Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ko ne plati đački dinar ne dobija svedočanstvo  (Pročitano 733 puta)
17. Jun 2010, 09:57:06
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
Škole u Srbiji svake godine inkasiraju najmanje milion evra preko đačkog dinara. Neki direktori vrše na učenike direktan, snažan i uporan pritisak da iskamče pare iako plaćanje zavisi od volje roditelja. Da decu poštede pritiska i stida od drugova, roditelji plate i dignu ruke od prosvetne inspekcije da profesori ne bi đaka uzeli na zub, pa za sada nijedan direktor nije kažnjen zbog ovog kršenja učeničkih prava.
Redakciji „Blica“ obratili su se roditelji čijoj je deci zaprećeno da neće dobiti svedočanstvo o završetku ove školske godine ako ne plate đački dinar.


- Razredni starešina nam je rekao da moramo platiti đački dinar, ako ne možemo sve, onda bar polovinu, jer ko ne plati, neće dobiti svedočanstvo. To nam je potvrdio direktor. Neki moji drugovi se stide, jer nemaju pare. Neprijatno mi je kad me razredni pred svima proziva: „Ej, ti, od septembra nisi platio 3.000 dinara!“ - kaže za „Blic“ P. Š., srednjoškolac iz Beograda.


Roditelji sa kojima su razgovarali novinari „Blica“ ogorčeni su jer državu finansiraju od vrtića, kojima su kupovali grejalice da se deca ne smrzavaju, u osnovnoj školi čak i cveće za ukrašavanje učionica, krečili su škole, farbali ograde, plaćali opremu za video nadzor i stalno finansiraju bezobrazno skupe i loše ekskurzije...


Dok Duško Babić, direktor Filološke gimnazije u Beogradu, kaže da nisu nikada imali đački dinar jer su im budžetska sredstva dovoljna, Srđan Ognjanović, direktor Matematičke gimnazije u Beogradu, veli da je većina roditelja ove godine platila 1.000 dinara.


- Mali broj roditelja nema novac ili ne želi da plati, ali nije bilo sankcija. Taman posla da smo time uslovljavali davanje svedočanstva o završenom razredu! - ističe Ognjanović.


Mirjana Petrović-Todorović, predsednica Saveta roditelja Baletske škole „Lujo Davičo“ u Beogradu, kaže da je đački dinar 8.000 dinara, visina nije menjana pet godina, a svake godine plati 20 odsto roditelja.


- Novac odlazi na iznajmljivanje scene za nastupe i takmičenje učenika, nabavku, popravku i održavanje kostima, baletskih patika, troškove prevoza, osiguranje učenika i druge namene. Isti iznos i postupak je predviđen i u svim drugim muzičkim i baletskim školama u Srbiji. Uplata nije uslov ni za upis, ni za izdavanje svedočanstava, diploma i drugih javnih isprava koje škola izdaje - dodaje sagovornica „Blica“.


U Kragujevcu nijedna škola ne uslovljava izdavanje svedočanstva naplaćivanjem đačkog dinara, ističe Dragoslav Milošević, član Gradskog veća zadužen za obrazovanje.


- Pre tri-četiri godine bilo je takvih pokušaja, ali smo ih zaustavili - kaže Milošević.
U svim školama u Novom Sadu ove godine je inkasirano nešto manje od pola miliona evra, što znači da se u Srbiji od roditelja prikupi više od milion evra svake školske godine. Naime, od 10.000 osnovaca i 13.000 srednjoškolaca većina uplati 2.500 dinara, odnosno u gimnazijama 3.000 dinara, dok većina od oko 20.000 osnovaca daje 680 dinara, što je ukupno oko 43 miliona dinara, odnosno oko 423.000 evra. Prijava zbog ucene nema, a ne plaćaju roditelji sa dvoje dece ili siromašni.


Učenici čačanskih srednjih i većine osnovnih škola, baš kao i prethodnih šest godina, i na početku naredne školske godine biće u obavezi da, uz svedočanstvo i prijavu, prilože potvrdu o uplati. Ove godine za osnovce se traži 800 dinara, za srednjoškolce 1.500, a u oglednim odeljenjima Ekonomske škole 3.000 dinara po učeniku. Tako se u srednjim školama, sa oko 6.500 učenika, inkasiralo 9,75 miliona dinara, odnosno 88.106 evra.


Danilo Beodranski, načelnik Školske uprave u Čačku, kaže da uplata đačkog dinara „ne sme biti uslov da se učenik upiše u školu ili da ne dobije svedočanstvo“.


- Smatram da bi biloskuplje ako bi učenici u toku školske godine sami kupovali potrebna dokumenta, koja bi kasnije overavala u školi - kaže Beodranski.
Mnogi roditelji, međutim, smatraju da im se novac uzima nezakonito i da su ucenjeni da plate.


- Jedva sam skrpila 1.500 dinara za prošlu godinu, a sada čujem da treba da platim i za narednu. Ne vredi mi ništa da se žalim jer sam se i u septembru uzalud bunila. Mom detetu je razredni starešina izdiktirao žiro-račun na koji treba da uplatim novac, pa sam to i učinila, iako sam čitala da su u Ministarstvu prosvete izjavljivali da ne postoji zakon po kome je obavezno plaćanje - kaže G. Š., samohrana majka čačanskog srednjoškolca, sa malom i neredovnom platom.


- Ta vrsta ucene ne sme da se dogodi. Žalili su mi se pojedini roditelji, ali kada ih suočim sa direktorom, neće da potvrde navode - komentariše Beodranski.
Vladan Nicović, predsednik Aktiva čačanskih srednjih škola, naglašava da je Ministarstvo prosvete licemerno.


- Ministarstvo prosvete se oglasi svake godine u ovo vreme i pred TV kamerama kažu da je đački dinar dobrovoljan, ali kad se kamere isključe, zovu nas i kažu da naplatom tog novca ne kršimo zakon ali da ne vezujemo trenutak uplate sa upisom učenika jer to sugeriše da školovanje nije besplatno - ističe Nicović.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Nisam mudar, samo tiho pricam

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia 6220
Kod mene u srednjoj na dodeli svedocanstva svake godine ista prica. Direktor kao ode na sluzbeni put, a kaze da niko ko nije platio djacki dinar ne sme da dobije svedocanstvo. Onda par njih ode u inspekciju, oni telefonom pozovu skolu, i svi dobiju svedocanstva  Smile
IP sačuvana
social share
Баш још једна бенефиција тренирања у јавности, поред очитих бенефиција по физичко здравље, је управо развијање курцобоље за мишљење других...
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.