu. Korak po korak. U njoj zelim da uz vase savete i predloge primenim sve metode i trikove, da bi izgledala sto vernije. Radio sam do sada nekoliko maketa, ali sve se svodilo na prosto lepljenje i farbanje bojama koje nisu bile ni razredjene ni tonirane. Onako na vrat - na nos samo da bih sto pre sklopio.

Odlucio sam se bas za oklop, jer nikada pre nisam sklapao nista slicno.

Svaki vid pomoci, saveta, misljenja je dobrodosao. Nadam se da cemo "zajedno"  Smile uspeti da ozivimo ovu maketu.

Za pocetak par slika. Slikao sam delove koje sam dobio, kao i kutiju. A i dodao sam dve slike pravog tenka.
Imam i dosta slika sa detaljima tenka, ali njih cu kaciti paralelno sa izradom tog dela tenka.

Sta da vam kazem sem unapred hvala

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Kutija.JPG
(1653.05 KB, 2272x1704)
Delovi 1.jpg
(612.13 KB, 2272x1704)
Delovi 2.JPG
(1440.71 KB, 2272x1704)
Uputstvo 1.jpg
(796.6 KB, 1704x2272)
Uputstvo 2.JPG
(1512.28 KB, 2272x1704)
« Poslednja izmena: 06. Jan 2009, 19:00:09 od Ivannbgd »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 138
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
mob
Nokia N93
A da. Zaboravio sam na pocetku da postavim prvo pitanje. Da li da odmah secem sve delove, ili da idem nekim redom? Da li da ih odmah sklapam po uputstvu ili da napravim neki plan i redosled kojim cu raditi odredjene operacije tipa bojenja i dr?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Pa ono tu ti je Pilot majstor...
Ja sam takodje radio makete jedno 3 ~ 4 godine onda sam batialio i kreanuo opet ali ne tako intezivno.
Nemam neko znanje ali sam skupljao neke stvari od drugih.
Revell makete su jako nezahvalne (po meni) zato sto im se ponekad delovi ne uklapaju i vrlo su lose spojene u matrici.
Inace plastika je veoma masna pa bi bilo najbolje da je otkuvas prvo, zbog boljeg nanosa boje.
Ne znam jel imas pistolj za lepak ali ako to mozes naci mislim da je oko 1200 dinara bi bila ektra stvar jer je njihov lepak veoma jak. Ja nisam nasao nista shodno kao zamenu ali dobro nisam se ni trudio imao sam pistolj.
Iz njihove kolekcije vrede turpije kojima dajes finocu oblika delova, doduse ja sam imao neku malu zavijenu ali je radila posao.
E boje, njihove boje su vrlo masne, ja sam ih razredjivao sa acetonom Smiley
I naravno uvek sam bojio makete po svojoj volji nekako mi je to najsladje...naravno bavim se amaterski pa mi se mzoe Smiley

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pa moja koncepcija je bila da isecem upustvo i za svaki redosled odvojim delove, onda ih lepo obrusim, obojim pa polako spajam redom.
E jedino gledaj da spojnce ne prefarbas zbog lepka.

eto toliko od mene ono sto je moja tehnika...al mi je tehnika  Smile
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Ja sam ti cisti pocetnik i jedino sto ti mogu reci: pogledaj  sastavnicu, pa redom. Sitne delove je nekada zgodnije obojati pre odrezivanja. Ne znam, ali uskoro ce ti se iskusniji javiti. Samo napred Smile Smile Smile Smile Smile
« Poslednja izmena: 06. Jan 2009, 19:26:05 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
SonyEricsson C702i
Za pocetak bih ti predlozio da ne seckas sve delove vec samo one na kojima trenutno radis...
Maketa koju si izabrao je Stari Matchbox u Revelovom pakovanju i ok je za pocetak dobra stvar je sto ima vinilne gusenice pa ce ti biti lakse za sastavljanje.
Nadam se da si se opskrbio potrebnim bojama i osnovnim priborom...
Farbas predpostavljam cetkicom?
Preporucujem da pogledas posebno ovu temu
http://forum.burek.com/index.php/topic,283780.0.html
Tu ima dosta objasnjenja u vezi raznih tehnika rada maketa
A na ovoj temi imas slikovito i kroz tekst objasnjen postupak izrade jednog tenka kao i par tehnika koje ce ti biti od koristi...
http://forum.burek.com/index.php/topic,296376.0.html
Samo napred i pitaj sta god treba tu smo  Smile
« Poslednja izmena: 06. Jan 2009, 20:48:16 od samuraj77 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 138
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
mob
Nokia N93
Zeleo sam da vas pitam i za boje. Da li da kupim samo boje koje su mi potrebne po uputstvu, ili da kupim i pored njih nekoliko slicnih nijansi? I interesuje me sa cime je najbolje razredjivati farbu.

Da li neko moze da mi sugerise koje delove da krenem prvo da sklapam. Pitam to jer znam da je par ljudi greskom prvo ofarbalo neke delove pa nisu mogli da ih sklope. Mislio sam prvo da po cg_ac-ovom predlogu prvo prokuvam sve devove zbog "masnoce" a da zatim krenem od poda i da zatim montiram stranice i tockove.

@cg_ac Na kakav to pistolj za lepak mislis? Ja koristim onaj klasicni lepak imam i u tubi i u bocici i sa iglom.

@samuraj77 Kada si pravio maketu t34 ofarbao si je u jednoj fazi izrade u crnu boju sa nekim auto lakom crne boje ukoliko se ne varam. Jel to bila obican auto lak u spreju ili nesto drugo?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
SonyEricsson C702i
Delove nikako ne prokuvavaj!!!
Mozes da ih operes obicnom mlakom-hladnom vodom nikako vrelom i deterdzentom za posudje plastika je jako fina Polistiren je u pitanju i ne trpi bas visoke temperature...
Ja nikada nisam prao maketu vodom pre farbanja!
Danasnje makete uglavnom nema potrebe odmascivati,ok pametno je oprati maketu moze i alkoholom neposredno pre farbanja i to iskljucivo da skines ostatke od smirglanja i gitovanja i eventualnih necistoca koje su posledice rada na maketi...
Makete se mogu farbati Auto lakom ja sam T-34 farbao crnim kosmos auto lakom koji je na nitro bazi,treba pazljivo farbati i ne zadrzavati se na jednom mestu...

Sto se boja tice to je vec tebi na volju mozes uzeti osnovnu boju koja ti treba i uz nju kupiti belu i po malo dodavati bele kako bi dobio dobro sencenje.
Sa kojim bojama ces raditi?Enamel-Uljane ili akrilne pitam zbog razredjivanja.

Enamel-Uljane boje se razredjuju Uljanim razredjivacem ili Nitro razredjivacem naravno iz Farbare kupis onaj naj jeftiniji i to je to.Takodje svaki proizvodjac maketarskih boja radi i svoje razredjivace pa tebi na volju da li ces kupovati taj originalni ili ove iz farbare razredjivace (ja sam za probu kupio te originalne i oni nisu nista bolji od ovih iz farbare sem sto su papreno skupi u odnosu na kolicinu koju dobijes).
Aceton nikada nisam koristio za razredjivanje maketarskih boja osim u slucaju jedne vrste boja proizvodjaca Gunze cije su boje bile bas na acetonskoj bazi.
Akrilne boje se razredjuju kombinacijom Alkohola i vode a za one boje proizvodjaca Model Master u Akrilnoj varijanti treba uzeti originalni razredjivac.


Sto se samog sklapanja tice...kreni po sastavnici tj od podvozja tenka pa dok se to susi mozes da polako radis tockove jedan po jedan skidanje sa rama zatim smirglanje pa lepljenje i opet po potrebi gitovanje-smirglanje.
Sastavnica je poprilicno dobra tako da ako budes pratio korak po korak nece biti problema... Smile

Lepak taj u bocici sa iglom je odlican njega i ja najvise koristim. Za pistolj za lepak nisam nikada cuo niti video...kako to radi?

Ako nisam nesto odgovorio podseti me pa cu pisati o tome...
Pozdrav i samo napred  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 431
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ako si pregledao skoro sve teme, verovatno si naleteo i na neke moje rukotvorine. Ako ti se neka od njih i dopala uveravam te sledece.

Sve su napravljene uz pomoc zardjalih makaza za nokte, novih makaza za hartiju, jednog skalpela iz knjizare i tri vrste cetke. Kod makete Hurricane sam jedini put koristio X acto jer sam filter njime skinuo sa neke igracke buduci da ga sama maketa nije imala. Na maketi koju sad radim sam prvi put u zivotu koristio lak. Svi efekti na njima su napravljeni smirglanjem mina drvenih bojica. Kao tegove sam koristio plastelin jer je masivan a lako se prilagodjava prostoru u kojem treba da stoji. Koristim P600 vodenu smirglu i uljni razredjivac za pranje cetki.

Nemam "pistolj za lepak" i u zivotu nisam razredio boju (mesao boje jesam), o airbrushu da ni ne govorim.

To ti je dakle sve sto ti je potrebno da napravis prikladnu maketu (uz malo vestine naravno).

Ako nemas osecaj sa tubom lepka pa ulepis i sto ne treba umesto trazenja nekih fensi pomagala ti bljucni lepak na novinu pa tankom cackalicom zahvataj koliko ti treba i njome nanosi gde treba. Boje UVEK nanosi u tankim slojevima bez obzira koliko lose lezu. Lose leganje resavaj nanosenjem drugog (treceg, cetvrtog, petog) TANKOG sloja kad se prethodni dobro osusi. Nabavljaj boje i uocavaj njihove karakteristike (humbrol 11 se lako maze minimalnom kolicinom na cetki, lako ostavlja tragove dlacica i los je za popunjavanje pukotina, humbrol 34 puzi po maketi u skladu s gravitacijom) i prilagodjavaj pokrete i izbor cetke njihovim karakteristikama.

Kad hoces da prljas maketu ismirglaj minu odgovarajuce bojice, umoci prst u tvar i udri gde treba, posle samo operi prst.

Postoje razne tehnike za bolji finalni utisak koju ce tvoja maketa da ostavi, ti sam prosudi, ali za mene licno one imaju samo jednu manu - posle citanja uputstava o njima sam znao isto onoliko kao i pre citanja.

Logicki prosudi kada koji deo zelis da bojis. Ako obojis tocak na ramu pa ga skines sa rama mozes mirne duse "tanko" da obojis deo koji je ostao neobojen jer je bio zasticen spojevima tocka i rama. Tocak je prljav deo i postoji milion nacina da prikrijes to sto si uradio od posmatraca. Ako pak polovine trupa aviona obojis pa tek onda sklopis citav spoj ce biti vidljiv i to ce ti mnogi zameriti.

'ladi mi se rucak, to su ti neke osnove...

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 138
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
mob
Nokia N93
Nisam bas shvatio pitanje koje se odnosi na boje  Smile ne razumem se bas najbolje u te nazive i firme.
Imam par boja u onim malim konzervama isto Revell nekoliko boja.
Uglavnom ovih military, jer sam sklapao maketu nekog Jeep-a, pa su mi ostale i to dosta.  Smile Planirao sam da uzmem jos
tih konzervi, bas onih boja koje mi stoje u uputstvu. Uzeo bih i belu da kombinujem i toniram sa njom.

Takodje interesuje me kako da postavim gusenice, tj. da li da sklopim tockove kao na sastavnici i da ofarbam da osnovnom bojom a da gusenice radim odvojeno ili da sve to spojim a zatim da ofarbam osnovnom bojom, pa tek onda da sredjujem gusenice sa njihovom metal bojom a tenk sa zelenom?????

I kako da okrenem gusenice. One su gumene u ovom kompletu, i imaju onaj patent uz pomoc koga se spajaju u krug. To je vrlo interesantno resenje jer je nerevovatno lako postaviti ih na tenk, ali pise u sastavnici da to ne treba lepiti. I onda dobijam ogromnu grbu na gusenicama, koju ne znam gde da okrenem, tj postavim tako da najmanje unistava izgled makete. U sastavnici pokazuje da je postvim na gazeci sloj ali meni je logicnije da je stavim ispod blatobrana, ok kojih se gusenice ne vide.

@samuraj77 Ubi me ono tvoje topljenje rama za delove  Smile pokusao sam jedno 5 komada da razvucem ali nisam uspesan. Stalno mi puca cim pocnem da razvlacim. Nisam koristio onu malu svecu vec zipo upaljac koji je kaop let lampa sto se tice plamena  Smile profesionalna deformacija. Da li trebam postepeno da zagrevam plastiku daleko od plamena ili da je gurmen direktno u vrh plamena gde je temperatura najveca?????

I da konacno i najvaznije. Koji git ili kit da kupim??? Igde to mogu da nadjem. Ja sam obilazio sve prodavnice koje imaju makete u svom asortimanu ali nisam nigde video git. A pogotovu ne tecni. Kuku majko gde to da nadjem   Smiley 1 Smile

a evo i slika tenka, tj bar onih deloa koje sam uspeo danas da skarabudzim

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Gornji oklop.JPG
(889.69 KB, 2272x1704)
Podnozje.JPG
(736.8 KB, 2272x1704)
Tockovi.JPG
(1121.97 KB, 2272x1704)
Kupola.JPG
(1031.35 KB, 2272x1704)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
SonyEricsson C702i
Gusenice slobodno zalepi,postavi ih onako da se najmanje vidi spoj...

Git moze da se nadje Revell i Italeri,a sto se tecnog tice njega mozes i sam napraviti razredjivanjem obicnog maketarskog gita sa razredjivacem Smile

Sto se razvlacenja rama plastike tice nije nikakva mudrolija bitno je da pazis da ti ne pukne nit pri razvlacenju znaci krenes polako pa malo ubrzas ako ti je potrebna bas tanka nit.
Sto se plamena tice meni je zbog fotografisanja postupka bilo lakse da koristim svecu...
Ram je potrebno prineti plamenu i vrteti ga iznad plamena pa kad krene da se deformise tj topi e onda se razvlaci.... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.353 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.