Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 13:26:06
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ko nosi pantalone?  (Pročitano 8884 puta)
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.11
Da ne otvaram novu, stavicu ovde.

Ko dominira u vezi?

Nekada se znalo da je muškarac glavni u kući, onaj koji odlučuje o svemu, pita se za sve pa i u kom smeru će se veza (brak) kretati, tj. dominira i na emotivnom nivou. Danas su se stvari malo promenile, pa tako više nema pravila da li je dominantna osoba u vezi muškog ili ženskog pola.



Kada pomislim na emotivnu dominaciju, nemam u glavi nasilnika ili “muškarčinu” koja lupa šakom o sto, već osobu koja zauzima lidersku poziciju koja je više ili manje očigledna. Niko u toj situaciji ne naređuje svom partneru, ali mu nekako spontano, na kraju, nametne šta želi.

 Kada se osvrnem na parove oko sebe primećujem da uvek postoji neko ko pokreće situaciju, vodi igru i inicijator je većine dešavanja u vezi. Danas se na tom mestu nalaze žene isto koliko i muškarci, ako ne i više.

 Ljudi su različiti, svaki čovek je jedinka za sebe i mala je verovatnoća da će pronaći partnera koji je isti kao on. Iz čega proizilazi da se sa svojim partnerom moramo naći na pola puta, ali neko, izgleda,na tom putu mora da napravi korak više.

 Pitala sam parove oko sebe da li u vezi ima emotivne ravnopravnosti ili ne. Gotovo svi su se složili da tako nešto ne postoji – igra dominacije je, jednostavno, uvek prisutna, a u nekim slučajevima ona je naizmenična: partneri se mogu smenjivati u ulozi emotivnog lidera.

 Takve veze verovatno imaju najviše izgleda da budu uspešne, jer vruće-hladno, „diktator-podanik” situacija može da održava vezu dinamičnom i čini je uzbudljivom.

 „Kada se u vezi osobe smenjuju na mestu lidera reč je o dva izuzetno jaka karaktera koji funkcionišu po sistemu ‘na svetu mogu biti samo jedan JA’. U vezu dospevaju tako što jedno od njih, ili oboje, požele da imaju ‘srodnu dušu’, nekoga ko im je sličan. Ono što ljudi ne prepoznaju u takvim situacijama (jer je ljubav slepa) je to da od osobe koja je ista kao mi, ne možemo naučiti ništa novo,” rekla je Sanja (23), koja smatra da je njen partner taj koji emotivno dominira.

 “Pošto i poslednji put konstatujete da razmišljate isto, vi ne možete izmeniti apsolutno ništa ni na sebi, ni na osobi sa kojom ste. Takva veza osuđena je na doživotno stagniranje, praćeno sukobima usled snažnog istopolnog naboja (slične stvari se odbijaju).”

 U drugoj verziji događaja, jedan partner biva dominantan od trenutka upoznavanja, a zatim finese oblikuju njihov dalji odnos.

 „Na takvoj vezi je moguće raditi i upoznavati sebe i drugog, naravno, tek pošto prođe početno ‘ljubavno slepilo’”.

 Ako osoba ima visoko samopoštovanje i samosvesnost, ona se trudi da se zadrži na liderskoj, dominantnoj poziciji. Ali to ne mora uvek biti tako. Postoji mnoštvo ljudi za koje biste pomislili da dominiraju u svakom aspektu svog života, a u vezama su manji od makovog zrna.

 Osoba će biti dominantna kada oseti da ima prostora za tako nešto. Njena dominacija isključivo zavisi od tipa osobe sa kojom je u vezi.

 Nekada te osobe u stvari pate od manjka samopouzdanja i dominantnim ponašanjem pokušavaju da prikriju svoje nesigurnosti, ali je situacija češće obrnuta. Nekome, sa druge strane, upravo partner omogući da se tako ponaša. Od straha da ga ne izgubi pristaje na stvari na koje inače nikad nije i nikad ni ne bi pristajao.

 Tu grešku, obično, prave žene. Iako su one danas samostalnije i nezavisnije nego ikada, kada se o ljubavnim vezama radi često se povlače i muškarcima na tanjiru nude ulogu lidera.

 „Takva dominacija ne može dugo opstati iz prostog razloga što žena, odnosno autoritarna ličnost, pre ili kasnije nadraste ‘svog Boga’, osobu kojoj je pridala toliki značaj. Ono što je interesantno, to je da takve osobe izuzetno retko preuzimaju dominantnu poziciju. One bivaju razočarane nesposobnošću ‘svog lidera’, pa ga napuštaju i zatim traže drugog iako imaju sve predispozicije da i same zauzmu položaj dominantne osobe,” smatra Sanja.

 Možda ne želimo uvek to da priznamo, ali činjenica je da u vezi postoji osoba koja vuče celu priču i koja je malo povlašćenija.

 „Možda se to ne uklapa u priču o modernoj vezi, ali prećutno uvek postoji neko čije je mišljenje u vezi presudno,” kaže Marija (25), koja veruje da je ona emotivno dominantna osoba u svojoj vezi.

 Žena može da dominira kao slabiji i nežniji pol; može da okrene celu priču u svoju korist i da natera muškarca da misli da je u datom trenutku jedini, ali da nije nezamenjiv. Tada se kod njega stvara drugačija slika: "Biću dobar prema njoj, jer može da ode".

 „Postoji nekoliko vrsta dominacije. Ja primenjujem onu sasvim slabu, čisto da zaštitim sebe. A ona izopačena je, recimo, kada muškarac toliko utiče na devojku da ona potpuno promeni svoja razmišljanja i stavove i počne da priča kao on, da iznosi mišljenja slična njegovim, samo da bi mu se dopala i da bi ga održala pored sebe,” kaže Marija.

 Ovakvi slučajevi su česti. Postoji mnogo devojaka koje se upravljaju prema svom trenutnom partneru. Postaju njegovo drugo ja i kakve god da su bile pre nego što su ga upoznale malo po malo one se prilagođavaju njegovoj viziji „idealne” žene. Menjaju stvari kod sebe koje njemu smetaju i to ne samo kada je on u blizini.

 To je potpuno pogrešan pristup i takve devojke ne mogu dugo zadržati partnera jer će mu u jednom trenutku dosaditi, iako on toga nije trenutno svestan. Postoje i one druge. Sebe cene dovoljno da ostaju svoje, sviđalo se to nekome ili ne. Mogu promeniti partnera, ali sebe ne žele.

 „Ima puno riba u ovom moru i ako ostanem bez dečka, patiću nekoliko dana, ali već posle nekog vremena svideće mi se drugi i tako u krug. Ako je taj otišao, to znači da me ili nije voleo ili da jednostavno nije išlo. Ne pucaju veze tek tako,” kaže Marija.

 Na početku veze parovi se ponašaju bojažljivo, upoznajavaju jedno drugo i opipavaju situaciju. U ljubavni odnos treba ući opušteno, pokazati partneru da imate visoko mišljenje o sebi i da nećete trpeti svakave gluposti.

 „Da sam od samog početka bila ranjiva žena koja ne zna šta hoće i plašila se da bih mogla da ga izgubim, njemu bi se to učinilo sasvim normalnim, a kako bih ja trpela i ćutala takav odnos hlađenja od strane njega trajao bi ko zna koliko.

 Ako odmah pokažeš zube i kažeš: Neću da trpim gluposti, on shvata da ima posla sa dominantnom ženom. To ga pre svega uzbuđuje, a zatim se kod njega stvara osećaj straha da bi tako jedinstvenu ženu mogao da izgubi,” kaže Marija.

 Možda je emotivna dominacija samo još jedna igrica ili taktika kroz koju muškarci i žene moraju da prolaze tokom veze kako bi sebi osigurali odgovarajuću poziciju. Neki će se pitati zar nije samo ljubav dovoljna, nikakve igrice i taktiziranja nisu potrebni… treba se samo prepustiti i uživati. Sve je to moguće, ali da li je baš toliko jednostavno?

 „Moje poimanje veze je da smo i on i ja, sa svim svojim obavezama, prijateljima i roditeljima, uleteli u zonu koja je samo naša; u toj zoni mi se nalazimo na pola puta, kompromisima gradimo odnos i ukoravamo jedno drugo kada pokuša da bude sebično. Dominacija u mojoj vezi je bukvalno prećutna. Moj dečko je svestan da moja reč mora da se poštuje kao i njegova, da se takođe moje vreme poštuje i da se ophodi prema meni kako ja to želim, a zauzvrat od mene dobija isti tretman,” smatra Marija.

 Emotivna dominacija u vezi zahteva složenu strategiju i detaljno taktiziranje ali, na veliku sreću, uglavnom je parovi primenjuju samo na početku. Odmah treba izgraditi čist, iskren odnos, reći šta vam smeta i posle uživati. I naravno, da postoje veze u kojima su partneri ravnopravni – samo što je za takav odnos potrebno vreme, a dok ne stignete u tu fazu, nije loše ni da se uloga emotivnog lidera smenjuje.

Izvor
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
e ja mnogo volim da podelim odgovornost za svoje odluke sa mužem. Nekako kad sama donosim tešku odluku pa nisam sasvim sigurna koliko je to pametno ne mogu da se smirim. A kad je donosimo zajedno sve mi se čini da je lakše.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 29778
OS
Windows XP
Browser
Chrome 12.0.742.112
mob
Nokia 
Je' l ovo jos jedan od ''kucka sam / zelim to da budem'' tekstova ili mi se samo cini?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.11
Odakle ti to?

Tekst fino obradjuje temu dominacije u vezi pa stavio, ne vidim da "propoveda" o tome kako neko treba da bude dominantan.  Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 13:26:06
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.