Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kog ljubimca izabrati? ~ Pomoć pri izboru ~ Kakav je koji ljubimac  (Pročitano 48048 puta)
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows 7
Browser
Chrome 31.0.1650.63
mob
Samsung GT-S7580
Pacovi kao ljubimci - Šta bi trebalo da znate o pacovima kao ljubimcima





• Životni vek: oko 2-3 godine.
• Dužina: telo 22-28 cm, rep 17-22 cm.
• Pacovi spadaju u noćne vrste, što znači da im je period aktivnosti naglašen za vreme noćnih sati.
• Reč je o druželjubivim životinjama, pa ih je najbolje držati u paru ili grupi.
• Dostižu pubertet veoma rano – od šeste do osme nedelje života. Ipak, ne bi ih trebalo pariti ovako rano, pa se postarajte da mužjaci budu razdvojeni od ženki.
• Ženke imaju teranje svakih 4-5 dana (koje traje oko 24 sata) i mogu izgledati uznemireno tokom ovog perioda.
• Što se izgleda tiče, ima različitih varijeteta u boji i prisustvu krzna.

Čuvanje pacova

• Pacovi su inteligentne, drušvene životinje i kao takvi predstavljaju sjajne ljubimce.
• Lako se pripitomljavaju.
• Iako ne spadaju u ljubimce koji se jednostavno održavaju, može se reći da ne zahtevaju preteranu pažnju oko nege.
• Zahtevaju malo pažnje i mogućnost za vežbanje izvan kaveza (najmanje sat vremena dnevno ).
• Pacovi su vrlo društvene životinje i najbolje ih je držati u paru (istopolni) ili u grupi sa drugim pacovima. Mužjaci se obično vrlo dobro slažu sa drugim mužjacima, posebno ukoliko su iz istog legla ili su zajedno od malena. Ukoliko se nose od malena, čuvanje pacova u grupi neće otežati proces pripitomljavanja.
• Pacovi su prilično radoznale životinje.
• Mužjaci su obično veći i manje aktivni od ženki, a imaju i oštrije krzno. Ženke su manje, aktivnije i vole igru.

Gde kupiti pacova?

Prodavnice ljubimaca: Ukoliko je određena prodavnica poznata po držanju pacova, i ukoliko ih čuvaju u odgovarajućim uslovima, u čistom kavezu, ako ih hrane kvalitetnom hranom i redovno nose, možete da razmotrite mogućnost nabavljanja ljubimca iz ovakvih radnji. Takođe, proverite da li čuvaju odvojeno ženke od mužjaka, kako biste predupredili moguće potomstvo.

Kod odgajivača: Ovo je verovatno najbolji način da nabavite dobro socijalizovanog pacova. Dobar odgajivač će se postarati da mladi budu dobro socijalizovani, i nosiće ih od ranog životnog doba. Ukoliko tražite specifičnu boju ili vrstu krzna, verovatno ćete je jedino kod odgajivača naći.

Za koji god način nabavke da se odlučite, proverite da li je pacov u dobroj formi i kondiciji, i da li je dobro socijalizovan.

Ukoliko kupite starijeg pacova, proverite da li je nošen od malena.

Biranje pacova

• Izbegavajte pacove koji se uspaniče prilikom nošenja, koji ne mogu brzo da se opuste, i one koji su preterano mirni i tihi (možda su bolesni). Često je dobar kriterijum da je pacov zdrav i podesan – radoznalost spram svog novog/budućeg vlasnika.
• Pacovi bi trebalo da su aktivni.
• Telo bi trebalo da im je čvrsto i lepo zaobljeno. Mlađi pacovi su često mršaviji.
• Nos, oči, uši i čmar bi trebalo da su čisti i bez ikakve sluzi.
• Krzno bi trebalo da im je čisto i uredno (zdravi pacovi provode dosta vremena kupajući se). Koža na ušima i repu bi trebalo da je čista i rozikasta.
• Na koži ne bi trebalo da bude bilo kakvih rana, crvenila ili gromuljica.
• Oslušnite disanje, koje ne bi trebalo da je otežano, da škripi. Proverite da li ima iscedak iz nosa ili ušiju (ovo su simptomi respiratornih bolesti koje su prilično česte kod pacova).
• Proverite da li ima žvale i bale oko ustiju, budući da to može ukazivati na neki stomatološki problem.



Izvor:Životinje.rs
« Poslednja izmena: 25. Dec 2013, 22:26:34 od Lazar Milic Milic »
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows 7
Browser
Chrome 31.0.1650.63
mob
Samsung GT-S7580
Zeleni arborealni piton i smaragdna arborealna boa - zmija




Izgled

Zeleni arborealni piton, Morelia viridis, i Smaragdna arborealna boa, Corallus caninus, su vrste koje se često čuvaju kao ljubimci, i obe spadaju u porodicu Boidae. Neverovatno su slične i obe su pretežno zelene.

Prirodna staništa zelenog arborealnog pitona su od australijskog Kejp Jork poluostrva severno do Nove Gvineje i okolnih ostrva. Mogu dostići dužinu od 160-180 cm i pitoni mogu imati plave, bele ili žute mrlje, zavisno od naseljenosti, mada su mrlje varijabilne. Zeleni arborealni piton može biti uglavnom ili potpuno žut, a neke ženke mogu postati plave u toku graviditeta. Uprkos varijantama koje se mogu videti kod obe vrste, nijedna podvrsta nije dosad opisana.

Smaragdna arborealna boa iz severnih delova svojih prirodnih staništa iz Gijane i Surinama mogu biti 160-180 cm dugačke i imati isprekidanu belu liniju i nepravilne bele mrlje na donjem delu leđa

Nega u zarobljeništvu



Kavez

Arborealna (stanovnici drveća) staništa ovih zmija čine njihove uslove malo specijalizovanim. Biće im potreban kavez koji je viši od njihove širine. Kavezi treba da budu osigurani čvrstim poklopcima. Trebalo bi da su najmanje dve strane napravljene od mreže da bi se održavao svež vazduh; aborealne zmije su osteljive na ustajao vazduh. Unutrašnjost bi trebalo da bude jednostavnog dizajna kako bi se olakšalo čišćenje.

Podloga

Odovarajuća podloga uključuje novine, pekarski papir, veštački treset, jasiku, koru orhideje, i čepres za zagrtanje biljaka. Novine i pekarski papir su jeftini, laki za održavaje, i ne postoji opasnost da ih zmija neće svariti ukoliko proguta. Kora orhideje i čempres dobro zadržavaju vlažnost i pomažu da vlažnost ostane visoka, sprečava rast plesni i gljivica, i izgledaju lepo, međutim, ukoliko se koriste ove podloge, zmiju ćete hraniti u posebnim kontejnerima, s obzirom da neće moći da ih svari ovu vrstu materijala.

Uređenje i „nameštaj“

Kavez bi trebalo da bude snabdeven sa nekoliko horizontalnih grančica različite širine i postavljenih na nekoliko visina. Isečeni delovi PVC cevi mogu biti dobra zamena za grančice, a lako se održavaju.

Temperatura

Odgovarajuće temperature za ove zmije bi trebalo da su nešto niže nego za druge neotropske boide (ostale članove porodice Boidae). Dnevne teperature bi trebalo da su u rasponu od 24-28°C sa delom za sunčanje od 30°C, dok bi noćne temperature trebalo sniziti na 22-24°C. Trebalo bi obezbediti lampe koje će poslužiti kao grejuća tela (iznad terarijuma) ili emitore toplote, ali ne sa donje strane.

Voda i vlažnost

Neotropske zmije zahtevaju visoku vlažnost (80-90%) za pravilno presvlačenje i respiratorne funkcije. Velika posuda sa vodom, zamagljivanje, i ovlaživač mogu pomoći da se održi vlažnost u odgovarajućem rasponu.

Ishrana

Ove zmije imaju veoma spor metabolizam. Trebalo bi ih hraniti jednim obrokom odgovarajuće veličine na nedeljnom nivou, osim ukoliko medicinske okolnosti ne nalažu drugačije. Nekim odraslim primercima će hrana biti potrebna samo jednom mesečno. Obrok odgovarajuće veličine će napraviti gromuljicu u zmiji koja će tu ostati najmanje 24 časova. Prenajedanje može izazvati gojaznost i često zatvor. U divljini, ishrana zelenih arborealnih pitona podrazumeva hranjenje reptilima i sisarima – mladi uglavnom jedu reptile, a odrasli sisare.

Ove zmije ne jedu puno ptica, kao što se obično misli. U zarobljeništvu, ove zmije se hrane domaćim miševima i pacovima. Preporučuje se smrznuta hrana s obzirom da živi pacovi mogu da povrede zmiju. Smrznuta hrana bi trebalo da se iskoristi 6 meseci nakon zamrzavanja.

Najčešće bolesti

Zeleni arborealni pitoni i smaragdne arborealne boe mogu lako da se uznemire, što ih čini podložnim različitim bolestima.

Izvor:Životinje.rs






IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows 7
Browser
Chrome 31.0.1650.63
mob
Samsung GT-S7580
Kalifornijska kraljevska zmija




Izgled

Kalifornijska kraljevska zmija - Ova prelepa, jaka, agilna zmija je najzapadnija vrsta od istočne grupe kraljevskih zmija. Ne bez razloga, od sedam podvrsta ovaj snažan udav je najverovatnije najpopularniji za hobiste. Kalifornijska kraljevska zmija je u zarobljeništvu već nekoliko hiljada generacija, i dostupna je u mnogim bojama i šarama, a relativno je i jeftina. Normalna boja kalifornijske kraljevske zmije je crna ili tamno braon, sa krem trakama ili belim širokim šarama duž kičme.

Kalifornijska kraljevska zmija koja je 50% žuta i 50% braon je uobičajena pojava, kao što su i one koje su nekada bile retke (parcijalno trakaste i parcijalno prošarane). Ova zmija ima usku glavu, ali je prilično krupna kad odraste. Imuna je, ili bar rezistentna na posledice ujeda otrovnih zmija.

Veličina i životni vek

Ovo je jedna od manjih kraljevskih zmija. Dužine od 1.1 m je karakteristična za većinu odraslih zmija. Povremeno možemo naići na primerke od 1.4 m dužine. Životni vek od 15 i više godina se može očekivati kod kalifornijskih kraljevskih zmija.



Nega u zarobljeništvu

Kraljevske zmije su čuvene po raznovrsnoj ishrani. Rado jedu insekte, vodozemce, druge reptile, bebe kornjače, otrovne i neotrovne zmije, sitne ptice i male sisare. U zarobljeništvu se najčešće hrane sitnim, prethodno ubijenim glodarima.

Čistoća je neophodna kada se kraljevska zmija čuva u kući ili stanu. Naravno, to važi za sve zmije, ali posebno na ovu. Ukoliko se održavaju u suboptimalnim uslovima (kao što je memljiva i nečista podloga) kraljevske zmije su veoma sklone da razviju teško izlečivu bolest koju prati pojava plihova. Međutim, ukoliko im je kavez čist i suv, ovo su jedne od najotpornijih zmija. Trebalo bi da im se obezbedi temperatura od 30.5°C u toplom delu, i temperatura od 21-26.5°C u hladnijem delu terarijuma. Ukoliko imate samo jednu kalifornijsku kraljevsku zmiju, možete je smestiti u terarijum kapaciteta 75.7 litara, i dimenzija 30 x 30 x 76 cm.

Bebe mogu biti smeštene u mnogo manjem terarijumu, ali zapamtite da su kraljevske zmije sklone kanibalizmu, što se odnosi i na mladunce ovih zmija. Obično je bolje držati bebe separatisano.

Ostale zmije sa sličnim potrebama

Podvrste istočnih kraljevskih zmija će se pravilno razvijati ukoliko se tretiraju kao kalifornijske kraljevske zmije. Međutim, neke od podvrsta mogu biti veće od kalifornijske kraljevske zmije i biće neophodno da im se obezbedi veći kavez kada porastu. Prerijske i tačkaste kraljevske zmije (Lampropeltis calligaster rhombomaculata) će takođe biti dobro odgajivane ukoliko primenite slična pravila.

Izvor:Životinje.rs

IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows 7
Browser
Chrome 31.0.1650.63
mob
Samsung GT-S7580
Loptasti piton~Kraljevski piton




Reč je o još jednoj od zmija koje su trenutno dostupne ne samo u svojoj jeftinoj varijanti (obične boje), već i u oko 20 izdizajniranih boja (od kojih su neke dosta skupe).

Loptasti pitoni su obično mirne zmije da će se, kada se uznemire, sklupčati u hermetičnu loptu, glava će im biti u zaštićenoj poziciji u centru. U Evropi je ista zmija poznatija kao kraljevski piton, ime koje je izvedeno iz specifičnog latinskog naziva regius.

Veličina i životni vek

Normalna veličina zrelog loptastog pitona je 1.1-1.8 m. Pojedini primerci mogu imati i blizu 2.1 m dužine. Velika širina ove zmije ponekad utiče da izgleda mnogo veće nego što zaista jeste. Iako je zabeležen veoma dug životni vek od više od 50 godina, češći su slučajevi životnog veka između 15 i 25.

Nega u zarobljeništvu

S obzirom da mogu nerado da prihvaju hranu, loptasti pitoni koji su uvezeni iz divljine, mogu biti veoma problematične zmije. Međutim, mladunci rođeni u zarobljeništvu vrlo uspešno jedu i lako se održavaju, i često su odličan izbor za početnike.

Loptasti piton je stidljiva i mirna zmija; ne zahtevaju posebno velike kaveze. Jedna ili dve bebe mogu rasti i za početak se ravijati u terarijumu kapaciteta od samo 38 litara. Jedna ili dve odrasle zmije mogu zahtevati terarijum od 151-189 litara, ili kavez slične veličine.

Trebalo bi obezbediti podlogu od kore čempresa, jasike ili novina. Sveža pijuća voda bi trebalo da je stalno dostupna. Jednu ili više kutija za skrivanje bi trebalo da se smeste u prostor gde zmija boravi. Kavezi koji obezbeđuju različite temperature – imeđu 26.6 °C na hladnom delu i 32 °C na toplom kraju, izgledaju idealno.

Druge zmije sa sličnim potrebama

Manje i veće vrste pitona, kao i neke boe će se vrlo uspešno razvijati ukoliko im obezbedite režim koji je neophodan loptastim pitonima. Istražite vrste pre kupovine, i pitajte sve što Vas interesuje. Veličina kaveza može biti manja ili veća, kao što će možda i optimalna temperatura za određene vrste da varira.

Izvor:Životinje.rs




IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows 7
Browser
Chrome 31.0.1650.63
mob
Samsung GT-S7580
Papagaj - brbljivi kućni ljubimac




Istorija, uopšteno..


Papagaji su lepe, inteligentne ptice koje se gaje kao kućni ljubimci već vekovima. Egipćani su verovatno prvi gajili afričke sive papagaje kao kućne ljubimce. Na to ukazuju egipatski hijeroglifi koji sadrže slike pet ptica, uključujući i papagaje. Papagaje su obožavali i stari Grci i Rimljani.

Bogate porodice su ih držale u kavezima pravljenim od dragocenih metala, a njihove sluge su se starale o njima i učile ih da govore. Aleksandar Veliki je među prvima, oko 397. godine pre nove ere. doneo papagaje iz Azije u Evropu.

Kada je otkrivena Amerika osvajači su zapazili da su Indijanci gajili papagaje kao domaće životinje. Odatle su papagaji donošeni na evropske dvorove, a 1493. godine Kristofer Kolumbo je doneo iz Južne Amerike par amazonskih papagaja na poklon španskoj kraljici Izabeli.

Papagaji su ptice pevačice. Najlakše ih je razlikovati od drugih ptica po kljunu. Debeo kukast, povijen kljun im je čvrst i jak i služi za uzimanje hrane.

Papagaji mogu biti jednobojni, ali i raznih boja. Sve vrste papagaja imaju sjajno perje raznovrsnih živih, jarkih boja neobično upadljivih i skladno složenih tonova. Manje žive boje su retke.

5 razloga da se odlučite za papagaja kao kućnog ljubimca




1.Ineteligentni su i zabavni

Reći nekome da ima ptičiji mozak možda zvuči kao uvreda, međutim treba imati u vidu da su ptice jedne od najinteligentnijih stvorenja u životinjskom svetu. Razmislite o tome: koja druga životinja nauči da imitira ljudske pokrete, interpretira najrazličitije zvukove ili ima sposobnost da priča? Osim toga ovi razigrani i zabavni ljubimci uvek će vas oraspoložiti nekom od mnogobrojnih melodija ili novom imitacijom koju su naučili.

2. Društveni su

Papagaji su veoma društvene životinje, a neki se mogu više vezati za vlasnika nego psi i mačke. Papagaji će uvek pažljivo saslušati svog gazdu (iako ga neće baš uvek razumeti) i uvek će naći način da podignu atmosferu u kući. Neće propustiti priliku da se pohvale novom melodijom sa raznovrsnog repertoara. Neki papagaji, kao na primer Nimfe uživaće i da se maze za gazdom.

3.Savršeni za mali prostor

Nije uvek najpametniji izbor dovesti psa ili mačku u mali stan, jer jednostavno neće imati dovoljno prostora da trče i da se zabavljaju, a da pri tome ne unište namještaj. Sa pticama to nije slučaj. Za njih vam je dovoljan prostor na koji možete spustiti kavez. Osim toga za njihovu igru van kaveza nije potrebno mnogo prostora kao za mačke i pse.

4. Nisu zahtevni

Ptice ne zahtevaju pažnju koliko psi i mačke. Ne morate da ih vodite u šetnju ili da ih zabavljate. Naravno, potrebno je da im redovno menjate hranu i vodu i da ih puštate da lete. Igra sa ovim pernatim stvorenjem biće smo bonus. Čišćenje kaveza i nereda koji napravi papagaj ne oduzima previše vremena.

5. Nisu skupi

Pticama je potrebno mnogo manje hrane, nego drugim ljubimcima. Ptice najviše jedu semenke, ali dobro je dopuniti njihovu ishranu po nekom porcijom voća i povrća. Najveći trošak je kupovina kaveza. Papagajima nije potrebno previše igračaka. U zavisnosti šta voli u kavez se može staviti ogledalo, zvonce, penjlica, ljuljaška ili neka grančica sa kojom će se ljubimac zabavljati.


Njuška




Papagaji: Briga u zarobljeništvu

Ishrana -u odnosu na druge populacije pernatog sveta, papagaji se svrstavaju u rasipnike kada je ishrana u pitanju. Njihova nespretnost i bahatost pri konzumaciji hrane je prepoznatljiv original ponašanja u njihovim životnim sredinama. U glavnom koriste samo sitne mrvice koje su najukusnije u raznovrsnoj ishrani koju upražnjavaju. Ova ''ekstravagancija'' je zapažena kod papagaja koji jedu semenasto voće, kod koga obično i najčešće koriste samo sočno semenje bogato vitaminima i mineralima, dok od celokupnog ploda koriste samo manji deo. Ostatak ploda uglavnom rasipaju -bacaju, ali na taj način kao da je taj ritual sasvim slučajan.

Lojalnost i privrženost -zbog velike lojalnosti prema suprotnom polu, još dok su mladi, pa do svoje duboke starosti, papagaji se, kod najvećeg broja vrsta, vezuju za jednog i isključivo za samo jednog partnera kada je reč o jedinkama u prirodi. U slučajevima kad od oformljenog para ostane samo jedan papagaj, bez obzira na pol, uglavnom doživljavaju onaj ljubavni faktor tuge i patnje, koji mogu da izazovu ozbiljne psihofizičke traume, pa čak i smrt. U ovakvim slučajevima, preostala jedinka napušta svoje stalno prebivalište pri čemu rapidno smanjuje konzumaciju hrane, pa samim tim, ubrzano, dovodi sebe do smrti.

Životni vek -nažalost, ne postoji precizna statistika o životnom veku pojedinih vrsta papagaja, i ako je ta oblast veoma dugo i koncizno istraživana, kako u prirodi, tako i u zatočeništvu (u raznim zoo vrtovima i kod primeraka tretiranih kao kućni ljubimci). Većina amazonaca i žakoa po statistici dostiže starost od optimalnih 50godina, kakadui žive i preko 80godina, dok veliki broj vrsta srednjih papagaja žive između 20-35godina. Starosni vek onih najmanjih papagaja iznosi maksimalno 18 godina.

Ponašanje i karakter  -pored svoje lične gracioznosti i oholosti, papagaji iskazuju svoju dobroćudnost i veliku sposobnost adaptacije da u svim situacijama iskažu svoj temperament i karakter. Poznati su po tome, što ih izdvaja od ostalih pernatih životinja, da se veoma lako vezuju za čoveka kao za prijatelja, ali često nailazimo na situacije da postaju privrženi i nekom od naših, već postojećih, kućnih ljubimaca, što jasno ukazuje na njihovu druželjubivost.
Inteligencija-papagaji, opšte uzevši, su sigurno najinteligentnije ptice na planeti. Ima mnogo primera njihove odlične memorije koja se, kao i kod ljudi, rapidno uvećava svakodnevnim radom sa određenom jedinkom. Poznato je da imaju veliku moć rasuđivanja i sposobnost snalažljivosti i inovacija. Njihova ljubavna igra u periodu parenja, jogunaštvo u stalnom dokazivanju, odnosno demonstraciji inteligencije, čini ih takvima da im u zarobljeništvu ne možemo odoleti, pa s toga i nije čudo što su najzastupljeniji kućni ljubimci.

Sposobnost imitiranja (oponašanja) -predmet najveće sposobnosti oponašanja većine vrsta papagaja su razni zvici zato što i sami spadaju u porodicu zviždača, pa im je to i najprihvatljivije. Većina je u mogućnosti da masterizuje zvuke, a neki i veoma autntično mimikom oponašaju nečije pokrete i to do savršenstva. Često i sami reaguju na plakanje i galamu u svom okruženju kada su u svojstvu kućnog ljubimca, trudeći se da pri tom nadjačaju svoje okruženje.

Veoma brzo nauče da oponašaju zvuke prilikom otvaranja čepa sa flaše, sirena automobila, alarme, lajanje i mjaukanje, ako imamo psa ili mačku. Kako je ovo početna faza oponašanja, to su u stanju da u kasnijem radu sa pticom, veoma uspešno nauče da imitiraju nekog od ukućana (najčešće onog ko je sa njim i najviše u kontaktu) veoma sličnim tonom, iz čega proizilazi i govor koji se od jedne reči razvija do čitavih logičkih rečenica. Naravno, pojedine vrste, mogu da nauče da oponašaju i po nekoliko stotina reči, što i nije čudo ako se uzme u obzir njihov vek.

Kućni zahtevi -ako želimo da od papagaja stvorimo odanog i privrženog kućnog ljubimca, onda mu moramo i posvetiti svakodnevnih nekoliko sati, sve dok se ne ostvari kontakt vezanosti. Kada se taj kontakt uspostavi, što je uslovljeno i sazrevanjem papagaja, postaje toliko srodan čoveku da je nemoguće razdvojiti ga od ostalih članova porodice. Ptica, tj.ljubimac, vezuje se za jednog člana porodice, kao za partnera. Kada se odlučujete da kupite ovakvog ljubimca osnovni kriterijum je da jedinka bude zdrava i mlada, a tu mogućnost ćete imati samo kod odgajivača. Ako ih kupujete u paru ili želite više ptica, onda ih treba uzeti istovremeno, jer naknadno dopunjavanje jata uglavnom dovodi do rivalstva i borbe između starih i novih jedinki.
Oni rade stvari koje mogu da vas iznerviraju :

Glasni zvuci -jedinke veoma često znaju da se nadglašavaju sa ljudima tako što saspu ''šaržer'' tonova, ali rade isključivo iz ljubavi prema vama. Najbučnije zvuke proizvode u trenucima kad se ptica oseti zapostavljenom, a to se dešava kad ukućani vode međusobnu konverzaciju zanemarivajući papagaja, što dokazuje njihovo uklapanje u novonastalu životnu sredinu.
Uvek su prisutni -papagaji uvek žele da budu deo svega što se oko njih dešava, slično majmunima, pa shodno tome neizmerno se trude da vas ometaju u nekim vašim obavezama, a u cilju dokazivanja njihove prisutnosti

Nered (zbrka) -perije prilikom mitarenja, razbacano semenje i ljuske pojedinog semenja, ekstremna radoznalost, nastojanje da izađu iz kaveza i budu u vašoj neposrednoj blizini, sve su to prave karakteristike ovih kućnih ljubimaca. Kada je papagaj van kaveza, onda do izražaja dolazi njegova kreativnost usko povezana sa radoznalošću, pa su česte pojave ovih nestašnih ljubimaca stradanje vaših vizit kartica ili knjiga koje su mu dostupne, otvaranje kanti za smeće, preturanje ili skrivanje svih predmeta koje su sposobni da premeste ili obore. Pa ipak, sve ovo ih čini specifičnim i neodoljivim kućnim ljubimcima.

Nehigijena van kaveza -ako se papagaj, kada se nalazi van kaveza, iz svoje radoznalosti ili nespretnosti umrlja ili potopi u neku tečnost koja nije otrovna po njega, odmah ga obrisati papirnim ubrusom, a nikako sušiti fenom ili ga stavljiti blizu grejalice. U slučaju da ne može da se očisti papirnim ubrusom, sprati ga vodom niz perije od glave ka repu i opet ga obrisati. Ako se, pak, ufleka nečim što nije voda, čaj ili kafa, npr.mastilom ili tekstilnim bojama, pustiti da se prirodno osuši, a onda ga oprati sapunom vodeći računa da mu pena ne dođe u dodir sa kljunom i očima.

Destruktivnost -kuriozitet papagaja ogleda se u tome da sve što im je dostupno gricnu, sruše svojim kljunom, prevrnu ilil pomere, budite sigurni da će to uraditi ako su u prilici. Znači, može vam se desiti da vam strada neka vaša dragocenost ili ukras kao npr. slika, knjiga, vaza i da je pronađete u delićima. S toga, moj savet je da kada niste u prostoriji gde je papagaj, njegovo mesto je isključivo u kavezu jer je jedino tako pod kontrolom.
Detinjarijama nikad kraja -pored njihove inteligencije i sklonosti ka učenju i oponašanju, zavisno od vrste i uzrasti papagaja, morate shvatiti njihovu važnost i postojanje, jer mentalni status zrele ptice je u nivou uzrasta predškolskog deteta (ako se u obzir uzmu dobro dresirani žakoi ili kakadui), papagaj, taj nenadmašni kućni ljubimac, će vam ceo svoj život biti kao nestašno dete.

Odmor (odsutnost od ptice) -s obzirom na svakodnevnu semensku ishranu i vodu, kao i na povremenu ishranu voćem i povrćem, u slučaju vašeg odlaska na godišnji odmor, morate iznaći način da obezbedite ishranu za vašeg ljubimca sve do vašeg povratka. Najidealnije je ostaviti ga sa kavezom kod nekog vašeg rođaka ili prijatelja koji je već više puta bio u kontaktu sa pticom, kako ga je ova memorisala i ostaviti im sve potrebštine koje ptica zahteva, jer je to i garancija da će ptica manje tugovati zbog vašeg odlaska i da sa tim u vezi neće odbijati hranu do vašeg povratka.

Izvor:Papagaj






« Poslednja izmena: 25. Dec 2013, 17:03:31 od Lazar Milic Milic »
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.16
mob
Apple iPhone SE 2020
Morsko prase Smile

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows 7
Browser
Chrome 31.0.1650.63
mob
Samsung GT-S7580
Papagaji tigrice idealni ljubimci za decu




Papagaj tigrica je, uz mačku, najzastupljeniji kućni ljubimac na svetu (ako se izuzme pojedinačan broj ribica). Tigrice su idealni ljubimci za decu iznad osam godina.

Vrlo su pitoma, živahna i znatiželjna bića. Ukoliko im poklonite puno pažnje i strpljenja, lako će se pripitomiti. Životni vek im traje između deset i 14 godina.

Odakle dolazim?

Domovina tigrica je Australija, gde živi u velikim i bučnim jatima. Sredinom 19. veka dovedena je u Evropu, gde ubrzo postaje omiljeni kućni ljubimac. Iako je originalno u prirodi u zelenoj boji, dugogodišnjim uzgojem dobijene su mnoge interesantne boje: zelena, žuta, plava, bela, siva.

Gde volim da živim?

Tigrice vole prostrane kaveze u kojima mogu slobodno da rašire krila (min. 40 x 40 x 30 cm). Za svaku dodatnu pticu, potreban je još 1,5 puta veći kavez. Za 2 - 4 tigrice kavez treba da bude min. 120 x 60 x 100 cm. Papagajima stavite nekoliko prečki (grana), igračke, hranilicu i pojilicu. Omogućite svojoj tigrici mnogo igračaka: merdevine, zvonca, ljuljačke... Kavez ne sme da bude na promaji. Tigrica bi trebala dnevno da nekoliko sati slobodno leti van kaveza. U svakom slučaju, proverite da li su prozori i vrata zatvoreni. Za pranje kaveza nemojte da koristite deterdžente, nego vruću vodu ili posebna sredstva namenjena za dezinfekciju kaveza.

Kako sa mnom postupati?

Vrlo je važno da tigrica prve dve do tri nedelje ostane u kavezu, kako bi se prilagodila na novu sredinu. Za ovo vreme možete pridobiti njeno poverenje dajući joj poslastice iz ruke. Posle tog perioda možete je svakodnevno puštati iz kaveza. Nazad ćete je lako privući ako u kavez stavite neku njenu poslasticu. Tigrice mogu da nauče i oponašjui ljudski govor i razne druge zvukove, a to zavisi o karakteru ptice kao i od Vaše upornosti. Tigrice su vrlo socijalna bića pa ako bi ona bila sama kod kuće više od pet sati, svakako joj treba nabaviti još jednu da joj pravi društvo. Tigrice obožavaju da se kupaju ili tuširaju pa im svakako priuštite kupanje u posudici s mlakom vodom ili prskanje prskalicom za cveće (neke više vole hladniju vodu pa isprobajte oba načina).

Šta rado jedem?

Tigrice nisu zahtevne što se tiče hrane: gotova mešavina semenki, sezonsko voće i povrće, kao i omiljeni bar za ptice. Svo voće i povrće mora da bude sveže, neprskano, oprano i osušeno. Ponudite im i minerale i obavezno sipinu kost.

Održi me fit i zdravom

Ukoliko je Vaša tigrica naduvena, nakostrešena, apatična, promenjen je izmet ili odbija hranu ili vodu, odmah posetite veterinara. Vrlo je važno za zdravlje Vaše tigrice svakodnevno puštanje iz kaveza.

Zdravlje

Tigrica je zdrava kada:
- oči nisu suzne i širom su otvorene
- perje je čisto i uredno
- nema promene u boji i konzistenciji izmeta
- ima čiste i suve nozdrve
- kandže nisu predugačke
- nema vidljivih otoka ni povreda
- živahna je i ima dobar apetit

Razmnožavanje

Pol tigrica određuje se prema boji kože oko nozdrva: kod mužjaka je plave boje, a kod ženki varira od belkaste i ružičaste do smeđe boje. Tigrice vrlo brzo sazrevaju, mogu da se pare već sa pet meseci, mada je najbolje dozvoliti im parenje tek sa 12 meseci. Ako imate više tigrica, svaka će sebi da odabere par sa kojim će da se pari, a isti par ostaje zajedno do kraja života. Svakako tigricama u kavez stavite gnezdo. Poželjno je da jedan par nema više od 2 legla godišnje. Broj ptića u gnezdu je tri do osam. U vreme parenja i ishrane mladih, roditelje moramo pojačano hraniti dodacima ishrani, kuvanim jajima ili posebnim gotovim mešavinama.

Volim li društvo?

Tigrice su izuzetno socijalna bića i trebalo bi da ih držite najmanje u paru. Čovek, ogledalce ili plastična ptica ne zamenjuju im društvo. Usamljena tigrica može čak da se razboli.

Spisak za kupovinu:

- informativni letak o tigricama
- veći kavez (min. 40 x 40 x 30 cm)
- transporter
- gnezdo
- prečka za sedenje
- abrazivna navlaka za prečkice (“turpijanje” noktiju)
- hranilica
- pojilica
- mineralna voda
- kada za kupanje
- različite igračke
- pesak za ptice
- gotova hrana za tigrice
- poslastice
- vitaminski preparati
- sipina kost
- bar u klasu
- makazice za nokte

Izvor:B92




Morsko prase Smile



Nije loš ljubimac, ali nikako ga ne puštati da trči po stanu, jer grize kablove. Kad poraste previše kaki i svaki dan mora da se menja piljevina, čak i tad smrdi. Ali su dobri.  Smile

« Poslednja izmena: 25. Dec 2013, 17:08:28 od Lazar Milic Milic »
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.16
mob
Apple iPhone SE 2020
Svaki dan... mmm.. ne.. jednom nedeljno... doduse, ovaj ima veliki kafez za zecove Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows 7
Browser
Chrome 31.0.1650.63
mob
Samsung GT-S7580
Šta treba znati o kanarincu kao ljubimcu?




Pored papagaja, kanarinci su najzastupljenije ptice koje se drže u kućama. Zbog velike zastupljenosti uzgajivači su napravili veliki niz različitih mutacija.

 
Naši kanarinci su potomci ptica iz divljine koje i dan danas lete slobodno. Jedan od glavnih razloga držanja kanarinaca je njihova prelepa pesma. Mnogi plemići na dvorovima su imali kanarince kao ljubimce baš zbog njihove pesme. Pošto potomci naših ljubimaca nisu bili atraktivnog izgleda, nizom ukrštanja je dobijen njihov sadašnji izgled.

Kanarinci se prilikom držanja biraju po lepoj pjesmi, prelepim bojama ili zanimljivom izgledu. Mužjaci pevaju lepše nego ženke, a pesma obično prestaje u vreme mitarenja. Poreklo kanarinaca je sa Kanarskih ostrva.

Smeštaj

Kanarincima je potrebno obezbediti što veći životni prostor. Minimalne dimenzije kaveza bi trebalo da budui 40x60cm. U kavez je potrebno postaviti hranilicu, pojilicu i prečke, a mogu se staviti i grančice različite debljine, kako bi ptica jačala prste, kao i ljuljaška i ogledalce sa zvončićem. Kavez se ne sme držati na suncu, promaji, u blizini klima uređaja, kao ni u kuhinjama gde je veliko isparavanje. Kanarinci vole da se kupaju, pa im je tri do četiri puta nedeljno potrebno ponuditi kupatilo za ptice sa mlakom vodom. Uveče je potrebno prekriti kavez kako bi kanarinac imao svoj mir. Kanarinci su jako društvene ptice i vole život u paru.

Ishrana

U ishrani kanarinaca trebalo bi da bude belančevina, ugljenih hidrata, masti, vitamina i mineralnih materija, koje su jako važne za zdravlje ptica. Naravno, potrebna je sveža voda. Kao baza ishrane preporučuju se sedeće mešavine semenki: seme uljane repice 40 odsto, svetlo seme 20 odsto, ljušteni ovas 5 odsto, muhar 10 odsto, proso 15 odsto, seme konoplje 10 odsto. Uz ovo, najmanje dva do tri puta nedeljno kanarincima bi trebalo davati sveže voće i povrće. U slučajevima pada plodnosti, pada imuniteta, kao i prilikom mitarenja kanarincima možete dodavati vitaminsko-aminokiselinske preparate. Od voća kanarincu se može ponuditi kriška jabuke, a od povrća zelena salata, kupus, šargarepa i spanać. Voće i povrće trebalo bi dobro oprati i osušiti. Pticama je isto tako korisno ponuditi sipinu kost i mineralni kamen.

Održavanje higijene kaveza

Za pranje kaveza ne sme se koristiti deterdžent, nego vruća voda ili sredstvo namenjeno za dezinfekciju kaveza. Na dno kaveza najbolje je staviti svež pesak koji upija nečistoće ili postaviti papir. Svakodnevno bi sa dna kaveza trebalo uklanjati hrpice izmeta, ostatke voća i povrća. Pesak ili papir se menjaju po potrebi. Hranilice i pojilice je potrebno svaki dan oprati vrućom vodom i u njih staviti svežu hranu i vodu. Ptice se hrane ujutro i uveče. Kada je vruće, vodu treba menjati dva do tri puta dnevno. Svake nedelje potrebno je posudu sa peskom oprati vrućom vodom i osušiti. To isto trebalo bi uraditi i sa igračkama i ostalom opremom u kavezu. Jednom mesečno preporučljivo je oprati i metalni deo kaveza vrućom vodom i osušiti.

Određivanje pola i razmnožavanje

Najbolje vreme za parenje kanarinaca je od novembra do početka leta. U tom periodu bi trebalo odabrati roditelje i obezbediti određene uslove koji su neophodni za parenje i uspešno izvođenje mladih.

Roditelji za parenje treba da su zdravi, ne premladi i ne prestari (8 meseci do 5 - 6 god.), kao i pravilno operjali. Dve nedelje pred parenje daje im se jača hrana bogata belančevinama i vitaminima (uz mešavinu semenki potrebno je davati kuvano jaje ili neki od vitaminsko-aminokiselinskih preparata, a posebno se u smesi može povećati procenat semena konoplje). Kavez koji je odabran za izvođenje mladih treba očistiti, dezinfikovati i postaviti gnezdo, presvučeno mekanim materijalom (vuna).

Na pod kaveza treba staviti krpice, kako bi ženka sama napravila gnezdo. Posle parenja, obično pet do šest dana, ženka snese tri do pet jaja, a zatim leži na jajima oko 13 dana. Mužjak može ostati, a može se i ukloniti iz kaveza posle parenja.

Kada se izlegu mladi, sprema im se posebna hrana koja se sastoji od samlevenog kuvanog jajeta, keksa i griza, uz dodatak strugane šargarepe, a ženki se na tu mešavinu dodaje sveže voće i povrće. Krajem prve nedelje mladi počinju da dobijaju perje, a posle 10 - 13 dana progledaju. Nakon 23 - 25 dana mladi se sami hrane i mogu da se odvoje od roditelja. Ista ishrana im se zadržava do 60 dana.

Najbolji način za raspoznavanje mužjaka od ženke je njegova pesma, kao i ponašanje za vreme pevanja. Mužjak napne gušu, kljun skoro sasvim zatvori, a perje na potiljku ponekad nakostreši. To je važno znati zato što i neke starije kanarinke pevaju lepo kao i mužjaci, ali im se guša ne nadima i one ne izvode prave muzičke fraze. Osim toga, mužjak je i nešto veći, živahniji i bodriji od ženke, glava mu je veća, a noge duže. Grudni koš mu je takođe duži, a trbuh kraći. Po pravilu, na granici između grudnog dela i trbuha, odnosno na stražnjem delu grudne kosti, kod mužjaka je trbuh vitkiji i uvučeniji u odnosu na ženku.

Zdravlje

Ptica je dobrog zdravlja ako ima sjajno, čisto i uz telo priljubljeno perje, bistre oči, čist kljun i noge crvenkaste boje. Rožnata krljušt koja pokriva noge treba da je takođe čvrsto spojena, čista i sjajna. Zdrav kanarinac izgleda gordo i bodro, naročito mužjak koji gotovo stalno peva jasnim i zvonkim glasom.

Dobar pokazatelj zdravlja ptice je i izmet; kod zdravog kanarinca on ima oblik sitnih, cilindričnih štapića, sa belim pegama na krajevima. Ukoliko je izmet mek ili vodnjikav, to je siguran znak da nešto nije u redu sa zdravljem ptice.

Izvor:B92




Svaki dan... mmm.. ne.. jednom nedeljno... doduse, ovaj ima veliki kafez za zecove Smile

Ja sam imao akvarijum i bio je mali.. pa je iznenada porastao kao svinja..  Smile

IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows 7
Browser
Chrome 31.0.1650.63
mob
Samsung GT-S7580
Pas u kući ~ Koje su najbolje rase za kuću i decu?


Nakon nekoliko meseci ubeđivanja i obećavanja da će obavljati sve kućne poslove i raditi domaće zadatke na vreme i pored obaveza vezanih za brigu o novom članu porodice, odluka je konačno donešena – obećali ste deci da ćete nabaviti psa za kućnog ljubimca! Dok njihovo oduševljenje ne jenjava, vi razmišljate o tome ko će postati novi član vaše porodice. Zabrinutost je donekle opravdana jer neke rase pasa nisu najpametniji izbor za dečijeg ljubimca, obzirom na agresivnu prirodu i mali prag tolerancije za sve „izlive ljubavi“ mališana.

Veterinari i poznavaoci životinja preporučuju 5 rasa kao odličan izbor psa za porodičnog ljubimca, pa razmislite o njima kada birate drugara svojim mališanima.

Izbor broj jedan: Koker španijel




Mekog krzna, sa dugačkim ušima i uvek raspoložen za igru, koker španijel je svakako izbor broj jedan za dečijeg drugara, posebno ako su deca mala. Poznavaoci pasa se slažu da je ova rasa fantastična za porodice sa decom – mali su, preslatki, ne prave mnogo buke i nisu zlopamtila koja će pokušavati da vrate kada ih dete iz ljubavi malo previše stegne. Ipak, ako se odlučite za štene ove rase, proverite da nema oboljenje kome su ovi psi genetski skloni, a koje može da izazove jake bolove u glavi i vratu.

Izbor broj dva: Labrador




Ukoliko imate kuću i dvorište, te samim tim prostor za malo većeg psa, idealan izbor za vas je labrador. Ovo jesu veliki psi, ali su sasvim dobroćudni i poslušni, pa ih je poprilično lako istrenirati. Veoma su druželjubivi i obožavaju boravak napolju pa deci uz labradora nikad neće nedostajati društvo za trčanje. Ljubitelji pasa kažu da je zlatnog labradora lakše istrenirati nego onog boje čokolade, pa razmislite o tome ako želite da vaš pas ide na takmičenja, ali ako vam to nije prioritet, dozvolite da vaše srce osvoji prvo štene labradora koje ugledate bez obzira na boju krzna.

Izbor broj tri: Šnaucer




Ukoliko tražite psa koji će uvek biti uz vaše dete, opredelite se za šnaucera. Odlučivši se za šnaucera, teško da ćete pogrešiti, iako možda laju malo više, ali zato su odani, pouzdani i ostvaruju izuzetno jaku povezanost sa porodicom sa kojom žive. Ovo je tip psa koji stvarno ima pravi „porodični“ karaker.

Izbor broj četiri: Mops




Mops je nešto kao mlađi brat boksera i zato ga stručnjaci i preporučuju za porodice sa malom decom (iako je bokser odličan porodični ljubimac, veoma je snažan i mogao bi bez problema da obori dete od 1 do 3 godine). Mops, međutim, ima sve dobre odlike boksera samo u manjem telu. Ovaj pas ima odličan karakter i nije zahetvan. U suštini, on je prava maza i voli da provodi vreme u kući.

Izbor broj pet: Mešanac




Velikog srca, zahvalnog karaktera i sposoban da ispuni vaš dom neizmernom količinom odanosti i ljubavi, mešanac je više nego idealan ljubimac za vaše dete. Odlučivši se da udomite štene mešanca iz azila za životinje detetu pružate više od prijatelja za celo detinjstvo – retki su primeri gde ono može u praksi da vidi koliko znači plemenitost i pružanje šanse. Pored toga što će se osetiti važnim jer pomaže drgom živom biću, dete može da vidi i kakve posledice ima loše ponašanje prema životinjama. Ukoliko se odlučujete za mešanca, usvojite štene od 9 meseci, u toj dobi već se vidi karakter psa, spreman je da nauči osnovna pravila ponašanja i navikne se na novi dom. Psi u azilima su obično vakcinisani i očišćeni od parazita, ali da budete sigurni odvedite ga kod veterinara.

Kako da deca budu bezbedna sa psom


Kada novi četveronožni član porodice po prvi put stupi u vaš dom ustanovite osnovna pravila ponašanja za obe strane kako bi deca i pas bili zaista pravi prijatelji i to za ceo život:

• Potrudite se da psu bude jasno da je dete ipak na prvom mestu – u situacijama kada držite bebu u rukama treba da mu bude jasno da treba da sačeka svoj red i dobiće vašu pažnju.

• Ustanovite dozvoljenu i zabranjenu zonu za ljubimca. Ovo je sasvim individualna odluka – dok neki roditelji ne dozvoljavaju psu da ulazi u spavaće sobe kako dete ne bi bilo izloženo bakterijama, drugi smatraju da je dete puzeći po drugim prostorijama svakako u kontaktu sa ozbiljnijim supstancama. U svakom slučaju, granice koje postavite treba da se poštuju.

• Obzirom da deca često, i pored upozorenja i objašnjavanja zašto to ne treba, guraju psu prste u usta ili uši ili ga vuku za rep, nije loša ideja da u najmlađem uzrastu naviknete kuče na takvu vrstu igre kako kasnije ne bi burno odreagovalo.

• Kada dete može da razume, objasnite mu kako može da mazi psa i šta mu prija, a šta ne.

• Naučite dete da izbegava vrištanje kada se igra sa psom i da njegov lubimac ne voli kada je dete grubo prema njemu, dakle, nema guranja, gađanja stvarima i vučenja za rep ili uši.

• Neka mališan nauči da vreme ručka treba da bude vreme mira i za ljubimca, kao i za njega, dakle nema uznemiravanja psa dok jede.




Izvor:NajboljaKeva







Ako mogu da ne preporučim maltezera, pekinezera i ostale sićušne mrgude.






« Poslednja izmena: 25. Dec 2013, 17:48:35 od Lazar Milic Milic »
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.