Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 09:47:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Koliko je zeleni caj lekovit  (Pročitano 39006 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
jako je gorak, zato je bolje uzimati ga s limunom... ne znam zasto ga je nemoguce zasladiti jer nikad ne koristim secer, tj ne pijem caj sa secerom...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svakodnevni prolaznik

xxxx

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 410
OS
Windows NT 4.0
Browser
Internet Explorer 6.0
na ukus zelenog caja se treba naviknuti..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Zeleni čaj protiv HIV-a



Ispijanje zelenog čaja može smanjiti rizik za infekciju HIV-om te usporiti širenje HIV-a nakon što uđe u organizam. Ipak, ne radi se o lijeku protiv HIV-a niti o sigurnoj metodi za izbjegavanje infekcije.

Nova studija sugerira kako sastojak zelenog čaja po imenu EGCG može spriječiti vezivanje HIV-a uz stanice imunološkog sustava.

Britanski i američki znanstvenici napominju kako su do rezultata, koje je objavio Journal of Allergy and Clinical Immunology, došli u preliminarnoj fazi istraživanja.

Po njihovim riječima, utvrđeno je da se EGCG veže uz CD4 stanice imunološkog sustava prije nego što to uspije HIV-u, pa na taj način dolazi do prekida u uobičajenom procesu širenja tog virusa organizmom.

U skoroj budućnosti se planiraju daljnja istraživanja koja bi trebala potvrditi kako zeleni čaj u kombinaciji s konvencionalnim lijekovima može znatno popraviti kvalitetu života zaraženih osoba, piše BBC, a prenosi PLIVAzdravlje.


Plantaža zelenog čaja

Već su ranija istraživanja pokazala da zeleni čaj pozitivno utječe na zdravlje osoba oboljelih od raka, Alzheimerove bolesti i bolesti srca.

Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


123....

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 197
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia lumia 1520
Stara kineska izreka "bolje jedan dan bez hrane nego bez zelenog caja"

moj savet za konzumiranje je nacedite malo limuna, promeni ce mu boju i ukus neznam sta ce strucnjaci reci za kvalitet ali pomaze Smiley

A ako bes ne mozete da pijete caj  kupite tablete zelenog caja dodju kao adekvatna zamena Wink
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Ni dan bez zelenog čaja!

Darovi prirode



Novija istraživanja su potvrdila da zeleni čaj (Camellis sinensis) ima antikancerogene osobine, da pomaže kod kardiovaskularnih oboljenja, a preporučuje se i kao prevencija za osteoporozu

Prošlo je više od 5000 godina od kada su Kinezi otkrili lekovite osobine lista i cveta grmolike zimzelene biljke (Camellis sinensis), pa otud i stara kineska poslovica da je “bolje 3 dana bez hrane, nego 1 bez čaja”. Pre nešto više od hiljadu godina tradicija ispijanja ovog napitka proširila se i na Evropu.

Ako zanemarimo vodu neophodnu za opstanak, čaj je danas najčešće korišćeni napitak širom zemljine kugle. Među najlekovitije svrstava se zeleni čaj koji je za razliku od crnog, koji je prava kofeinska bomba (100 mg u 1 šolji), mnogo blaži (samo 20-40 mg).
Zeleni i crni čaj se prave od iste biljke, međutim, različita je tehnologija pripreme. Dok se listovi crnog čaja najpre suše, pa ostavljaju da fermentišu, listovi zelenog se zagrevaju još dok su sveži i na taj način zadržavaju više lekovitih supstanci. U Japanu se sveže lišće zagreva na pari, dok se u Kini zagreva na suvo, a posle toga se u obe zemlje listovi suše, presuje i sortiraju prema veličini i izgledu.

Zbog čega je zeleni čaj lekovit?
Mnoga naučna istraživanja su potvrdila da lekovitost ove biljke proizilazi od obilja mineralnih soli koje krepe i vraćaju snagu. Pored toga fluor iz zelenog čaja štiti od karijesa, dok ga kalijum čini odličnim sredstvom za izbacivanje tečnosti iz organizma. Zeleni čaj obiluje i antioksidansima, vitaminima, a naročito vitaminom E, koji usporava starenje. Novija istraživanja su potvrdila da zeleni čaj ima antikancerogene osobine, da pomaže u slučaju kardiovaskularnih oboljenja, a preporučuje se i kao prevencija za osteoporozu. Zeleni čaj se pokazao kao oprobano sredstvo za jačanje imuniteta (posebno efikasan u slučaju infekcija) i, za razliku od crnog koji ima više teina, ne deluje razdražujuće.

Zeleni caj
/za 2 šoljice/

- 2 šoljice vode
- 3 kašičice zelenog čaja
Zagrejte vodu (ne da proključa), dodajte čaj, poklopite posudu, sklonite sa ringle i ostavite da odstoji 2-3 minuta. Sipajte u čajnik i sačekajte da se prohladi. Možete da ga pijete dok je mlak, ili kad se potpuno ohladi.

Zlatna pravila

- da biste ublažili gorak ukus zelenog čaja, ili eventualne stomačne smetnje koje neki osećaju dok ga piju, možete da ga pomešate sa drugim aromatičnim biljem (na primer beli, ili crni slez)
- zeleni čaj se ne preporučuje u slučajevima alergije na kofein, žučnih bolesti, epilepsije, nesanice, a ne bi trebalo da ga piju ni trudnice, dojilje i deca
- zeleni čaj trebalo bi da se pije mlak (NE vruć)

Izvor: Bilje&Zdravlje


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Zelenim čajem do dugovječnosti

Prema novom japanskom istraživanju, recept za dugi, zdravi život jest šalica zelenog čaja.

Odrasle osobe koje su dnevno popile barem 5 šalica čaja imale su 16% manju stopu smrtnosti i 26% manji rizik od oboljenja od krvožilnih bolesti u odnosu na one koje su unosile manje od šalice čaja dnevno. Uočeno je da su pozitivni efekti konzumacije čaja izraženiji u žena nego u muškaraca.

Konzumacija zelenog čaja, međutim, nema utjecaja na rizik od pojave karcinoma. Također, znanstvenici nisu uspjeli pokazati pozitivno djelovanje crnog čaja na smanjenje stope smrtnosti.

"Magična" svojstva čaja pripisuju se polifenolima - osobito supstanci pod imenom epigalokatehin-3-galat - zbog njihovog snažnog antioksidativnog djelovanja.

Iako rezultati ove studije potvrđuju pozitivno djelovanje zelenog čaja na zdravlje, brojni su znanstvenici zauzeli neutralan stav prema tome da se preporuči njegova konzumacija u velikim količinama. Zbog toga je, dok nova potraživanje ne pokazu suprotno, najbolje u ovom napitku uživati umjereno.


Izvor: Pliva Zdravlje
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 4839
Zastava Srbija - Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia 5800XpressMusic
obožavam da pijem zeleni čaj
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
jako je gorak, zato je bolje uzimati ga s limunom... ne znam zasto ga je nemoguce zasladiti jer nikad ne koristim secer, tj ne pijem caj sa secerom...

Kako gorak? Meni nije gorak. Zar zeleni caj ne treba staviti u vodu od 75-80 stepeni C umesto u kipucu vodu? Evo sta pise na prvoj stranici:

"Ako je voda previše vruća
odnosno provrela, vaš čaj će postati gorak i izgubiće najveći deo
svojih lekovitih svojstava! Zeleni čaj treba pripremati sa
temperaturom vode između 75 i 80 stepeni po Celzijusu."

Ja sam sad tek poceo da pijem zeleni caj pa ako gresim ispravite me... Inace, ja sam kupio zeleni caj od neke firme "Kirka".
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Never give up!

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 3630
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.11
mob
Nokia 6600
jel ne smeta da se poseceri ne mogu ni jedan caj da pijem bez secera?? Smile naravno ne sad kilo secera al tek toliko da bidne sladak!Al sam se prvi pu zajebao prokljucala mi voda ja mislim da je bilo 220 stepeni stavio sam kasikicu secera on je idalje bio gorak morao sam da upotrebim malo vecu Smile ovaj caj je umetnost napraviti kako valja!Treba ti citava oprema
Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Nokia the best
Čajevi

Čajem zovemo pripravak koji dobijemo namakanjem biljaka u vodi.

Čaj pripremamo (osim ako na uputama nije drugačije naznačeno) tako što prethodno zavrijemo vodu, te njom prelijemo sušeno bilje (jednu čajnu žlicu bilja na dva do tri dcl vode) ili vrelom vodom prelijemo filter vrećicu s biljem.

Šalica ili druga posuda se poklopi i pusti da odstoji 5 do 10 minuta. Potom se procijedi.

Čajeve je najbolje piti nezaslađene, ali mogu se zasladiti medom ili šećerom.

Ako se priprema veća količina čaja, čaj se procijedi i čuva u termos boci, kako bi se izbjeglo ponovno zagrijavanje, ali najbolje ga je piti uvijek svježe pripremljenog.

Kako biste optimizirali korist koju vam čaj donosi trebali biste piti do 4 šalice čaja dnevno.

Kao voće i povrće čaj je prirodni izvor flavona koji pokreću antioksidante u tijelu. Vrsta čaja koju pijete u tom smislu gotovo je nevažna. Npr. crni i zeleni čaj, potpuno različiti, imaju sličnu količinu antioksidanata.

Također, svaki čaj vraća vodu u tijelo, te ga se može uračunati u 2 litre nužne tekućine (za razliku od nekih drugih napitaka).

Čaj koji se pije duže vrijeme ili preventivno trebao vi biti blaži, pola žlice sušenog bilja na pola litre vode, a za brzo djelovanje priprema se jači čaj, jedna čajna žličica na 1 dl vode.

Za vanjsku uporabu priprema se čaj nešto jače koncentracije, iako se kod kupke koriste zbog velike količine vode i dosta blaži pripravci.

Ispod, u sivom pravokutniku možete pronaći popis čajeva, a unutar tekstova djelovanje pojedinog čaja.



Izvor: Covermagazin
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 09:47:30
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.