Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 3 4 6 7 ... 999
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kosovo i Metohija ~ Sve ili nista ~ Reagovanja u svetu ~ Vase misljenje 2  (Pročitano 1138788 puta)
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
SonyEricsson k310i
Српска мрежа покреће „Светосавску учионицу”
Штампај | Пошаљи на маил

Асоцијација православно-националних удружења са сабора у манастиру Студеници позвала на сталне хуманитарне акције за помоћ Србима на Косову и Метохији

Асоцијација Српска мрежа обавезала је све своје чланице, тридесет православно-националних удружења, на сталне хуманитарне акције за помоћ српском народу. „Борба српског народа за Косово и Метохију представља одбрану европских и цивилизацијских вредности”, једна је од порука са овогодишњег сабора одржаног недавно у манастиру Студеница, који је окупио 112 представника српске омладине из земље и расејања.

Учесници скупа који је одржан са благословом епископа жичког Хризостома, у организацији „Српског сабора Двери”, заузели су се и за прекид сарадње са Хашким трибуналом и престанак његовог рада, а поводом предстојећег суђења бившем лидеру босанских Срба, упозорили су да ће то бити „суђење Републици Српској и српском народу” и да зато државне институције РС и Србије имају историјску обавезу да на сваки начин помогну Караџићеву одбрану.

Више од половине учесника овогодишњег сабора у царској лаври били су млади Срби из Европе и САД, тако да је донета одлука да се покрене пројекат „Светосавска учионица” која би деловала на повезивању, образовању и обучавању нове генерације младих у нашој дијаспори.

„Са пројектом ’Светосавске учионице’ конкурисаћемо и код Министарства за дијаспору и надам се да ће ова идеја бити прихваћена уколико држава жели да у 21. веком на модеран начин држи на окупу младе Србе који живе широм света”, каже Бошко Обрадовић, један од идејних твораца Српске мреже, додајући да ће од 1. септембра бити отворен интернет-портал за представљање аутентичног српског невладиног сектора.

У Српској мрежи су организације које се баве заштитом ћирилице борбом против „беле куге”, светосавске омладинске заједнице, али и невладине организације које се баве разним друштвеним и научним питањима као „За живот без жига” и Центар „Тесла”.

„Српска мрежа се не бави дневном политиком и не подржава ниједну политичку партију, али не одриче се права да се бави националном политиком. Наш циљ је да у свету у којем глобализација меље националне идентитет, традицију и религију на модеран начин сачувамо своју веру, језик и писмо”, каже Обрадовић, иначе и главни уредник часописа „Двери српске”.

Зато је централна тема овогодишњег сабора у Студеници била „Очување националног идентитета у процесу глобализације у светлу косовскометохијских збивања”. О проблемима глобализације на скупу су говорили и гости из иностранства др Грегори Дејвис, са Стенфорд универзитета, Јирген Елзесер, новинар и публициста из Берлина, Јасмина Вујић, декан Факултета за нуклеарну технику на Беркли универзитету, јеромонах Игњатије (Шестаков) из Сретењског манастира у Москви.

„Угледни гости из иностранства говорили су о искушењима које са собом носи глобализација у њиховим државама. Циљ нам је да наше друштво укључи све оно што је најбоље и са Запада и са Истока, а није у супротности са нашом духовношћу и системом вредности. Имамо много тога да научимо са Запада, а не примењује се у довољној мери код нас, као што су успостављање правне државе, борба против корупције, квалитетнија заштита животне средине, промоција здравих стилова живљења”, наглашава Бошко Обрадовић.

У наредном периоду Српска мрежа ће се посебно ангажовати у оквиру „Покрета за живот” који промовише светињу људског живота у пренаталном периоду и афирмацију рађања
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
U Goraždevcu kod Peći obeležena petogodišnjica ubistva dvojice dečaka
Zločin još nerasvetljen

Beograd - U crkvi Svete Bogorodice u Goraždevcu kod Peći juče je održan pomen dvojici dečaka - Ivanu Jovoviću i Panteliji Dakiću koji su pre pet godina ubijeni iz automatskog oružja dok su se kupili u reci Bistrici. U tom napadu teško su ranjeni Đorđe Ugrenović, Bogdan Bukumirić, Marko Bogićević i Dragana Srbljak.

Budući da počinioci tog zločina još nisu pronađeni, uprkos obećanju tadašnjeg komesara Policije Unmika Štefana Felera da će "prevrnuti svaki komad zemlje kako bi pronašao ubice dece" i uprkos ponuđenoj nagradi od milion evra, predsednik Srbije Boris Tadić je u izjavi koju prenose elektronski mediji rekao, da od šefa Unmika i drugih međunarodnih zvaničnika, ali i predstavnika albanskih vlasti na Kosovu, očekuje rasvetljavanje tog i svih drugih zločina počinjenih nad Srbima i drugim nealbancima u Pokrajini.

Portparol KPS obećava zaštitu svedocima
Veton Eljšani, portparol KPS, apelovao je na građane koji znaju nešto više o ovom zločinu da se ne plaše i da daju informacije, jer će, kao svedoci, biti zaštićeni. Portparol KPS ne zna da li i dalje važi nagrada od milion evra koju je raspisao Unmik za informacije o počiniocima ovog zločina, a Aleksandar Ivanko na konferenciji za novinare u Prištini nije želeo da odgovori da li je nagrada još na snazi. Eljšani je apelovao na sve koji znaju nešto više o ubistvu dece na reci Bistrici, u Goraždevcu, da se jave na telefon 038-550999 ili da pišu na INFOŽKOSOVOPOLICE.com.

- Očekujem da se pronađu zločinci koji su iz šumskog zabrana iz puškomitraljeza pucali na decu koja se kupaju, koja nikome nikakvo zlo nisu nanela, zločinci koji su ubili Panteliju Dakića i Ivana Jovovića, a četvoro srpskih dečaka i devojčica ranili - istakao je Tadić.

Nerešen slučaj nestalih novinara
Pomenu je prisustvovao i predsednik Udruženja novinara Srbije Nino Brajović koji je rekao da je ovo trenutak da se ukaže i na nerasvetljenu sudbinu nestalih novinara Radio Prištine Ranka Perinčića i Đura Slavuja i njihovog kolege Ljuba Kneževića koji je pisao za Jedinstvo i Večernje novosti.
On je istovremeno ukazao na činjenicu da još nisu suočeni s pravdom ni akteri masovnog napada na Srbe 17. marta 2004, i optužio međunarodne medije da su širili neistine u vezi s tim događajem svaljujući odgovornost za početak sukoba i nasilje na Srbe.

DSS: Neiskrenost međunarodne zajednice
Demokratska stranka Srbije saopštila je juče da je svirepo ubistvo dvojice dečaka u Goraždevcu postalo simbol stradanja nedužnih ljudi, a da pri tom počinioci nisu otkriveni. DSS je ocenila da ta tragedija svedoči o neiskrenosti onih predstavnika međunarodne zajednice koji obećavaju jednake aršine za sve etničke zajednice na Kosovu i Metohiji. U toj stranci navode da međunarodna zajednica nije otkrila ni počinioce drugih zločina počinjenih nad Srbima, a da nisu ni stvoreni uslovi za povratak 200.000 proteranih Srba.
- Podsećam i na to da su se u stranim medijima pojavljivale i informacije o tome da su Srbi bili odgovorni i za nasilje u severnom delu Kosovske Mitrovice 17. marta ove godine, prilikom upada međunarodnih snaga u zgradu tamošnjeg suda - naglasio je Tadić.
Kako je rekao, Srbija nikada neće odustati od zahteva za utvrđivanje pune istine o svim tim događajima i otkrivanjem počinilaca svih zločina u svojoj južnoj pokrajini, kao ni od traganja za rešenjem za Kosovo i Metohiju.

- U okvirima međunarodnog prava i međunarodnih institucija, pre svega Ujedinjenih nacija, tragaćemo za kompromisnim rešenjem za Kosovo i Metohiju, koje podrazumeva očuvanje integriteta naše zemlje, ali i normalan život za sve ljude u Pokrajini - zaključio je Tadić.
Oliver Ivanović, državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju na pomenu ubijenim dečacima naglasio je da "tragedija i zločin u kojem su pre pet godina ubijeni Pantelija Dakić i Ivan Jovović ne smeju biti zaboravljeni kao što ne smeju da se zaborave ni zločini u Starom Grackom, gde je ubijeno 14 žetelaca i Podujevu kada je digut u vazduh autobus Niš ekspresa".
Očevi ubijenih dečaka apelovali su na pripadnike Kfora i policije da nađu ubice njihove dece jer se, kako su naglasili, zna ko je na njih pucao.
- Lično sam im rekao i ime i prezime onoga ko je pucao na decu i ubio Pantu i Ivana - rekao je Milisav Dakić.

Otac ubijenog Ivana, Miloš Jovović je rekao da "niko nije ništa uradio da se ubica pronađe iako je on u susedstvu". Jovović je izrazio žaljenje, jer "niko ništa ne radi da zločince izvede pred lice pravde, ni Unmik, ni Kfor ni naša zemlja". A majka pokojnog Ivana, Zdenka, rekla je KIM radiju da ubistvo njenog sina treba da bude opomena i poruka mladim ljudima na Kosovu da se čuvaju, jer posledice mogu biti nesagledive.
Dragana Srbljak, koja je pre pet godina bila ranjena na Bistrici, kaže da je ovaj događaj potpuno promenio život mladih u Goraždevcu koji svakodnevno napuštaju ovo metohijsko mesto.
Aleksandar Ivanko, portparol Unmika izjavio je juče za KIM radio da su u istragu o ubistvu dečaka iz Goraždevca uključene i međunarodna i lokalna policija, ali da im treba više vremena da pronađu počinioce tog zločina.

- Naravno, nadamo se da će počinioci tih užasnih ubistava biti privedeni pravdi, ali posebno u slučajevima ubistava, policiji ponekad treba malo više vremena da pronađe odgovorne za zločin - naveo je Ivanko.
Portparol kosovske policijske službe, Veton Eljšani, rekao je juče za KIM radio da je povodom zločina u Goraždevcu sprovedena detaljna istraga, ali da se za počiniocima i dalje traga.
- Odmah nakon ubistva smo počeli istragu, pretražili smo negde oko 100 kuća, ispitali smo više od 75 ljudi, konfiskovali sedam komada oružja, ali posle balističke provere, videlo se da to oružje nema veze s ovim ubistvima - rekao je Eljšani.
Prema rečima predsednika opštine Peć Radojka Dunića u Goraždevcu je od 1999. do danas ubijeno još 13 meštana. I.  Ž.

fatmir SEJDIU: Srbija ne može uticati na priznavanje nezavisnosti

Priština - Predsednik Kosova Fatmir Sejdiu ocenio je juče da će se priznavanje nezavisnosti Kosova nastaviti i da Srbija ne može uticati na taj proces.
- Kada bi se Srbija pitala, nijedna država ne bi priznala nezavisnost Kosova - rekao je Sejdiu posle sastanka za komandantom Kosovskog zaštitnog korpusa Sulejmanom Seljimijem.
Sejdiu je naveo da nema mesta za zabrinutost i da ne treba uzeti u obzir izjave srpskih zvaničnika povodom priznavanja nezavisnosti Kosova. Prema njegovim rečima, kosovski zvaničnici rade svoj posao i kao rezultat toga ubrzo će uslediti nova priznavanja.
- Verujem da se proces priznavanja Kosova neće zaustaviti, biće još država koje će nas priznati. Nastavićemo lobiranje i dobru saradnju sa svim zemljama koje će biti sa Kosovom u tom procesu - rekao je Sejdiu.

Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Dolphins are gay Sharks!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11811
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12;
mob
Nokia E50
Jeremić: Blokirati priznavanje Kosova
Cetvrtak, 14. avgust 2008. 17:23    



Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić izjavio je da Srbija želi da, dok Međunarodni sud pravde ne da mišljenje o legalnost nezavisnosti Kosova, budu blokirana buduća priznanja.

Inicijativa predviđa da se, u periodu u kome Sud bude razmatrao zahtev, blokiraju priznanja Kosova zemalja koje do sada to nisu učinile. Cilj je i da se onemogući članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama, rekao je Jeremić za B92.

Šef srpske diplomatije je podsetio da se nikada u istoriji Generalne skupštine UN nije desilo da to telo odbije takav zahtev.

Prema njegovim rečima, cilj inicijative je prebacivenje debate o Kosovu na teren na kome Srbija procenjuje da ima najviše međunarodnopravnih argumenata, što bi moglo da zaustavi proces priznanja.

"Ukoliko se Generalna skupština bude izjasnila da se to pitanje uputi Međunarodnom sudu pravde, mislim da će kratkoročcni efekat biti da one zemlje koje se nisu opredelile da priznaju nezavisnost Kosova, po nama nelegalno proglašenu nezavisnost Kosova, to neće učiniti ni u budućnosti, sve dok mišljenje Suda ne bude pribavljeno", rekao je Jeremić.

Ministar spoljnih poslova navodi da Srbija od Međunarodnog suda pravde očekuje odluku da je nezavisnost Kosova u neskladu sa pravom, što, kako kaže, nema obavezujuću, ali ima veliku pravnu, političku i moralnu težinu.

Predlog rezolucije koji će sutra u Njujorku predati Jeremić predviđa da se od Međunarodnog suda pravde zatraži odgovor na pitanje da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova i Metohije u skladu sa međunarodnim pravom.

"Da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti od strane privremenih institucija samouprave na Kosovu u skladu sa međunarodnim pravom", glasi tačno pitanje koje Srbija očekuje da će biti upućeno Međunarodnom sudu pravde nakon glasanja na Generalnoj skupštini UN u septembru, navodi nedeljnik "Standard" u najnovijem broju.

U tekstu predloga rezolucije, kako piše "Standard", navodi se da je proglašenje jednostrane nezavisnosti Kosova "izazvalo različite reakcije zemalja članica UN u vezi sa njenom kompatibilnosti sa postojećim međunarodnim pravnim poretkom" i da
"Generalna skupština zbog toga donosi odluku da zatraži mišljenje Međunarodnog suda pravde".

Jeremić je u intervjuu ovom nedeljniku rekao da se nada da će ovaj zahtev Srbije dobiti većinu na Generalnoj skupštini i naglasio da se do sada nije desilo da ijedna evropska zemlja glasa protiv toga da se od Međunarodnog suda pravde zatraži konsultativno mišljenje.

"Istorija UN govori da nijedna zemlja nikada nije bila sprečena da postavi pitanje. Čak i u razgovorima sa predstavnicima nekih zemalja koje su priznale Kosovo i koji se jako protive ovoj našoj inicijativi rekao sam: 'Proučavajući istoriju vašeg nastupa u UN, a mi smo je jako dobro proučili, vaša zemlja nikada nije glasala protiv'", rekao je Jeremić.


Sukob u Gruziji "ide na ruku" Srbiji!?

Sukob u Gruziji bi mogao da negativno utiče na događaje vezane za Kosovo i Metohiju, odnosno mogao bi da uspori proces priznavanja nezavisnosti, ocenio je britanski analitičar za pitanja Balkana Tim Džuda.

"Mislim da bi ova situacija mogla još više da obeshrabri zemlje koje još uvek nisu priznale nezavisnost Kosova, a koje to žele da učine. Bilo je tendencija za poređenje Kosova i separatističkih regiona u Gruziji", rekao je Džuda, a prenose prištinski elektronski mediji.

On smatra da je usporavanje procesa priznavanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova verovatno i zbog najave Srbije da će tražiti da u septembru Generalna skupština UN zatraži od Međunarodnog suda pravde u Hagu odgovor da li je nezavisnost Kosova proglašena u skladu sa međunarodnim pravom, kazao je Džuda.

Prema njegovoj oceni, situacija na Kosovu i u Gruziji su slične.

"Naravno da postoji poređenje, bez obzira da li nam se to sviđa ili ne. Kosovo, Južna Osetija i Gruzija su bile delovi republika u komunističkim državama i zbog toga postoji zakonsko i političko poređenje. Svi oni: Abhazi, južni Oseti ili kosovski Albanci se bore sa istim problemom, a to je sukob između dva principa međunarodnog prava - prava na samoopredeljenje i teritorijalnog integriteta zemlje", precizirao je Džuda.


Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
SonyEricsson k310i
Младић који је пре пет година тешко рањен у злочиначком нападу Шиптара на српску децу, пет година чека правду



На годишњицу страдања сваке године идем у цркву како бих запалио свеће за погинуле другове, као и за здравље преживелих

- Сваки пут кад се сетим оног што се десило, заплачем. Још могу да чујем рафале. Оно што сам преживео не бих пожелео ни непријатељу - рекао је Богдан Букумирић у интервјуу за „Правду". Мадић који је тешко рањен у злочиначком нападу на српску децу у Гораждевцу 13. августа 2003. године, истиче да већ пет година ништа није учињено да се починиоци злодела открију, као и да би за тај злочин „и смртна казна била мала".
- Прошло је пет година од кад су шиптарски терористи пуцали на нас децу, док смо се купали у језеру. То ми је најгори дан у животу. Непрестано се питам: „Зашто децу? Шта смо скривили?" Никад не бих помислио да је неко способан да уради нешто тако гнусно.

    Преживео два напада

    Напали су нас с леђа, на најсвирепији могући начин. Био сам бочно окренут к њима, кад сам чуо рафале. Три метка која су ме погодила с леве стране, одбацила су ме пола метра - сећа се Букумирић кобног дана.
    - Некако сам се вратио у првобитан положај, покушавајући да их видим. Уместо тога, добио сам још три метка, а приликом пада ме закачио још један. Имао сам седам прострелних рана. Кад су ме комшије и брат возили у болницу у Пећи, у том граду су Шиптари насрнули на нас, поломили нам шофершајбну, стакло, гађали нас.... Циглом су повредили руку мом комшији, брата су извукли из аута и тукли, а Рајко Јанџуковић је својим телом покушавао да ме заштити.

Да ли сте могли да наслутите да ће се нешто тако страшно догодити?
- Ни у сну нисам могао да замислим да ће се нешто такво десити. Родитељи су нам говорили да не идемо на језеро, да је опасно, али ми у селу нисмо имали базен, а било је лето...Права деца.

Одлазиш ли и даље у Гораждевац?
- Живим у Београду са оцем и братом. Имам и две сестре, једна је у Свилајнцу, а друга у Пожаревцу. Овде сам стекао доста нових пријатеља, а нисам заборавио ни старе. Често одлазим у Гораждевац, да обиђем родбину и видим родну кућу. Кад год одем осећам страшну празнину, али кад проведем време међу својима, то ме испуњава. Другачији је ваздух метохијски.

Како си успео да поред свега, останеш позитиван и да се и даље бориш кроз живот?
- Отац ми каже да сам тврд као стена, пошто лекарима никад нисам рекао да ме нешто боли. Уз надљудске напоре лекара и моју превелику вољу за животом, извукао сам главу. Нажалост, моји другари Иван Јововић и Панто Дакић, нису. Њихове породице су очајне. Њихови животи су уништени. Што се мене тиче, преживео сам седам метака. И даље осећам бол на промени времена, а редовно радим терапију за руку која је одузета.

Какву казну прижељкујеш за оне који су пуцали на српску децу?
- Не постоји адекватна казна за оне који су ми уништили живот, а посебно породицама настрадале деце. И смртна казна је мала. Моје детињство је прекинуто на најсуровији начин.

Из Гораждевца се одселило преко хиљаду Срба. Шта ти кажу пријатељи и родбина, хоће ли остати на Космету?
- Моја породица и пријатељи се боре за опстанак на КиМ. Кад су успели да опстану за време бомбардовања, успеће и сад. Они живе у логору, пошто је Гораждевац окружен бодљикавом жицом. Немају слободу кретања, а страхују за живот. Шиптари пролазе магистралним путем кроз центар, па се они и даље плаше за децу.

Видиш ли себе у будућности на Космету?
- Волео бих да се вратим у Гораждевац и да тамо живим, али због здравствених проблема и физикалних терапија морам да будем у Београду. Због тога и не планирам будућност.
А. Јовановић

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Dolphins are gay Sharks!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11811
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12;
mob
Nokia E50
Na Kosovu srušen predajnik mts
Cetvrtak, 14. avgust 2008. 15:39    


U selu Krstac, u Opštini Gora, po nalogu kosovskih vlasti, srušen je predajnik Mobilne telefonije Srbije (064) čija je izgranja bila u završnoj fazi, saopštio je predsednik te opštine Alija Abdi.

Abdi je rekao da opštinske vlasti neće odustati od izgradnje MTS predajnika jer je to način da žitelji Gore dođu do jeftinijih telefonskih usluga.

"Imamo dva operatera 'Valja 044 i Ipko net' - 044 preko Monaka i od prošle nedelje slovenačkog, ali smo želeli da kao i u ostalim delovima Kosova imamo mrežu 064", kazao je Abdi.

"Rušenje našeg predajnika je jedinstven slučaj, poznato je da predajnici MTS-a postoje na čitavoj teritoriji Kosova, tako da smo mi jedina opština u kojoj je zabranjeno izvođenje radova", kazao je Abdi.

Dodao je da su radovi na izgradnji predajnika bili pri kraju ali da je danas na gradilište došla policija i Kfor i naredili da se on sruši.

U opštini Gora (sada Dragaš), u 19 sela, živi oko 10.000 Goranaca, a do 1999. godine bilo ih je 19.000.


Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
SonyEricsson k310i
 Portparol Kosovske policijske službe Veton Eljšani demantovao je navode porodica ubijenih dečaka da su policiji poznata imena ubica i da ništa nije urađeno da se oni uhapse. "Ispitali smo sve i radili na tome i ispostavilo se da ništa od toga nije istina", kaže on.

"Sve smo indicije proverili, saslušali svedoke, obavili istragu i nismo našli ništa što bi nas dovelo do počinioca", rekao je Eljšani agenciji Beta i dodao da veruje da će ubice biti otkrivene jer policija nikada neće odustati od istrage.

Milisav Dakić, otac ubijenog Pantelije, juče je rekao da je policiji lično preneo ime i prezime onoga ko je pucao na decu koja su se kupala u Bistrici i ubio njegovog sina i Ivana Jovovića.

Eljšani je naglasio da je policija saslušala sve osumnjičene i proverila navode dobijene, ne samo od porodice, već i ostalih meštana, i da nije naišla ništa što bi ih dovelo do onoga ko je ubio ta dva dečaka i ranio još četvoro srpske dece.

Prema njegovim rečima, KPS je problemu prišao sa najvećom ozbiljnošću, ali nije našao nikakve dokaze na osnovu kojih bi neko mogao biti uhapšen.

"Zainteresovani smo da nađemo krivce. Verujemo da je ipak neko nešto video ili čuo i zato stalno pozivamo svedoke, kojima nudimo zaštitu, da nam se jave", kazao je Eljšani.

Podsetio je i da je povodom zločina u Goraždevcu pre nešto više od godinu dana formirana nova istražna grupa sastavljena od policije UNMIK-a i KPS-a.

Portparol KPS-a je rekao da je ranije u istrazi saslušano 75 svedoka, uključujući i žrtve napada, da je pretreseno 100 kuća u kojima je pronađeno sedam komada vatrenog oružja, ali da niko nije mogao biti povezan sa tim činom.

Očevi ubijenih dečaka u Goraždevcu, Milisav Dakić i Miloš Jovović, apelovali su juče na pripadnike Kfora i policije da pronađu ubice njihove dece jer se, kako su naglasili, zna koje je pucao na njih.

Prema tadašnjim navodima meštana, vatra je otvorena iz pravca sela Zahać, nastanjenog Albancima, na grupu od oko 50 Srba, među kojima je bilo 30-oro dece koja su se kupala u Bistrici.

Odgovorni za napad na srpsku decu koja su se kupala 500 metara od centra sela, nisu ni danas pronađeni, a UNMIK je kao nagradu za informacije o napadačima ponudio milion evra.

Bukumirić pisao Zanijeru

Bogdan Bukumirić iz Goraždevca kod Peći, koji je pre pet godina teško ranjen u napadu albanskih seperatista na reci Bistrici, izjavio je da mu veoma teško pada to što su počinioci ovog zločina i dalje na slobodi.

On je, u razgovoru za Tanjug, naveo da je 31. jula i 8. avgusta, pisao šefu UNMIK-a Lambertu Zanijeru i zatražio da ga obavesti dokle se stiglo sa istragom, ali odgovor još nije dobio.

Bukumirić je podsetio da je prošle godine isti zahtev uputio tadašnjem šefu UNMIK-a Joahimu Rikeru. Dobio je odgovor koji ga je "veoma potresao", jer se svodio na informaciju da je osnovan novi tim za istragu, sastavljen od pripadnika kosovske i policije UNMIK-a.

___________________________________________________________________________________________
Evo i original tog pisma na koji se ceka odgovor.





IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Oliver Ivanović, državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije
Nema zvaničnih kontakata s privremenim kosovskim institucijama

Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije Oliver Ivanović u intervjuu za Danas najavljuje da ovo ministarstvo "više neće kreirati politiku prema KIM, niti će bitno uticati na spoljnu politiku" kada je reč o južnoj srpskoj pokrajini. Ivanović kaže da će to sada biti posao "cele Vlade Srbije, a da će Ministarstvo za KIM biti "važan element u sprovođenju te politike".

- Novo Ministarstvo za KIM promenilo je koncept rada. Suština je da ćemo mnogo više biti prisutni na terenu. Radimo na opremanju kancelarija u Kosovskoj Mitrovici, Gračanici i drugim mestima, u kojima živi više Srba, a gde će se odvijati glavne aktivnosti. Angažovaćemo uglavnom ljude sa KIM, jer smatramo da je bolje da konkretne probleme kosovskih Srba rešavaju oni koji poznaju probleme, a i sami su korisnici tih usluga, nego neko ko će se tek na radnom mestu upoznavati s problematikom - objašnjava Ivanović.

Hoće li se i politika prema KIM promeniti?
- Sasvim sigurno u smislu da KIM nećemo koristiti u dnevnopolitičke svrhe. To je čvrsto obećanje, jer ćemo se fokusirati na običnog čoveka. U prethodnom sazivu Ministarstvo je koristilo KIM u dnevnopolitičke svrhe, a to je posle bila tema jedne partije, što nije dobro.

Izbor bez iznenađenja
 Da li je Vaš izbor za državnog sekretara bio iznenađenje, imajući u vidu da su u prethodnim sazivima Skupštinskog odbora za KIM poslanici iz Pokrajine u više navrata tražili otvaranje Vašeg "dosijea" i da se često pominju "neki događaji iz Bošnjačke mahale" zbog kojih Vas, navodno, Albanci ucenjuju?

- Nikada me niko nije mogao ni za šta ucenjivati. Niti će moći ubuduće. Predlažem da oni koji tako nešto nagoveštavaju, to ponude javnom tužiocu, a ne da to čine preko medija. U protivnom, to ima za cilj samo diskreditaciju mene, kao pojedinca. Nemam ništa zbog čega bih se brinuo. Smatram da moj izbor za državnog sekretara nije iznenađenje - bio sam siguran da ću biti u Ministarstvu, bilo je pitanje samo koje ću mesto zauzeti.

Šta je garancija da KIM neće biti upotrebljavano u stranačke svrhe?
- Rizik uvek postoji, ali ovog puta je manji nego ikad. Najuže rukovodstvo Ministarstva sastavljano je od predstavnika dve partije, jedne nestranačke ličnosti i mene iz SDP - znači tri stranke. Drugo, na KIM imamo izabrane predstavnike opština i to više nije stvar slobodne volje Ministarstva, ministra ili Vlade da odlučuje o tome ko će biti koordinator ili predsednik opštine. Negativna iskustva iz prošlosti opominju nas da ne dozvolimo ni najmanji mogući prostor da se KIM ili imenovanja i kadrovska politika u Pokrajini koriste u partijske svrhe.

Ministarstvo je nedavno najavilo novu strategiju za povratak prognanih Srba na KIM. S kim ćete o tome pregovarati, imajući u vidu da se zbog smanjenja broja službenika zatvara Unmikova kancelarija za povratak?
- Nisam siguran da će se smanjenje službenika Unmika dogoditi baš onako kao što je najavio Aleksandar Ivanko. Portparoli su često zaduženi da "plasiraju priču". Mislim da će to sačekati povratak šefa Unmika Lamberta Zanijera i njegov izveštaj generalnom sekretaru UN kako ta transformacija može da se izvrši. Čini se da ova, olako izrečena, Ivankova izjava treba da stvori situaciju svršenog čina i da u toj psihozi ljudi počnu da napuštaju Unmik kako bi se Misija urušila. Sigurno je da neki u međunarodnoj zajednici to žele, ali mislim da su UN ozbiljna organizacija koja sebi ne može da dozvoli takav "luksuz". Ako dođe do rekonfiguracije Unmika, ona će morati da bude plod promišljene akcije, a ne spontanih smanjenja.

Nezavisno od rekonfiguracije, Unmikova kancelarija za povratak je još 2006. prenela svoja ovlašćenja na kosovsko Ministarstvo za povratak. Hoćete li razgovarati s njima?
- Naši sagovornici su predstavnici UN i međunarodne misije na KIM. Teško je zamisliti da ćemo u ovoj fazi razgovarati s predstavnicima privremenih kosovskih institucija, iako ne sporim da nam je lakše da razgovaramo sa Srbima u Ministarstvu za povratak nego da u njemu rade Albanci. Za nas je obavezujući principijelan stav Vlade Srbije da nema kontakata s predstavnicima privremenih institucija.

Da li je moguće sprovesti bilo kakvu strategiju povratka bez učešća Prištine?
- Objektivno, to će biti veoma teško. Mada sam i sam 1999. i 2000. mislio da se kosovski Albanci mogu potpuno izbeći u tom procesu, sad vidim da je to zabluda. Naš problem je sad utoliko teži zato što imamo kosovske Albance čije su institucije ojačale i imaju kompletirana ovlašćenja. U ovom trenutku ne vidim drugi način, osim da preko međunarodnih posrednika s njima uspostavljamo kontakt u vezi s pitanjem povratka.

Kakav je stav Ministarstva za KIM o učešću Srba u radu kosovskih institucija i posle jednostranog proglašenja nezavisnosti?
- Nemamo poseban stav prema tome. Smatramo da kosovske institucije ne odražavaju interese Srba. Možemo da imamo privatne kontakte, ali službene ne može imati ni Vlada Srbije, niti bilo koje ministarstvo.

O čemu pregovaraju ministar Bogdanović i šef Unmika Zanijer? U Unmiku tvrde da Misija treba da bude samo posrednik u pregovorima koje će voditi Beograd i Priština o šest tačaka od zajedničkog interesa, kako je predložio Ban Ki Mun.
- Novinari bi trebalo da znaju da tvrdnja nije uvek ono što se zaista misli. Unmiku niko ne može oduzeti izvršna ovlašćenja koja ima. Svidelo se to nekom ili ne, dokle god Misija bude na KIM, ona će imati ovlašćenja koja proizilaze iz uputstva koje dobije od generalnog sekretara ili pravnog odeljenja UN. Zanijer ima izvršna ovlašćenja i može da ih koristi, a hoće li on to učiniti ne zavisi uvek od njega, niti od naše inicijative. Što se tiče tema razgovora, one se utvrđuju zajednički. Unmik će pokušati da nametne tih šest tačaka, a mi ćemo pokušati da nametnemo i neke druge. Ne bih govorio o tome zato što pregovore vodi ministar Bogdanović i on to dobro radi. Zasad je policija tema broj jedan. Pretpostavljam da će se odmah iza toga postaviti pitanje pravosuđa.

Stiče se utisak da je Beograd pristao da razgovara o predlogu Ban Ki-Muna, čiju je formulaciju prethodna vlada odbacila kao neprihvatljivu?
- Taj utisak ne stoji. Tih šest tačaka svakako su interesantne za nas, ali to nisu jedine teme koje nas interesuju. Nismo se upuštali u to kako ih je Ban Ki Mun formulisao. Imamo potrebu da rešimo pitanje bezbednosti Srba. Ono se očito ne može rešiti bez učešća Srba u Kosovskoj policijskoj službi, koja nije direktno podređena Prištini, nego je vezana za policiju UN. To je koncept koji ćemo nastaviti. Isto važi i za pravosuđe. Potrebni su nam sudovi koji mogu da izvršavaju osnovne funkcije, ali ne želimo da budu podređeni Prištini. Pregovori se vode da bi se pronašli modaliteti da Srbi dobiju pravnu zaštitu, koju sada nemaju, da rešavaju krivične i parnične sporove. Postoji oko 30.000 srpskih zahteva za povraćaj u posed imovine koja im je nelegalno zauzeta.

Da li je za Vladu prihvatljiva ideja da Unmik ostane na severu KIM, a da Beograd pristane na razmeštanje Euleksa južno od Ibra?
- To je stvar Vlade. Ne bih da prejudiciram. Sigurno je da Euleks kao misija ne može da dođe na KIM, ako za to ne postoji validan stav i odluka SB UN, izražena kroz pisanu odluku generalnog sekretara UN. To je jedini put. U svakom drugom slučaju Euleks i međunarodna kancelarija na KIM su nelegalne misije i ne mogu preuzeti ovlašćenja Unmika ili Unmik policije.

 Prethodna vlada bila je kategorična da je Euleks neprihvatljiv, čak i na osnovu odluke SB, jer ima za mandat nadgledanu nezavisnost po Ahtisarijevom planu. Da li je pristankom na eventualnu odluku SB o Euleksu, stav Beograda ublažen?

- Tu nema razlike. Ni prethodna vlada nije mogla tako nešto da kaže. SB je institucija koja može da odluči u kakvom će formatu biti međunarodna misija na KIM. Dok je Rezolucija 1244 SB UN na snazi, tumačenje daje SB koji je rezoluciju doneo. Ako SB donese odluku da će misija biti neka druga, a ne Unmikova - to nećemo moći da odbijemo, jer priznajemo autoritet UN, na koji se pozivamo.

Beograd će pokrenuti inicijativu da se o jednostanom potezu Prištine izjasni Međunarodni sud pravde. Iz najava ministra Olivera Dulića nejasno je kako će se Beograd ponašati prema Prištini i državama koje su priznale nezavisnost, ako ovaj zahtev stigne u Hag. Da li će čekati na mišljenje Suda ili će odmah uspostaviti saradnju?
- To je stvar za vladu i Ministarstvo spoljnih poslova. Sačekajmo najpre da vidimo šta je stav Generalne skupštine UN i koliko taj Međunarodni sud pravde može brzo da donosi odluke. Mogu samo da kažem da mi priznajemo autoritet UN, što niko nije sporio - ni sadašnja, ni prošla vlada. Ukoliko bismo dobili pozitivno mišljenje Međunarodnog suda pravde, to bi imalo efekte na zemlje koje bi eventualno priznale nezavisno Kosovo ili one koji se još lome. Na nas ne bi imalo nekog posebnog efekta - mi ostajemo črvsti pri stavu da KIM ne može biti nezavisno i otcepljeno od Srbije.

Da li će Beograd tražiti objavljivanje izveštaja UN o nemirima u severnom delu Kosovske Mitrovice 17. marta 2008. i eventualne sankcije prema službenicima Unmika koji su prekoračili ovlašćenja, što zahteva Moskva?
- Ukoliko je to po pravilima SB, objavljivanje izveštaja omogućilo bi da vidimo šta se tačno događalo 17. marta ove godine. S druge strane, logično je da UN vodi računa o angažovanju svojih službenika i ima proceduru, na koju mi, ubeđen sam, ne možemo uticati. Ne treba se zavaravati - UN su imale veoma izbalansiran pristup u prezentaciji tog izveštaja. Bilo je kritike, ali je generalna ocena da pripadnici UN nisu prekoračili ovlašćenja i da je sve bilo u skladu s njihovim mandatom. UN ne žele da uruše autoritet bilo koje svoje misije u svetu, jer bi to imalo nesagledive posledice. Zato će nastojati da amortizuju ovaj problem. Za nas je dobro da smo dokazali da je sve što je preduzeto 17. marta, od početka bilo pogrešno i da je korišćenje sile apsolutno neprihvatljivo, pogotovo što je ona primenjena protiv osoba koje po pravilu imaju poseban autoritet i kredibilitet u društvu, a one su, ovoga puta, poput kriminalaca, bile privođene sa lisicama na rukama.

Zapadne diplomate optužuju Srbiju i Rusiju da su nemirima u Kosovskoj Mitrovici želele da isposluju "meku podelu" KIM.
- To nema smisla, zato što je 17. mart posledica želje da se pokaže nagomilano nezadovoljstvo zbog proglašenja nezavisnosti Kosova. Međutim, kada se izađe na ulicu, teško je kontrolisati masu. Smatram da je podela loše rešenje. Prva posedica bila bi potpuna nezavisnost dela KIM južno od Ibra, čime bi 60 odsto srpskog stanovništva bilo bez zaštite. Sve što je važno za srpsku istoriju i kulturu nalazi se južno, a ne severno od Ibra. Tu je i ekonomski razlog - privredni potencijali nalaze se južno od Ibra. Apsurdno je očekivati da će Srbi sebi odseći svaki pristup tim ekonomskim resursima. Konačno, ne mislim da bi podela rešila problem, jer bi to koncentrisalo ekstremiste duž linije razgraničenja, što bi značilo stalne nemire i brzu "libanizaciju" Kosovske Mitrovice, a broj međunarodnih pripadnika Kfora i Unmik policije je sve manji.

Kosovska Mitrovica je problem unutar kosovskog problema, za čije rešenje pojedini političari sad nude i model Brčkog.
- Prvo mora biti mir. Svakodnevne tenzije i sukobi posledica su nesređenog stanja i stalne pretenzije da se Kosovska Mitrovica "reintegriše". U ovom trenutku to je iluzija. Grad može da nastavi da živi kao dve celine - sever i jug. To je de fakto stanje, koje ne može da se promeni ni silom, ni drugim sredstvima, ukoliko dve strane u tom problemu ne budu imale drugačije, različite interese. U ovom trenutku imamo izabrano rukovodstvo na severu Kosovske Mitrovice koje je dužno da rešava probleme Srba koji tu žive. S južne strane imamo rukovodstvo Albanaca koje takođe rešava takve probleme. Verujem da oni mogu sarađivati, pre svega na ekonomskim temama, ako postoji zajednički interes. Ako tog interesa nema, ne postoji nijedan politički interes koji će ih neterati da razgovaraju.

Gradonačelnik južnog dela Bajram Redžepi traži zavođenje reda na severu.
- Mislim da to on radi, pre svega, zbog dnevnopolitičkih potreba svoje stanke i, možda, kosovske vlade. Za to nema nikakve šanse.


Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić predaje danas u Njujorku Predlog rezolucije Srbije u zvaničnu proceduru Generalne skupštine UN
Uzdanje u podršku nesvrstanih

Beograd, Njujork - Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić predaće danas, u Njujorku, Predlog rezolucije Srbije u zvaničnu proceduru Generalne skupštine UN. Rezolucijom se zahteva da Generalna skupština zatraži savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. Predlog rezolucije Srbije trebalo bi da se nađe na dnevnom redu Generalne skupštine UN u septembru.

U Ministarstvu spoljnih poslova Srbije juče nismo uspeli da dobijemo dokument inicijative, jer će to, kako nam je rečeno, biti moguće tek nakon što ga ministar Jeremić i zvanično bude predao. Kako u tom ministarstvu objašnjavaju, podnošenje inicijative je "deo diplomatskih napora na blokiranju priznanja nezavisnosti Kosova, kao i onemogućavanja članstva Kosova u međunarodnim organizacijama".

Odluka Suda nije pravno obavezujuća
Prema aktima Međunarodnog suda pravde, to je institucija koja ima dvojnu jurisdikciju (nadležnost): sud odlučuje, u skladu sa međunarodnim pravom, o sporovima pravne prirode, po zahtevu država (jurisdikcija u kontencioznim slučajevima); i daje savetodavna mišljenja o pravnim pitanjima na zahtev organa Ujedninjenih nacija ili specijalizovanih agencija koje su ovlašćene da upućuju takve zahteve (savetodavna jurisdikcija). Po proceduri, sud bi najpre trebalo da sastavi spisak država i međunarodnih organizacija koje mogu da daju relevantne informacije o pitanju o kojem se od suda traži savetodavno mišljenje, da bi u tzv. savetodavnoj proceduri konsultovao države koje su tražile njegovo mišljenje. Dakle, najpre Srbiju i sve zemlje koje su podržale Inicijativu, ali i one koje imaju potrebu da se izjasne o tom pitanju.

Budući da je suština davanja mišljenja Međunarodnog suda savetodavna, odnosno da odluka nije pravno obavezujuća, ističe se da glavna snaga ovih mišljenja leži u autoritetu i prestižu koji sud pridaje svojim odlukama i tome da li ih se strane pridržavaju, u smislu poštovanja međunarodog prava. Sud se sastoji od 15 sudija koje biraju Generalna skupština i Savet bezbednosti UN, ne predlažu ih vlade država-članica, već pravni stručnjaci iz celog sveta, kako bi se osigurala njihova nezavisnost.
Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić izjavio je da je kratkoročni cilj traženja konsultativnog mišljenja od Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova usporavanje procesa priznavanja, dok je dugoročni cilj povratak za pregovarački sto.
Da bi Inicijativa prošla Generalnu skupštinu UN, za nju mora da glasa najmanje 96 zemalja od 191 zemlje koje, bez Srbije, mogu da glasaju. Ministar Jeremić tvrdi da će Srbija dobiti tu podršku, i to uglavnom od nesvrstanih zemalja.

Podnošenje inicijative za preispitivanje odluke o proglašenju nezavisnosti Kosova, stručnjaci uglavnom vide kao legitiman vid diplomatske borbe, ističući između ostalog dobru stranu tog postupka jer se na delu pokazuje da Srbija priznaje odluke međunarodnih sudskih organa. S druge strane, postavljaju pitanje njene svrsishodnosti kada je reč o interesu Srbije odnosno njenom naporu da što pre stekne status kandidata za članstvo u EU.
Vojin Dimitrijević, profesor međunarodnog prava rekao je u razgovoru za Danas da je pitanje da li će zahtev Srbije da se traži savetodavno mišljenje, uspeti u Generalnoj skupštini UN. Drugo je pitanje, kazao je, kakvo će mišljenje zauzeti Međunarodni sud. On, međutim, ocenjuje da zahtev "kao i mnoge stvari u vezi s Kosovom, ima unutrašnjo-političku svrhu". Kako navodi, ukoliko zahtev prođe Generalnu skupštinu UN, to više neće biti zahtev Srbije već Generalne skupštine tako da ne može da se napada Srbija kao arogantna ili kao država koja se odupire onim zemljama koje su priznale Kosovo.

- Mislim da je prvenstveni cilj, što je radio i Koštunica, da se nešto uradi odlučno a da se onda, pošto se stvari pred sudom vuku vrlo dugo, i zaboravi - kaže Dimitrijević.
On ističe da iako mišljenje Međunarodnog suda nije obavezujuće, ima veliki autoritet, pa prema tome onaj koji ne želi da prizna Kosovo, ima dobre osnove da to ne uradi.
- Ako odluka bude da je međunarodno pravo prekršeno, države koje su priznale Kosovo mogu se pozvati na to da svaka država ima pravo da prizna koga hoće i da nad tim nema kontrolu. Posledice mogu da budu komplikovane, ali u ovom slučaju to je je potez koji sadašnja vlada mora da povuče, jer je pod neprekidnim napadom takozvanih patriotskih snaga - ističe Dimitrijević.
Na pitanje kako će se inicijativa odraziti na namere Srbije da dobije status kanditata za članstvo u EU Dimitrijević napominje da posledica može biti, ali da je na diplomatiji da proceni da li hoće da postigne spoljašnje uspehe ili da se odbrani od optužbi da nije dovoljno patriotska.

Vladimir Todorić, urednik Srpske pravne revije, kaže da će, ako većina u Generalnoj skupštini prihvati inicijativu Srbije, to predstavljati veoma neprijatnu situaciju za zemlje koje su priznale nezavisnost Kosova. On, međutim, naglašava da upravo uspeh na tom frontu može dovesti do problema na drugom frontu koji se zove evropske integracije. Takođe, vremenski će se poklopiti izveštaj Serža Bramerca, haškog tužitelja i Generalne skupštine i sigurno će biti još susreta ta dva fronda u kasnijem periodu.
Urednica spoljnopolitičke redakcije nedeljnika Vreme Saška Stanojlović ocenila je za radio B92 da je ta inicijativa više namenjena unutrašnjim potrebama i dokazivanju pravovernosti odgovornoj nacionalnoj politici.

- Mislim da je za našu diplomatiju najvažnije da proceni korisnost jedne takve akcije. Pogotovo imajući u vidu neke od prioriteta ove vlade. Ovo je proevropska vlada, tako je konstituisana, takva je dobila podršku građana. I pitanje je da li to može na bilo koji način da ugrozi ili na neki način da poremeti naš zacrtani put prema EU i evropskim integracijama - smatra ona.
Imajući u vidu činjenicu da Srbija traži, a po svemu sudeći i dobija, podršku nesvrstanih zemalja za pokretanje inicijative za preispitivanje odluke o nezavisnosti Kosova, Goran Svilanović, bivši šef srpske diplomatije postavio je u izjavi za naš list pitanje: "Da li želimo da budemo zemlja predvodnica antizapadnog bloka unutar granica EU, a da istovremeno težimo ulasku u zajednicu evropskih zemalja?"
On ističe da Srbija mora da reši pitanje Kosova s EU, a ne pred UN. Prema njegovim rečima, pripadnici NATO snaga se povlače sa Kosova i ustupaju mesto Euleksu i nijedna odluka ne može biti doneta mimo EU. "To je stvarnost i svaki potez koji bi zaobilazio EU, ide direktno na štetu Srbije", zaključuje Svilanović.

Jelena Milić, direktorka Centra za evroatlantske studije, kaže da je inicijativa došla kao izraz dnevne političke potrebe da se javnosti servira predstava da država na tu temu stalno nešto radi.
- U toj brzopletosti kao da je previđeno da su razni organi UN na osnovu milenijumskih ciljeva već uveliko odmakli u prihvatanju koncepta prava na zaštitu. Takođe, Srbija kao da računa na hladnoratovsku podelu koncepta nemešanja u unutrašnje stvari suverenih država. U stvari na podršku zemalja koje imaju takav autoritarni odnos prema svojim građanima i ne baš prihvatljiv odnos prema konceptu zaštite ljudskih prava i njihovoj univerzalnosti - smatra Milićeva.
Ona je za Danas izjavila da je Srbija za svoje inicijative oko pitanja Kosova dobila podršku nesvrstanih, koji su, kako kaže, na istom skupu ocenili i legitimnim ponašanje Irana, koje zapadna međunarodna zajednica vidi kao problematično.
- Inače, iranske vlasti javno negiraju holokaust, što odmah dovodi u pitanje kredibilitet asocijacija koje to tolerišu, a podršku Srbiji, po meni, čine vrlo kompromitujućom - kaže Milićeva.

Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
KPS: NETAČNE TVRDNJE OČEVA UBIJENIH DEČAKA

Beograd
- Portparol Kosovske policijske službe (KPS) Veton Eljšani demantovao je juče navode porodica dečaka ubijenih u Goraždevcu da su policiji poznata imena ubica i da nista nije urađeno da se oni uhapse. Milisav Dakić, otac ubijenog Pantelije Dakića (12), prekjuče je rekao da je policiji lično preneo ime i prezime onoga ko je pucao na decu koja su se kupala u Bistrici i ubio njegovog sina i Ivana Jovovića (19). "Ne samo to, ispitali smo sve i radili na tome i ispostavilo se da ništa od toga nije istina. Sve smo indicije proverili, saslušali svedoke, obavili istragu i nismo našli ništa što bi nas dovelo do počinioca", rekao je Eljšani Beti i dodao da veruje da će ubice biti otkrivene jer policija nikada neće odustati od istrage. Prema njegovim rečima, KPS je problemu prišla sa najvećom ozbiljnošću ali nije našla nikakve dokaze na osnovu kojih bi neko mogao biti uhapšen. "Zainteresovani smo da nađemo krivce. Verujemo da je ipak neko nešto video ili čuo i zato stalno pozivamo svedoke, kojima nudimo zaštitu, da nam se jave", kazao je Eljšani. Podsetio je i da je povodom zločina u Goraždevcu pre nešto više od godinu dana formirana nova istražna grupa sastavljena od UNMIK i KPS policije. Portparol KPS je rekao da je ranije u istrazi saslušano 75 svedoka, uključujući i žrtve napada, da je pretreseno 100 kuća u kojima je pronađeno sedam komada vatrenog oružja, ali da niko nije mogao biti povezan sa tim činom.

Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Srbi u Gnjilanu ne mogu da daju otkaz

Privremene institucije opštine Gnjilane na Kosovu i Metohiji do sada nisu dale otkazna rešenja Srbima koji nakon proglašenja jednostrane nezavisnosti Kosova od februara ove godine ne dolaze na posao, a koji su to tražili.

Bivši radnik opštine Gnjilane Srđan Cvejić, koji je radio u opštinskoj kancelariji za povratak, rekao je da je od 70 Srba koji su pre proglašenja jednostrane nezavisnosti Kosova radili u opštini Gnjilane, njih tri četvrtine napustilo posao i sada traže otkazna rešenja da bi ih preuzela Vlada Srbije.

"Pre nedelju dana podneli smo zahtev za prekid ugovora u privremenim institucijama jer od februara ne odlazimo na posao, da bi bili preuzeti od države Srbije, ali smo do sada dobili samo usmeni odgovor da traženo nećemo dobiti", rekoa je Cvejić.

On je dodao da oni koji se još vode na platnom spisku privremenih kosovskih institucija redovno dobijaju plate isto kao i oni Srbi koji su izašli iz Kosovske policijske službe.

U opštinama Kosovska Kamenica i Kosovska Vitina, koje se takođe nalaze na istoku Kosova, najveći broj Srba koji je izašao iz privremenih institucija već je dobio otkazna rešenja.


Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 3 4 6 7 ... 999
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.