Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 09:16:16
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Loša komunikacija  (Pročitano 27424 puta)
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.15
tja, ti moderatori, samo nam kvare zabavu  Smile Smile
Prvo, ne generalizujem, ali da ima moderatora sa problemom komunikacije, ima...  Ali, da li moderator nakon vase poruke u kojoj mu na najbolji moguci nacin obrazlazete svoj stav bez prozivanja, vrijedanja, ima pravo da vam odgovori u stilu "imas u uglu znak odjave"? Problem je da se priznaju greske. Ni ja nisam 100% u pravu. Svjestan sam svojih gresaka i izvinjavam se svima koje su se nasli uvrijedeni u jucerasnjoj raspravi. Namjera mi je bila da ukazem na greske. Ali izgleda da je ipak bolje bolje drzati oci zatvorene  nad problemima.
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.15
Ako je tebe iznervirao il i sta vec neki ili nekoliko modova, trebao bi to raspraviti sa njima, a ne napadati sve modove, jer nas ima ovde mnogo vise, a ja za sebe mogu da tvrdim da konkretno tebi nikad nisam nista slicno uradila... Nije ti potrebna ta generalizacija.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0
Pa rekao je da ne generalizuje  Smile
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.15
Jao, jeste, izvinjavam se...  Smile

Mada, opet tvrdim da je trebao reci koji konkretno modovi su ga iznervirali...  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0
Eno ti cijeli jedan podforum pa pogledaj  Smile
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.15
Ako je tebe iznervirao il i sta vec neki ili nekoliko modova, trebao bi to raspraviti sa njima, a ne napadati sve modove, jer nas ima ovde mnogo vise, a ja za sebe mogu da tvrdim da konkretno tebi nikad nisam nista slicno uradila... Nije ti potrebna ta generalizacija.
Kao sto sam rekao, ne generalizujem, 99% moderatora izvsno radi svoj posao i ja im skidam kapu. Ali nekoliko moderatora je svoj polozaj shvatilo kao mogucnost za ispunjenje nekih svojih ideja i zamisli. Uostalom, mene ne zaniima rad moderatora nego nacin komunikacije sa ostalim korisnicima. Pogledaj jedna od uobicajenih odgovora na forumu Pitajte~Predlozite...

Citat
Ako ti se ne svidja izadji iz kuce, posto ti je jedini cilj da pljujes u kuci i samim tim si nam se popeo na vrh glave!

Citat
I to sto su vam modovi rekli... a vi poceli da dozivljavate kao frazu...
Idite gde je bolje...
Ili prosto odjebite.

Koji nivo komunikacije predstavljaju navedeni primjeri...

Ako je univerzalni odgovor moderatora, admina... na sve: "Idite gde je bolje, Ili prosto odjebite...onda ne znam zasto se protive kada se neki korsnici ponasaju na taj nacin. Samo koriste model ponasanja onih koji bi trebali biti uzor za uspjesnu komunikaciju. Valjda je ova brojka od 600.000 korisnika nekim od organa vlasti dali podstrijeka ideji da je jedan korisnik pojedinacno nebitan. Takav stav je uzasan...

IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.15
I dalje mislim da se nesuglasice trebaju resiti na drugaciji nacin...

Uostalom, ovo nije tema o odnosu pojedni modovi vs clanovi... Tako da srljamo u off topic...

O stavovima onih koji su hijerarhijski iznad mene, naravno da mogu da sudim i zauzumam odredjena misljenja... Ali, ispravljanje krivih drina nije mi u opisu posla...  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.15
Ja samo dajem doprinos temi o losoj komunikaciji  Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
Sposobnost vođenja komunikacije je velika veština.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
Korisna vjerovanja uspješnih komunikatora

Autor:  Božidar Popović, dr. med., konzultant i trener


Vjerovanja su temelj nas samih, temelj naše komunikacije s drugim ljudima, naše ponašanje je produkt naših uvjerenja



"Dobro je biti dobar." "On mene ne voli jer mi danas nije kupio ružu." "Tko rano rani, dvije sreće grabi." - Prethodne rečenice primjeri su vjerovanja. Po definiciji, vjerovanja su ono što mi držimo da je ispravno, bitno ili u redu. Pod vjerovanja spadaju stavovi i predrasude. Vjerovanja prepoznajemo u rečenicama koje sadrže riječi poput: pozitivno, neispravno, bolje, nekorektno... To su sve one rečenice kojima se izriče određeni sud o nekom i nečemu.
Zašto pišemo o vjerovanjima? Zato jer su vjerovanja temelj nas samih, temelj naše komunikacije s drugim ljudima, naše ponašanje je produkt naših uvjerenja. Naša vjerovanja su snažni motivatori za naše akcije i često ih nismo niti svjesni. Na svjestan ili nesvjestan način ih usvajamo u djetinjstvu, najprije od roditelja, a onda i od drugih roditeljskih figura (bakâ djedovâ stričevâ, tetâ, susjedâ, nastavnikâ, svećenikâ...), ovisno o tome koja je osoba tijekom života imala na nas utjecajnija vjerovanja.
Naša vjerovanja se tijekom života mijenjaju s jedne strane kao prirodni i spontani ciklus uslijed odrastanja i s druge strane zbog sakupljanja različitih životnih iskustava. Jedno od takvih iskustava može biti i psihoterapija kao oblik učenja i usvajanja korisnih i funkcionalnih uvjerenja u odnosu terapeuta i pacijenta. Poseban predmet našeg interesa su korisna uvjerenja uspješnih komunikatora, čija je uspješnost komuniciranja bila upravo podržana njihovim uvjerenjima.

Mijenjajući uvjerenja mijenjamo i ponašanje   

Bandler i Grinder, psihoterapeuti i znanstvenici, utemeljitelji Neurolingvističkog programiranja (NLP), bili su dovoljno znatiželjni da saznaju kako su uspješni komunikatori uspješni. Njih je posebno zanimalo koja su to uvjerenja uspješnih komunikatora kojima su se oni rukovodili u svojim akcijama u životu. Mi se ponašamo po obrascima za koje držimo da je nešto ispravno, u redu i istinito. Naše ponašanje moguće je mijenjati samo ukoliko mijenjamo naša uvjerenja. Autori su pokazali da ukoliko prihvatimo samo uvjerenja uspješnih komunikatora i kroz ponašanje ih primjenjujemo u životu, činimo 75% promjene! Osvrnut ćemo se na nekoliko najznačajnijih korisnih uvjerenja.

   1. "Otpor je znak neodgovarajućeg praćenja."
Često optužujemo druge ljude u komunikaciji kako nas nisu shvatili ili razumjeli našu poruku i nisu odgovorili na način na koji smo mi to željeli. Čudimo se kako im to uspijeva. Jesmo li se zapitali kako nama uspijeva da nas drugi ljudi ne razumiju i da nam odgovoraju na način na koji mi to nismo očekivali? 
Često imamo predrasudu tipa "Samo da on/a misli ili čini drugačije, sve bi bilo drugačije." Naravno, s njegovim/njezinim pasivnim promatranjem situacije i onog što se događa. Glagol  "događati se" stavljam pod navodnike baš zato jer kada slušate druge ljude oni će vam ga izreći u smislu "... događa mi se ...", kao da oni na to nemaju ili ne mogu imati utjecaja. Ovo korisno uvjerenje pozicionira odgovornost u našoj komunikaciji s drugima. Mi imamo itekakvu odgovornost na ono što nam se "događa" u određenom kontekstu. Na koga sigurno možemo utjecati u komunikaciji, mijenjajući se, čineći nešto drugo, učinkovitije, korisnije, što više odgovara situaciji baš u tom specifičnom kontekstu - smo upravo mi sami. Vodeći se prehodno izrečenim, tada preuzimamo konce u svoje ruke, prelazimo u aktivan položaj svjesni svojih vještina i sposobnosti i prilike da uvijek možemo učiti, rasti i razvijati se.

   2. "Ne postoji neuspjeh, samo povratna informacija."
Tijekom života na različite načine doživljavamo neuspjehe. Unatoč različitim osjećanjima u takvim životnim situacijama, možemo izvući pouku iz tih događaja. Nakon "neuspjeha" možemo nešto naučiti. Uvijek se možemo priupitati: "Kako mogu iskoristi taj događaj ili ta događanja za sutra, za budućnost?" Je li u tom slučaju neuspjeh samo neuspjeh ili početni korak, ishodišna točka prema stvaranju uspjeha?
Učiti na vlastitim i tuđim neuspjesima pravo je malo bogatstvo. Neuspjeh nam služi kao izvor iz kojeg se obogaćujemo novim spoznajama i time utiremo neke nove puteve u našim životima i komuniciranju s drugim ljudima. Ukoliko sve što nam se događa shvatimo i doživimo kao povratnu informaciju, to nam može biti putokaz kojim putem dalje ići, a koračajući tim novim putevima modeliramo uspjeh. Uspješni komunikatori su, učeći na poukama iz neuspjeha, koristili to iskustvo i time kreirali uspjeh u budućnosti.

  3. "Značenje komunikacije je odgovor koji dobivate."
Nerolingvističko programiranje (NLP) nas uči da je jako važno znati što želimo u komunikaciji. Kada nešto načinimo, kroz neko vrijeme možemo saznati jesmo li postigli željeno ili ne. Unaprijediti naše komunikacijske vještine prema stupnju izvrsnosti možemo jedino ako nam je poznat učinak onoga što smo načinili. Za primjećivanje učinka onog što činimo jako nam je važna izoštrenost naših osjetila. Uskađivanjem sa sugovornikom, neverbalno kroz stav tijela, boju i ton glasa ili verbalno usklađujući svoje misli "na istoj valnoj duljini", kod sugovornika možemo postići odgovor koji smo željeli. Učinkovit komunikator usredotočava se na sugovornikov odgovor koji je on upravo producirao. Stupajući u "cipele druge osobe" i zamišljajući kakav učinak na nju ima vaše ponašanje i riječi koje izgovarate, možete dobivati odgovor o stalnom izgrađivanju vašeg odnosa.

Ako su vam ova znanja i vještine već odavno poznate, uvijek ih možete ponovno koristiti, možda na drugačiji način, a ako sam vam ovim člankom donio neke novosti, pobudio vašu znatiželju i/ili otvorio neka nova pitanja, radovat će me svako vaše novo iskustvo koje budete vi sami stvarali.

(...)

Izvor: Vaše zdravlje
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 09:16:16
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.