Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Knjige koje bi svaki psiholog trebao da procita?  (Pročitano 7614 puta)
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 26.0.1410.64
mob
Nokia krntija
Самим тим, немој се кресати са људима који не читају књиге.
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 63
OS
Windows 7
Browser
Chrome 26.0.1410.64
Danas sam na slavi srela jednog tatinog drugara kog dugo nisam videla, a koji je baš kul lik - jako načitan i obrazovan - i podsetio me da sam ja njemu, pre nego što ću upisati fakultet, postavila isto ovo pitanje - šta da čitam? Prva preporuka je bio Dostojevski, a inače sam bila zagrejana za rusku književnost (i sada sam). Tako da, samo čitaj, kao što rekoh. Pročitaj "Bele noći", "Kockara", "Braću Karamazove", "Idiota"... pod obavezno. Od naših još Andrić, Selimović, Kiš, Pekić (ako ti on bude težak, ostavi za malo kasnije), od stranih Markes, pomenuti Dostojevski, Tolstoj, (njegovoj listi dodala bih i Puškina), Balzak... eto to ti je za neki početak. I to je sve klasika. Ja sam svoj domaći uradila. Smiley

Nema obrazovanja bez čitanja. Smile I ne veruj ljudima koji ne čitaju knjige. Smile

Izvini sto ti postavljam mozda glupo pitanje, ali jednostavno niko do sada nije mogao da mi da dovoljno dobar odgovor (barem meni) na ovo pitanje: Ja volim da citam. I citam, u odnosu na druge ljude prilicno dosta (2-3, ponekad i 4 knjige nedeljno) ali _sve_ knjige koje sam do sada procitao su bile non-fiction tj. sve su bile relativno strucne knjige koje bi ti na pocetku rekli "ovo je "problem"" i onda ti kazu sve o problemu i o resenjima (preterujem mnogo u ovome ali samo da bi preneo poentu Smiley ). Ja jednostavno volim da kada procitam knjigu, mogu specificno da znam sta sam naucio, sta sam korisno dobio iz nje, sta mogu odmah da primenim u svom zivotu da dobijem odredjene rezultate. I zbog ovog razloga sam uvek imao neke negativne asocijacije kada su u pitanju dela slicna onima koja si ti nabrojala - fiction. I tako da moje pitanje je, zbog cega bi ja trebalo da citam takvu vrstu knjiga? Nemoj pogresno da me shvatis, ja nisam protiv takvih knjiga, vec samo nisam nasao ni jedan dovoljno dobar razlog da izaberem fiction a ne neku non-fiction knjigu.

PS. izvini ukoliko je sve ovo malo ne jasno i ukoliko nisam bas najbolje formulisao sve ovo ali praznik je i pije se Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X (iPhone)
Browser
Safari 8536.25
mob
I-mate 30 Pro
Ja ti preporucujem da pogledas sve domumentarce adama curtisa....
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 52
OS
Windows XP
Browser
MSIE8.0
Kako si uspeo da za 7 dana procitas 3-4 knjige? Pa ja jednu knjigu od 300 strana citam najmanje mesec dana, i to da sam redovan, ako hocu sve lepo da ukacim i zapamtim.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 63
OS
Windows 7
Browser
Chrome 26.0.1410.64
Kako si uspeo da za 7 dana procitas 3-4 knjige? Pa ja jednu knjigu od 300 strana citam najmanje mesec dana, i to da sam redovan, ako hocu sve lepo da ukacim i zapamtim.

300 strana x ~400 reci po strani = 120 000 reci / 300wpm = 400 minuta = 6.6 sati po knjizi (sobziorm da ima 168 sati nedeljno, ima vremena). Naravno, sve ove brojke zavise i od vrste knjige koju citas jer npr. ne mozes da citas fiziku/istoriju/isl istim tempom kao neke knjige koje nisu toliko popunjene specificnim informacijama.

Takodje, pre nego sto uopste krenem da citam knjigu, 'proletim' kroz nju nekoliko puta veoma brzim tempom cisto da bi dobio osnovni smisao i glavne ideje knjige, i posle samo krenes da citas da bi popunio detalje (ili dobijes dobijes dovoljno informacija i ne moras ni da citas knjigu na prvom mestu Smiley )
« Poslednja izmena: 07. Maj 2013, 10:51:23 od nikolaguca »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 20.0
I tako da moje pitanje je, zbog cega bi ja trebalo da citam takvu vrstu knjiga?
Prvo i osnovno - ne postoje glupa pitanja. Smile

Drugo, knjige koje sam nabrojala (tačnije, autore) spadaju u samu klasiku domaće i svetske književnosti. Psiholog, na prvom mestu, mora da bude Čovek. Široko obrazovan Čovek. Nema stručnosti bez ove vrste obrazovanja, isto kao što nema obrazovanja bez čitanja, ma koja struka bila u pitanju.

Čitanje nas menja, širi nam vidike. Ja u svojoj glavi mogu da zamislim kako je izgledao miris Sankt Petersburga iz 19. veka, a nikad nisam bila u tom gradu i rođena sam mnoooogo kasnije. Kako? Čitanjem! Saživljavanjem sa pričom, likovima, sa porukom koje neko delo nosi. Kad shvatiš da su savremeni problemi čovečanstva isti oni problemi koji se tiču čoveka o kojima su ljudi pisali pre 200 i više godina. Samo kroz knjige možeš uhvatiti tu nit koja povezuje sve ljude, bez obzira kad i gde živeli.

Ovo ti sve govorim kao čovek čoveku, ne kao psiholog budućem psihologu. Naravno, ništa se ne mora. Ako je tvoja ambicija da to završiš pa do kraja života da radiš u nekom Domu zdravlja za 30.000, onda ništa. Ako je tvoja ambicija da živiš svoj smisao, da kroz struku i znanje od sebe napraviš boljeg čoveka, onda biraš teži put kojim na duže staze profitira tvoj duh, ma čime se bavio. Wink
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 26.0.1410.64
mob
Nokia krntija
Ако смем да се умешам

Citat
Ja jednostavno volim da kada procitam knjigu, mogu specificno da znam sta sam naucio, sta sam korisno dobio iz nje, sta mogu odmah da primenim u svom zivotu da dobijem odredjene rezultate. I zbog ovog razloga sam uvek imao neke negativne asocijacije kada su u pitanju dela slicna onima koja si ti nabrojala - fiction. I tako da moje pitanje je, zbog cega bi ja trebalo da citam takvu vrstu knjiga?

На страну ово што колегиница изнад рече, слика друштва/града и прилике времена у којем је радња неке од тих књига смештена, разумевање или прихватање различитих перцепција које се прожимају кроз дело, као и увек неизоставно обогаћивање свог речника... машта је главна ствар. Бар за мене. Знање из одређене струке које стичеш читањем за њу намењене стручне литературе је супер, али то су само сувопарне чињенице. Ту нема маште. Колико си маштовит, толико си креативан. Колико си креативан, толико си оргиналан. Колико си оригиналан, толико си... па сам ти.

А те фикшн књиге су ту, не да те толико науче машти, колико да је инспиришу.
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.8.3
Browser
Safari 536.29.13
mob
I-mate 30 Pro
Svaku knjigu treba citati najmanje dva puta...jednom kad ste godiste glavnog junaka...i jos jednom kad imate godina koliko i pisac.... Smile
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 3536
Zastava r djen tina hebote...
OS
Windows Vista
Browser
Opera 12.15
Shakespeare.

SVE!
IP sačuvana
social share
Non nobis domine, non nobis, sed nomine tuo da gloriam.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 52
OS
Windows XP
Browser
MSIE8.0
Bambina, kod mene je recimo drugacije.
Kada kazes da zamisljas slike Sankt Peterburga dok citas knjigu, ja koristim  -vec vidjene slike- (televizija, novine, filmovi) tako da i nisam bas nesto kreativan po tom pitanju.  Smile
Recimo, nisam u stanju da osetim zivost slike ako ne citam laganoo, bas onako polako moram da citam, da bih se uziveo...
« Poslednja izmena: 08. Maj 2013, 10:17:53 od Kljajsonboj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.