Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Knowledge of Good and Evil - [neznanje je blaženstvo?]  (Pročitano 11311 puta)
10. Apr 2010, 21:32:54
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
mob
HTC Wildfire S

Knowledge of Good and Evil








I poznaćete istinu, i istina će vas osloboditi. (Jevandjelje po Jovanu 8:32)

Čovek je radoznalo biće.

Razvejao se po svetu, istražio svaku zabit planete, oplovio sva mora i okeane i reke i jezera, ispitao pećine i vrhove planina i morska dna, i šume i pustinje i ostrva.

On osluškuje signale iz svemira koji nam stižu u vidu talasa ili čestica, tumači eho iz zemaljskih i okeanskih dubina, otkucaje srca, posmatra biljke i zivotinje i njihovo ponašanje, i daleke kosmičke prostore i klimu i geološke promene na površini planete. Ukratko, posmatra i tumači "sve što oku dostupno je".

Takodje, čovek se okrenuo sebi i stao da proučava svoja dela (umetnička, gradjevinska i druga), svoju istoriju, ratove, društvene odnose, svoje misli i želje i nagone, i svoju prirodu, sa ciljem da sakupi što više znanja o sebi i svetu oko sebe.

Sve ovo sakupljeno znanje se nalazi u temeljima današnje tehnologije i gradjevine i medicine i svega što se danas naziva civilizacija. Nazovimo ovu vrstu znanja "industrijsko" znanje - ono je, manje više svima dostupno, sakupljeno je u knjigama, i složeno u bibliotekama, ili u drugim storage media ili na Internetu. Ono nam služi da razumemo kako svet funkcioniše, i, ponekad, da predvidimo njegovo ponašanje u budućnosti. Ono je, da tako kažem, dobro znanje, jer je čoveku korisno. Takva dobra znanja se mogu naći, na primer, na Guglu, čiji je jedan od osnivača Sergej Brin.


Postoje, medjutim, znanja koja čovek, ponekad, nije dobro da ima. Ne mislim ovim na staru Platonovu distinkciju izmedju vladajuće klase, koja zna, i podanika, koji zive uz pomoć verovanja. Takve podanike je ponekad potrebno lagati, ako je to način da im se ilustruje viša Istina koja je dobra za njih. (Sličan odnos postoji kada pričamo deci da postoji Deda Mraz, a dobro znamo da to nije tačno).

Ovaj blog je o znanju koje je, u principu, moguće imati, ali za koje mnogi misle da nije dobro da čovek ima. Kao primer, navedimo situaciju kada se lekar ustručava da  pacijentu saopšti pravu istinu o prirodi bolesti, plašeći se da će takvo saznanje kod pacijenta proizvesti štetnu reakciju.

Danas smo u prilici da mnoge takve istine o sebi lično saznamo, ali ima mišljenja da je to ono znanje koje nije dobro. Jedno od mesta gde se takva znanja mogu naći je sajtu 23 and me ciji je osnivač Anne Wojcicki, verenica Sergeja Brina.

Ako pošaljete uzorak svoje DNK (obično bris iz usta), i platite oko hiljadu dolara, oni će taj uzorak analizirati i dobićete znanja o sebi koja do sada niste imali.

Na primer, moći ćete da znate kolika je verovatnoće da dobijete šećernu bolest, ili Alchajmerovu bolest u starosti, koje su šanse da u kasnijem životu  postanete zavisnik (od nikotina, alkohola, droga), itd. Takodje mozete saznati da li ste nasledili sklonost vaših roditelja ka odredjenim ukusima, ili vrsti ponašanja.

Za sada se ove informacije izražavaju verovatnoćama jer je današnje poznavanje genomike i genetskih uzroka raznih poremećaja i bolesti prilično oskudno. Medjutim, doći će ubrzo vreme kada će se ovakve stvari znati mnogo pouzdanije. Ipak, i u ovaj situaciji, mnoga osiguravajuća društva uzimaju ove prognoze u obzir kada se odlučuju da li i po kojoj ceni da vam prodaju osiguranje. U poslednje vreme se čak velike kompanije oslanjaju na neke od ovih prognoza prilikom zapošljavanja. Za sada je ovakva praksa zabranjena, ali jednom kada takva znanja postanu pouzdanija, lično sumnjam da će ljudi odoleti svojoj radoznalosti.

Da li je ova vrsta znanja dobra za vas, kao jabuka sto je dobra





 ili je u pitanju "zmija u travi"?




Čovek je radoznalo biće i želi o svemu da sazna pa i o sebi.

 γνῶθι σεαυτόν ili gnoti seauton (upoznaj samoga sebe) je stara Grčka izreka koja se pripisuje barem šestorici slavnih ljudi - izmedju ostalih i Sokratu, mudracu. Da li bi voleli da posedujete ovakvo znanje o sebi?


Izvor: Blog B92 - nsarski (uz dozvolu autora)

« Poslednja izmena: 10. Apr 2010, 21:35:46 od WhiteGoa »
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
mob
HTC Wildfire S
Ignorance is bliss

Ima jedna česta predrasuda o agnosticima za koju sam dosta puta čuo.
Laici ih posmatraju kao ljude koji kao da kažu "Mi ništa ne znamo." i pripišu im neki defetizam i ocene ih kao ignorantne, ravnodušne, nezainteresovane...
A pravo stanje je čak naprotiv tome. Svesnost da ima još mnogo znanja koja treba otkriti i pokoriti a opet skepticizam o nekim za koje drugi smatraju konačnim a opet ne u potpunosti argumentovanim... i naravno stav da ako nešto ne može danas, ne znači da neće moći i sutra...
...ukoliko nije uključena i pragmatičnost... džaba sve.

Izvinjavam se za skretanje u agnosticizam. Nije ovo religiozna tema... Smile samo mi je to prva asocijacija kad čujem da neko kaže "Ignorance is bliss" - Blaženo neznanje ili neznanje je blaženstvo.
Ne znati nešto i biti srećan zbog toga. Smile

Na mnogo mesta sam to već čuo.

Ne znati svoju boljku ili boljku drage osobe.
Ne prihvatati da vas neko mrzi, ne voli, da vas smatra dosadnim.
Ne želeti informacije o nekim degutantnim, šokantnim događajima.
Ne priznati zabludu i živeti u deluziji.
I uopšte, ne dozvoliti drugo znanje, stav, podatak, tehnološku inovaciju, revolucionarnu ideju, itd ...

Verovatno je podugačka lista, ali suština je da se u svakoj izaziva vaš psihički komfor...
...raste bes ili strah kao posledica "pretnje" ili osećaj da vam je ugrožen komfor... ili sopstveni integritet. Verovanje da ako nešto ne znate, ne može vas to povrediti. Strah od gubitka vrednosti stvari iz svog okruženja.

Hajde da ne skrećem opet u religiju. (razapeće me ovi fanatici odozdo ako nagrnu  Smile ).
Treba mi neki drugi primer.
Na primer, kao malo dete, koje se stvarno ludo zabavlja kad se igra šarenim igračkama ili kad ga roditelji zasmejavaju trikovima, kad mašta, kad fantazira i živi u svom lepom udobnom svetu... ali kako odrasta i skuplja znanja o svetu oko sebe i raznim što prirodnim što društvenim zakonima... te detinjaste igre polako gube svoju vrednost i nisu više tolika čar.
Doživeli smo svi to... ili ako pripadate onim starijima i ako ste bili suviše mladi i ne sećate se... setite se kako ste negde oko puberteta imali najbolje drugove i drugarice, čitav čopor njih i kako ste naivno mislil da ćete večno ostati prijatelji, bezbrižno se družili i neopterećeni raznim glupostima (ovo ne važi za vas koji ste odrastali na Balkanu  Smile ) i sve ono što je prošlo kad su počeli da vam se razilaze interesi, kad ste učili o pravilima poslovanja, savremenog opstanka itd...

Za neke stvari izlazak iz udobne čaure je neophodan (bar za većinu ljudi na koje je uticalo odrastanje) dok za neke druge stvari i verovanja još uvek imate šansu i priliku da ostanete u svom svetu i negirate sve ono što bi moglo da ga promeni. Iako postoji šansa da ta promena bude i dobra po vas. Ko zna.

Pre nekoliko nedelja sam sanjao jedan san, nije bitna cela radnja koliko zadnja scena. Nažalost, san je bio suviše realan, u smislu da sam mnoge stvari osetio... a u zadnjoj sceni se ja pogledam u ogledalo i nakon jedno 3 sekunde ukapiram da lik u ogledalu (odnosno moja reflekcija, odnosno ja jelte) ne gleda u mene već negde u stranu. Vrlo brzo ukapiram da ne gledam sebe u oči već u obraz, uvo... pogledam gde drugo JA gleda, uplašim se od svega toga i krenem da bežim od ogledala nakon čega počnem da gubim snagu, padnem i na kraju oslepim. Preplašeno otvaram i zatvaram oči u snu ne bih li progledao.. i nakon nekoliko neuspešnih pokušaja uspevam da se probudim u svom krevetu i dalje neprestano zatvarajući i otvarajući oči srećan što ponovo vidim. Trebalo mi je jedno pola sata da dođem sebi... Smile
Ne znam kako bi vi genijalci protumačili to. Smile Ali verujem da postoji neki razlog zašto ne smem da pogledam samog sebe u oči i zašto sam na kraju slep i ne želim nešto da vidim i nešto negiram.
Još kad bi znao šta bilo bi super.  Smile
Ne znam da li treba da se stidim nečega, neam čega... odavno sam prestao da se bavim prostitucijom, nije isplatljivo a ono odeljenje prvaka što sam pogazio kolima i zakopao iza moje zgrade je odavno zastareo slučaj pa se više niko i ne pita za njih. Dakle, ne smara me savest... ničega se ne stidim, za mali broj stvari mi je krivo ali nije toliko opterećujuće jer je grešiti ljudski.

Autor bloga (inače genetičar) vas pita koliko zapravo želite da upoznate i istražite samog/samu sebe.
A ja vas pitam... šta ne treba nikad saznati i kad je život u zabludi opravdan... ili nije ni tad?
  Smile
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1583
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.9
Izvini White Goa mudar si ti co'ek, ali preskocicu ovo. Mnogo je jako... ne mogu da citam ruske klasike....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Ovo je vise za Filozofski forum.  Jebote Goa pa ti em presao na Dark side, em se ugledas na starijeg buraza, valja, valja mnogo  Smile

Pitanje je sta mi u stvari znamo, jer u stvari nemamo pojma
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
mob
LG 4X HD
Uf bre matori, toliki uvod u ovo pitanje

Citat
Autor bloga (inače genetičar) vas pita koliko zapravo želite da upoznate i istražite samog/samu sebe.
A ja vas pitam... šta ne treba nikad saznati i kad je život u zabludi opravdan... ili nije ni tad?  Smile

Treba upoznati sebe maksimalno koliko je moguće...ako možeš to da podneseš...ne može svako.
A zabluda...da li je bolje?  Ako misliš  na situaciju recimo da li je bolje da saznaš da si usvojen ili je bolje da ceo život živiš u zabludi da su ljudi koji su te odgojili stvarno i tvoji biološki roditenji, sigurno da postoje takvi primeri gde je bolje/lakše/jednostavnije  biti u zabludi.  A da li je to ispravno u nekom kosmičkom smislu,šta će o tome reći sud istorije i slično, koga to boli q.... , tvoj subjektivni doživljaj života je jedino ispravno merilo.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 29778
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
mob
Nokia 
Kako ono bese...Misli stvaraju patnju..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Samsung 111111
Citat
"Mi ništa ne znamo."
Ovo je sustina svega.Oni koji kazu da znaju .. lazu.

Citat
Postoje, medjutim, znanja koja čovek, ponekad, nije dobro da ima.
I sa ovim se slazem.
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 629
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Covek se ponekad boji znanja, a po najvise znanja o sebi.
IP sačuvana
social share
Im a Gamer i have Many lives
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
Da, postoji dosta stvari za koje je bolje da ih ne znamo. Ali, to dosta zavisi od osobe. Jaci mogu da izdrze dosta toga tako da ih nesto sto saznaju nece unistiti dok slabijima nesto treba i sakriti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 629
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Ali sta je znanje i istina? Za nas je istina ono sto vidimo ono sto cujemo ono sto osetimo. Ali da li je sve bas tako kakva je priroda zapravo. Mozak nam je pokazuje, medjutim mi ne vidimo isitinu organizam je sklad organa koji nam omogucavaju zivot, pa je u tom skupu i mozak mozda ne vidimo istinu da bi preziveli. Ali to znaci da postoje samo verzije istine i da u prevodu isitina ne postoji.
IP sačuvana
social share
Im a Gamer i have Many lives
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.