Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 02:48:53
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Lista ljubavnih izbora  (Pročitano 1359 puta)
15. Mar 2012, 01:05:35
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
Browser
Opera 11.61
Cesto odabir partnera i prijatelja donosi puno bolnih iskustava koja bismo radije izbegli kada bismo imali izbora. Razlog leži u činjenici da ovaj izbor nije u potpunosti zasnovan na slobodnoj volji, tj. da nas prethodna iskustva u porodici iz koje potičemo na neki način predisponiraju za ponavljanje određenih grešaka u partnerskom izboru. Sve dok nam ne postane jasno gde grešimo, ne možemo greške ni ispraviti. Predložena vežba pruža mogućnost da shvatimo šta biramo i zašto to radimo. To je prvi korak da nešto promenimo.



Lista ljubavnih izbora

Ovaj tekst ima za cilj da vam pomogne da shvatite zašto birate ljude koje volite. Neki od nas, pri tom izboru, stalno prave iste greške. Vežba je posebno korisna za njih, ali i za sve ostale, jer otkriva šablon u osnovi partnerskih izbora. Važno je naglasiti da ne biramo slučajno.Vežbu možete uraditi čak i ako trenutno nemate partnera.



Napišite imena svih partnera sa kojima ste imali značajnu vezu, uključujući i sadašnjeg (ukoliko ga imate). Ostavite ispod svakog imena prostor za pisanje. Zatim, ispod svakog imena napravite listu njegovih ili njenih najnegativnijih osobina (opišite tu osobinu ili ponašanje sa što manje reči možete). Naravno da su te osobe imale mnogo pozitivnih osobina, ali za ovu vežbu nam one nisu potrebne. Nemojte žuriti. Dajte sebi dovoljno vremena da razmislite, i prisetite se svega što želite da napišete.



Kada završite, pročitajte svaku listu i zaokružite svaku osobinu koja se ponavlja. Ako ih ima (a obično ih ima), napravite zbirnu listu onih osobina koje su zajedničke najmanje dvoma vaših bivših partnera. Ako ih nema, čestitamo!



Razmislite malo o svojoj zbirnoj listi i postavite sebi sledeća pitanja:


1. Postoji li neka šema koje treba da budem svestan/na i na šta me ona podseća?
2. Da li je kod nekih mojih partnera bilo lakše naći negativne osobine nego kod drugih i zašto? Šta se tada dešavalo u mome životu?
3. Da li se moj sadašnji partner razlikuje od prethodnih? Da li je bolji, lošiji, isti? Da li se moj partnerski izbor popravljao tokom godina i iskustva?

Kada utvrdite negativnu šemu u izboru partnera, sledeći korak se sastoji u traganju za osobama koje ne poseduju skup osobina koje su karakterisale vaše prethodne partnere. Jer da su vam njihove osobine odgovarale, sa tim osobama bi i ostali u partnerskom odnosu.

Asocijacije na ljubav i intimnost

Psihologije je odavno dokazala da je povezivanje emocija sa odredjenim situacijama ili stvarima ili čak ljudima svakodnevna ljudska realnost. Medjutim, cilj ovog teksta je da pokaze da pravimo asocijacije  nekim pojmovima, konkretno sa pojmovima ljubav, intimnost i dom.



Napišite listu negativnih asocijacija koje imate na reč dom, a koje potiču iz detinjstva. Upotrebite reč ili sintagmu (kraću rečenicu), umesto dugih rečenica. Nakon toga, napišite negativne reči koje ste povezali sa intimnošću. Razmislite zašto je to tako, i zapitajte se, da li stavovi koje imate utiču na vaše partnerske ili čak i prijateljske odnose. Evo kako:

Dom



Intimnost




Sada zamenite reči dom i intimnost sa rečju ljubav, jer svi mi, u stvari, izjednačavamo dom i intimnost sa ljubavlju. Poredite ove dve liste sa zbirnom listom negativnih osobina kod partnera. Neki od vas će primetiti sličnosti i shvatiće da se na neki način „vraćamo kući“, voleći partnere koje biramo.



Razmislite: Da li privlačite ljude kojima se ne može verovati? Da li odbijate ljude od sebe čak i kada vam daju ono što želite? Da li ste uplašeni kada neko izrazi jaka osećanja bilo koje vrste, a posebno ljubavi prema vama?



Ukoliko su odgovori na prethodna pitanja pozitivni, vi spadate u grupu ljudi koji se boje ljubavi (priznavali to sebi i/ili bili toga svesni ili ne). Zašto bi se neko bojao ljubavi, kada ona predstavlja našu duševnu hranu, na isti način na koji nam je za telo podrebna prava hrana?



Zato što su prethodna iskustva koja su povezana tj. asocirana sa ljubavlju bila toliko neprijatna ili bolna, da u svim novim situacijama ljubavi ili bliskosti mi u stvari očekujemo prethodni bol i neprijatnost. Dok god toga nismo svesni ili smo svesni ali pokušavamo da pobegnemo od toga, dešavaće nam se ljubavni brodolomi. Jedini način je da stare asocijativne veze pokidamo i umesto njih napravimo nove, pozitivnije.



Verujte nam na reč: nema te osobe na celome svetu koja će promeniti vaše iskustvo iz detinjstva, to samo vi možete da uradite. Prema tome prestanite da tražite oko sebe i počnite da menjate sebe.

Izvor

_____________________________________________________________________________________

U navali ljudi koji konstantno "kukaju" kako uvek nalaze pogresne resih da postavim ovaj tekst. Lepo opisuje neke stvari i lepo opisuje izbore koje pravimo, kao i to da su to jednostavno izbori, da ih cinimo neki put i nenamerno ali da smo jednostavno neki put sami krivi zbog istih pa da trebamo menjati sebe kako bi izbor mozda bio bolji.  Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.52
zanimljiv tekst... Smile

imam jednu prijateljicu koja se stalno zali kako ne moze da nadje sebi normalnog momka...
( pod normalan se podrazumijeva da izgleda normalno tj -  dobro...)
i kako se uvijek jedno te isto ponavlja..ona se daje citava...i na kraju izvisi...
i nije joj jasno kako se to stalno ponavlja..vec dugi niz godina...

a svakome ko pogleda njene bivse momke jasno mu je da se njoj svidjaju iskljucivo prepotentni  kreteni... Smile
ja sam joj jedno deset miliona puta rekao...da se lozi na pogresne i totalno od sebe( i od bilo koga s kim je ona dobra..) suprotne  likove...
jest ono da se suprotnosti u skoro svemu privlace...ali dvije "suprotnosti" ne mogu bas zbog toga da funkcionisu... zato sto se previse privlace...zaljepe se i ne mogu da se krecu...Smile

i nasla je sebi nekog normalnog momka...i bila s njim neko vrijeme...lijepo im je islo...
i onda je ona zabrljala...nalozila se opet na nekog krelca...i sutnula ovog normalnog  lika...
a nakon par dana krelac je nju sutnuo... Smile i sad opet pije tekilu uz podnevnu kafu... Smile
( to sam je ja naucio  Smile)

da napomenem da je ona potomak kulturnih i uglednih roditelja...
lijepo vaspitano celjade...fina djevojka i sve to...
sto sam htio reci..da to sto se njoj svidjaju namrsteni kreteni bez grama mozga u glavi
i bez ijednog emotivnog osjecaja...u sebi....
nema nikakve veze sa njenom porodicom i njenim odgojem..
ili jednostavno sa njenim zivotom ili sa zivotom bilo koga iz njene porodice...

ljudi ponavljaju iste  greske zato sto se nadaju..tj misle... da su na predhodnim greskama nesto naucili
i da ce nesto biti drugacije "ovaj put"..".jer su  naucili  i shvatili gdje grese"...
a raditi i ponavljati jedno te isto...i ocekivati drugaciji rezultat na kraju..je potpuno besmisleno... Smile
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Kada bi samo ljubit znala...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2387
Zastava Italy
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 17.0.963.79
Sve u zivotu se omakne,san,ljubav,djeca,a zatim pocnemo vrsiti kalkulacije "drugi put cu pametnije".Volio bih se pridrzavati nekakvih uputa pametnih glava,jer bi mnogo lakse bilo da oni misle umjesto mene.Ja procitam i kazem ahaa,sad' cu joj odguliti samarcinu ili pitati voli li planinu.Stvarno,divno bi bilo zivjeti zivot po knjizi, jer sam u njoj sve je idealno.
IP sačuvana
social share
"Zasto trazis harizmu u sebi punjena ptico,mogucnost prosvjecenosti u razvratu...miris zemlje,koncentricni krugovi gluposti,ne znanja...ona dalje ne razumiju, izgleda mi da je mrtva straza...
Rekoh sebi moj Boze koliko demagogije...koliko pokradenih misli iza kojih ne stoji nista osim mrznje,sujete,vlasti, i koliko pokvarenosti treba da se izlije pred nase noge, i kakve zone prepoznavanja dovedu nas do istine prevare...
Jer rijeka nije bila rijeka u samom pocetku,i nije nuzno da ne bude ponornica do kraja...
Sta se dogadja kad' mrtvi fazani lete,kad' mrtvi fazani lete al' nijedan ne pada..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.52
suprotnosti mogu funkcionisati ..samo ako jedna strana popusti i prilagodi se drugoj... Smile
onda mogu da zive svoju  knjigu - bajku... Smile Smile
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 02:48:53
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.