Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 08:53:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: M-21  (Pročitano 19112 puta)
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9557
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung S500
Da. Riječ je o pušci Stg.44 ili Sturmgewerh 44

Izgledom je gotovo identična Kalašnjikovu, ali je princip rada nešto drugačiji - odvođenje barutnih plinova, ali zatvarač se ne bravi rotacijom neko je primijenjeno jedno drugo rješenje.
IP sačuvana
social share


I am not a complete idiot.
Some parts of me are still missing.


America is the only nation in history which miraculously has gone directly from barbarism to degeneration without the usual interval of civilization (Georges Clémenceau)
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 298
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung sgh-550i
I metak za Kalasnjikov (7.62*39 mm) je nastao isto kao i metak za Stg 44 (7,9*33 mm) skracivanjem caure standardnog puscanog kalibra koji su te dve vojske koristile tada. To je jos jedna slicnost.
IP sačuvana
social share
Sivi soko, sivi soko, sivi soko, ću-ću-ću. Sivi soko, soko sivi, sivi soko, šubi-dubi-du!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 9557
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung S500
Točno. Rusi (Sovjeti) su preuzeli i taj njemački metak "srednje snage" kao idealno rješenje za automatsku pušku.

NATO i zapadne zemlje su sličnu filozofiju usvojile tek uvođenjem metka 5.56 mm (.223 Remington) krajem 80-tih....

Ranije su koristile metak 7.62 mm (.308 Winchester) koji je prejak, i prikladniji je za lov na krupnu divljač nego za vojničku pušku.

Ma Rusi su zakon za oružje...  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share


I am not a complete idiot.
Some parts of me are still missing.


America is the only nation in history which miraculously has gone directly from barbarism to degeneration without the usual interval of civilization (Georges Clémenceau)
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
@211 odgovoricu ti ovde, jer u temi u kojoj si mi postavio pitanje mozemo otici u off...

Sa M21 licno nemam nekog' prevelikog iskustva jer ih kompanija za koju radim nema. Imao sam prilike da je probam
i da pricam sa dosta ljudi koji je koriste na poslu.

Zbog lakoce nabavke delova, samog oruzija kao i municije u NATO kalibru skoro sve zapadne kompanije koje se u Iraku bave
obezbedjenjem, svoje ljude i timove opremaju sa M4.

Ljudi koje sam upoznao i koji koriste nasu M21 se uglavnom bave pratnjom konvoja jer je u NATO kalibru a
mehanizam joj je veom pouzdan po uzoru na izvorni model AK47.

Sve vrste PSD (Personal Security Detail) timova (pogotovo ovde) imaju potrebu za pouzdanim oruzijem
jer veoma cesto dolazi do "kontakta", dok su momci iz pratnje konvoja non-stop na otvorenom putu i dodatno
su izlozeni surovim vremenskim uslovima: pescane oluje, kisurine, veoma visoke temperature...

Misljenja su uglavnom veoma pozitivna... Kazem uglavnom jer se na njoj u principu nista spektakularno nije promenilo
u odnosu na M70, tako da su i neke mane takodje nasledjene:
Lose reseno bravljenje magacina, jos uvek velika tezina, zatim kao i Kalas - nezgodna je za levoruke strelce...

Svi su slozni oko toga da je novi kundak bolji od starog' koji je brzo znao da se rasklima,
da je sina za kacenje raznih nisana i opreme veoma korisna. Kad vec spomenuh dodatnu opremu, zapadnjaci pate
da karabudze sve i svasta na oruzije...
Zatim prednji drveni (bljak) rukohvat je napokon zamenjen plasticnim koji je izgleda bakelitni, a i zadnja
nova rucka mnogo bolje lezi u ruci.

Kao sto rekoh moja kompanija je nema iako ima dobar izbor oruzija. Nekolicina mojih kolega se opredelila
za M4 zbog dosta prednosti u odnosu na Kalas.
Inace komotno bi mogla da se otvori tema M4 vs Kalas jer je sve toliko diskutabilno i moglo bi
da se naglaba do besvesti...

Moj izbor je bivsa Istocno Nemacka verzija AK47 koja je mnogo kvalitetniji proizvod od nase M70. Jedino sam
na njoj zamenio rucku - stavio sam rucku sa nase M70 jer je originalna bila smesna i nalik na patrljak.

Takodje licno ne volim 5.56 NATO... iako ima dosta prednosti ali, 7.62x39 mi je nekako ozbiljniji kalibar. Ako bih MORAO
da primim pogodak u pancir, i ako bi MOGAO da biram, odluka bi pala na 5,56 jer ce ploca da
zadrzi oba zrna s' tim sto 7.62 ima vecu masu...

Izvadio sam plocu iz svog' pancira i slikao sam je, tako da sam mozes da vidis sta ona moze da zaustavi a sta ne...

Kad' sam vec malopre spomenuo nasu M70... ovde ih ima jako puno i svugde ih vidjam. Evo recimo skoro celo
obezbedjenje Bagdadskog' aerodroma (masa ljudi) nosi nase M70
Jos jedan nas proizvod koji je rame uz rame sa Ruskim (po kvalitetu) je municija. Ovde je ima u nenormalnim kolicinama i veoma je kvalitetna,
jedino je Rusko punjenje (barut) nesto malo jace.

Takodje na slici mozes da vidis "nabudzenu" M21 u rukama jednog Amera, momka iz obezbedjenja konvoja sa kojim prica moj kolega.
Na njih smo naisli jer je na putu neposredno ispred pronadjen postavljeni IED (Improvised Explosive Device) koji
je cekao ili njih ili nas... 

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

DSCN2226.jpg
(65.27 KB, 450x600)
Range Day 072.jpg
(44.6 KB, 600x487)
DSCN1929.JPG
(28.97 KB, 600x450)
1736536.JPG
(25.27 KB, 405x514)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 898
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
Na ovoj ploci pise da pruza zastitu od oba tipa zrna 5,56x45 (obicno i pancirno) a za 7,62x39 je navedeno samo obicno. Da li to znaci da ne bi mogla da zadrzi pancirno zrno ovog metka? Malo mi je nelogicno, posto 5,56  ima daleko vecu brzinu a samim tim i vecu probojnu moc. 7,62x39 ima vecu zaustavnu moc, ali i veliki pad zrna na vecoj daljini i mnogo veci trzaj oruzja.
Hvala!
« Poslednja izmena: 11. Feb 2007, 08:08:47 od 211 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC HD2
zanjimljivo.... koja ti ti je puska bolja AK47 - M4? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
mob
Nokia 6300
AK-47 je 100puta bolji od M-4 i M-16. Setite se samo Vijetnama. Ak-47 su mogli da drže i u govnima, on i opet lepo pucao.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC HD2
i ja isto mislim , ali nekako mi se vise svidja m4
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Memento Mori

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 7891
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
M4 je mnogo univerzalnija ali AK47 je zakon  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 6483
Zastava
OS
Nepoznat
Browser
Opera 8.01
mob
HTC HD2
Ipak, m4 je nekako dobar moze da se stavi sta oces na njega, mislim na larere, nisane, ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 08:53:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.218 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.