Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 10:58:01
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kravata - "cravate"  (Pročitano 7681 puta)
16. Sep 2008, 21:46:48
Zodijak
Pol
Poruke 4
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
OSVAJANJE

Stare i mudre knjige svjedoče da je jedan mali europski narod osvojio više svijeta od Batu-Kana i starih Rimljanja.
Još sredinom sedamnaestog stoljeća krenuo je tiho, bez mržnje i oružja, iz svoje kolijevke između Panonske ravnine i Jadranskog mora, i stigao u bezbrojna mjesta poznatog svijeta.  I danas se posvuda vide tragovi toga osvajanja.  Simbol moga naroda nose već ljudi cijelog planeta.  Nose ga blizu srca, između košulje i kaputa.  Štoviše, on ih grli oko vrata poput dragog prijatelja.

Jeste li znali da kravata potječe od Hrvata!?
Dok je u Europi bjesnio tridesetogodišnji rat (1618. -1648. ), u ovu tragediju gurnuti su i hrvatski vojnici koji su, nastupajuću pod vodstvom svojih banova, stigli i do Pariza.  Zanimljivo je da su Hrvati, kao dio svoje tradicionalne odore, na sebi svojstven način vezali oko vrata slikovite rupce.  Ovaj lijepi "hrvatski stil" osvojio je probirljive Parižane u vrijeme Louisa XIV i oni su usvojili novi modni predmet koji se nosio "a la Croate" (na hrvatski način).  Taj izraz ubrlo je postao korijenom nove francuske riječi "cravate".
Tako je kravata kao znak kulture i otmjenosti ušla u ondašnju građanski modu i osvojila cijelu Europu, a danas i cijeli svijet!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
HTC One V
Zanimljivo.....  Smile   Gde si ovo nasao??? Mozes li da mi ostavis neki link???   Smile
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


I sometimes wish I'd never been born at all

Zodijak Pisces
Pol
Poruke 14665
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
Zanimljivo.....  Smile   Gde si ovo nasao??? Mozes li da mi ostavis neki link???   Smile

Imaš na vikipediji Smile
IP sačuvana
social share
Uostalom, smatram da Kartaginu treba razoriti!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 4
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Citat: Tehnicca link=topic=382561. msg5995243#msg5995243 date=1221595945
Zanimljivo. . . . .  :chuckel: Gde si ovo nasao??? Mozes li da mi ostavis neki link??? :D

to sam našao na jednom drugom forumu (ne smijem reklamirat)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
HTC One V
OK..... nasao sam! Hvala u svakom slucaju!!!!  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1882
Zastava Šeher Banja Luka
OS
Nepoznat
Browser
Opera 9.50
kravata hrvatski izum...citao sam negdje nesto o tome:D
IP sačuvana
social share
Prvi ćemo zaratiti sa došljacima iz svemira.
Dusan  Kovacevic, dramski pisac (Blic) Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Бог чува Србе.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2032
Zastava Pančevo
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
Pa to je izmisljeno pre nekoliko godina, o tome do tada nigde ni slova, ako gresim demantujte me.
IP sačuvana
social share
Тврд је камен за онога ко на њему спав'о није,
jа сам рођен на камену зато камен мекан ми је.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Impossible is nothing

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 880
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Nokia N95
Izvinjavam se ako je offtopic ali moralles je izbacen  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
С вером у Бога, за Краља и Отаџбину! Живела Краљевина Србија!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Једна стара радост - Зора Новог дана

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6599
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Апсолутно непотребан одевни предмет, још га измислили Хрвати. Разлог да је обучем што ређе, у принципу никада

Citat
Dok je u Europi bjesnio tridesetogodišnji rat (1618. -1648. )

То је било онда када је на црквама у Немачкој писало "Сачувај ме Боже куге и Хрвата" Smile
IP sačuvana
social share
У свом срцу он чува путеве мира, али ипак држи своје оружје у приправности... То је живот самураја, начин на који зарађује своју одећу, храну и заклон; при том се његово срце одмара, а он је спреман да на дуге стазе отплаћује своје обавезе према господару и свој дуг према родитељима...
Наша храброст у рату плашила је странце. Нас странци никада нису поробили, нити су нам одузели земљу.
Јамага Соко
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


^^

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 17395
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
mob
Samsung Galaxy Note 4
Dobar primer kako o jednoj sitnici mogu da postoje potpuno različite tvrdnje, članci na srpskoj i na hrvatskoj vikipediji, dobro da je bar isti vek u pitanju u oba članka  Smile

Srpska wikipedija:


Kravata

Kravata je odevni predmet koji nose muškarci oko vrata. Ime prema nekim izvorima potiče od reči "Kroate" (Hrvat) je su je prema nekim izvorima lansirali prvi, hrvatski vojnici (tj. krajišnici, kako dalje sledi u tekstu).

U evropskoj literaturi je opisana prva pojava kravate u jedinici austrijske vojske koja je 1660. defilovala na paradi u Parizu pred Lujem XIV (koji je važio za ljubitelja maramica, marama i drugih modnih pripadaka). Okovratni povez, u ono doba uvek crvene boje, je u nedostatku dugmeta, držao kragnu košulje koja je bila široka i težila je da se razdrlji.

Književnost je opisala da je ta vojna jedinica bila iz Vojne krajine i da je marama bila deo narodne nošnje koji su austrijski vojnici pridodali uniformama, što je u ono doba bilo dozvoljeno. Elitna austrijska jedinica slana u Pariz bila je sastavljena od Krajišnika iz Vojne krajine. U krajiškim jedinicama služili su, govoreći o boračkom sastavu i podoficirima, isključivo pravoslavni Srbi koji su, u Vojnoj krajini od Jadrana do Temišvara, imali i ličnu i teritorijalnu autonomiju, oslobođenje od poreza i zaštitu od prinudnog prevođenja u katoličanstvo, u zamenu za verno služenje bečkom caru, od dvadesete do pedesete godine života.

Prema drugoj verziji, koju takođe nalazimo u književnosti, kravatu su u Francusku doneli odbegli graničari koji su, kao najamnici, služili u francuskoj vojsci u Tridesetogodišnjem ratu (1618.-1648.).

Godine 1939. prilikom proslave 550. godišnjice Kosovske bitke na dalmatinskom Kosovu viđeni su seljaci iz Like, Korduna i Banije sa mašnama koje su im držale okovratnik, koje su ovi nazivali litar (sa dugosilaznim a), što je autentični srpski naziv za kravatu.

Kravata ili litar kao deo narodne nošnje postojala je i u Bosni. Nosili su se crveni sukneni ogrtači, ličke kape s kićankom, a oko kragne na košulji, ispod džemadana i ječerme, crvene litare koji su se na zapadu odavno pretvorile u kravate.

Kravata je verovatno evoluirala od obične marame oko vrata koja je imala višestruku funkciju a ne samo ukrasnu. Da se stavi preko lica radi zaštite od prašine prilikom jahanja, da se njome previje i učvrsti rana, da upija znoj oko vrata ili da se stavi na glavu kako zaštita od sunca. Takođe se koristila i kao filtar za filtriranje mehanički nečiste vode.

Izvor: Википедија




Hrvatska verzija:

Kravata

Kravata je dekorativni odjevni predmet, oblika vrpce, koji se nosi oko vrata provučen ispod ovratnika košulje, izrađen od svile ili nekog drugog platna. Kravata, smatra se izvornim hrvatskim proizvodom, raširila se Europom u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika, na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj. Među prvima su je prihvatili Francuzi, pa u njihov jezik dolazi pod nazivom cravate, a kasnije i u druge europske jezike pod sličnim nazivima.Sadržaj [sakrij]



Kravata kroz povijest
 
Hrvatski vojnik s maramom (kravatom)

Riječ kravata dolazi od francuske riječi "croata". U svojoj knjizi "La Grande Historie de la Cravate", francuski pisac Francois Chaille, na slijedeći način govori o kravati:

"... Oko 1635. godine, nekih šest tisuća vojnika i vitezova, stiglo je u Pariz kao podrška francuskom kralju Luju XIII. među njima je bio veliki broj hrvatskih plaćenika koji su, predvođeni banom, ostali u službi francuskog kralja. Tradicionalna odora s vezanim, oslikanim, maramama oko vrata pobuđivala je pažnju francuskog dvora. Marame su bile napravljene od različitih materijala, od grubih, koje su nosili obični vojnici, do svilenih i onih od finog pamuka koje su nosili časnici. Taj "hrvatski elegantni stil", potpuno nepoznat u tadašnjoj Europi, oko 1650. godine biva prihvaćen na francuskom dvoru i postaje modni odjevni predmet među buržoazijom tog vremena kao simbol kulture i elegancije. Osim ljepote, te marame su bile i u mnogome praktičnije nego do tada nošeni kruti čipkasti okovratnici francuskih vojnika i časnika. U Englesku je kravatu donio Charles II. po svom povratku iz izgnanstva. Kravata je ubrzo osvojila, kao modni odjevni predmet, i cijelu Europu. ....."

Kuriozitet

Zbog naravi posla hrvatskih plaćenika u kraljevskoj službi, u francuskom jeziku ostao je glagol cravater[1] u značenju uhititi.

Izvor:Wikipedia

Čija god bila, ne volim da je nosim   Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 10:58:01
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.