Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 22:04:54
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kubanski izazovi: i posle Kastra, Kastro  (Pročitano 12649 puta)
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Fidel Kastro dobro raspoložen

Sa Kube stižu vesti da se predsednik Fidel Kastro još oporavlja posle operacije stomaka, uoči koje je privremeno preneo vlast na svog brata Raula, javlja Bi-Bi-Si.

Kubanska državna TV preksinoć je emitovala Kastrovo saopštenje u kojem on kaže da je operacija bila ozbiljna i da ne može da "izmišlja dobre vesti jer to ne bi bilo moralno", ali da mu je zdravstveno stanje "stabilno" i da je "dobro raspoložen", citira AP. Legenda revolucije izvinio se zbog toga što ne može da da više detalja objasnivši da, zbog pretnje koju SAD predstavljaju njegovoj vladi, informacije o njegovom zdravlju moraju da budu "državna tajna". - Zemlja je spremna za odbranu - konstatovao je vremešni lider očigledno aludirajući na eventualni američki napad. - Mogu da kažem da je situacija stabilna, ali pravi oporavak mog zdravlja će potrajati - dodaje Si-En-En.

Predsednik kubanskog parlamenta Rikardo Alarson je nastojao da umiri stanovnike zabrinute za zdravlje svog predsednika, rekavši im da je Kastrov poslednji čas još daleko, prenosi Bi-Bi-Si.

Na Kubi nisu objavljeni zvanični lekarski bilteni i nije jasno da li je predsednik, koji 13. avgusta puni 80 godina, u bolnici ili se oporavlja kod kuće. Bi-Bi-Sijev dopisnik iz Havane kaže da većina Kubanaca prima vest o Kastrovoj operaciji mirno i da nema znakova vanrednih bezbednosnih mera.
Američka vlada saopštila je da prati događaje na Kubi.

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
KASTRO NA SAMRTI?
Predsednik Kube Fidel Kastro operisan juče zbog unutrašnjeg krvarenja, a svoja ovlašćenja preneo na mlađeg brata

HAVANA - Kubanski predsednik Fidel Kastro operisan je juče zbog unutrašnjeg krvarenja, a ovlašćenja je privremeno preneo na svog mlađeg brata Raula, saopštio je kubanski lider. Kastro, koji 13. avgusta puni 80 godina i koji je na čelu Kube od revolucije 1959. godine, preneo je svoje funkcije prvog sekretara vladajuće Komunističke partije, komandanta oružanih snaga i predsednika države na Raula Kastra (75).

Kubanski predsednik je objasnio da ga je iscrpeo samit predsednika zemalja Južne Amerike i prošlonedeljno obeležavanje napada na vojni garnizon 1953. godine.
- To je prouzrokovalo akutnu unutrašnju krizu sa neprekidnim krvarenjem - navedeno je u Kastrovom saopštenju koje je na državnoj televiziji pročitao njegov saradnik Karlos Valensijaga.

Operacija je primorala Kastra na oporavak od nekoliko sedmica, tokom kojih će njegove dužnosti obavljati Raul Kastro. Inače, poslednji komunistički lider u zapadnoj hemisferi Fidel Kastro, koji 13. avgusta puni 80 godina, prvi put je u ponedeljak, u 48 godina dugoj vladavini, morao da prenese vlast na drugoga.

Deset američkih predsednika i 13 administracija, uključujući reizbore, nisu Fidelu Kastru, čoveku fanatično doslednom sebi, nimalo naškodili: ušančen na svom ostrvu bunkeru, stotinak kilometara od američke obale, Fidel Kastro ismeva, prkosi i vređa Vašington sa istim žarom kao što je to činio kada je kao 33-godišnjak, u januaru 1959. godine, trijumfalno ušao u Havanu.

Fidel Kastro je preživeo i nestanak komunizma, ne odustavši od svog kreda, ali po cenu velikih patnji stanovništva i žestokih pritisaka protivnika. Kastro se nije poveo za iskustvom svojih preostalih "partijskih kolega" iz Kine i Vijetnama i odbija da učini bilo kakav ustupak kapitalizmu. Pod američkim embargom od 1962. godine, kubanska ekonomija se guši pod birokratijom koja sve više cepidlači dok se bori sa nestašicama.

Sa Fidelovom smrću nestaće i Kuba kakvu znamo, poslednje utočište otpadnika i onih koji su večito bili protiv. Fidelova smrt definitivno će označiti i nestanak najatraktivnije turističke destinacije, jer Kuba više neće biti mesto na kom ćete za malo para imati neviđeni provod... S uplivom prvih većih količina novca u dosadašnji bastion komunizma, idila će zanavek ispariti. Tome će se zasigurno radovati njeni stanovnici, a onima koji se nikada nisu otisnuli na to putovanje ostaće večni žal.

    

Raul Kastro "mekši" prema kapitalizmu

Raul Kastro (75) ranije je već imenovan za naslednika svog brata. Kao drugi čovek Komunističke partije, kubanske vlade i saveta ministara i u svojstvu ministra odbrane, on iz senke bdi nad bezbednošću svog starijeg brata i režima od njegovog osnivanja. Čini se, međutim, da Raul Kastro s više interesovanja od svog brata prati kineska i vijetnamska iskustva u otvaranju prema kapitalizmu. Raul Kastro je nedavno izjavio da je jedini "dostojni naslednik" njegovog brata Komunistička partija.


Izvor: Kurir / (AG.)
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Fi­del bu­dan i ži­va­han
R. PE­TROV­SKI, 3. avgust 2006

KU­BAN­SKI pred­sed­nik Fi­del Ka­stro je "ve­o­ma ži­va­han i vr­lo sve­stan" po­sle hi­ru­ru­ške in­ter­ven­ci­je na sto­ma­ku, tvr­di pred­sed­nik ku­ban­skog Par­la­men­ta Ri­kar­do Alar­kon. On je u iz­ja­vi za jed­nu ame­rič­ku ra­dio sta­ni­cu na­veo da je po­se­tio Ka­stra u po­ne­de­ljak i da je sa njim di­sku­sto­vao o po­sle­di­ca­ma po­gor­ša­nja nje­go­vog zdra­vlja na zbi­va­nja u ze­mlji.
Pre­ma re­či­ma Alar­ko­na, on je bio sa pred­sed­ni­kom i u uto­rak i da je "kao i uvek pot­pu­no sve­stan i go­vor­ljiv".
- "Raz­go­va­ra­li smo vi­še od po­la sa­ta o mno­gim zbi­va­nji­ma u sve­tu, kao i o uti­sku ko­ji je oba­ve­šte­nje o nje­go­voj hi­ru­ru­škoj in­ter­ven­ci­ji ima­lo na Ku­ban­ce" - re­kao je pred­sed­nik Par­la­men­ta, i do­dao da oče­ku­je da će "pe­ri­od opo­rav­ka po­sle ope­ra­ci­je bi­ti uobi­ča­jen".
Jed­na od vo­đa KP Ku­be i čla­ni­ca Skup­šti­ne, Ke­nia Se­ra­no, me­đu­tim ka­že da ne­će bi­ti ve­li­kih tur­bu­len­ci­ja ka­da Ka­stro ode.
- Suk­ce­si­ja je pri­pre­mlje­na, pr­vi pot­pred­sed­nik je Ra­ul Ka­stro, a po­sle nje­ga mi ima­mo ru­ko­vod­stvo ko­je je na­u­či­lo od Fi­de­la šta je po­treb­no da bi se na­sta­vi­la na­do­grad­nja re­vo­lu­ci­je - iz­ja­vi­la je go­spo­đa Se­ra­no.
Me­đu­tim, čla­no­vi ma­lo­broj­ne opo­zi­ci­je stra­hu­ju da će po­sle Ka­stra na­stu­pi­ti pe­ri­od ne­sta­bil­no­sti.
- Po­sle Ka­stra po­sto­ji ogro­man ri­zik od ne­sta­bil­no­sti i ha­o­sa na Ku­bi - ka­že Osval­do Pa­ja, vo­đa ma­le opo­zi­ci­o­ne gru­pe po­zna­te kao Po­kret za oslo­ba­đa­nje hri­šća­na.
Još jed­no pi­ta­nje mu­či i Ku­ban­ce i ino­stra­ne po­sma­tra­če: gde je Ra­ul Ka­stro. Na­i­me, iako je već tre­ći dan vr­ši­lac du­žno­sti pred­sed­ni­ka Ku­be, Ra­ul se nig­de zva­nič­no ni­je po­ja­vio, ni­ti dao ika­kve iz­ja­ve. Pre­ma re­či­ma po­sma­tra­ča, Ku­ban­ci ve­ru­ju da sta­ri­ji brat Fi­del upra­vlja ze­mljom, ma­kar iz bo­le­snič­ke po­ste­lje.
Ku­ban­ska te­le­vi­zi­ja je pre­ne­la iz­ja­vu sa­mog Fi­de­la da se ose­ća "od­lič­no". Ka­stro (pu­ni 80 go­di­na ovog me­se­ca) je ra­ni­je ci­ti­ran da na­po­ran rad pro­te­klih ne­de­lja uti­cao na nje­go­vo zdra­vlje.
"Sva­ko mo­ra da se bo­ri i da ra­di", re­kao je Fi­del Ka­stro.

SE­STRI­NA BRI­GA
- FI­DEL Ka­stro je još ve­o­ma bo­le­stan, ali iza­šao je iz in­ten­ziv­ne ne­ge i oče­ku­jem da će se opo­ra­vi­ti i po­no­vo uze­ti vlast u svo­je ru­ke - iz­ja­vi­la je Ka­stro­va se­stra Hu­a­ni­ta (na sli­ci) u četvrtak na Flo­ri­di.
Hu­a­ni­ta ni­je raz­go­va­ra­la sa bra­tom od 1963. go­di­ne, ka­da je emi­gri­ra­la u Ma­ja­mi. Me­đu­tim, ona ka­že da su in­for­ma­ci­je o nje­nom bra­tu ve­ro­do­stoj­ne.
Ka­stro­va se­stra kri­ti­ko­va­la je ku­ban­sku za­jed­ni­cu u Ma­ja­mi­ju za­to što pro­sla­vlja bo­lest nje­nog bra­ta i una­pred se ra­du­je nje­go­voj smr­ti.
Fi­del Ka­stro ima dva bra­ta i če­ti­ri se­stre.

"KO­OR­DI­NA­TOR TRAN­ZI­CI­JE"
BU­ŠO­VA ad­mi­ni­stra­ci­ja - ka­ko ja­vlja Bi-Bi-Si - ime­no­va­la je Ka­le­ba Mek­ke­ri­ja za "ko­or­di­na­to­ra tran­zi­ci­je" za Ku­bu. Pre­ma nje­go­vim re­či­ma, taj po­sao se sa­sto­ji u to­me da po­mog­ne Ku­ban­ci­ma da "po­vra­te slo­bo­du po­sle 47 go­di­na bru­tal­ne dik­ta­tu­re".
Da bi po­sti­gao ovaj cilj, Mek­ke­ri ima bu­džet od 59 mi­li­o­na do­la­ra, ka­ko bi se "ubr­za­la tran­zi­ci­ja" i osi­gu­ra­lo da ni Ra­ul Ka­stro, ni­ti bi­lo ko dru­gi, od pot­pred­sed­ni­ka Kar­lo­sa La­ge do mi­ni­stra spolj­nih po­slo­va Pe­re­sa Ro­ke, auto­mat­ski na­sta­ve sa­da­šnji si­stem.

AME­RI­KA U PRI­PRAV­NO­STI ZA PRO­ME­NE NA KU­BI PO­SLE KA­STRA
PLAN PRE­VRA­TA

Pred­vi­đe­no 80 mi­li­o­na do­la­ra za dve go­di­ne - po­lo­vi­na od­mah za di­si­den­te i ne­vla­di­ne or­ga­ni­za­ci­je ko­ji tre­ba da "od­ra­de po­sao"

Od stal­nog do­pi­sni­ka VA­ŠING­TON
SE­NA­TOR Bil Nel­son, de­mo­kra­ta sa Flo­ri­de, je po­ru­kom "SAD su uz vas, bu­di­te sprem­ni za svo­ju ne­za­vi­snost", na­ja­vio na Ka­pi­tol Hi­lu na­crt za­ko­na, ko­jim se obez­be­đu­ju mi­li­o­ni do­la­ra za di­si­den­te ko­ji bi tre­ba­lo da spro­ve­du de­mo­krat­ske pro­me­ne na Ku­bi po­sle Ka­stra.
Za­kon ko­ji je osmi­sli­la gru­pa čla­no­va Kon­gre­sa, uklju­ču­ju­ći i li­de­ra ve­ći­ne Bi­la Fri­sta, pred­vi­đa 80 mi­li­o­na do­la­ra za dve go­di­ne, od če­ga po­lo­vi­nu od­mah, - za di­si­den­te i ne­vla­di­ne or­ga­ni­za­ci­je na Ku­bi. Na pred­log pred­sed­nič­ke ko­mi­si­je no­vac bi išao po­li­tič­kim za­tvo­re­ni­ci­ma, or­ga­ni­za­ci­ja­ma za pra­va rad­ni­ka, no­vi­na­ri­ma, le­ka­ri­ma, eko­no­mi­sti­ma...
Tri čla­na Pred­stav­nič­kog do­ma, Ame­ri­kan­ci ku­ban­skog po­re­kla, re­pu­bli­kan­ci Lin­koln i Ma­rio Di­za-Ba­lart i Ile­a­na Ros-Le­ti­nen su, ka­ko su ja­vi­li ame­rič­ki me­di­ji, pre ne­go što su oti­šli na Ma­ja­mi, raz­go­va­ra­li o si­tu­a­ci­ji sa čla­no­vi­ma Sa­ve­ta za na­ci­o­nal­nu bez­bed­nost. Po­sle raz­go­vo­ra su iz­ja­vi­li da je za Bu­šo­vu ad­mi­ni­stra­ci­ju ne­pri­hva­tlji­vo da ski­ne sank­ci­je Ku­bi ako Ra­ul Ka­stro do­đe na vlast.
Isto­vre­me­no, port­pa­rol Be­le ku­će To­ni Snou je upu­tio po­ru­ku iz­be­glim Ku­ban­ci­ma, ko­ji ži­ve u SAD da ne kre­nu ma­sov­no u po­vra­tak na Ku­bu:
- Osta­ni­te gde ste. Ni­je tre­nu­tak da lju­di pre­la­ze u bi­lo kom prav­cu - upo­zo­rio je Snou.
Obal­ska stra­ža već du­že ima plan za ma­sov­ne mi­gra­ci­je sa Ku­be pre­ko mo­ra. Ali, ka­ko se na­vo­di, ovi pla­no­vi ni­su još ak­ti­vi­ra­ni, ni­ti su do­dat­ni bro­do­vi, avi­o­ni ili lju­di po­sla­ti u re­gi­on.
U SAD se ipak stra­hu­je da bi ne­sta­bil­nost na Ku­bi po­sle Ka­stra mo­gla da vo­di ve­li­kim mi­gra­ci­ja­ma Ku­ba­na­ca ka Ju­žnoj Flo­ri­di, ka­kve su za­be­le­že­ne 1980. i 1994. go­di­ne.


Izvor: Novosti / D. SA­VIĆ
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Државна тајна о Фиделу Кастру
Командантова постеља
Није у шок-соби, изјавила Кастрова сестра. – На Куби отказани карневали, док кубанска заједница у Мајамију слави већ данима


Фиделова сестра Хуанита Кастро огласила се из Мајамија вешћу да оперисани осамдесетогодишњи кубански лидер није више у шок-соби, али да се још не могу дати сигурне прогнозе о његовом здрављу. Због неслагања са режимом свога брата, Хуанита је још 1964. избегла у Мајами, али је, како тврди у разговору са „једном веома важном особом”, сазнала ове не тако детаљне појединости. Она је замерила својим бројним земљацима на Флориди што прослављају болест њеног брата, иако се и сама нашла у егзилу као противник његове политике. У недостатку других вести са изолованог острва где је одлазећи на операцију Фидел Кастро све своје највише функције предао свом млађем брату Раулу, први пут откако је пре 47 година институционализовао кубанску револуцију и завео једнопартијски комунизам, Хуанитино штуро објашњење пренели су сви светски медији и агенције.

У међувремену је на Куби ступила на снагу практична примена заштите још једне државне тајне па су неки страни новинари који су покушали да уђу у Хавану, са аеродрома „Хосе Марти”, враћени истим авионом назад у своју земљу. Због опасности која Куби прети од „ америчког империјализма”, стање здравља њеног дуговечног команданта проглашено је за државну тајну, а традиционални карневал са афрокубанском музиком који пада у петак одложен је на неодређено време.

Становници Хаване могу само да нагађају шта се дешава, али многи од њих устручавају се да та своја размишљања изговоре пред малобројним страним новинарима стално акредитованим у кубанском главном граду. Многи се питају зашто се у јавности не појављује Раул Кастро, још од Кастровог коминикеа о привременој предаји највиших функција свом млађем брату коме и по уставу припада друго место у кубанској државнопартијској апаратури. И док становници Мајамија и остали „амерички Кубанци” у САД нагађају да Фидел Кастро није више ни жив, занимљиво објашњење дао је једном страном новинару (или домаћем човеку који под псеудонимом ради за стране новине) улични продавац Ектор чије презиме није откривено, а питање је да ли му је и име тачно. „Раул се не појављује у јавности јер је и даље под контролом Фидела. Фидел је главни, чак и из своје постеље, и брат то зна. Иако су рекли да Раул сада влада, док год је Фидел жив он ће бити главни. То је тако и заборави да је могуће било шта друго”, рекао је дотични Ектор, а преноси „Вашингтон пост”.
Мало је оних на Куби којима су доступне интернетске везе и сателитски програм, а информативну блокаду о животу човека који је пола века кројио судбину једанаест милиона људи на изолованом острву, разбијају повремено понеким штурим детаљем медији ван земље. Тако је неочекивано на дебатној емисији Националног јавног радија у Вашингтону успостављена телефонска линија са председником кубанске скупштине Рикардом Аларконом. Функционер је рекао да је „за човека који тек што је прошао операцију”, Фидел „духом врло жив”. Он је чак, како сведочи Аларкон, донео одређене одлуке и ставио их на папир. То је прочитано у понедељак увече…

Али од тада је прошло три дана… зашто се Раул не појављује у јавности, где је он, питали су радио-водитељи. „Он је у Хавани, а где је Чејни?”, рекао је Аларкон, подсећајући Американце да се тачно место и боравак потпредседника САД не откривају, поготово не када је земља у опасности.

За  то време Кубанци из Мајамија који већ деценијама предвиђају Фиделов крај „до краја недеље” праве рекордан промет у кубанским ресторанима у Малој Хавани. Остаје се до касно у ноћ, пије се и једе се на велико. Једни кажу да се враћају на Кубу чим падне Фидел. „Овде се живи да би се радило”, каже један амерички Кубанац који планира да се врати у своју земљу. „Тамо се ради да би се живело”, објашњава своју одлуку. Многи други свесни су да је време учинило своје, да се они и без Фидела не би на Куби више осећали као своји.

Утицајна група америчких Кубанаца затражила је, према најновијим вестима, од кубанске армије да успостави „војноцивилну владу транзиције” и да не подржи устоличење Раула Кастра. Војска има прилику да помогне својој земљи и да оконча диктатуру браће Кастро, каже се у коминикеу „Кубанско-америчке националне фондације”. Тврди се да унутар државног врха постоје снаге које не подржавају Раула и које су за постепену демократску транзицију. По овом сценарију, војска би требало да обезбеди услове за демократске изборе, ослободи политичке затворенике и осигура мир на острву.

Вашингтон, с друге стране, упозорава „да сви остану тамо где су” прибојавајући се масовног таласа егзодуса са Кубе, или евентуалног организованог групног одласка кубанских Американаца на острво.

Ово није време да се пође на пут морем, упозорио је гласноговорник Беле куће Тони Сноу. Новинари који покушавају да уђу на Кубу обично лете ваздухом. Време ту игра највећу улогу. Али кубански званичници упозоравају да свако новинарско перо које жели да се опроба извештајима са Кубе, мора претходно да сачека на улазну визу, бар три недеље…


Izvor: Politika / Зорана Шуваковић
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Na Kubi sve jače tenzije, još niko nije video braću Fidela i Raula Kastra
Ni CIA ne zna šta je s Kastrom


Neizvesnost na Kubi raste. Prošla su već četiri dana otkako je Fidel Kastro, po prvi put u istoriji svoje vladavine, preneo vlast na brata Raula, a da se nijedan od njih dvojice nije pojavio u javnosti. Niko do sada nije uspeo da ih vidi ni na slici ni na televizijskom snimku.

Poslednjim promenama zatečena je i CIA kojoj je Kastro trn u oku već pola veka. Kako prenosi Rojters, Vašington nema jasnu ideju da li je Raul Kastro u stanju da se zadrži na vlasti ukoliko Fidel umre. Osnovni problem je, kako tvrde bivši i sadašnji obaveštajci, u tome što CIA nije uspela da se infiltrira u visoke ešalone političke i vojne vlasti u Havani.

„CIA će teško ubediti predsednika Buša da zna šta se tačno dešava na Kubi i da zna šta će se desiti u slučaju Kastrove smrti ili njegovog trajnog odlaska sa vlasti. CIA informacije dobija iz druge ili treće ruke. Situacija je ista kao sa Irakom devedesetih godina, kada CIA nije znala šta misle generali u najbližem okruženju Sadama Huseina“, kaže Robert Baer, bivši agent CIA.

Tokom decenija hladnog rata, Amerika je Kubu smatrala neprihvatljivim regionom sa jakim uticajem bivšeg Sovjetskog Saveza. Nakon raspada SSSR-a, interesovanje za Kubu iz ovog ugla je splasnulo, što je bila greška.

„Kuba je godinama bila vrsta sovjetskog Hezbolaha. Nakon raspada SSSR-a, napravljena je greška jer nije nastavljen detaljan rad obaveštajnih službi SAD na Kubi“, tvrdi Džon Pike, obaveštajni ekspert iz kompanije „Global sekjuriti“.

Zbog toga je Džon Negroponte, šef svih američkih obaveštajnih službi, još u ponedeljak naredio analitičarima izradu novih studija o Kubi za postfidelovsku eru.

Kako prenosi agencija Rojters, u prestonici Havani poslednjih dana atmosfera je mirna, dok je u siromašnijim delovima grada primećen veći broj policije. Prema nezvaničnim podacima, zbog opreza vlasti, mobilisan je veći broj policajaca i vojnika iz rezervnog sastava.

„Ne znamo šta se zaista dešava. Očekujemo da nam se novi predsednik Raul Kastro obrati. Ljudi ne žele javno da komentarišu. Samo u krugu prijatelja nagađaju šta se događa“, rekla je Vilma Guiteres, žiteljka Havane.

Zvanični Vašington je iskoristio period neizvesnosti da pojača pritisak na Kubu koju već decenijama drži u izolaciji. U prvom komentaru, američki predsednik Džordž Buš pozvao je Kubance da izvrše demokratske promene, osuđujući nedemokratski prenos vlasti.

A. Petrović

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
FRKA NA KUBI
Fidel Kastro je, prema priči njegovog telohranitelja, preživeo 638 atentata CIA, ali ga je posle 47 godina na vlasti savladala bolest

Frka...

Čudno je da se Fidel, a ni Raul Kastro, nisu oglasili nakon Bušovog poziva Kubancima da formiraju prelaznu vladu

HAVANA - Nakon povlačenja Fidela Kastra sa aktivnih državnih funkcija zbog operacije creva, na Kubi je veoma napeto. Atmosfera je dodatno podgrejana nakon poziva američkog predsednika Džordža Buša upućenog stanovnicima tog karipskog ostrva da izgrade demokratsko društvo, na šta nije usledio odgovor ni Fidela ni njegovog brata Raula, koji je privremeno preuzeo vlast.
Komentar na Bušov poziv kubanskom narodu da formira prelaznu vladu posle 47 godina Kastrove vladavine, dao je novinar na kubanskoj televiziji.
Urednik komunističkog lista za mlade Rogelio Polanko izjavio je da je Bušov poziv beskoristan.
- Jedini način da se ostvari Bušov plan o promeni režima na Kubi jeste silom, a silom neće uspeti - rekao je on. - Raul se čvrsto nalazi na čelu nacije i vojnih snaga, koje su se pokazale kao uspešne u akcijama i imaju međunarodno iskustvo - upozorio je Polanko.
Američka CIA je prema nekim izvorima pokušala čak 638 puta da ubije kubanskog lidera Fidela Kastra. Neke od tih zavera bile su vrlo neobične, čak sramne, piše britanski "Gardijan". Pored svih neuspešnih pokušaja, poput trovanja pilulama, otrovnim cigarama i eksplozivnim školjkama, Kastro je, navodno, jednom ponudio da se sam ubije.     
Iako podatak o broju atentata zvuči zapanjujuće, činjenica je da je CIA bila prilično uporna u svojoj nameri da ga ubije. Bivši šef američkog lobija u Havani Vejn Smit nedavno je slikovito objasnio da je Kuba delovala na Sjedinjene Države kao pun mesec na vukodlaka.
Najspektakularnije zavere protiv Fidela biće prikazane u dokumentarnom filmu na Kanalu 4 pod naslovom "638 načina kako ubiti Kastra". Dokumentarac je snimljen prema istoimenoj knjizi ličnog Kastrovog čuvara Eskalantea, čoveka koji je dok je bio šef kubanske tajne službe odigrao ključnu ulogu u otkrivanju zavera.
Eksplozivna cigara koja je trebalo da raznese Kastrovo lice, verovatno je najpoznatiji zaverenički pokušaj, ali i oni manje poznati su jednako bizarni.
Poznavajući Fidelovu strast za ronjenjem van kubanske obale, CIA je planirala da napravi "bombu školjku" drečavih boja, dovoljno svetlu da privuče Kastrovu pažnju. Dokumenti koje je objavila Klintonova administracija potvrdili su da je ovakav plan postojao, ali nije do kraja razrađen. Još jedna ideja povezana s Kastrovim podvodnim aktivnostima bilo je ronilačko odelo zaraženo gljivicama koje izazivaju hroničnu i tešku kožnu bolest.
Na dan kad je ubijen Kenedi, jedan agent je poslat u Pariz da likvidira Kastra otrovnom olovkom-injekcijom. Međutim, i taj je pokušaj propao.     
Jednom prilikom CIA je regrutovala Fidelovu bivšu ljubavnicu da ga ubije otrovnim tabletama, koje je sakrila u svojoj kremi. Ali, tablete su se rastopile, pa je zaključila da je suludo da pokuša da mu utrpa kremu u usta dok spava. Prema njenom svedočenju, Kastro je već sumnjao da će probati da ga ubije pa joj je ponudio svoj pištolj.
- Ne mogu to da učinim, Fidel - kazala je.

Raul: Biće promena!

Raul Kastro je višestruki zamenik. On je na svim važnijim položajima na Kubi vice-Fidel. U slučaju smrti njegovog starijeg brata, Raul bi trebalo da preuzme moć.     
Mnogi se pitaju da li je taj 75-godišnjak "budućnost Kube"? Njemu budućnost pripada već tako dugo da je zajedno s tom budućnošću i ostario. Već decenijama Raul važi za broj 2 na Kubi, odmah iza brata Fidela. On je njegov zamenik na svim važnijim pozicijama: potpredsednik je države, potpredsednik stranke, potpredsednik državnog veća...
Zato se svi pitaju ko će preuzeti vlast. Hoće li to biti Raul, ili neko drugi? Hoće li on uspeti da se održi na vlasti?
- Naravno da ćemo mi ostati na vlasti i naravno da će se dogoditi i neke promene. Ceo život je jedna stalna promena, iz jedne u drugu etapu. S revolucijom je isto. Mi ćemo ići prema boljem, demokratičnijem socijalizmu.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
 KASTRO SE OPORAVLJA, KUBA SE SPREMA ZA SLUČAJ NAPADA

Kubanski visoki zvaničnici saopštili su da se kubanski lider Fidel Kastro [79] uspešno oporavlja od operacije stomaka i da bi mogao da se vrati svojim dužnostima za nekoliko sedmica. Time su pokušali da otklone sumnje da je Kastro izgubio uticaj nad tom ostrvskom nacijom, nad kojom je preuzeo vlast nakon revolucije, 1959. godine, ocenila je agencija Rojters, prenoseći da su kubanski zvaničnici priznali da bi Kastro zbog zdravstvenog stanja mogao da ograniči obavljanje svojih dužnosti.

Izvori bliski kubanskoj vladi saopštili su da Kastro, koji u javnosti nije vidjen od 26. jula, jede i da može da sedi. Potpredsednik Kube Karlos Lage rekao je da će se Kastro vratiti državničkim obavezama 'za nekoliko sedmica'. Lage je demantovao napise brazilske štampe da je kubanski vodja operisan zbog malignog tumora u stomaku.

'Kastro je morao da se podvrgne operaciji i oporavlja se uspešno. Nema tumor', rekao je Lage novinarima tokom posete Boliviji. U telefonskom intervjuu radio stanici u Majamiju, predsednik kubanske Narodne skupštine Rikardo Alarkon rekao je da je Kastro prošao kroz 'komplikovanu' operaciju, ali da je nekoliko sati nakon toga 'pričao i šalio se'.

Dok se Kastro oporavlja, vojni rezervisti i penzionisani oficiri svakodnevno se prijavljuju vojnim službama i moraju da budu na raspolaganju svo vreme, u slučaju napada SAD, prenela je agencija AP. Stalna tema na državnim medijima, od kako je Kastro operisan i od kako je svoja ovlašćenja preneo na brata Raula, jeste invazija SAD. Na ulicama Havane povećan j broj rezervista i policije, a policiji u istočnim provincijama zemlje rečeno je da mogu da upotrebe silu protiv gradjana koji kritikuju vladu.


Izvor: RTS
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Kubanci s nestrpljenjem očekuju prvo obraćanje novog predsednika
Raul će započeti reforme na Kubi

Fidel Kastro (79) boluje od raka trbušne duplje i neće se vratiti na vlast, preneli su brazilski mediji pozivajući se na izveštaj koji su kubanski zvaničnici dostavili predsedniku Luizu Inaciju Luli da Silvi.

Demantujući ove navode, potpredsednik Kube Rikardo Alarkon naveo je da će Fidelu Kastru biti potrebno nekoliko nedelja da se oporavi. Uprkos tome, sve veća pažnja usmerena je ka novom predsedniku - Raulu Kastru. Dok Kubanci s nestrpljenjem čekaju prvo obraćanje novog predsednika, nameće se pitanje da li će Fidelov pet godina mlađi brat uspeti da zadrži vlast na duge staze.

Neizvesnost podgreva i to što Raul nije viđen u javnosti poslednjih sedam dana, kao i sve brojniji izveštaji o mobilizaciji pripadnika rezervnog sastava armije. Uz to, kubanske vlasti su zabranile stranim novinarima dolazak na karipsko ostrvo čak i u svojstvu turista.

Vejn Smit, šef Programa za Kubu u Centru za međunarodne studije u Vašingtonu, koji se u više navrata sastao sa braćom Kastro, kaže da se Raul umnogome razlikuje od Fidela, što će se definitivno odraziti i na način kojim će vladati:

„Raul je uvek bio u senci starijeg brata i smatra se za hladnu i promišljenu osobu, koja nije harizmatična kao Fidel. Međutim, Raul ima svojih prednosti. Ima odličan smisao za humor i pragmatičan je u donošenju odluka. Mislim da će on biti mnogo otvoreniji za saradnju sa svim zemljama i Amerikom od Fidela.“

Kako prenosi agencija AP, upravo je Raul odgovoran za delimičnu liberalizaciju tržišta na Kubi, koja je sprovedena devedesetih nakon rušenja SSSR-a. Tada je ostala upamćena njegova izjava da je pasulj mnogo značajniji od metaka, kao i da će Kuba krenuti u tranziciju ka boljem socijalizmu i ka većoj demokratiji u društvu. Zbog toga je verovatan scenario po kome će Raul na vlasti ostati nekoliko godina tokom kojih će započeti proces reformi.

I u samoj porodici Kastro misle da Raul neće biti neprikosnoveni vođa kao Fidel. Naime, Alina Fernandes (50), ćerka Fidela Kastra, kaže da njen stric i ne želi da bude novi lider:

„Mislim da Raul ne pretenduje na mesto apsolutnog lidera uprkos tome što ga podržava najsnažnija institucija na Kubi - armija. On nije kao Fidel, u to nema sumnje. Videćemo šta će se dešavati, Kuba je na prekretnici.“

Alina je tokom 90-ih pobegla sa Kube u SAD, gde danas živi u egzilu. Sa ocem je prekinula sve kontakte i odbila je da učestvuje u slavlju u Majamiju posle vesti da je Fidel Kastro operisan i da je na samrti.

Na drugoj strani, ističe se Raulova surovost. Kako prenosi Si-En-En (CNN), upravo je Raul od Fidela dobijao naređenja da se obračuna sa disidentima i homoseksualcima. Rešavanje ovih „problema“ nije bilo nimalo nežno. Raul je poslednje decenije proveo na mestu ministra odbrane u čemu mu je pomoglo i iskustvo iz sukoba u Angoli i Etiopiji tokom sedamdesetih.

A. Petrović

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Kubanski lider se oporavlja
CIA pokušala da ubije Kastra 638 puta

Američka Centralna obaveštajna agencija (CIA) pokušala je do sada da ubije Fidela Kastra čak 638 puta, tvrdi Fabijan Eskalante, bivši šef obezbeđenja lidera kubanske revolucije. U međuvremenu, sa Kube dolaze najave da će se Fidel oporaviti i vratiti na vlast „za nekoliko nedelja“.


Neki od najneverovatnijih pokušaja likvidacije Fidela Kastra detaljno su opisani u dokumentarnom filmu koji je emitovao britanski „Kanal četiri“. Jedan od najpoznatijih je bilo podmetanje eksploziva u Kastrove omiljene cigare, ali on nikada nije zapalio „smrtonosni tompus“. Znajući za Kastrovu strast prema ronjenju, CIA je čak razmatrala da u vode gde on roni dopremi posudu punu eksploziva koja bi kubanskog predsednika privukla svojom neobičnom bojom. Poslednji poznati pokušaj likvidacije Kastra bio je 2000. kada je bio u poseti Panami. Ispod pozornice je bilo postavljeno 90 kilograma plastičnog eksploziva. Na nesreću CIA, Kastrovo obezbeđenje je proverilo pozornicu i otkrilo eksploziv. Četiri osobe, među kojima i Luis Posada, Kubanac u egzilu i operativac CIA, uhapšene su kao organizatori.

Kubanski potpredsednik Karlos Lage i predsednik Venecuele Ugo Čavez optimisti su kad je reč o Fidelovom zdravstvenom stanju. Oni tvrde da se kubanski predsednik brzo oporavlja posle operacije stomaka i da se može očekivati da se vrati na dužnost za nekoliko nedelja. Lage je dodao i da će Kastrov povratak otkriti američku „politiku laži“ koja stoje iza spekulacija da se neće oporaviti posle operacije.

Predsednik Venecuele Ugo Čavez je za vreme svog obraćanja zapitao: „Kako si, Fidel?“, sugerišući da veruje da kubanski lider gleda program.

„Imamo pouzdane informacije da se brzo i lepo oporavljaš. Fidele, prijatelju i druže, grlim te i znam da ti je sve bolje“. Želje za brzi oporavak, inače, stižu od levičara širom planete. Bivši predsednik Nikaragve Danijel Ortega doputovao je u Havanu.

CDC/IB

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Apple iPhone SE 2020
POVRATAK?!
Kubanski zvaničnici tvrde da je posle operacije Kastru bolje, ali da će biti potrebno više nedelja za njegov potpun oporavak




"Već ustaje iz kreveta, priča više nego što bi trebalo, jer on priča mnogo", kaže Ugo Čavez

HAVANA - Kubanski predsednik Fidel Kastro oporavlja se posle operacije stomaka, ali biće potrebno više nedelja da bi se potpuno oporavio, saopštili su kubanski zvaničnici.
- Vest koju imamo jeste da se nastavlja njegov oporavak. Potrebno je više nedelja, ali on će se oporaviti - rekao je kubanski potpredsednik Karlos Lage u Boliviji, na otvaranju konstitutivne skupštine.
Jedan kubanski zvaničnik rekao je agenciji Rojters da se Kastro oporavlja "kako se može očekivati za čoveka njegovih godina" i da će, po oporavku, možda morati da smanji predsedničke obaveze.
U Karakasu predsednik Venecuele Ugo Čavez, bliski politički i ekonomski saveznik Kube, rekao je juče da Kastro može da govori i da ustaje iz kreveta.
- Već ustaje iz kreveta, priča više nego što bi trebalo, jer on priča mnogo - rekao je Čavez u razgovoru sa predsednikom Bolivije Evom Moralesom, prenosi Rojters.
Kubanski predsednik Fidel Kastro operisan je pre nedelju dana zbog unutrašnjeg krvarenja, a vlast je tada privremeno preneo na svog brata Raula. Kastro, koji 13. avgusta puni 80 godina, nalazi se na čelu Kube od revolucije 1959. godine.
SAD imaju velike planove za Kubu posle Fidela Kastra, a spremnost administracije da pomogne eventualnoj prodemokratskoj tranzicionoj vladi koja bi bila formirana na Kubi potvrđena je i u jednom nedavno objavljenom zvaničnom dokumentu američke vlade.
Pomenuti dokument sastavila je Komisija za pomoć slobodnoj Kubi, koju je imenovao predsednik Džordž Buš, a na njenom čelu je državni sekretar Kondoliza Rajs, javio je AP.
Dokument je objavljen tri nedelje pre nego što je Kastro zbog stomačnih problema prepustio vlast svom mlađem bratu Raulu, a predstavlja nastavak sličnog izveštaja koji je objavljen pre dve godine.
Oba izveštaja, kojima javnost do sada nije poklanjala veliku pažnju, razmatraju šta bi SAD trebalo da preduzmu u periodu posle Kastra ukoliko nove kubanske vlasti budu po volji Vašingtona.
Američki izaslanici bi bili u pripravnosti sa savetima kako da se obuzdaju cene hrane, a SAD bi trebalo da pomognu i u raspuštanju jednopartijskog sistema i da pripreme programe obuke koje bi Kubance upoznali sa principima funkcionisanja slobodne štampe.
Stalna tema na državnim kubanskim medijima, otkako je Kastro operisan i svoja ovlašćenja preneo na brata Raula, jeste invazija SAD. Na ulicama Havane povećan je broj rezervista i policije, a policiji u istočnim provincijama zemlje rečeno je da mogu da upotrebe silu protiv građana koji kritikuju vladu, tvrde zapadne agencije.
(AG.)

Tumor u stomaku?!

Kubanske vlasti javile su brazilskoj vladi da kubanski čelnik Fidel Kastro boluje od malignog tumora trbušne duplje i da se verovatno neće vratiti na vlast, objavile su u subotu brazilske novine.
Prema pisanju lista "Folja de Sao Paulo", brazilskim zvaničnicima je rečeno da je Kastrova bolest početak prenosa vlasti u komunističkoj Kubi.

Prvo higijena

Američka komisija za pomoć Kubi posle Kastra do detalja se bavi eventualnim potrebama Kube posle pada komunističkog režima. Navodi se da bi američka vlada Kubancima trebalo da isporuči kamione za prikupljanje smeća i cisterne za vodu, kao i sapune, sredstva za dezinfekciju i čišćenje tamo gde je neophodno.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 22:04:54
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.13 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.