Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kradu i radove studenata, pa ih prikazuju kao svoje  (Pročitano 677 puta)
22. Jul 2013, 15:09:45
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Safari 536.30.1
mob
Apple 15
Nova aktivnost profesora-plagijatora: Kradu i radove studenata, pa ih prikazuju kao svoje

Tanjug    | 22. 07. 2013. - 14:56h | Komentara: 0
Univerzitetski profesori sve češće prisvajaju autorske tekstove kolega i objavljuju ih kao svoje, a kradu i seminarske radove studenata, koji ovakvo ponašanje nastavnika ne prijavljuju jer nemaju poverenja u institucije i plaše se sankcija, pokazuju nezavisna istraživanja.

 

I studentski radovi meta profesora-falsifikatora
- U istraživanju Beogradske otvorene škole (BOŠ) sedam odsto anketiranih studenata Univerziteta u Beogradu (UB) izjavilo je da su prisustvovali situaciji u kojoj profesor plagira studenta - rekao je Tanjugu Mihailo Gajić iz te organizacije.
 
Studenti ispitanici su potvrdili da na različitim fakultetima postoje slučajevi gde profesori plagiraju radove studenata cele studentske seminarske radove ili samo delove.
 
Na nekim fakultetima studenti moraju da budu ispitanici na psihološkim testovima kod profesora, kako bi ovi lakše sakupili dovoljan broj ispitanika za svoje istraživanje ili, što je još rasprostranjenije, da studenti na laboratorijskim vežbama obrađuju eksperimentalne podatke koji su profesoru potrebni za istraživanje, navodi Gajić.
 
Kada se profesori jave u ulozi ispitanika njihovi odgovori su drugačiji, jer tvrde da su slučajevi profesora prepisivača retkost uz obrazloženje da su radovi profesora lako dostupni stručnoj javnosti koja može da ih proveri i otkrije plagijat.
 
Gajić navodi da se ovakvo ponašanje profesora uglavnom ne prijavljuje, jer studenti nemaju poverenja u institucije koje se bave tim pitanjima i plaše se da će snositi sankcije ili od samog profesora, posebno ukoliko njegova krivica ne bude dokazana ili od njegovih kolega, zbog raširene profesorske solidarnosti.
 
- Na nivou UB ovo pitanje uređeno je Etičkim kodeksom, gde je profesorsko plagiranje okarakterisano kao moralno neprihvatljivio ponašanje - podseća Gajić i ističe da mu nije poznat nijedan slučaj da je neki profesor kažnjen zbog plagiranja radova, a kamoli da je zbog toga izgubio posao.
 
Na sve veće prisustvo plagijata na fakultetima, počev od seminarskih radova, pa do doktorskih disertacija i naučnih radova, kako kod studenata tako i među profesorima, prošle godine je ukazao i Odbor za profesionalnu etiku beogradskog Univerziteta. Odbor je tada predložio Senatu UB da razmotri ovo pitanje kako bi se ostvarila jedinstvena politika i da ne bude bačena ljaga na poštene nastavno-naučne radnike.
 
- Fakulteti bi trebalo da koriste programe koji upoređuju napisani tekst sa bazom podataka tekstova iz te oblasti - rekao je Gajić.
 
Plagijarizma ima i u naučnim radovima, što je u otvorenom pismu ministru prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Žarku Obradoviću svojevremeno konstatovao Centar za evaluaciju u obrazovanju i nauci (CEON).
 
Ovaj centar je ranije Ministarstvu prosvete podneo preliminarni izveštaj o plagijarizmu u časopisima koji se referišu u SCIndeksu: Srpskom citatnom indeksu, a u toj nezavisnoj naučno-tehnološkoj opservatoriji odlučili su i da isključe dva časopisa iz SCIndeksa zbog prevelikog broja evidentnih plagijata.
 
U saopštenju Ministarstva dostavljenom Tanjugu rečeno je da nisu nadležni da rešavaju sporove između onih koji tvrde da je neko delo plagirano i onih koji misle suprotno.
 
- To se razrešava u raspravi o spornim delima u zainteresovanoj naučnoj javnosti ili pred sudovima ukoliko se radi o povredi autorskih i srodnih prava - navode u Ministarstvu.

Izvor: Telegraf
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.8.4
Browser
Safari 536.30.1
mob
Apple 15
Prf... ovo novo? Smiley

Pa diplomski rad moje majke i njene koleginice (sa kojojm je radila istrazivanje za diplomski) je uzet od reci do reci za knjigu njene profesorke-mentorke...

A to je bilo pre 40 godina...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 28.0.1500.72
Ljudi kradu doktorate a nece diplomske radove. Evo skoro je sudski epilog dobio slucaj u kome je jedan 'profesor' ukrao doktorat od drugarovog oca i predao ga kao svoj.
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
CQ Moderator
Jet set burekdzija

Ja sam zvezde.

Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 5594
Zastava ...
OS
Windows 7
Browser
Chrome 28.0.1500.72
mob
Qtek 666
Ово је одувек било, на свим факултетима. Подсетише ме на конкурс неке издавачке куће, не могу да се сетим које, ал нека велика је била, кад су тражили лектора у Нишу и свима послали по 10 страна различитог текста на шатро пробну лектуру и коректуру, а ми се, тек свршени дипломци, напалили. Ко зна колико су књига тако исправили за џ.  Smile

едит..мени је лингвистику предавао професор који је украо докторат, али су га нахватали и истерали брзо...
« Poslednja izmena: 22. Jul 2013, 20:13:42 od apstrahovana »
IP sačuvana
social share
Ako ništa ne tražiš, ono što ne tražiš, naći će tebe.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.066 sec za 13 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.