Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 19:57:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 [Sve]
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kreće trka za indeks  (Pročitano 10965 puta)
25. Jun 2008, 07:33:15
Veteran foruma
Legenda foruma


i sirom otvorenih ociju ne vidim nista...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 35384
Zastava Tamo negde
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Nokia N95 8gb

Na većini državnih fakulteta u Srbiji danas počinje prvi upisni rok. Svi koji žele na jesen da postanu brucoši, od danas mogu da konkurišu na željenom fakultetu, a predaja dokumenata je i sutra i prekosutra. Prijemni ispiti su 1. i 2. jula, po rasporedu koji su odredili fakulteti pojedinačno.

Mesta ima za više od 36.000 brucoša, od kojih će se najveći broj njih upisati na fakultete Beogradskog univerziteta, oko 15.000 akademaca. Na Kragujevačkom univerzitetu mesta ima za 4.200 brucoša, na Niškom za oko 5.500 novih brucoša, dok će neki od 10 fakulteta Prištinskog univerziteta, sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, moći da upiše oko 2.300 studenata. Na Univerzitetu u Novom Pazaru ima mesta za 620 novih studenata.

Svršeni srednjoškolci koji hoće da upišu neki od novosadskih fakulteta, kao i neku od visokih škola strukovnih studija, već su predali prijave.

A oni koji danas stanu na šalter željenog fakulteta podnose na uvid originalna dokumenta, prijavni list i fotokopije svedočanstava sva četiri razreda završene srednje škole, diplomu o položenom završnom, odnosno maturskom ispitu i dokaz o uplati naknade za polaganje prijemnog ispita. Suma koju treba izdvojiti za to kreće se od 2.500 do 7.000 dinara.

Prvi upisni rok završava se 15. jula. Fakulteti na kojima je ostalo slobodnih mesta objaviće drugi konkursni rok 31. jula i on će trajati od 1. do 19. septembra. Prijavljivanje će biti organizovano 1. i 2, a polaganje prijemnih ispita u drugom krugu od 3. do 5. septembra.


Izvor: Politika
« Poslednja izmena: 25. Jun 2008, 07:33:38 od crni scorpion »
IP sačuvana
social share
"Vlast i vlasnistvo se mogu razdovjiti na izvesno vreme, ali nikako zauvek jer ce vlasnistvo, shvativsi koliko je razdvajanje bolno, odmah kupiti vlast ili ce vlast osvojiti vlasnistvo a time i bogatstvo."
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Записи из подземља

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 15651
Zastava Београд
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Samsung S8
Srecno svima koji upisuju! Smile
IP sačuvana
social share
Ako je nesto ocigledno, ne mora biti istinito.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Navala na medicinu, prava, ekonomiju...

Prijavljivanje budućih brucoša za upis na državne fakultete u Srbiji počelo je danas. Iako prijem dokumenata traje tri dana, na pojedinim fakultetima kvote za upis su već prvog dana ispunjene. Inače na sedam univerziteta čiji je osnivač republika u novoj školskoj godini ima mesta za nešto više od 36.000 brucoša.

Prvog dana prijavljivanja na Medicinskom fakultetu u Beogradu, dokumenta je predalo 460 kandidata, čime je kvota gotovo ispunjena. Ta visokoškolska ustanova upisuje 450 redovnih i 50 samofinansirajućih studenata.

Na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu dokumenta za upis je predalo 711 kandidata. Dokumenta će se primati i naredna dva dana, od osam do 14 časova, u ćetvrtak za kandidate čije prezime počinje slovom LJ do slova P, a u petak za one čije prezime počinje slovom R do Š. U zgradi fakulteta mogu se kupiti svi potrebni obrasci, tu je i fotokopirnica kao i banka, pa u upravi ne očekuju veće probleme tokom prijavljivanja.

Fakultet će upisati 600 budžetskih, 600 samofinansirajućih studenata i 300 po režimu školovanja "na daljinu". Školarina za samofinansirajuće je 85.000 dinara, a prijemni ispit iz srpskog i istorije zakazani su za 30. jun i 1. jul, prema rasporedu dobijenom prilikom prijave.

Na Ekonomskom fakultetu prijavilo se gotovo 1.000 kandidata, od predviđenih 1.800. Šalteri tog fakulteta rade od devet do 15 sati. Na Arhitektonskom fakultetu prvog dana su se prijavila 152 kandidata. Prijave za osnovne akademske studije arhitekture predaju se i naredna dva dana, od 10 do 14 sati.

Na tom fakultetu mesta ima za 140 budžetskih i 100 samofinansirajućih studenata koji će za školarinu platiti 240.000 dinara. Kandidati polažu test iz sledećih oblasti: shvatanje prostora, stereometrija, razumevanje i zaključivanje, predstavljanje oblika u prostoru.

Na Elektrotehničkom fakultetu prijavljivanje će trajati takođe do petka, a do 15 časova prijavilo se 356 kandidata, od planiranih 560, na dva studijska programa. Šalteri tog fakulteta rade od 10 do 17 sati, na kojima se predaju i dokumenta za upis na Fizički fakultet.

Na Saobraćajnom fakultetu prijavilo se blizu 250 kandidata od planiranih 360, dok se prvog upisnog dana na Učiteljskom fakultetu prijavilo 295 zainteresovanih. Taj fakultet će ove godine upisati 170 budžetskih studenata i 110 samofinansirajućih, koji će za školarinu morati da izdvoje 60.000 dinara.

Više od 370 kandidata predalo je dokumenta i na Fakultetu političkih nauka, koji na četiri smera upisuje 135 budžetskih i 365 samofinansirajućih studenata.

Prijavljivanje za fakultete će trajati tri dana, polaganje prijemnih ispita zakazano je za 30. jun, 1. i 2. jul, a prvi upisni rok završava se 15. jula.

U sastavu državnih univerziteta je 85 fakulteta, a upis je u toku i na 51 privatnom fakultetu. Takođe, upis počinje i na visokim školama strukovnih studija gde ima mesta za 5.170 studenata.

Uz prijavu za upis, budući akademci predaju fotokopije svedočanstva iz sva četiri razreda srednje škole, diplomu o završenom maturskom ispitu i dokaz o uplati nadoknade za polaganje prijemnog ispita koja u zavisnosti od fakulteta iznosi od 2.500 do 7.000 dinara.

Pravila upisa na fakultete u Srbiji i ove godine ostala su nepromenjena - konkursom je predviđeno da se kandidati rangiraju na osnovu uspeha iz srednje škole i rezultata sa prijemnog ispita.

Maksimalan broj poena koji kandidat može osvojiti je 100, uspeh iz srednje škole "nosi" najviše 40 bodova, dok se na prijemnom ispitu može prikupiti do 60 poena.

Beogradski državni fakulteti odredili su iznos školarine za samofinansirajuće studente i ove godine će studije ponovo biti najskuplje na Arhitektonskom fakultetu - 240.000 dinara.

Desetak fakulteta povećalo je školarinu ove godine, neki i za 50 odsto, uprkos preporuci Ministarstva prosvete i tela UB da to ne čine.

Reagovao je i Studentski parlament, koji je tražio specifikaciju troškova i obrazloženje za takvu odluku, ali su do sada po zahtevu studenata postupili samo Pravni fakultet i Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.



Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Počelo prijavljivanje za upis na fakultete

Beograd - Na državnim fakultetima u Srbiji juče je počelo prijavljivanje kandidata za polaganje prijemnih ispita. Svršeni srednjoškolci moći će da predaju dokumenta još danas i sutra, a provere znanja biće organizovane od 30. juna do 2. jula, prema rasporedu objavljenom u visokoškolskim ustanovama.
Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Lipkovski izjavio je da državljani Srbije koji su srednju školu završili u inostranstvu ove godine na fakultete neće biti primani mimo utvrđenih kvota za budžetske studente, već će regularno polagati prijemne ispite.
- Ove godine i oni polažu prijemne ispite, uz potvrdu Ministarstva prosvete da su njihova dokumenta u procesu nostrifikacije. Prilikom upisa oni su dužni da prilože nostrifikovana dokumenta - rekao je Lipkovski.

Nije uspelo 3,3 odsto đaka

Od 69.178 svršenih osnovaca koji su izašli na kvalifikacioni ispit, test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, nije položilo 0,9 odsto učenika, a iz matematike 2,4 odsto. Oko 1,4 odsto đaka je podnelo prigovor na rezultate kvalifikacionog ispita iz srpskog jezika, od čega je 48 odsto prihvaćeno. Na rezultate iz matematike žalilo se 1,14 odsto učenika, a 28 odsto prigovora je usvojeno.
Prema rečima Lipkovskog, Srbi iz država regiona moći će da upišu fakultete u Srbiji pod istim uslovima kao državljani Srbije, ako prilože overene pisane izjave da se izjašnjavaju kao Srbi. To će važiti i za buduće brucoše koji imaju crnogorska dokumenta, a koji su prošle godine fakultete mogli da upišu uz usmenu izjavu da se izjašnjavaju kao Srbi. Bez izjave, brucoši sa crnogorskim dokumentima moći će fakultete u Srbiji da upišu pod istim uslovima kao i svi ostali strani državljani. V. A.


Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Upisna groznica

Najveće gužve na pravu i ekonomiji

Za razliku od prošle godine, kad su budući studenti najdužu kolonu formirali ispred Stomatološkog, Farmaceutskog i Medicinskog fakulteta, ove godine mnogi su se odlučili za pravo i ekonomiju. Iako prvog dana nije bilo gužve, na prethodna tri fakulteta ipak se prijavilo onoliko kandidata koliko je i predviđeno upisnom kvotom. Ubedljivo najveća gužva bila je na Ekonomskom i Pravnom fakultetu u Beogradu, a nešto više posla nego ranijih godina imali su i na svim tehničkim fakultetima.

Prvi upisni dan na fakultetima čiji je osnivač republika protekao je bez većih iznenađenja. Nešto slabije interesovanje nego ranijih godina zabeleženo je na Medicinskom i Stomatološkom fakultetu, ali su kvote ipak premašene. Pune ruke posla imala je i dežurna ekipa profesora na Fakultetu organizacionih nauka, gde se prvog dana prijavilo više od 500 maturanata.
- Ove godine nije bila velika gužva. Moram priznati da sam malo iznenađena, ali možda su konačno shvatili da nema potrebe da se prave gužve i redovi, jer prijavljivanje traje tri dana. U svakom slučaju, prijavilo nam se oko 450 kandidata, koliko smo planirali da upišemo na teret budžeta. Ove godine primićemo i 50 studenata koji će sami snositi troškove studija - priča za „Blic“ Branka Radević, šef službe za redovnu nastavu Medicinskog fakulteta.
Na šalterima za prijem dokumenata na Stomatološkom fakultetu takođe nije bilo reda, a dokumenta je predalo oko 200 budućih brucoša, što je za 40 više od broja spremljenih indeksa. Iako su kvote dostignute i na Farmaciji, opšti je utisak da je ove godine nešto manji pritisak na medicinske fakultete nego lane.
S druge strane, kandidati koji su odlučili da se usavršavaju u oblasti pravnih i ekonomskih nauka, da bi se prijavili za prijemni ispit morali su u redu da čekaju i duže od sat vremena.
- Dokumenta primaju na tri mesta i ne zna se gde je veća kolona, a da ne govorim da je red ispred skriptarnice gde kupujemo prijave i ispred banke, gde moramo da uplatimo po 7.000 dinara na ime troškova polaganja prijemnog ispita. Došla sam u 9 časova, sad je 11.30 i sigurno neću završiti još tridesetak minuta - kaže Verica Vujošević, koja je u Lazarevcu završila gimnaziju.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Danas se završava prijavljivanje za upis na fakultete

Najveće interesovanje za stomatologiju i bezbednost
Beograd - Prijavljivanje za upis budućih brucoša na državnim fakultetima u Srbiji završava se danas. Prema podacima Ministarstva prosvete, u sredu, prvog dana prijavljivanja za oko 36.000 mesta na sedam univerziteta u Srbiji, prijavilo se oko 16.700 kandidata.

Najveće interesovanje je za fakultete beogradskog univerziteta gde se za ukupno 15.084 mesta prijavilo 8.758 studenata. Najpopularniji fakulteti Univerziteta u Beogradu su Stomatološki fakultet i Fakultet za bezbednost gde se već prvog dana prijavilo više kandidata nego što je planiranih mesta. Veliko je interesovanje i za Fakultet organizacionih nauka, Elektrotehnički i Građevinski fakultet. Ove godine, sudeći prema prvom danu prijavljivanja, slabije je interesovanje za Pravni fakultet gde se za 1.200 mesta prijavilo 711 studenata. Na Ekonomskom fakultetu posle prvog dana prijavljivanja ostalo je još 46 odsto slobodnih mesta.

Prijemne ispite budući akademci polagaće 30. juna, 1. i 2. jula, a prvi upisni rok se završava 15. jula. D. D.


Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Komentar
Diplome za biro

Među svršenim srednjoškolcima već godinama vlada nesmanjeno interesovanje za fakultete društvenih i medicinskih nauka, dok pojedni fakulteti prirodnih i tehničkih nauka ne uspevaju da popune upisne kvote za budžetske studente ni nakon septembarskog roka. Pokazalo se da kretanja na tržištu rada nisu previše zanimljiva budućim brucošima prilikom izbora fakulteta. Ni kreatori upisne politike ne vode računa o njima, jer se upisne kvote određuju paušalno, bez jasne analize za potrebnim kadrovima. Podatak da je na evidenciji od oko 800.000 nezaposlenih, 31.000 ljudi sa fakultetskom diplomom, najbolje daje odgovor na pitanje u kojoj meri naše visoko obrazovanje školuje kadar za određena zanimanja, a koliko za biro.
Prošle godine među beogradskim visokoškolskim ustanovama Geografski fakultet je bio pravi hit - na 435 slobodnih mesta konkurisalo je 1.795 kandidata. Mnogo više zainteresovanih od broja podeljenih indeksa bilo je i na Stomatologiji, Arhitekturi, FON-u, Farmaceutskom, Pravnom, Ekonomskom. Na ostalim univerzitetima u Srbiji ubedljivo prvo mesto prema interesovanju i dalje drže medicinski fakulteti. Privlačnost belog mantila ne uspeva da zaseni ni činjenica da studije medicinskih nauka traju duže, da zahtevaju ozbiljan rad i da u nekim gradovima u Srbiji na evidenciji tržišta rada ima na stotine lekara i stomatologa. Veoma slabo interesovanje za fakultete prirodnih nauka objašnjava se stanjem u kojem se nalazi srpska industrija. Čak ni mogućnost besplatnog školovanja nije motiv zbog kojeg bi mladi hrlili ka studijama hemije, fizike ili fizičke hemije. Prilikom donošenja odluke o izboru fakulteta često se zaboravlja da postoje velike razlike među regionima u Srbiji i da su neka zanimanja u velikim gradovima suficitarna, a u unutrašnjosti vrlo tražena. Ali, ko dođe na studije u veliki grad, najčešće tu želi da ostane i da se zaposli.
Odgovor na pitanje kako uskladiti tržišta obrazovanja i rada nije jednostavan i nije samo na Ministarstvu prosvete. Bez ozbiljne strategije razvoja visokog obrazovanja teško se bilo šta može promeniti. Dosadašnje vlasti nisu pokazale interes da se time ozbiljno pozabave. Najvažnije im je bilo da na univerzitetima bude što manje talasanja, a šta će biti sa studentima kada steknu diplome - to ih mnogo manje zanima. Kao da ih ne uzbuđuje ni činjenica da je Srbija suviše siromašna da bi ulagala u stručnjake za koje nema posla, ili ga ima samo u inostranstvu.


Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14

Roditelji upisuju buduće studente
Roditeljska podrška pri donošenju važne odluke kao što je izbor fakulteta vrlo je bitna, ali neke mame i tate u tome znaju i da preteraju

Ispred šaltera fakulteta već dva dana su redovi srednjoškolaca koji čekaju da bi se prijavili za polaganje prijemnog ispita. Mnogi na fakultet dolaze s roditeljima, a neki pošalju mamu ili tatu da umesto njih predaju prijavu.

Roditeljska podrška pri donošenju važne odluke kao što je izbor fakulteta vrlo je bitna, ističe Ivana Stepanović, psiholog i naučni saradnik Instituta za psihologiju na Filozofskom fakultetu, ali, dodaje, neke mame i tate u tome i preteruju.

Često se događa da su u njihovim rukama apsolutno svi konci: od pretraživanja informacija po Internetu, kupovine konkursa za upis, preko prijavljivanja budućeg brucoša i pratnje na polaganje ispita, pa do čekanja na rang-liste i podizanja indeksa umesto deteta koje verovatno uživa na moru.

– Na Filozofskom fakultetu držim pripremnu nastavu i primećujem da sve češće roditelji zovu da se raspituju o upisu na fakultet, a neki dolaze sa svojom decom na prvi čas pripremne nastave da se upoznaju sa studijama – kaže Ivana Stepanović.

Roditelji koje smo juče pronalazili ispred šaltera bili su puni opravdanja za to što umesto svoje dece čekaju u redu na 30 i kusur stepeni. Tako je jedan otac koji je juče popunjavao uplatnicu za nadoknadu za polaganje ispita na Pravnom fakultetu odgovorio da mu nije bilo teško da dođe umesto ćerke na fakultet, jer je inače imao da obavi i druga posla u centru grada.

– Ostavio sam je kod kuće da sprema prijemni, jer će za nekoliko dana imati test. Već je dovoljno u panici zbog toga i trema je već prisutna – kaže on.

Miloš Vazura, student prodekan Pravnog fakulteta, objašnjava da mame i tate uglavnom dolaze sa srednjoškolcem na prijavljivanje i pretpostavlja da je to zbog toga da bi pravilno popunili prijavni formular. U pratnji roditelja budući brucoši dolaze i na Tehnološko-metalurški fakultet.

– To je već uobičajena slika. Dokumente ne moraju da predaju srednjoškolci lično, pa tako za polaganje može da ih prijavi i neko drugi, ukoliko su oni sprečeni. Sa roditeljima uglavnom dolaze deca iz drugih gradova, ali ima i onih iz Beograda – rekla je Marina Dojčinović, predsednik upisne komisije na TMF.

U gužvi na Ekonomskom fakultetu našla se i Ljiljana, kako nam se predstavila, čija je ćerka završila ekonomsku školu, ali nije mogla da dođe na prijavljivanje jer je otputovala na more. Ovogodišnji termini za upis su kasno objavljeni, objašnjava, a njeno dete je već imalo uplaćeni aranžman za Grčku. Ova mama ne krije da je njena velika želja da joj ćerka nastavi školovanje, kao i da se podrobno raspitivala koji je fakultet najbolji za njeno dete.

– Ona je malo zbunjena, pa i uplašena činjenicom da su studije teške i da joj niko ne garantuje dobar posao kada ih završi. Ipak, mislim da ne treba da ostane samo sa diplomom srednje škole – kaže Petrovićeva.

Iako Filološki fakultet nazivaju ženskim, jer se za jezike i književnost uglavnom opredeljuju devojke, sudeći po rečima Mališe Stanojevića, načelnika studentske službe, hrabrost im ne nedostaje, jer uglavnom dolaze same da se prijave za polaganje prijemnog.

– Savetovali smo buduće studente da ne dolaze sa roditeljima i da dođu da se sami upoznaju sa fakultetom, jer ipak će oni na njemu provesti naredne četiri godine. Prošle godine, ipak, bilo je više mama i tata ispred naših šaltera, dok ove to nije slučaj – kaže Stanojević.

Psiholog Ivana Stepanović smatra da roditelji imaju preveliku potrebu da zaštite decu, što u nekim situacijama, kao što je ova, nije najpoželjnije.

– Postoje trenuci kada mame i tate treba da se pomere malo sa strane i puste decu da sama reše određene probleme ili donesu neke odluke. Izbor fakulteta i polaganje prijemnih ispita trebalo bi da bude stvar sa kojom će se srednjoškolac sam uhvatiti u koštac, naravno uz podršku roditelja, ali ne i da oni preuzmu taj posao i obaveze na sebe – smatra Stepanovićeva.

Ovakvo ponašanje roditelja nije nikakva novost i Stepanovićeva kaže da su naši roditelji tradicionalno mnogo brižniji i zabrinutiji za budućnost dece, nego mame i tate na Zapadu, gde se deca mnogo brže osamostaljuju.

– U poslednjih nekoliko godina krivac za ovakvo stanje je i ekonomska situacija, pa mladi dugo ne mogu da se osamostale i ostaju i posle tridesete godine pod roditeljskim krovom. Nije retkost da roditelji izdržavaju i one koji su prevalili tridesetu – naglašava Stepanovićeva.


Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Budući brucoši još danas predaju dokumenta za upis

Prijavljivanje za upis budućih brucoša na državnim fakultetima u Srbiji završava se danas. Najveće interesovanje je za fakultete Beogradskog univerziteta, gde se za ukupno 15.084 mesta prijavilo 8.758 studenata.
INTERESOVANJE - Najpopularniji fakulteti Univerziteta u Beogradu su Stomatološki fakultet i Fakultet za bezbednost gde se već prvog dana prijavilo više kandidata nego što je planiranih mesta. Veliko je interesovanje i za Fakultet organizacionih nauka, Elektrotehnički i Građevinski fakultet. Sudeći prema prvom danu prijavljivanja, slabije je interesovanje za Pravni fakultet gde se za 1.200 mesta prijavilo 711 studenata. Na Ekonomskom fakultetu posle prvog dana prijavljivanja ostalo je još 46 odsto slobodnih mesta.
Prijemne ispite budući akademci polagaće 30. juna, 1. i 2. jula, a prvi upisni rok se završava 15. jula. Prilikom prijave na konkurs kandidati treba da donesu na uvid originalna dokumenta, kao i fotokopije svedočanstava za sva četiri razreda završene srednje škole, zatim diplome o položenom maturskom ispitu, izvod iz matične knjige rođenih, lekarsko uverenje i dokaz o uplati naknade za troškove upisa. Drugi upisni rok za preostala mesta na fakultetima trajaće od 1. do 19. septembra.
Prilikom upisa, budući studenti srpske nacionalne manjine iz susednih država, suočili su se sa novinom da moraju da daju pismenu izjavu o nacionalnoj pripadnosti overenu u opštini mesta stalnog prebivališta. Neki od njih, ne znajući za novinu, morali su da se vrate po potvrde. U Ministarstvu prosvete i sporta za „24 sata” kažu da su na vreme Univerzitetima poslali akt
- Uputstvo za sprovođenje zajedničkog konkursa za upis studenata u prvu godinu osnovnih i integrisanih studija na visokoškolskim ustanovama predviđa ovu novinu. Uputstvo, čiji je osnivač Republika za školsku 2008/09, poslali smo na vreme Univerzitetima. Do njih je bilo da proslede fakultetima - rekla je za „24sata” dr Mirjana Vesović, načelnik sektora za visoko i više obrazovanje.

Preobimni programi uzrok slabe prolaznosti
Preobimni studijski programi, neprilagođenost nastavnika bolonjskom načinu studiranja i neodgovarajući udžbenici, osnovni su uzroci slabe prolaznosti studenata na ispitima, pokazala je anketa Prosvetnog pregleda i agencije Ipres. U školskoj 2007/08. godini tek nešto više od 20 odsto beogradskih studenata prve godine upisalo je drugu godinu bez ijednog prenetog ispita. Oko 42 odsto akademaca krenulo je u drugu godinu sa jednim ili više nepoloženih ispita, dok su svi ostali obnovili godinu.



Izvor: 24 Sata
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14

Za 36.000 mesta - 38.162 kandidata
Završeno prijavljivanje kandidata, od ponedeljka prijemni ispiti



Budući akademci završili su juče lakši deo posla oko upisa – prijavljivanje za polaganje prijemnih ispita. Za nešto više od 36.000 brucoških mesta prijavilo se 38.162 srednjoškolca. Najveća gužva biće na Beogradskom univerzitetu gde je za oko 15.000 indeksa na 31 fakultetu konkurisalo 19.000 kandidata.



Na novosadskim fakultetima ima 8.200 mesta koje priželjkuju 8.489 budućih akademaca. Upisna kvota fakulteta Kragujevačkog univerziteta je 4.000, a broj prijavljenih kandidata 3.933. Na niškim fakultetima ove godine ima mesta za oko 5.600 brucoša, a prijemni ispit će polagati njih 5.013. Fakulteti Univerziteta u Prištini primili su prijave 1.083 srednjoškolaca, a upisna kvota je 2.397. Najmanje slobodnih mesta predviđeno je na tri novopazarska fakulteta, ukupno 620, a prijavila su se 644 srednjoškolca.



Najveći broj svršenih srednjoškolaca želeo bi da studira ekonomiju, prava, medicinske i tehničke nauke, a traženi su i indeksi za studije jezika i književnosti.

Polaganje prijemnih ispita počeće u ponedeljak i u zavisnosti od rasporeda koji su odredili fakulteti trajaće do 2. jula. Upis će biti završen do 15. jula, a 31. jula fakulteti na kojima je ostalo slobodnih mesta objaviće konkurs za drugi konkursni rok.


Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Završeni prijemni ispiti na fakultetima
Počinje upis brucoša

Beograd - Na fakultetima čiji je osnivač Republika juče je završeno polaganje prijemnih ispita, a neke visokoškolske ustanove već su objavile preliminarne rezultate i danas počinju da upisuju brucoše.
Prema odredbama konkursa Ministarstva prosvete, po završetku prijemnog ispita fakulteti utvrđuju jedinstvenu rang-listu svih kandidata, sa ukupnim brojem bodova osvojenim na prijemnom i brojem bodova iz srednje škole. Svi koji smatraju da su na bilo koji način oštećeni mogu da podnesu prigovor dekanu, a potom i da se žale savetu fakulteta. Nakon odlučivanja o prigovorima, fakultet objavljuje konačnu rang-listu, koja je osnov za upis brucoša. Svaki fakultet će odrediti datum kada će upisivati studente, a ko se ne pojavi u predviđenom roku rizikuje da umesto njega bude upisan sledeći sa rang-liste.

Rezultati za srednje škole u subotu

Nakon što su proverili da li su liste želja koje su predali u svojim osnovnim školama tačne, budući srednjoškolci treba da sačekaju subotu, kada će biti objavljen konačni raspored učenika po srednjim školama i obrazovnim profilima. Primljeni kandidati će se upisivati u ponedeljak i utorak do 15 sati, a u utorak od 16 sati matične osnovne škole će objaviti spisak preostalih slobodnih mesta za drugi upisni krug.

Prilikom upisa kandidati treba da podnesu originalna dokumenta (svedočanstva, diplomu o položenom maturskom ispitu), izvod iz matične knjige rođenih, dva obrasca ŠV 20, indeks, dve fotografije, dokaz o uplatu školarine za samofinansirajuće studente, a sem toga na mnogim fakultetima se plaća i upis.
Upis treba da bude završen do 15. jula, a svršeni srednjoškolci koji u ovom roku ne uspeju da dođu do indeksa imaće novu šansu u septembru, ali će tada moći da konkurišu samo na fakultetima na kojima bude ostalo slobodnih mesta. V. A.


Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Dekani zadovoljni rezultatima prijemnih ispita
Na ETF-u 25 kandidata sa 100 bodova

Preliminarne rang-liste istaknute na fakultetima l Visoki broj poena nije garant znanja l Diplome sa takmičenja dokaz dobrih radnih navika
Beograd - Dekani nekoliko beogradskih fakulteta sa kojima smo juče razgovarali zadovoljni su rezultatima koje su budući brucoši pokazali na prijemnim ispitima, ali naglašavaju da visoke ocene koje su kandidati doneli iz srednje škole i visok broj bodova na rang-listi nisu presudni za utvrđivanje da li bi neko bio dobar student. Na fakultetima su istaknute preliminarne rang-liste, a konačni spiskovi kandidata koji mogu da se upišu biće objavljeni po isteku rokova za žalbe.

Na Geografskom fakultetu, koji je jedan od najpopularnijih na Beogradskom univerzitetu, kažu da se ove godine prijavio manji broj kandidata (kao i na celom Univerzitetu), ali da su kvalitetniji. Na smeru geografija prvi na rang-listi ima sto poena, poslednji budžetski 94,2, a poslednji samofinansirajući 85,5 bodova. Na studijskom programu turizmologija četvoro prvoplasiranih je osvojilo maksimalan broj poena, poslednji redovni ima čak 98, a poslednji samofinansirajući 91,5 poena. Izuzetno dobri rezultati su zabeleženi i na smerovima prostorno planiranje i geoprostorne osnove životne sredine.
Na Elektrotehničkom fakultetu prvih 25 mesta na jedinstvenoj rang-listi zauzeli su kandidati sa sto bodova, poslednji student koji može da se upiše kao budžetski ima 65, a samofinansirajući 58 bodova. Na smeru softversko inženjerstvo šest prvoplasiranih je osvojilo maksimalan broj poena, a poslednji koji može da se upiše ima 64,5 bodova.

- Ove godine prijavilo se deset odsto manje kandidata nego lane, ali je veći broj onih sa diplomama sa takmičenja i dobrim uspehom iz srednje škole. To znači da smo birali između manjeg broja, ali kvalitetnijih kandidata. Ako neko ima diplome sa takmičenja to znači da je spreman za samostalni rad i da ima dobre radne navike, što je dobar preduslov za fakultet. Očekujemo da će biti izvesnih pomeranja, jer su neki kandidati polagali prijemni i na drugim fakultetima. Upis brucoša počinje u ponedeljak - rekao je za Danas dekan ETF-a Miodrag Popović.

U ponedeljak će se upisivati i brucoši Medicinskog fakulteta. Dekan te visokoškolske ustanove Bogdan Đuričić kaže da neki kandidati polažu prijemni i na medicini i na stomatologiji, te da se crta na rang-listi spusti u proseku za 50 do 100 mesta. Na Medicinskom fakultetu prvih šest kandidata je osvojilo po 98 poena, poslednji budžetski ima 79,8, a poslednji samofinansirajući 78,3 poena, dok se na listi čekanja nalazi 181 kandidat. Profesor Đuričić kaže da je zadovoljan rezultatima, posebno time što je prvih sto na jedinstvenoj rang-listi osvojilo visok broj bodova, ali da je drugo pitanje kakav je kvalitet znanja koje donose iz srednje škole.

Dragiša Potić, zadužen za odnose s javnošću na beogradskom Pravnom fakultetu, kaže da broj poena s kojim se svršeni srednjoškolci upisuju na fakultet ne mora da znači kakvi će oni biti studenti. Najbolje plasirani kandidat ima 98,6 poena, poslednji redovni 70,78, a poslednji samofinansirajući 44 poena. Na listi čekanja je 121 kandidat. Potić ističe da je upis već počeo i da će svih 1.500 planiranih mesta biti popunjeno u prvom krugu.

Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 [Sve]
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 19:57:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.