Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: „Dojče telekom“ dao 31 milion evra mita na Balkanu  (Pročitano 1325 puta)
16. Sep 2010, 13:18:57
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 6.0.472.55
mob
Apple 15
ISTRAGA POSLOVANJA NEMAČKOG GIGANTA
„Dojče telekom“ dao 31 milion evra mita na Balkanu

Ekipa „Blica“    | 16. 09. 2010. - 00:02h | Foto: Reuters    | Komentara: 2
Nemačko državno tužilaštvo u Bonu pokrenulo je istragu protiv Renea Obermana, izvršnog direktora “Dojče telekoma” i još sedam osoba zbog sumnje da je ova kompanija putem svoje podružnice u Mađarskoj isplatila 31 milion evra na ime mita u Makedoniji i Crnoj Gori. Novac je navodno u periodu od 2000. do 2005. otišao na račune 20 lobističkih i konsultantskih firmi zarad kupovine telekomunikacionih kompanija u ove dve zemlje.


U okviru istrage pretresen je i stan Renea Obermana, izvršnog direktora „Dojče telekoma“
Povod za istragu protiv Obermana i drugih nadležnih iz „Dojče telekoma“ su poslovi „Mađar telekoma“, kao i nekih drugih telekomunikacionih preduzeća u istočnoj i jugoistočnoj Evropi koja pripadaju „Dojče telekomu“. Te kompanije su na podmićivanje davala milionske sume, tvrdi nemački nedeljnik „Virtšaftsvohe“.

Revizorska firma „Prajsvoterhaus-Kupers“ je u „Mađar telekomu“ 2005. ustanovila „sumnjive isplate“, a „Dojče telekom“ je 2006. američku advokatsku kancelariju „Vajt end Kejs“ ovlastio da nastavi proveru. Ova advokatska kancelarija je u izveštaju iz decembra prošle godine zaključila da su zaposleni u „Mađar telekomu“ i telekomunikacionim podružnicama ove firme u Makedoniji i Crnoj Gori izvršili nelegalne isplate 31 miliona evra na račune 20 lobističkih i konsultantskih kompanija, uključujući i neke registrovane na Kipru.

U „Maktelu“ je „Blicu“ rečeno da iz Skoplja ne mogu da komentarišu istragu koja je još u toku, dok nam je u „Crnogorskom telekomu“ navedeno da „nije reč o novoj stvari pošto se podaci o ovoj nazoviaferi mogu naći u finansijskim izveštajima ’Dojče telekoma’ i ’Mađar telekoma’“.

Nemački istražitelji su krajem avgusta pretresali kuće i kancelarije Obermana i drugih članova Upravnog odbora „Dojče telekoma“, a postupak je pokrenut na zahtev američkog Ministarstva pravde i Federalne komisije za hartije od vrednosti, pošto je „Mađar telekom“ kompanija kotirana na njujorškoj berzi. Mark Nirvetberg, portparol „Dojče telekoma“, za „Blic“ je naveo da je Oberman odbacio optužbe nemačkog tužilaštva kao lažne.

„’Dojče telekom’ ne toleriše korupciju u bilo kom ogranku naše grupacije širom sveta. U potpunosti smo sarađivali sve vreme sa američkom državnom istragom, koja se odvija već četiri godine, a sam direktor je svedočio 2009. Protiv direktora lično nije navedena nijedna optužba u bilo kom delu istrage u SAD“, saopštio je Nirvetberg, koji nije želeo da se izjašnjava o tome da li će korupcionaška afera „Dojče telekoma“ na Balkanu imati negativne posledice po eventualne planove te kompanije vezane za „Telekom Srbija“.

Oberman je osumnjičen da je prilikom susreta sa predsednikom „Maktela“ 2005. saglasnost za isplatu dividendi te kompanije uslovio time da se odustane od planiranog otvaranja makedonskog telekomunikacionog tržišta za konkurentske firme. Makedonska državna telekomuni kaciona kompanija „Maktel“ je privatizovana 2001. u vreme kada je na čelu vlade u Skoplju bio premijer Vlado Bučkovski. Makedonska država je zadržala manjinski paket od 34,81 odsto akcija, uz zlatnu akciju koja joj obez beđuje veći uticaj na odluke kompanije. Nakon dolaska „Dojče telekoma“ u Makedoniju, vlasti su godinama odugovlačile da dovedu trećeg operatera. Tek 2007, kada je došla nova vlada, na tržište je pušten i treći operater VIP, pa sada posluju „Maktel“ („Dojče telekom“), „Telekom Slovenije“ koji je kupio od grčkih vlasnika „Kosmofon“, i VIP.

„Dojče telekom“ je vlasnik 59,8 odsto akcija „Mađar telekoma“, mađarske kompanije koja drži 51 odsto „Maktela“ i 77 odsto „Crnogorskog telekoma“.
 
Dokazi uništeni?
Prema izveštaju američke advokatske kancelarije „Vajt end Kejs“, neimenovani službenici podružnica „Dojče telekoma“ u Mađarskoj, Makedoniji i Crnoj Gori uništili su dokumentaciju vezanu za isplate iz 2006. „Vajt end Kejs“, koje je angažovao sam „Dojče telekom“, u svom izveštaju tvrde da nisu otkrili tragove direktnih uplata makedonskim zvaničnicima niti upletenost u aferu visokih rukovodilaca nemačke kompanije.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.12
odakle im lova  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1369
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.9
Jel se javio dacic? Nesto ga nema u zadnje vreme sa biserima. Sigurno je zauzet istragom.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.111 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.